Въпроси около мухарския ЛИДЕР и ПОВОДИ

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
jagger1
Мнения: 3186
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 757 пъти
получил Браво: 1186 пъти

Въпроси около мухарския ЛИДЕР и ПОВОДИ

Мнение от jagger1 »

Привет на мухарската гилдия.

Имам няколко въпросчета, свързани с плетен повод и плетени лидери. Вярвам, че темата ще е полезна за всички.

Предимно, да не кажа основно, до този момент използвам само и единствено монофилни поводи и лидери в своята практика. От плетените нямам никакви наблюдения и опит.
Използвал съм както готови конични монофилни лидери, така и лидери, които сам си правя (съставни) от различни по дебелина монофилни влакна.

Та въпросите ми са следните:

1. Какво ви е мнението за плетените поводи - предимства и недостатъци спрямо монофилите?
2. Какви възли използвате за плетеняците - лидер/шнур и лидер/повод?
3. Как се държат плетените поводи на възел - възел муха/повод и възел повод/лидер?
4. В кои ситуации е за предпочитане плетен лидер или повод, или комбинацията монофилен лидер/плетен повод пред комбинацията монофил/монофил?
5. Какви плетени влакна за поводи ще ми препоръчате (говоря за дебелини 0.06 до 0.08) и какви плетени лидери (кои пият вода след време и кои са по-устойчиви на пиене, както и по отношение на здравина на възел - и с какъв възел)?

За сега ще се огранича в този спектър на въпроси. Със сигурност ще възникнат и други, но основното, което ме интересува са горните въпроси.

Благодаря предварително на всички, които се включат в темата и за техните отговори.

Поздрави.
Аватар
jagger1
Мнения: 3186
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 757 пъти
получил Браво: 1186 пъти

Re: Въпроси около мухарския ЛИДЕР и ПОВОДИ

Мнение от jagger1 »

Никой ли не е използвал плетен лидер или плетен повод? :( :roll:
Аватар
jazzmena
Мнения: 4595
Регистриран на: Пон Апр 03, 2006 14:03
Риболов: Маха и спининг - предимно "Хвани-пусни"
дал Браво: 188 пъти
получил Браво: 272 пъти
Обратна връзка:

Re: Въпроси около мухарския ЛИДЕР и ПОВОДИ

Мнение от jazzmena »

Аз съм си купил един готов и мисля да го сложа и да пробвам. До сега съм все с моно.
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Въпроси около мухарския ЛИДЕР и ПОВОДИ

Мнение от чичо Док »

jazzmena написа:Аз съм си купил един готов и мисля да го сложа и да пробвам. До сега съм все с моно.
Цел на смяната, Ники, или просто интерес?

Плетен къс лидер, 30 до 80 см някъде, ползвам за нимфи при определени условия. Правя си ги сам от жълто флуоресцентно моно като вграждам и метална микро халкичка в единия край.
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Въпроси около мухарския ЛИДЕР и ПОВОДИ

Мнение от чичо Док »

Surveyor5 написа: .. идеята ти да е цветен според мен ще плаши рибата
Едва ли, а и ще я плаши ако е във водата :lol:
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Въпроси около мухарския ЛИДЕР и ПОВОДИ

Мнение от чичо Док »

Surveyor5, хубаво нещо е смеха, но аз сериозно написах,че при мен цветното парче сукан повод в повечето случаи е извън водата, като ми служи да си следя линията, а в редица ситуации и като индикатор на кълването :idea: Всичко е въпрос на водене при нимфата.
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
jagger1
Мнения: 3186
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 757 пъти
получил Браво: 1186 пъти

Re: Въпроси около мухарския ЛИДЕР и ПОВОДИ

Мнение от jagger1 »

Преди седмица си заприходих едно влакно на Berkley - Nanofil размер 0.08 (реален диаметър според етикета 0.0912 мм), 4.012 кг. Под етикета на ролката му има указание за различни възли, но имам чувството, че нещо не държи добре на възел. Не, че се къса, а просто се приплъзват намотките и изпускат. Дали аз нещо не го правя добре, или има някаква спесифика?
Влакното не е Монофил, не е брейд.

Ето го Тук: http://www.berkley-fishing.com/products ... nt/nanofil

Има посочени и възлите на същата страница.

Иначе, седи малко по-твърдичко от монофил 0.1 - 0.12 мм.

