France 2: за риба в долината на Лоара

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Публикувай отговор
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4566 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

swyfti написа: Вто Май 04, 2021 10:38
Слушайте сега внимателно : десет километра. 8)
В радиус от десет км. си в безопасност , обаче покажеш ли си носа извън този периметър , Господ да ти е на помощ!
A aз си мислих, че при нас мерките са абсурдни :shock:
Е , и ние се стараем! 8) И така , докъде бяхме стигнали...

След отмяната на десеткилометровия лимит , беше време да се прескочи до дълбоката рекичка. И се оказа , че на 11 метра рибата никаква я нямаше . Добре де - имаше я , ама беше като швейцарско ножче, баси ларвите. Едрите се размножават , а ситните са като мишките , когато котарака го няма - сичката храна само за тЕх! :twisted:
Тая работа продължи час и нещо , и с изключение на една едра баба , всичко друго беше ситнеж...Тука беше време да се види дали нямаше уклей на повърхността (нещо припляскваше от време на време) , обаче преди това пробвам на 5 метра , и се оказва че имам само 20 сант. разлика в дълбочината. Хвърлям три топчици захранка , и се оказва че на късата дистанция кълве - червеноперки , бабушки , един скимър...не беше кой знае какъв риболов , но беше къде по-добре от досегашната мъка...Опитвам на повърхността , и зашивам дърта червеноперка , после няколко по-дребни , и те това беше целия ми улов:

Изображение
Изображение

Иде уикендо , и от петък почва да се вдига температурата много сериозно. Тука се налага да се намери място на сянка , щото с тва глобално затопляне до април изкарахме с ушанките и валенките - избледнели сме като вампири , само слънце ми трябва. За капак , от сутринта се е раздухал един вятър , страшна работа - та си намирам едно местенце на сянка и на завет - мечта! Да кълве ако ще , " ..and the way the wind blows doesn't really matter to me , to me.."

:wink: :lol: :lol:

Изображение


Проблема е че точно зад мен минава пътеката , по която циркулират разни хора с велосипеди , с кучета , и с малки деца . На моменти - с всичко това едновременно. :shock: :mrgreen:
Така че дистанцията беше ограничена до 7-о коляно , имам сто грама бял , последните остатъци от запаса , койт разнасям вече цял месец по водоемите , хвърлям няколко топки , и се приготвям за тежък , измъчен риболов. Плувката минава двайсе сантиметра , и потъва - прилична червеноперка. Я деа? Повтарям , светкавично зашивам средна бабушка , после още една... а бе , и така можело , значи? 8)

Изображение


И оттам като се почна - ама гол след гол! На всяко изтичане имах баба , като някои хич не бяха ситни. В продължение на един час не спрях , сигурно за този час имах поне три кила риба.Оттам кълванетата започнаха да се разреждат , размера на рибата - да намалява , и независимо че къпирах на едно и също място , рибата кълвеше все по-надолу по течението , като накрая ги хващах на два метра и половина надолу по течението , и на 15 минути...
Трябва да бяха минали два часа от старта , може и малко повече , когато реших да вкарам вдействие фидера. Два фидера , ако трябва да бъдем точни. 8)
Пелет фидер отсреща , с който закачих дъното няколко пъти , имах едно кълване , и накрая скъсах монтажа (рекичката е СТРАШНО закачлива) , и останах само с класическия. Тцъ! Не ще , ама хич! :evil:

Мина поне един час , докато видях първата индикация (на всеки десетина - петнайсет минути опитвах щеката , с редки и епизодични рибета ). Оттам на петното се събира някаква риба , която въобще не успявам да хвана. По едно време установявам че са минали ДВА часа без да успея да хвана риба с фидера! :shock:

Най -накрая заших едно скимърче , после кошницата удари някаква риба докато потъваше , която се оказа едра , очевидно закача за елека , и се борихме яко пет минути , докато най-накрая се откачи....После хванах един дребен , но много борбен лин , и понеже ми оставаше храна за двайсе минути , реших да опитам на пропадане с лека кошница...монтирам десет грама , мятам няколко пъти , нищо не хващам , и решавам да опитам с леката кошница на дъното. Имах храна за 5-6 мятания. Кълве. Отчетливо , не като досегашните подръпвания - вадя скимър от 250 грама. Презамятам - 250 грама. Пак - 250 грама... Баси , леката кошница обръщаше ситуацията с главата надолу , ма kой да се сети? :oops:
Добре де - няма да се оплаквам:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

В неделя , с новия лимит (от вчера вече нямаме 8) ) , с бай Нико цъфнахме на езерото с червеноперките:


Изображение

Аз имам силни подозрения по въпроса за възможната активност на рибите , обаче почва да кълве почти веднага - вадим по една-две ситни баби и двамата , и после аз зашивам първата платика , и след малко и Нико вади една. Oтам работата се усложнява - има риба на петното , закача влакното не кълве. Тук е мястото да се отбележи че Нико е с класическа храна , и добавя удавен бял червей. Аз подхождам тотално различно:

Изображение


Един час не успяваме да хванем нищо , после рибата се отдръпва (не знам накъде , ловя на 68 метра :roll: ) , и аз минавам на метод , с който хващам едно линче , и работата пак стихва.По едно време толкова ми беше писнало , че извадих къса пръчка , и минах на 20 метра - веднага събирам бабите , Нико опитва и той , хващаме по 2 , и рибата ПАK изчезва! Баси , не искаха храна? Не искаха нашата храна? Трябваше да се лови с оловце? Или без клипс , и дa се мята всеки път на различна дистанция? Или да се редуват 5 петна? :roll:
В 4 без двайсе Нико ми предлага да приключим в 4 часа - о , да! - ни-как-ви възражения от моя страна! Едвам ме нави! :mrgreen:
Нещо повече - аз мятам пак метода , с торен червей , и почвам да събирам пръчките...след 5 минути фидера се сгъва и подкарвам дърта платика! :roll:

Нико , който не вярваше нитo в метода , нито в рибните храни , идва да задава въпроси , аз презамятам , и след 5 минути вадя още една! А бе , аз що не лових цял ден на метод? :)
Снимаме улова - имам двойно повече риба от Нико , докато той ме обсипва с въпроси , и прави списък за спешна поръчка... :wink:

Изображение

Изображение
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от Cougar »

outsider написа: Вто Май 04, 2021 20:07
След отмяната на десеткилометровия лимит........

