Колеги помогнете на начинаеш в риболова на фидер.

саига6262
Мнения: 7
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 17:54

Колеги помогнете на начинаеш в риболова на фидер.

Мнение от саига6262 »

Колеге с риболов се занимавам от дете.На юбилея ми подариха фидер пръчка 4.20м.с акция 5-25 с 3 накраиници.Та питането ми е с каква тежест мога да работя на хранилката и какви върхове и кога да ги използвам?
LFC till I die
Мнения: 135
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 11:08
Местоположение: Русе

Re: Колеги помогнете на начинаеш в риболова на фидер.

Мнение от LFC till I die »

Това е Adventurer feeder на 4.20 . Акцията пише, че е 5-25гр., но реалната акция е до около 50, максимум 60гр. Фидера е много добър за парите си. Можеш да го ползваш за затворени водоеми и при водоеми със слабо течение.
Няма нужда да се съобразяваш каква тежест изхвърляш с това какъв връх поставяш. Така са направени за да може да се ползва и най мекия връх при изхвърлянето на максимална тежест.
саига6262
Мнения: 7
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 17:54

Re: Колеги помогнете на начинаеш в риболова на фидер.

Мнение от саига6262 »

Колеги както се казва и ловец съм и рибар съм и пиша в други фороми и там има колеги които се чудят как да напишат че еди кое си нестава.Затова когато топитах бях сигурен че ще има такива хора които ще обясняват че си вземал боклук.А казах че пръчката ми е подарък за юбилея.Инче пръчки имам да отворя магази и то много класни купувах ги навремето от чужбина когато почти никои небеше чувал за силстар шимано корморан геоложик и дам.Та мисалта ми е ако можете ме насочете какви противо усуквашти нешта да взема и всичко необходимо за този риболов.
Аватар
koki
Мнения: 840
Регистриран на: Сря Апр 18, 2007 19:01
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Колеги помогнете на начинаеш в риболова на фидер.

Мнение от koki »

саига6262 написа:Колеги
Здравей колега :D
Фидера си е хубав и е фидер ....
Първото нещо което трябва да направиш е да прегледаш всички водачи, по някои от тях сигурно има останал лак, които ще се отрази доста зле на влакната които използваш. Те могат да бъдат както монофилни , така и плетени.
Прегледай и самите върхове , има случаи в които керамиката е наранена или изцяло паднала.

Използвай най-мекия връх за стоящи водоеми при стандартна хранилка , и най-твърдия при метод хранилки....

Ето така се разбира ....

Изображение

Твърдостта на всеки един връх :D

Самата въдица работи най-добре с хранилки с обща маса около 40 гр. 20 гр. тежест и около 20 гр. храна. Такива хранилки са с малък обем ...
Малко по-голяма от тази на снимката ....

Изображение

Справя се и с по-големи но е нужно по-плавно замятане и дистанцията се скъсява...

В форума има доста изписано, така ,че приятно четене....

Ако има нещо питай :D
sunaysabriev
Търговец
Мнения: 41
Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 21:47

Re: Колеги помогнете на начинаеш в риболова на фидер.

Мнение от sunaysabriev »

Фидер риболова е много приатен и е удобен за хора от нашата вьзраст(средната),набависи малко аксесоари ,попитаи някои колега в някои рибарски магазин и си мисля че всеки щте ти обесни какво ти трябва да започнеш и после щте видеш че е голяма краста и е много хубав и динамичен риболо. :fish1:
tedy
Мнения: 196
Регистриран на: Вто Май 26, 2009 22:36
Местоположение: София

Re: Колеги помогнете на начинаеш в риболова на фидер.

Мнение от tedy »

Зарко никой не кара никого да лови със въпросния фидер,а той наистина си е такъв!Лично за мен има един единствен недостатък и той е голямата транспортна дължина!
Emicha
Мнения: 3
Регистриран на: Вто Яну 10, 2012 12:48
Риболов: Мач и фидер рибилов
Местоположение: Каспичан

Re: Колеги помогнете на начинаеш в риболова на фидер.

Мнение от Emicha »

tedy написа:Зарко никой не кара никого да лови със въпросния фидер,а той наистина си е такъв!Лично за мен има един единствен недостатък и той е голямата транспортна дължина!
Колега каква му е транспортната дължина и ще се побере ли в калъф 1.50 или трябва да е 3.90, че да го побера. ;)
Аватар
mite-80
Мнения: 37
Регистриран на: Пет Юли 10, 2009 21:40

Re: Колеги помогнете на начинаеш в риболова на фидер.