Някой ползвал ли го е?
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Въпроси около мухарския ЛИДЕР и ПОВОДИ

Мнение от Мунчо »

Ползвал го е за спининг. Това не е влакно за муха.
Докторе, колегата Surveyor5 просто не те разбира. Между другото, открих отлични микрохалкички. С диаметър 2 мм и три пъти по-евтини от имащи претенцията да са "мухарски"(тези са с претенцията да са продукт на топ шаранджийски производител).
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
jagger1
Мнения: 3186
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 757 пъти
получил Браво: 1186 пъти

Re: Въпроси около мухарския ЛИДЕР и ПОВОДИ

Мнение от jagger1 »

Мунчо, аз съм го взел за спининг, но ме изкушава много да го проверя и с мухарката за повод. Проблемът ми е, че нещо не се справих с възлите. Не съм пробвал да ги лепна допълнително с една капчица лепилце. Ще видя къде бъркам.
Та интересуваше ме с какви възли е най-добре да се използва (конкретно към куката и какъв за връзката с лидера - използвам халкичка).
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Въпроси около мухарския ЛИДЕР и ПОВОДИ

Мнение от чичо Док »

Мунчо написа: Между другото, открих отлични микрохалкички. С диаметър 2 мм и три пъти по-евтини от имащи претенцията да са "мухарски"(тези са с претенцията да са продукт на топ шаранджийски производител).
Ичо привет! Усещам, че явно колегата по-горе не ме разбра, както и да е. Ще ти звънна за халкичките, че верно какви ли не маркови купувах и накрая отново съм с миниатюрните сребърни запоени..
Сега взех едни нови на Ханак, но още не съм бил с тях на вода.

Поздрави, ще се чуем :D

@ Миро
дискусия във форума за нанофила
http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... it=Nanofil" onclick="window.open(this.href);return false;

Относно възлите...доста е за писане. Щом е тегаво влакното що не пробваш - към куката възел на Питцен, към халкичката един сдвоен Уни.
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Въпроси около мухарския ЛИДЕР и ПОВОДИ

Мнение от D-r Kosio »

Hi Jag,
Със здравината си, оплоскостяването си, ненатрупването си, пълната липса на памет
(при връзване на малки мухи това е огромно предимство! Знам само за един конец с подобни характеристики - пак "нано" само че кевлар който чупи куки 14-ки! :shock: ама още по-скъп..) и най-вече впечатляваща здравина при "невъзпитано" малкия си диаметър НАНОфила изненадващо се превръща в чудесен монтажен конец, макар и скъпичък!
Но пък колко от него се пада на една муха?! :shock:
На въпроса ти: "Дали става за мух.повод?" - аз съм на мнение: Категорично "не"! Липсата на памет го прави практически неуправляемо, ако говорим за суха муха, а за нимфа- остава бяло и след като се намокри т.е. видимо е. В ерата на ФК излиза, че това решение е в обратната посока. Т.е. допълнителният типет няма да ти се размине, което обезсмисля цялата концепция.
Поздрави,
К.
п.с. Имай пред вид, че нано-то е с изключително хлъзгава повърхност-почти като тефлона.За това не всички възли държат и се развързват! Предполагам,че ще иска много специално лепило за да държи както трябва.
Аватар
stancom
Мнения: 3738
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 16:59
Местоположение: Чомаковци
дал Браво: 93 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Въпроси около мухарския ЛИДЕР и ПОВОДИ

Мнение от stancom »

Мунчо написа:Ползвал го е за спининг. Това не е влакно за муха.
Аз не останах очарован и от качествата му като спининг влакно, за типет не ми е хрумвало да го пробвам.
Ползвам плетен лидер, но съм прекалено некадърен мухар и не се наемам да му дам оценка. Ползвам го само поради здравината му.
Аз не мога да ловя риба !!!
Аватар
jazzmena
Мнения: 4595
Регистриран на: Пон Апр 03, 2006 14:03
Риболов: Маха и спининг - предимно "Хвани-пусни"
дал Браво: 188 пъти
получил Браво: 272 пъти
Обратна връзка:

Re: Въпроси около мухарския ЛИДЕР и ПОВОДИ

Мнение от jazzmena »

чичо Док написа:Цел на смяната, Ники, или просто интерес?
Да Доки,

При мен интереса е основен движещ фактор в риболова. "Какво ще стане ако......" :D

Ице, силно ме заинтригува с тези халкички. Скромно бих се оборудвал с пакетче, ако знам от къде.