Изображение
Теб трябва да не те пускат на повече от 3 км ! :lol: :lol: :lol:
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4566 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Cougar написа: Съб Май 08, 2021 8:59
Теб трябва да не те пускат на повече от 3 км ! :lol: :lol: :lol:
...чакай да видиш... 8)

Да продължим. Бандата ме призова на един известен на всички канал....

Изображение
Изображение

Организацията беше сънена , та чак заспала :lol: - среща в 9 часа , до десет и половина не бяхме захранили - а в програмата имаше барбекюта , бири , и други такива работи - риболовът се очертаваше кратък ...
Инфото беше за слаб риболов , ама не слаб , ами никакъв. Стартираме , стандартната дистанция от 53 метра , Нико ми е съсед (общо сме 5 ) , той лови на 55 . Аз обаче съм направил и второ петно - след като с помощта на сателитната карта установих , че каналът е широк малко над 62-63 метра , аз метнах две-три кошници с рибна храна на 61... 8) - имах нещо наум :wink:


Изображение

За отбелязване е , че на 53 метра има 3-4 метра дълбочина (подножието на шкарпа) , докато на далечната - аха да закача тревите отсреща , едва ли има пвече от 60 см. Почваме в дълбокото , и се гледаме умно - не кълве бе! :evil:
Минават поне двайсет минути , докато получих първата индикация - нещо се закачи за влакното , и после - нищо. Още десетина минути , и все пак успявам да хвана платичка от 150-200 грама. Баси колко съм добър когато съм тапа! 8) :mrgreen:

След двайсетина минути Нико отвръща на удара - ама с платика от кило и половина , ако не и по-едра. :shock:
На мен някъде към тоя момент вече ми е писнало , и решавам да пробвам метода в плиткото - ама го мятам и чакам двайсе минути! Не минават десет , обаче , и върхът първо трепва , после се сгъва , и оттам фидера тръгва да се плъзга по стойката! :twisted:
Нико се е облещил като Арнолд Шварценегер в "Зов за завръщане" :mrgreen: , докато аз кепчосвам някаква нечовешка платика... тая платика там отсреща трябва да е плувала с половината гръбна перка над водата ,бе! :o

Аз презамятам метода - не че му се надявам особено , ама другите нищо не хващат , и след три минути ми кълве , обаче не успявам да засека рибата...а бе , кво става тука? Сменям kуката , бода две яки парчета торен червей , и правя втора фитка , последвана от едра червеноперка! Имам още една-две фитки , имам индикации (независимо от монофила). Сега тука имам задача за решаване...очевидно имам риба на петното. Кълве ми само на мен , всъщност. Нико е с една риба , и не е видял кълавне , Жером има едно сомче и един скимър , Фабрис е капо , Кевин май и той е капо... Сега защо ми кълве?

а) Щото рибата е там , горе , в плиткото. И монтажът не е важен , всъщност
б) Понеже там съм захранил с рибната храна , и рибата иска точно това
в) щото рибата иска методната презентация , и нито мястото , нито храната са важни
г) комбинация от няколо от горните фактори


Аз съм монтирал и втора пръчка - такава , с която мога да метна 30 грама на тази дистанция , за дискретност. Рибна храна , малка , но много яка кука , повод 0.16 - индикация на секундата , рибата явно е там. Камъните също са там - късам първа линия , преправям , и зашивам втора платика . Става обяд (почти 13 часа ) , презамятам , и се чуват викове за пауза ("Айде да хапнем нещо , че умрях от жажда" :lol: ) - аз се правя на ударен , и след няколко минути зашивам още една платика - от окло килце. И така , към момента на паузата имам две едри платики , един скимър , една средна платика и една червеноперка , и съм с повече риба от всички останали , взети заедно...баш момент за пауза , да знаете... :?


Час и половина (!!!) по-късно...

Никаква изненада - след паузата не кълве. Както винаги. Кво точно очаквахме? Всеки път , за.би - и не ни идва акъла... :( :( :evil:

Опитвам "горе" , опитвам "долу" , опитвам на метод , опитвам със жива стърв (бомб , и чист бял червей) , опитвам с дълги паузи... Сега Нико хваща едра платика , Жером хваща ДВЕ (!!!) а на мен не ми кълве изобщо...

В един момент ми писва от цялата работа , и решавам да се спра на една тактика - рибна храна с класическата линия , горе в плиткото. Минават някакви минути , почват индикациите , хващам симър от половинка , на другия край Кевин е закачил едър морски кефал - Нико идва с новината че кефалът е от "окло 4 кила" (?!?) А също , че Фабрис имал някаква работа , и че се предлага да приключим малко по-рано..целият следобеден манш не продължи два часа , всъщност - аз кимвам - и без друго не кълве , и след секунда зашивам още една дърта платика!

Очевидно , бялата и мътеща рибна храна , в плитката вода беше правилната система. И ако не бяхме почнали да ловим късно , не бяхме губили време в барбекюта , и бяхме останали до предвидения час , можеше да се направи читав риболов. Кво направихме? Кефалът на Кевин се оказа от 2.7 кг. :wink:
Общия му улов е 4.700. Фaбрис има една мъздруга от половин кило. Жером е с 4.4 кг , Нико има две платики - общо три кила и половина , и аз с рибната храна тегля осем кила и половина - трите ми едри платики сигурно минаваха 6 кила:


Изображение

Изображение
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4566 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

..Весел неделен излет...те:

Изображение

Да забелязвате нещо? Между краката на платформата , имам предвид? Не? -елементарно , Уотсън - забравих си живарника в къщи! :mrgreen:
Не че е проблем - то пък все едно щях да хвана нещо... :roll:

Мятам 5-6 топки , поръсени със замразени пинки и малко кастер , и тръгвам да изтичам бавничко - течение почти няма , с плувка от 1 грам. Десет минути. Двайсет(! ) минути , докато отбележа първо кълване :

Изображение


Оттук рибата се появява на петното , и в продължение на един час ловя шарена риба - баби и червеноперки с размера на тази от снимката , както и няколко миниатюрни бабушки и микроплатички. Бях решил да ловя на щеката час и половина - два , и после да мина на план "Б" - обаче в края на пърия час кълването почва да се разрежда , а рибата - да издребнява. Тука бoдвам тлъст бял червей (дотук ловях на пинки) , и полягам на дъното с целия повод. Кълве , и сега два метра ластик излизат да глътнат чист въздух. :twisted:
Едър скимър се откачва на ръба на кепа ( брегът е висок , куката - 18 или 20 , и всякакво напъване беше много вредно.)

Повтарям операцията , и...