Мнение от mite-80 »

Транспортната дължина на Адвенчър 4.20м. е 1.87-1.88м. :idea: Реално като строй и акция, Адвенчърите са двуколенни, параболици L/M с акция(изхв.тежест) приблизително 10-70 гр. :wink:
Аватар
outsider
Мнения: 2673
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 183 пъти
получил Браво: 4700 пъти

Re: Колеги помогнете на начинаеш в риболова на фидер.

Мнение от outsider »

mite-80 написа:Транспортната дължина на Адвенчър 4.20м. е 1.87-1.88м. :idea: Реално като строй и акция, Адвенчърите са двуколенни, параболици L/M с акция(изхв.тежест) приблизително 10-70 гр. :wink:
:shock: :shock: Басимамата! Моя фидер е 3.30 ,двуколенен , и страшно ме дразни при транспорт :evil: , а тояга 4.20.... :roll:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
AK 47
Мнения: 14
Регистриран на: Нед Фев 05, 2012 20:08
Риболов: риболов на леко и на тежко

Re: Колеги помогнете на начинаеш в риболова на фидер.

Мнение от AK 47 »

Добре е,че е двуколенен,строят е по-добър.Погледни откъм хубавата страна.
Аватар
С.Върбанов
Мнения: 240
Регистриран на: Пон Яну 30, 2012 23:22
Риболов: и пържоли !
Местоположение: Стара Загора
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Колеги помогнете на начинаеш в риболова на фидер.

Мнение от С.Върбанов »

Само от това може да съдиш колко е фидер - 4.20м и 5-25гр ! Нужно ли е да се коментира повече ? Да беше мач ок , ама се води фидер !
КСР - Стара Загора
Аватар
mite-80
Мнения: 37
Регистриран на: Пет Юли 10, 2009 21:40

Re: Колеги помогнете на начинаеш в риболова на фидер.

Мнение от mite-80 »

С.Върбанов написа:Само от това може да съдиш колко е фидер - 4.20м и 5-25гр ! Нужно ли е да се коментира повече ? ..................................... !
Акцията на този модел фидери не е "5-25" и всеки който лови с такива го знае много добре. Ето по-долу един тест:
Бачо Илия написа:Днес проведох един много интересен тест на модел фидери. Става дума за небезизвестният и доста популярен сред фидеристите двуколенен Адвенчър(Аdventurer).

Изображение

По-горе в темата има описание, параметри и снимки на дължините 3.30, 3.60 и 3.90; освен тях има 3.00м и 4.20м(всички са двуколенни- 65см върхове и останалото се дели на две+7см за снадката, за определяне транспортната дължина). Фидерите са с написан на пръта тест на изхвъргаща тежест "5-25 гр.", което мен отдавна ме гложди че въобще не е толкова а доста повече- един тукашен колега с 3.90-то цопка 70-75гр тежест точно до садките на ТЕЦ-а, което ще рече 100-110м, а останалите колеги(и аз в т.ч.) си ловят спокойно с 25-35 гр. кошнички, без захранката!?? :roll: Аз по едно стечение на обстоятелствата имам един новичък 3.30 с допълнителни 0.5 и 1.0 Д-флекс върхове, като съм си го оставил за "лайт" и днес ме осени идеята някак си да го тествам за какво става дума като акция и т.н.... Осени ме идеята, че след като няма как да му премеря акцията(теста на изхв. тежест в грамове), то мога да му премеря теста на кривата в либри и от там да изчисля обратно акцията! :D :roll: За целта- най-напред монтирах един 4-5 унции връх, за да не влияе на сгъването на пръта като цяло, при тестването на кривата(тежеста при която пръта ще се сгъне под ъгъл 90 градуса); вързах на тънко въженце една празна литрова ПВЦ-бутилка за връхния водач и си приготвих разграфена лабораторна мензура. Започнах с 1.0 либра- 454 гр(грубо 450мл. вода в бутилката); при вдигането пръта с сгъна перфектно в дъга по цялата си дължина(бланката е 11.2мм. в основата), присъщо на параболичния строй, но с резерв за още доста до 90-те градуса. Добавих още половин либра(225мл/гр.) и в последствие още 0.25 либри- 115мл/гр. След последните 1.75 либри ми се стори че има още съвсем малко до сгъването на 90 градуса и добавих още 110 мл или общо 2.0 либри(грубо- 910гр.)!!!. Вдигнах дръжката с две ръце хоризонтално над главата си, при което бутилката почти допираше до земята, а пръта като цяло беше сгънат точно на 90 градуса; това че рече че теста на кривата е 2.0 либри или малко по-малко, но повече от 1.75 либри. През цялото време фидера не пропука грам, даже с 1.75 либри го "клатих"...мазно, мазно. :lol:
Този тест не може да стане в този си вид с по-дълъг фидер, освен ако не се провеси през терасата, за да може дръжката да е строго хоризонтална, а останалата част да провисва- пръта се сгъва основно след средната част, по-близо до дръжката а на този модел фидери се сгъва и самата дръжка.
По нататък- по формулката: либри=унции=гр. 2.0либри=2.0 унции=56 гр акция(тест на изхв.тежест) + 0.5- 1.0 унции резерв(14-28гр) или приблизително по най-груби сметки 56+14=70гр. максимална изхвъргаща тежест, за кошнички с по-малък обем.
Лично аз обаче, този модел пръти не бих ги товарил с повече от 55-60гр напълнена хранилка(със сравнително малък обем) за близки и средни дистанции за тази дължина на пръта- 25-45 метра. :idea: Оптимума мисля че ще е 40-45 гр, при които кастинга и работата на пръта ще са най-добри; при всички положения обаче, не е "5-25гр."! :idea: :dance:

п.п. в резюме- този модел фидери, лично аз ги класифицирам като L/M(лайт/медиум) с акция 10-70гр и абсолютно параболичен строй, при оптимална работа с напълнени кошнички с тегло 40-50гр и обем 10-12-15 куб см, на дистанции 35-75 метра, в зависимост от дължината на фидера. :dance:

п.п.п. извод- поръчах си и още един фидер от този модел, с дължина 3.60м. :lol:
:idea:
Аватар
С.Върбанов
Мнения: 240
Регистриран на: Пон Яну 30, 2012 23:22
Риболов: и пържоли !
Местоположение: Стара Загора
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Колеги помогнете на начинаеш в риболова на фидер.

Мнение от С.Върбанов »

Защо го пише на пръчката тогава я ми обясни ? Прочети собственика му какво е писал в 1 пост от темата ! Нямам такъв и няма и да имам никога - сещаш се защо !
КСР - Стара Загора
Аватар
mite-80
Мнения: 37
Регистриран на: Пет Юли 10, 2009 21:40

Re: Колеги помогнете на начинаеш в риболова на фидер.

Мнение от mite-80 »

Колега, като нямаш такъв и няма да имаш, не виждам защо се напъваш да пишеш в тази тема; ти въобще някога хващал ли си в ръка този модел фидер, та се мъчиш да вземаш поредно негативно отношение!?? :idea: :wink:

п.п. Като става дума за двуколени фидери, то проблема с транспортната дължина винаги си е открит. При двуколенните модели на Шимано дори е още по-фрапиращ; при Адвенчърите и някои други модели, първо се изважда дължината на върха а после останалото се дели на две докато при Шиманата директно се дели на две +7...8 см за снадката. Например: 3.0м е с тр.д. 156см, 3.30 е 173см, а 3.60 е 188см- модела Форсмастър. При двуколенните модели на Шимано от т.н. серия "комерсиал"(Спийдмастър, Бийстмастър и т.н.) е по подобен начин- 12'6"(3.80м) е с транспортна дължина 184см ....и т.н. Ама пък удоволствието от замятане и ваденето на риба на близки и средни дистанции с двуколенен фидер е несъпоставимо с това от триколенните. :wink: :idea:
Аватар
С.Върбанов
Мнения: 240
Регистриран на: Пон Яну 30, 2012 23:22
Риболов: и пържоли !
Местоположение: Стара Загора
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Колеги помогнете на начинаеш в риболова на фидер.

Мнение от С.Върбанов »

саига6262 написа:На юбилея ми подариха фидер пръчка 4.20м.с акция 5-25 с 3 накраиници.
Ето защо няма да го имам никога - 4.20м.с акция 5-25 - това е нереално ! Чети сега внимателно ! Карловски ти имаше поне 10 такива и побърза да ги разпродадеш и сега казваш ,че е прекрасен фидер ? Как може фидер да е с мачова акция и къде си виждал хранилки по 5гр ? Защо са го написали на самата пръчка , ако не е така ? И още милион въпроси , които доказват колко е фидер това Китайско творение на гаражната промишленост ! Да говорим за фидери не за неща , които се опитват да ги наподобяват ! Лошото е ,че ти специално ловиш предимно с директния , а би трябвало да си наясно ,че фидер с дължина 4,20 се води поне хеви да не кажа екстра хеви ! Как да го кажа по разбираемо - това не е фидер , а измислица !
КСР - Стара Загора
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на фидер”