За плетения лидер, бях чул че полага по-добре мухата, та затова имам надежди. (колкото и относително да е това твърдение). Здравината в момента не ме притеснява.
Аватар
jagger1
Мнения: 3186
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 757 пъти
получил Браво: 1186 пъти

Re: Въпроси около мухарския ЛИДЕР и ПОВОДИ

Мнение от jagger1 »

Док, благодаря ти за линка. Довечера ще го прегледам много подробно.
С възела на Питцен ми изпуска влакното. То си е показано, че се лепи, ама няма кой да гледа. :D С втория възел (Uni knot) също ми изпуска без лепило. Просто влакното е много хлъзгаво, както каза и д-р Косьо - като тефлон е. Тези, които фирмата препоръчва се държат малко по-добре, но явно задължително трябва лепилце. Иначе, ето какво препоръчват от Беркли:

Изображение

- - - - - - -
Косьо, Благодаря за отговорите.
Не съм ползвал до сега никога плетени влакна и нанофили - нито в мухарлъка, нито в спининга, та реших и аз да опитам :D . В нета попаднах на специализирани мухарски лидери (плетени) и на плетени поводи за мухарски риболов. Ще потърся къде ми се мернаха преди време, защото тогава само ги разгледах от любопитство. Та после ми хрумна дали да не ги пробвам. Не намерих по магазините в които ходих такива и затова се спрях на нанофила. Знам, че е за спининг (главно за това го взех), но исках да си направя няколко експеримента (2-3 повода) и за мухарката.
Влакното е бяло, полупрозрачно и е много хлъзгаво. Понеже е сноп от много тънки монофили, предполагам, че няма да "пие" вода. Но за цвета си прав - остава си бяло. А искам да го ползвам предимно с нимфи или с по-големи стримери. Това, че остава бяло не е чак такава болка, защото донякъде се компенсира с дебелината му. Проблемът е, че е много хлъзгаво и всички възли без лепене изпускат.
За поведението на мухата с него ти се доверявам. И аз си го мислех, но не съм го пробвал още. Това, че няма памет от една страна е добре. От друга страна, за дребните мушета не е добре. Нямам представа обаче с по-големи стримери как ще се държи.

Иначе, ще се поровя пак да ги намеря плетените лидери и поводи и да ги пусна, за да съм по-конкретен в питанията си.
Благодаря на всички.
Поздрави.

п.п.: Док, аз си взех едни титанови халкички 2 мм и съм доволен от тях. На HENDS - от магазина на Никито (на ул. Хайдушка Гора). Не помня по цена колко са, но ги имаше там миналия месец. В едно пакетче са 5 броя.
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Въпроси около мухарския ЛИДЕР и ПОВОДИ

Мнение от чичо Док »

Миро,за халкичките на Хендс ще ти се доверя, изглеждат пона на пръв поглед с доста гладка повърхност, ще видим. Колкото до възлите и нанофила... посочих два от най-здравите възли които ползвам без проблем с тънки влакна, но не отчетох тефлоновото покритие и мекотата му, и бих се вслушал също в съвета за употребата му даден от Косьо-беше го написал човека още преди в полемиката при темата от линка, но кой да помни от тогава :D

Джази, имам плетен лидер правен преди десетина години от наш колега(Стефан банкера), сивкав, с дължина към 2.50 някъде - пробвал съм го реално на вода - страхотно обръща типети от метър и кусур от 0.12- 0.16 влакно на PLine и Rio като с риото е по добре защото е малко по твърдо, отделно пълната безпаметност на лидера е адски удбона. Имам и сръбски от Пигов, имам и плетени от Гергов, имам и мои опити. Причината да не ги ползвам вече е , че ловя с ниски класове и по-фини линии, и отделно при изваждане на линията плетените лидери правят повече шум и пръски което не ми харесва. Хубавото при тези лидери е,че можеш чрез избор на подходящи влакна да си направиш конкретен тапер според типета и мухите с които ловиш най-често, отделно и да пасва повече на начина ти на кастинг и пръчката с която ловиш. Стига да имаш търпение и мерак не е трудно да се научиш на изработката им. В момента си правя еднинствено такива по-къси за риболов на нимфа от силно видими влакна, и то повече като индикатор , че напоследък се опитвам вече да ловя навсякъде без "плувка" :D

Поздрави на всички!!
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”