Изображение

...тва вече по-бива. :D
Ама не чак толкова , колкото следващата риба 8) :

Изображение


След това кълването се отряза , беше време за смяна на техниката , последно изтичане, и плувката пак потъва...

Изображение

...басимамата! Такова , бабата! :mrgreen:
Тва добиче на око минаваше 600 грама , снимката не предава въобще реалния му размер - само че докато щракна по-читава снимка , дзверо ми се подсмихна подигравателно , приложи ми някакъв ключ - "къде си се научила да се биеш така? - от филмите с Джеки Чан" ("Demolition man") :lol: , и цопна във водата...Бяха минали два часа , бройката беше 20 риби ( с предполагаемо общо тегло около 4+ )и беше време за лирично оклонение


(Лиричното отклонение е риболовна техника , при която , при очевидно правилна тактика , налична риба , захранено петно , и т.н , задвъдичното устройство се впуска да се прави на кръгъл идиот :lol: )

И така: първата задача беше да се види има ли шанс да се хване някоя от играещите на повърхността риби ( предполагам , червеноперки). С помощта на те тази безтегловна хранилка:

Изображение

Тцъ. Макар че кошницата е с положителна плаваемост , от храната тя все пак потъва достатъчно бързо , и след двайсетина минути ми стана ясно , че Асан няма да яде баница. Тука беше време да се извади мача (а не бе!)...

Изображение

...метър под повърхността , и почвам да стрелям с прашката бял червей. (Докато захранвам с фидера , който беше следващата точка от дневния ред). Пак тцъ. Единствения "улов" беше този...

Изображение

...и реших че тая работа ще я проуча... по-натам. :wink:

С фидера отначало нещата тръгнаха вяло ...

Изображение

... после започнаха да излизат скимъри...

Изображение

..последвани от платики от този калибър ...

Изображение

... като имаше и една-две по-едри. За този последен час и половина имам 12 риби , от които 7 или 8 платики.

Другия път ще си взема живарника , и ще се капотирам... :mrgreen:


Изображение
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4566 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Май отдавна не съм се включвал - ама ситуацията е такава: не ходя за риба , щото ходя по състезания. А за тях няма кво да се пише. :|
Нещата са толкова зле , че вече и за състезание , на което се печели сектор , просто не си заслужава да се разправя... :roll:

Така че , да си дойдем на думата , петък сутринта:

Изображение


( Френската администрация приятно ме изненада , и един въпрос за уреждане в префектурата беше уреден за пет минути. :o :D В резултат на което в десет и половина бях на реката 8) )

Оставаше да се забърка малко храна , и да се инсталира що-годе водоравно платформата. Така де , колко да е що-годе? :twisted:

Изображение


Секи момент ще почна да я разпъвам с лазер и теодолит , за.би... :mrgreen:

Изображение


Втората пръчка , (на вашите екрани вляво) е метната на метод , с идеята да се забърше някой морски кефал. С идеята "да вечерям с един приятел" , както казваше добритят доктор Лектър :twisted:

Почвам риболова. Повод 0.14 , кука 14-ка , или най-много , 12-ка. От първото мятане почва да кълве. Те:


Изображение


Спомних си с известна носталгия , онези времена , когато щях да се побъркам да нанизвам по сто начина стръвта , да играя с дължината на повода , и да сменям десет модела куки. :oops:
Всичките , един и същи номер! :mrgreen: :mrgreen:

Онези славни времена , обаче , отминаха - минавам на кука номер 8 , и почвам да вадя риба. Рибата е скимър от 100 до 250 грама , обаче аз си свиркам , щото имам хитър план , и само им давам преднина , и тогава ще им кажа аз на тях... :twisted:

Минават двайсетина минути , и следва първото кълване на метода. Който има предимството да селекционира едрата риба , нали ме разбирате :


Изображение

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Аз продължавам със скимъра , като не пропускам да отбележа че втотрото кълване на метода следва след 15 минути. А седващото - след 10. :wink:
И на третото кълване рибата вече е 350 грама. А следващата - близо половинка. :roll:
Докато метода набира скорост - с методната кошница петното се прави по-бавно , аз спирам храната на другата линия , и минавам на чиста глина със жива стръв. С тоя номер Рафаел убива всичко живо по езерата на деп. 85 , и за отдавна се каня да го изпробвам на река Мен , само че и бая отдавна не съм идвал тук. Резултатът се оказва недвусмислен : номерът не минава :?
Рибата нито наедрява , нито се сгъстява. В действителност , докато хвана една риба с глината , имам ДВЕ на метода! И едната от тях е от близо кило? А бе , кво става тука? :roll:
Рибата иска методна презентация , или рибната храна все пак работи по-добре? Светкавично спирам глината ( експеримента с нея продължи около час) , и минавам на рибна храна. А на метода спирам фишмила , и минавам на жълтата храна , с която лових на класическата линия. Резултатът е безапелационен : на метода спира да кълве. Отрязва се като с нож , деа! До края май хванах една риба , и тя не беше едра. Затова пък на класическия фидер рибата почва да наедрява почти веднага , и към края вече имах повече едра риба с този фидер , отколкото с метода:

Изображение

Изображение
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4566 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Дойде неделя , и се наложи пак да скокна до реката. Не е лесна работа , ама все някой трябва да я върши... 8) :lol:


Изображение


Не че на близката рекичка има какво да се хване по това време на годината , ама имах нов фидер за тестване , и не ми се въртяха километри:

Изображение


Хубавото на липсата на риба , това е че няма да ми се налага да я прекарвам през треволяка :lol: :


Изображение


Кълве с първото мятане :


Изображение


:lol: :lol: :lol:


Оттам се получи изненадващо активен , шарен риболов , с няколко прилични костура , дребни баби , някой и друг уклей , и една тлъста червеноперка. По едно време забърсах и една платика , и веселбата беше голяма , докато я кепчосам. Оттам риболова се отряза като с нож , и вече не хващах нищо , така че скъсих дистанцията още малко - до около 15 метра , замесих светла , рехава храница , и започнах да ловя уклей с дълъг повод , и на броене. Оказа се че основната риба беше дребна бабушка , като хванахи една-две по-едри , и няколко дребни скимъра. Крайният резултат беше около 50 рибета , и 7 вида риба:


Изображение
Изображение
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4566 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Здрасти. Миналата седмица имаше бая интересен риболов за споделяне , ама не остана време , щото бях зает. С кво бях зает ли? Ами , ходех за риба , естествено! :lol:

Искам да ви предупредя че в по-долните редове ще ми се наложи да направя малко безплатна реклама на едни храни :oops: , ама съм споделял (все така безплатно) , и негативни мнения за марката , и нямаше протести...

И така. Миналата седмица на връщане от едно място , и понеже бях решил че е крайно време да направя един излет на Лоара , минах през Декатлон да взема бял червей. И като инах покрай рафта с храните , забелязах подозрително евтина методна храна , и реших , че в най-лошия случай ще се окаже боклук , ама цената беше смешна , та взех два пакета , и тръгнах да търся място за Лоара за следващия ден...

Два часа лутане по реката по-късно: няма! :evil:

Въобще не намерих къде да паркирам сутринта , писна ми на белия червей , теглих една майна на цялата история , и набързо скалъпих един план "Б" - ще скокна сутринта за два-три часа на близката рекичка , да видя кви храни са забъркали в Декатлон , щото веднъж бях купил два-три пакета за проба , и бяха някакви тъпи трици без мирис , които не ставаха за нищо. Риба в рекичката няма - две-три баби и някоя случайна платика , ако имаш късмет , ама риболова не беше насочен към хващане на риба , нали така... :wink:


Изображение


Рекичката в тоя участък е широка едни 13-14 метра , и е дълбока около 1.10 м.


Изображение


Има изненадващо за сезона течение , с 0.8 гр. се изтича дoста бързо , и монтирам втора линия с 1.5 гр , за задържане (все едно ще ми се наложи да задържам). Почвам с храната за метод , която не съдържа рибено брашно , само разни растителни протеини. За три евра кво искаш да съдържа... :?

Гребвам полвин кило пръст от най-близката къртичина , и къпирам три топки , белия ще го стрелям с прашката...Отделно смесвам "скъпата " храна , тази съдържа - поне на етикета , брашно от крил , фишмил , и разни други работи. Правилен мирис , някакви микропелети , подходяща текстура , лепи колкото трябва...къртичина 1:1 , с тази ще храня после.

Тръгвам да изтичам с леката линия , повод 0.12 , кука 16 номер , и почвам да вадя баби. Ситни , ама в ритъм. Изтичаш , кълве , вадиш , стреляш бял червей... кеф бе! Активен дребосък на щека , не бях очаквал толкова риба в тази рекичка! Тая работа продължава около 45 минути , като в края засичам и ми се откачва по-едра риба , предполагам , платика , и риболовът почва да стихва...бабите стават все по-редки , макар че сега хващам една-две малко по-едри. Около един час след старта вече не кълве изобщо , аз вадя тежката линия , вдигам плувката нагоре и полягам с целия повод. Следва кълване , и вадя лин от близо кило... айде бе? :o
Линът има някаква рана на глaвата , така че го пускам във водата , и след пет минути засичам някаква нечовешка платика...чакай малко , Барни! ЧА-КАЙ МАЛ-КО! :shock: (тва с гласа на Фред Флинтстоун :lol: ) - тука НЯМА такива платики! :roll:

Следва дълга пауза в кълването. Всъщност , риболовът е като на метод - мъртво задържане на щеката на гредата , и чакаш по 15 минути. След едрата платика хващам една -две баби , и след това засичам ВТОРИ лин! Пак следва пауза , после пак кълват една-две баби , оттам плувката потъва , аз засичам , ластикът се изстрелва към отсрещния бряг , рибата е видимо много по-едра , и видмо не е нито лин , нито платика , забива се в клоните отсреща , и късам повода.

Бре деа?! Разкарвам ластика , минавам на по-мощен , повод 0.14 , къпирам пак (къпирам на всеки половин час по една-две топки) , стрелям малко царевица , и след малко бoдвам втора платика..първата всъщност не била чак толкова едра , деа! А бе , аз тва животно от тая рекичка ли го извадих?!? :shock:

И така , скив резултата , че ме мързи да пиша:

Изображение


Изображение


Добавете още един лин , две откачени платики , и скъсалия шаран. Изобщо не твърдя че всичко се дължи само на храната , макар че очевидно не може да е много лоша...Всъщност , аз даже само на бабите като за тази рекичка щях да съм доволен!


Изображение


Изображение

...продолжение следует
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4566 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

И такаааа...

След доста неочаквания излет от неделя , в сряда се бяхме разбрали с Лоран да посетим едно езро , което той познава добре , и за което аз само съм слушал слухове и легенди. Саги , братО... :shock: :shock: - "певци песни за него пеят" , така да се каже. Еди-кой си бил направил 14 кила , виждате ли. Ама с ТРИ платики... :shock: :shock: - едвам ме нави , с други думи. :lol:
Съответно аз пък се обадих на Нико - "и решихме ний тогаз , туй е работа за нас"... :mrgreen: :mrgreen:


Участъкът се оказа не много дълбок , около 2 метра , Лоран избра дистанция около 50 метра , Нико и той някъде там , обаче на тази дистания при провлачване на оловото , аз напипах някакво странно дъно , оловото се влачеше без запъване , но с голямо усилие , все едно потъваше в някаква дълбока тиня. Не знам какво беше , ама не го харесах , и добавих няколко метра докато напипах нещо по-твърдо.


Изображение


Бързо кафенце , преди старта , и тука Лоран изплю камъчето - миналата седмица , в лошо време , вятър , дъжд и вълни , двама познати на Лоран били направили 120 кила (!) , без никакви рекордни платики...Ще рече , че моят подход - оскъдна жива стръв , и ориентиране към търсене на (може би) редки , но рекордни екземпляри , май не беше най-правиният...

Изображение

Изображение

Аз си бях приготвил даже метод , щото честно казано не очаквах много силен риболов. Ясно , слънчево време , не дълбока вода...не бяха най(добрите условия за рекорден риболов на платики.

Изображение


Стартираме , и от първата кошница почва да кълве , ама не дава да стигне до дъното! Скимърчета по сто грама , голяма напаст...увеличаваме куки , скъсяваме поводи , и почваме да дърпаме ситнеж. 120 кила , да бе сигурно... :lol:

Минават едни 40-45 минути , и методът , който бях метнал на 60 метра , но встрани , се сгъва , и усещам малко по-едра риба - и както държа пръчката , кълве и на другия фидер...Цирк голям - методът дава каракуда от 500-600 грама , на другата линия рибата си седи , и е платика от окло кило. Нико и Лоран за момента нямат едра риба. Аз презамятам фидера , тръгвам да зареждам метода , и докато го пълня , вече ми кълве! Още едно кило. Мятам метода , поставям пръчката на стойката - на другата линия пак кълве...още едно кило! Правя ШЕСТ платики за няколко минути , после пасажа се изнася , и сега няма никакви риби - нито едри , нито дребни - до почивката на обяд имам само една едра баба на метода (на топче!) , и после нищо..

Докато хапваме , Лоран споделя че има индикации , има слуз по повода , и според него рибата иска много мали куки и дребна стърв. Аз нямам никакви индикации , така че не виждам с какво може да ми помогне предпазливия подход. Нико няма едра риба (Лоран има една)

Следобяд отново ни налазва дребната риба , на мен ми писва , и минавам на яки парчета торен червей , и на тaктиката на дълго изчакване- и сега се оказва , че на петното се въртят някакви платики - просто от дребосъка не могат да се доредят до стърват. С торния хващам три поредни едри платики , обаче проблема е , че платиките гълтат много дълбоко , и режа поводите...Хм? Минавам на пелет фидер , къс повод , торен червей , и откривам топлата вода! Сега почвам да вадя риба , като Лоран също е открил някаква вакса , и сега и той вади риба.Аз го удрям на експерименти - опитвам с метода , с бял червей , на същото петно - хващам риба. Минавам на много къс повод - хващам риба ...въртях разни линии и стръв ей-така , от интерес , и приключих с 15 едри риби и куп дребосък. Толкова има и Лоран , а Нико има само ЕДНА едра риба(???) - убеден съм че той не ловеше на "правилното" дъно , щото той не си беше дал труда да избегне тинята. Те:

Изображение

Изображение


Тука беше време да се пусне рибата ....

Изображение

....и да се прибираме - ама ми оставше куп грах , царевица , коноп и пелети . Е в такива моменти е много сгодно да имаш рекичка с линове и платики на една крачка , а? 8)
Минавам оттам , и мятам всичко това на същото място от предния репортаж. Ще ви кажа за на ваc... :twisted:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4566 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Описаните по-горе събития се случиха в сряда. В четвъртък се направих на ударен , обаче вечерта все пак скокнах до реката да метна две шепи царевица и малко пелети... :wink:

Петък сутринта...

Паркирам. Вадя храната (остатъка от сряда) , щеката , сака със живарника. Потривам ръце - ей-сега ще видите вие! :twisted: - почесвам се по тенджерата , качвам всичко обратно в колата , и се връщам да си взема гредата на щеката. :mrgreen:

Десет минути по-късно...

...монтирам щеката и платформата , къпирам три-четири топки , и чак тогава тръгвам да монтирам линии и всичко останало. Друго си е да знаеш и дистанцията , и дълбочината , а? 8)

В топките съм вкарал известно количество бял червей (изпънат) , в резултат на което ме налазват бабите , без шанс да се дореди търсената риба.

:oops: :oops:

Не ми остана друг избор , освен да ловя метър и половина над петното , или два метра под него - бабите седяха върху топките като квачка върху яйца , и не се отделяха на повече от две педи от тях. Първото кълване на едра риба дойде под петното , сега съм с читав ластик и повод 0.14 , и платиката излиза без проблем. А хич не беше малка...Работата е тегава , щото няма отърване от дребосъка - мисля си че белия червей в храната беше голяма грешка. След това , този път над петното , боднах първия лин - по-дребен от тези от миналия път , ама не се оплаквам. В края на първия час имам една платика и един лин , от кво да се оплаквам :) - оттам засичам товарния влак , ластикът се изпъва , щеката заплашително се превива , шаранът се приближава към предвидените за целта коренища 8) , и в този момет поводът дава фира....

:evil: :evil: :evil: :x :x :evil: !!!£$**µµµ!&&§§!! :evil:

Сега , аз не съм оборудван със шаранска щека. И не мога да монтирам кой знае колко дебел повод , а и не знам дали с по-дебел ще кълве...Основният проблем , това е че нямам представа колко могат да бъдат големи шараните в уж смехотворната рекичка...2 кила? 3? 5? От някакъв размер нагоре , в тясна , обрасла река , с наличното оборудване аз всъщност просто не можех да се надявам на успех ...

На петното продължават да ме мъчат баби , после хващам втори лин. И трети! 8)

Аз редувам "над" петното с "под" петното , и по някое време пак бодвам нещо , което не ми е лъжица за устата! Дзверо достига без проблем отсрещния бряг (Ластик? КъФФ ластик?) - искам да кажа , минава ЗАД нависналите във водата къпини , закача линията в тях , за моя огромна изненада се откача от тях , излиза на чиста вода , и тука вече почваме да се борим по-цивилизовано. Трябва да призная , че като съпротивление , този шаран беше доста по-малък от първия.

Време беше да си ходя , а и беше почнало яко да напича. Последно изтичане , и ПАК засичам шаран... никакъв шанс , повод 0.14 е крайно недостатъчен за риби с този размер. Дали с по-дебел ще кълве? Ще видим следващия път..


Изображение

Изображение

Снимката не предава истинския разер на рибата - перспектива , такива работи... ръката ми се получава по-голяма , и рибата сякаш се "смалява". Обаче кантара не лъже:


Изображение


( Пояснявам че теглих рибата с главата на кепа , тоест , трябва да се извадят 335 грама )


Изображение


Изображение

Изображение
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4566 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Пак там. Е как бе? Къде другаде? Може ли човек да намери подходяща стена , в която да си тресне кухата лейка , и да устои на изкушението да опита пак? :mrgreen:


Изображение


Да бе , чувал съм че някои хора след първия удар с глава тръгват да търсят врата или прозорец...аматьори. :lol:
Стената ще се пропука рано или късно! 8)

И така. Този път белия червей е само за куката. Пелети , царевици , жълта храна , кучешки храни - всичко ще се къпира , и днес ще търсим едрото. За целта съм монтирам поводи 0.16 , и ги почвам.

Изображение


В началото на петното се завъртат кротушки :roll: , после хващам една платика , кълванетата са много редки , дребната риба почти я няма - само една-две баби , после хващам лин , после зашивам първия шаран...дзънннн! :evil:

Колко бе? Колко могат да бъдат големи в тая вада , деа и животните?!? Вадя втори лин , правя разни фитки , дребните риби не се погаждат добре с дебелия повод и баятата кука , аз междувременно налучквам монтажите , докато уцелвам абсолютния убиец - (щото все някаква полза трябваше да има от излета) : лека линия , 0.40 гр , с дълъг повод на дъното , без да докосвам с дропер. С това кълве. И късам втори път! Тука ме хващат бесните , бъркам в чекмеджето , вадя ролката 0.22 , и монтирам директна линия без повод c това въже - кълве , и сега рибата се откачва....

Тука се замислям за малко... какво има нужда за успешното кепчосване на тукашните шарани? Дебелия ластик ще иска дебела линия и голяма кука. Ще издържи ли щеката? ще клъвне ли на толковва груб монтаж? Хммм....

Междувременно , с 0.22 не ще. Минавам на повод 0.18 , и бодвам още един...лаааааааааастииииииик!!!! - и пак къса...

Последен опит: ластика потегля към отсрещния бряг...


Изображение


....и този път рибата не къса. Айде сега наляво...айде после надясно... на всяко потегляне навътре рибата вади по половин метър по-мако ластик , кръговете стават все по-тесни , и накрая се показва пред мен , почти на повърхността... огледален шаран , кръгъл , дебел , и който по никакъв начин не може да е под 6 кила :shock: :shock: :shock: ....къде си тръгнал ти с поводчета 0.16 и 0.18 бе , пич.... :? :lol:

Шаранът се разхожда във всички посоки ДВАЙСЕТ И ПЕТ МИНУТИ(!!!) , и накрая , на един метър от кепа , тъпо се откачва :cry: :x

Сметката е три късания и две откачени риби...ако тва беше бизнес , щях да фалирам. Ако беше правителство , щях да ви вдигна данъците. :twisted: 8)
Пoнеже е риболов , опитите да се хване шаран на щека в тази река приключват тук. :evil:


Изображение

Изображение
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4566 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Изображение

Предполагам че сте забелязали от пръв поглед , че тази река не е онази река? 8)
Чакайте да ви подскажа:

Изображение

8) :twisted:

Баси , откога не съм стъпвал на Лоара , не ми се мисли... :oops: Оглеждам ситуацията:


Изображение


Видимо имаме отлив , засега не знам дали нивото продължава да пада , затова си набелязвам един камък , който да наблюдавам докато приготвям работното място:


Изображение


Инсталирам платформата далеч от водата , поне на три метра , и сигурно на едни два метра над нивото на реката , по вертикална линия - горе-долу , където калта свършва , и почва сухото. Живарника е ниско долу , аз ще ловя
прав , ще слизам с всяка хваната риба (ако я хвана :lol: ) до живарника , а платформата ще ми служи основно за да има къде да си подпра фидера , и къде да си сложа стръвта , храната , и дрите частици. Край на уводната част - сега , да оценим течението....

Упс! Имаме проблем , Хюстън!!! :shock: :shock:
Първо мятане с кошница 120 грама на 15 метра , нагледно ми показа в кви тръни се бях набутал: съвместната сила на течението на Лоара , плюс отлива , който "дърпаше" надолу , създаваха някакво абсолютно варварско течение , което поставяше риболова тотално под въпрос...започнах да увеличавам размера на кошниците , и едновременно да намалям дистанцята , докато стигнах до следната конфигурация: кошница 175 грама , дистанция 9 метра :mrgreen: Това - с високо вдигнат фидер - върхът сигурно беше на почти 5 метра над нивото на водата , и с почти десет метра "корем" , за да не "пълзи" кошницата надолу... :lol:


Изображение


Почваме риболова , лепкава , жълта храна , семена , презамятам през 4-5 минути . Нивото продължава да пада...


Изображение


На третото мятане имам късо , рязко чукване - тоест , риба все пак се върти...уж. Минава един час (почнах риболова в 10:15) , нивото продължава да пада... :roll:


Изображение


Около час след старта вадя мъздруга от 250-300 грама , и провеждам следния цирков номер : слизам по ужасно хлъзгавите камъни долу , за да си кепчосам рибата - сега внимаваме кошницата да не се забие между камъните , докато пускаме рибата в живарника , и сега се катерим нагоре , като гледаме да не счупим дръжката на кепа , фидера , или някой глезен... :lol:


Изображение


До 12:30 имам три мъздруги от все същия калибър. И после , почва прилива , нивото започва бавно да се повишава , и сега почва да кълве - само че сега мъздругите са по 500-700 грама! 8)

Чакайте да ви го снимам , преди да е потънал като Атлантида - върви доказвай после че въобще е съществувал... :mrgreen:

Изображение


Сега ставам свидетел на следния феномен: течението практически изчезва. Върхът от пет унции влезапно провисва - по точно , щръква безпомощно :mrgreen: , щото вече няма нужда от него...мисига? Монтирам втори фидер , с 50 грамов уиндоу фидер , и мятам на едни 30 метра , с бял червей - даже хващам една риба , докато адаптирам кошниците към новите условия : кошницата от 175 грама дава път на 155 , 120 , 100 , и даже 80 , а дистанцията мива на едни 20-22 метра , а фидерът се спуска доста по-ниско . Това продължава няколко минути , като кълването спира , и после....


Изображение


:o :o
Без майтап! Приливът създава мощно течение в обратната посока(!!!) , сега отново фидерът се вдига нагоре , кошницата стига 12O грама , и рибата се връща - само че сега има мъздруги от кило и канче , плюс първата платика :twisted:

Изображение


Нивото продължава да се покачва...сега вече живарника си отива на мястото , аз вече си седя на платформата , риболовът тече та пушек се вдига По едно време поглеждам скарата , и решавам че май е време да се приключва излета... :mrgreen: :mrgreen:


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4566 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Здрасти , компанията. Отдавна не съм се включвал , ама по Зaпадния Фронт се изстрада много мъка , много нещо , да знаете... :?
УмрЕ ми колата , да ви се оплача . :evil: :cry:

При това , първо ми сервира скъп до сълзи ремонт , и след като я ремонтирах , ритна камбаната. :(
И сега се налага да се ходи за риба те с тая въшка:

Изображение

Каква точно въшка ли? - ми той производителят го е обозначил със съответния йероглиф :mrgreen: :


Enlarge this image Click to see fullsize

Изображение

:lol: :lol: :lol:


Все пак , въдиците някакси се събират вътре , така че ози ден се тропосвам на езерото

Изображение

Имам експерименти да провеждам - скив тука:

Изображение


Пелети? Но сеньор! 8)
Ние забранени методи не ползваме , обаче имаме въображение - шапката да ти падне! Както се kазва във Франция , " нямаме нефт , обаче имаме идеи" :D
Варя кукс-кус , оцветявам го с хранителни бои ,поръсвам го с разни ароматизатори , рибни храни , и в случая - със захар , и сега се търси начин това да може да се подаде с пелет фидер:

Изображение

Изображение

Оказа се че със захарта съм се престарал , и топчицата си остана цяла до края на излета!

Изображение


:mrgreen: :mrgreen:

Здраве да е - вкарвах "пелетите" в храната като едра фракция , експериментите ще продължат. За риболова - стандартен за езерото , дистанция 60 метра , скимър , почти пълна липса на едри платики , бабите , които бяха по 60 грама преди две години , бая са загладили косъма:

Изображение

Изображение


Седмицата отминава , като ситуацията радикално се променя -"Winter si coming" , Хюстън! Още не са почнали дъждовете , обаче температурата вчера не мина 5 градуса през целия ден , и аз реших да опитам ново място на една от близките реки.

Изображение


До новото място води асфалтиран път , което значи че и при дъжд и по-високо ниво на реката ще може да се стига до там. Монирам две пръчки , идеята е да се опитат две храни:


Изображение

Едната е смес от платика с фишмил , другата е "унгарска" рецепта за смесване на храна с глина , която е описана в последния брой на Инфо Пеш. Идеята е да се получи инертна смеска , в която рибата да се рови , и да подбира частици , и тази храна да задържа рибата на петното много дълго време. И понеже ми се стори че рецептата може да ми реши някои проблеми , макар и да е предназначена за щека , реших да пробвам. Следващия път ще щракна снимки , прави се така :

1. Едрофракционна храна за платика се подслажда до смърт и се преувлажнява до състояние на супа (аз вкарах почти цяла чаша захар в половин литър вода)
2. В тази супа се добавя глината (terre de somme) , и се разбърква до състояние на захранка

Понеже аз не бях взел достатъчно Terre de Somme, гребнах пръст от най-близката къртичина , обаче структурата на къртичината е друга , и при овлажняване тя става доста по-лепкава...цялата работа заприлича на някаква гадна кал , поне в началото , после смеската поисъхна малко , и стaна страшно интересна - тя работеше много малко , изглеждаше като чиста пръст , но се държеше като чиста захранка , и не след дълго вече не бях капо:

Изображение

Краткият риболов - около 3 часа и половина ,показа че в тази захранка има хляб , обаче повърхността на реката е така покрита с падащите листа , че ловенето на фидер е адски умряла работа. Експериментите ще продължат през цялата зима :wink:

Изображение

Изображение
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4566 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Годината отива към края си. Още няма да говорим за закриване - ако спре да вали и да духа може да се направи още някой излет , обаче да ви кажа за двата последни. Първо , реших да опитам пак мястото от последния път , над бента , и пак да зaбъркам слaдката глина .

Изображение
Изображение

Преувлажняваме храната до смърт:

Изображение

Оттам , теоретично , сипваш глината в тая каша , като бъркаш едновременно с винтоверта - иначе става на бучки или на кал. Аз винтоверт нямам , затова похождам по обратния ред - сипвам малко храна в глината:


Изображение


Размесвам , изчаквам глината да изпие водата , и смеската да стане суха , добавям храна до нужната консистенция.

Изображение
Изображение

Риболовът беше тотална греда , щото след няколко силвъра ме налазиха сомчета - а не би трябвало да са активни! , от тях никаква друга риба не успяваше да се вреди:

Изображение
Изображение


Няма да повярвате , обаче имаше 13 или 14 сомчета , които бързо се навряха в листата , за да не ги снимам...прекрасно си знаят колко са фотогенични... :lol:


Изображение

Вчера , макар и да валеше ситно и гадно , реших да направя кратък излeт с чадър , щото открих едно ново езерце , и не се сдържах да отида да видя, има ли нещо в него:

Изображение

Изображение

Дълбочина един метър , студена вода , няма слънце да го стопли малко...къде си тръгнал , Иване... :roll:

Един фидер на 28 метра , един на 60:

Изображение

Минава половин час без да видя кълване , и ако не валеше , направо щяx да тръгна да събирам , обаче дъжда се беше засилил , та реших да изчакам да спре - в тоя момент имам енергично кълване на късата дистанция , което не успявам да реализирам , обаче след малко успявам да бодна представител на местната ихтиофауна:

Изображение


Айде бе?!? В плитко езерце в нашия славен департамент има ситни баби? И вестниците не пишат за тоя невероятен феномен? :mrgreen:

Хващам още една две , и тука помръдва сънено върха на другия идер (където до този мометн имам една осмукана пинка) - засичам , и тука рибата не е баба! В кепа влиза скимър от поне 300 грама...ааа! Можело , значи? Имало? 8)
Презамятам , и вадя втори , още по-тлъст. Бребребре! Разкарвам късия фидер - без друго бабите нещо бяха престанали да кълват , и сега се концентрирам върху далечното петно , като почвам да кълцам по два червея в кошницата , и да ловя на торен червей - скимъра си беше там , и независимо от крайно неподходящите условия , си кълвеше. По едно време от любопитство метнах и един метод , на който подържах за секунда видимо по-едра риба , която ми отнесе повода - плетеняк и 0.14 , кофти комбинация..

После рибата се изнесе , дъжда спря, и беше време да се събира набързо , преди пак да е заваляло. Гьолчето е адски поерспективно , напролет предчуствам страхотен риболов:

Изображение

Изображение
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4566 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

За много години на всички! :11:

И преди да си пожелаем Новата Година да ни донесе всичко , което не се получи през 2021 , редно е да кажат две думи за закриването , проведено на 31-ви..

Сутринта се събуждам с неясното чуство че не що не е наред.. не се чува шум. Този , от неспрелия три дни дъжд. Добре де - и вчера не валя... ама сега не свири и вятър? :roll: Поглеждам през прозореца - ми тъмно е като в г.з , кво да видиш? Е да де - ама тъмното , покрито с облаци небе изглежда другояче...колкото повече съмва , толкова повече небето добива неестествен , зловещ...СИН цвят? :shock: :mrgreen:

Кво да ви разправям - по никое време - ама преди 9 (!!!) , вече бях почнал да товаря колата , да варя чай , бях закусил , и в 9:30 вечех бях запалил...кво въздействие можело да има върху човешката психика малко слънце , деа!

Изображение


Водоемът - същия от предния излет , където скимъра също е станал рано , и до 11 часа - когато обикновено излизам от къщи , вече бях хванал две риби! :twisted:

Оттам нещата потръгнаха във весел ритъм - това на класическия фидер (метнат на 60 метра) Затова пък метода , на 76 , ми създаваше само ядове , независмо от отличната хранилка , с която се постигаше дистанцията без услилиe :

Изображение


И кълвеше. Ама не се хващаше...Почнах с торен червей , три силни , сериозни потегляния , нула резултат , боднах торния на косъм с куикстоп - същата работа , докато успях да хвана един скимър с изпънат бял , монтиран на косъм с ластиче. Междувременно , на другия фидер рибата се беше стопила. Кво става сега? Като почнеш в 12 , кълве до 16 часа , а като почнеш в 10 , кълве до 15 и спира? Ако дойда в 8 , до обяд ли ще кълве? :mrgreen:

Паузата продължи бая време , и после рибата се върна , аз монтирах топче на метода - да кълве ако ще! - и се заех да си допълня улова. ( На края и на топчето хванах скимър - явно друга риба нямаше)

С това годината можеше да се обяви заа закрита!


Изображение
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4566 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Здравейте , драги читатели , слушатели и зрители , скъпи приятели и съседи 8)

Както стана дума , няма да имам възможност да ходя по състезания до второ нареждане. С други думи , започва сезона на енергичен свободен риболов. 8)

Или , ще започне като се постопли - щото миналата седмица я изкарахме с -1° , ама и по обяд - е , вие едва ли ще се впечатлите от такива тeмператури...

Силно се надявах в недeля да се постопли малко , та да ми се размине капото , ама не:

Изображение


Освен тва да го броя за затопляне? Нито топло , нито студено , казваше един авер в Испания :lol:

Е - сезонът е подходящ за пръжки с лук , червено вино и капо след капо , кво да се прави... :mrgreen:

Реката е просто идеална - умерено теченийце , не е валяло от една седмица , нито много мътна , нито бистра , монтирам панаира , и към обяд съм готов да започна безрeзултатния (предполагам) риболов.


Изображение


Двайсетина минути няма кьорава индикация. После ми се стори че видях някакво уж почукване. И тишина... Второ чукване тоя път засичам риба , която се откачва. Нещо не е наред... като че ли има риба на петното , обаче не ще? Минавам на повод 0.10 , и кука 18 номер , следва моментално кълване , и ми къса. :evil:

Хммм ... тънък повод ли искаха или малка кука? Минавам на същата кука , но с 0.12 , след пет минути тръгвам да презамятам , и се оказва че имам листо на куката...задръж! При внимателна инспекция се оказва че не било листо , а 4-сантиметрово костурче... :mrgreen:
Ловя от... 40 минути? Имам една откачена , едно късане , и костурчето? А бе , Иване , ти що не си седя в къщи на топло? Кво викаш , не ти дават да се състезаваш? - УСЛУГА ти правят , некадърник такъв.... :twisted:

Някъде в тоя момент нещата почват да се оживяват.На следващото кълване засичам много прилична риба - старая се хем да не мисля с ква кука съм , хем да не забравям ква ми е куката , нали ме разбирате... 8)


Изображение


Минал е около един час от старта - когато кълве , почва да кълве по това време , около 13 часа. Нямам представа дали това става така щото винаги почва да кълве по това време , и следователно по обяд е идеалното време да се започне риболова , или започва да кълве един час след старта , и ми кълве в 13 часа защото почвам по обяд. И ако почна в 9 , в 10 вече ще кълве? :roll:
Трябва да опитам някой ден. Ако не тази зима , следващата със сигурност... :lol:

Сега имам много индикации , видимо на петното се е събрала бая риба , която се търка във влакото , в кошницата , и от време на време се хваща по някоя.. Изненадата е че няма баби , нитo ситен скимър - всичко е едра риба , въртя комбинации от стръв , торният ми червей е гушнaл босилека , обаче имам вердевас , останал от състезанието , и идеалната комбинация е тази:


Изображение


Тая работа продължава едни два часa - два часа и половина. Аз съм тотално ошашавен от неочаквано силния риболов , и не се оплаквам изобщо от видимото затихване на на риболова - всеки излет , на това място , като по програма , нещата се развиват по точно определен ред - първо , кълванетата се разреждат , БЕЗ активността на рибата на петното да намалее . Индикации - колото искаш , обаче не кълве. Все-ки-път , деа! :|

Тука аз , както обикновено , решавам да опитам с пелет фидер и къс повод - както всеки път , да видиш ти съвпадение. :wink:
Никога досега не съм успял да реша проблема с пелет фидера...Айнщайн ли беше казал че не можеш да провеждаш един и същи експеримент , и да очакваш различен резултат? Еми...индикации , побутвания , поклащане на върха...нищо. Минавам на много гoляма кука , хващам един скимър , и после нищо. Сменям я с по-малка , резки удари без да се засече... Добре де , ЗАЩО? Всичко е по науката , нали така? Платиката идва , лапа куката , тръгва да си ходи , късия повод не позволява да изплюе , стопера над хранилката осигурява забиването на куката , край на предаването.
Фитка , фитка , фитка... :evil:

Опитвам без стопер (както всеки път) , не хващам нищо - както всеки път...Докато аз се правя на луд , времетоо си мнава , и сега индикациите се разреждат , и петното умира. Както всеки път. :)

Време е да се вади живарника и да се събира панаира. Обаче в термоса има още една чаша чай , имам още храна , и внезапно ми идва налудничава идея...като правилния подход не дава резултат , що не опиташ с нещо тотално идиотско и безпочвено? :lol: - Те:



Изображение


Аха. Повод 28 сантиметра , 0.16 , с малка , но тежка кука. Рибата има време да усети куката , да усети повода , и цялата логика на късоповодните монтажи отива по дяволите... Пия си чая , риба няма , време еда събирам и в следващия момент следва енергично сгъване на върха , и гепвам платика , без да разбирам защо. Ама аз и защо с късия повод не ги хващам , също не го разбирам изобщо :roll:
Презамятам , минават пет минути , и хващам втора... КАК бе? Защо? Откъде накъде? Играе ли някаква роля течението в тая работа? Докато се опитвам да разбера кво става , имам мощен удар , и сега повеждам към кепа някаква нечовешка платика , със сигурност над двата килограма... :shock:
Някаква временна вакса ли бях напипал , която работи само тук ( и може би -само днес) , или по чиста случайност направих откритието на века? Презамятам , след пет минути следва някакво мощно кълване , ама със замах , и аз инстинктивно отговарям със същото засичане , и поводът дава фира...0.16 де , ама да не е от желязо...

Решавам че за днес ми стига толкова , сега е време да се направи една снимка както aз си знам.... :oops:


Изображение


Кво си мислите вие , че снимките на Снежния Човек и Лохнеското чудовище непременно непременно са фалшификати? Може просто да ги снима някой такъв като мен... :mrgreen:

Изображение
Изображение

...имам да правя малко експерименти с поводи , да ви кажа... :twisted:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”