МУХАРЛЪКЪТ - уникален и какъвто не трябва да бъде

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
jagger1
Мнения: 3186
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 757 пъти
получил Браво: 1186 пъти

МУХАРЛЪКЪТ - уникален и какъвто не трябва да бъде

Мнение от jagger1 »

Привет на цялата гилдия.

Пускам тази тема, защото това, на което попаднах в НЕТ-а ме удиви.
Мислех си, че след толкова години риболовни изживявания, почти нищо не може да ме изненада. Гледал съм какви ли не клипчета, включително и на риболов на плувка в дъждовна локва, но това клипче за мен е уникално :D .
Уникално в два аспекта.

Първи аспект:
С чувство на възсторг (до 3-тата минута на клипа).
Няма друг такъв клип на риболов, в който да е уловен риболовен екземпляр от какъвто и да е друг вид риба, както този, на който попаднах. Сомаджиите - ряпа да ядат. Плувкарите - ряпа да ядат. Дънарите - ряпа да ядат. Тролингистите - то само лодката им не може да влезе в гьолчето :lol: . Да реализираш от една локва - пантерка!

Невероятно, но риболовният свят е пълен с изненади.

ТОВА, КОЕТО МЕ РАЗОЧАРОВА Е ВТОРАТА ЧАСТ НА КЛИПА (след 3-та минута).

Вторият аспект:
С чувство на разочарование (след 3-тата минута на клипа).

Непонятно е за мен това, което се случи след улова!!! Непонятно е за мен, да не уважиш уникалността на този момент и да накажеш "противника" по такъв начин.
Много ми се искаше, клипът да свърши само до улова.
Последвалите кадри не са за моето сърце и за хора със слаби сърца. Но това е реалността, не само у нас.

Само заради локвата, този противник трябваше да живее. Само заради това. Заради това, че от тази "боксониера", която всеки би подминал, поднесе такава изненада.

Вземал съм рибки и със сигурност ще си вземам чат-пат, защото не съм светец, но съм селективен към видовете. Никога обаче по този начин. Борческата проява на автора на клипа ми е чужда.
С пантерка (а и с който и да е друг вид) - никога не бих постъпил така. Това е достоен за уважение противник.

В клипа видях два свята:

- Светът на невероятните изненади, които мухарката може да ни предостави. Видях красотата на природата и нейната уникалност.

- Но видях и другия свят - този на човека.
Какви всъщност сме ние - всички риболовци? В това число и аз?
И какво разбираме под ЛЮБИМО ХОБИ?
piletooo
Мнения: 18
Регистриран на: Пон Сеп 10, 2012 14:40
Риболов: Риболов с изкуствена муха и шнур.

Re: МУХАРЛЪКЪТ - уникален и какъвто не трябва да бъде

Мнение от piletooo »

Чак се ядосах! Как брутално уби красивата риба .... :evil:
dzaekov
Мнения: 518
Регистриран на: Чет Дек 23, 2004 15:01

Re: МУХАРЛЪКЪТ - уникален и какъвто не трябва да бъде

Мнение от dzaekov »

Хора, човека е доста неопитен/посяга да хване рибата с ръка, вместо да я плъзне по тревата залята от вода в краката му/. Според мен, това и изръсения адреналин водят до грозната поредица удари, не бъдете крайни. Ако рибата е за ядене/имам усещане, че действието се развива в торфено блато на север, където по принцип рибата се яде/, хуманно е да се приспи веднага. Елегантното убиство се постига с опит. :D
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: МУХАРЛЪКЪТ - уникален и какъвто не трябва да бъде

Мнение от Мунчо »

dzaekov написа:... Елегантното убиство се постига с опит. :D
:D
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Jeeves
Мнения: 403
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 14:34
получил Браво: 1 път

Re: МУХАРЛЪКЪТ - уникален и какъвто не трябва да бъде

Мнение от Jeeves »

dzaekov написа:Елегантното убиство се постига с опит. :D
:D все от някъде трябва да се почне, възможно е първия път прасето да направи 2 обиколки на двора с ножа в гърбината :lol: :lol:

естествено клипчето е много далече от добрия вкус, но поне не е така лицемерно като множеството снимки в интернет на риби по една педя, стискани и търкаляни по земята с единствената цел някой да се похвали че е бил за риба, че даже връщането на педарки се приема едва ли не за геройство и после следват множество одобрителни коментари :shock: ... човешкото лицемерие е много по-лошо от лошия вкус :!:
"It is a good rule always to blame yourself if you have poor luck"
Ray Bergman
Аватар
jagger1
Мнения: 3186
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 757 пъти
получил Браво: 1186 пъти

Re: МУХАРЛЪКЪТ - уникален и какъвто не трябва да бъде

Мнение от jagger1 »

Jeeves написа:
dzaekov написа:Елегантното убиство се постига с опит. :D
:D все от някъде трябва да се почне, възможно е първия път прасето да направи 2 обиколки на двора с ножа в гърбината :lol: :lol:

естествено клипчето е много далече от добрия вкус, но поне не е така лицемерно като множеството снимки в интернет на риби по една педя, стискани и търкаляни по земята с единствената цел някой да се похвали че е бил за риба, че даже връщането на педарки се приема едва ли не за геройство и после следват множество одобрителни коментари :shock: ... човешкото лицемерие е много по-лошо от лошия вкус :!:
:D Това за елегантното убийство ме свали малко на земята :D . Гледах клипчето много пъти и си задавах различчни въпроси - на самия себе си. Jeeves, със сигурно си прав. Да, наистина това не е лицемерно. Човекът го е показал така, както го е преживял.
Наистина няма снимана мивка или корито пълни с кървясали телца и изцъклени рибешки очички. Доста пъти гледах клипчето и хем ми беше приятна първата част, хем се ядосвах на втората.
Питах се много пъти, а и не само сега: Ако нямаше You Tube, ако нямаше форуми, ако нямаше интернет, ако нямаше фотки за да снимаме, как ли щяхме да възприемаме света около нас и другите около нас? Дали изобщо щяхме да се замисляме върху много от нещата, за които сега говорим?

Спомням си годините 60-те, 70-те, 80-те, дори и 90-те. За какви снимки, за какви супер такъми, за какви клипове, за какви форуми, за каква информираност ставаше дума тогава? Нямаше нищо от това, с което днес сме натоварени. Тогава, форумът беше добрата компания - на водоема, снимките и клиповете бяха - на живо, на момента - без повторение, инфото се разпространяваше от ухо на ухо и всички бяха щастливи :D . Помнеха се само историите, които пак се разпространяваха от ухо на ухо :D . Не го казвам с носталгия по онова време, нито отричам сегашните информационни технологии. Нещо повече: Обожавам Интернета и информацията.

Питам се само: Какво възприемаме от тази информационна лавина за самите нас и какво отричаме в нея?
Питам се също: Какви поуки за самите нас извличаме от целия този информационен хаос?

Обикновено, човек отрича онова, което самия той не е склонен да извърши, а възприема онова, което е близко до неговия начин на поведение и мислене.

Няма светци. И аз не съм такъв. Но обичам да се замислям и да се самоанализирам. Обичам да си задавам въпроса: Аз как бих постъпил в тази ситуация - независимо за какво става въпрос?

Иначе, ако погледна крайно на нещата - ами то и самото убождане на рибата е мародерство, ама това ни кефи :D . Та не искам да съм краен, най-малкото, защото и аз ги боцкам с кукичката рибоците.

А уважението към рибата идва с годините - когато човек се налудее и напалува. :D .
Някои бързо се напалуват, за други - остават си палави цял живот. Какво да се прави - всеки сам си познава палавостта :D .

Поздрави.
Аватар
Драго
Мнения: 754
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 629 пъти
получил Браво: 500 пъти

Re: МУХАРЛЪКЪТ - уникален и какъвто не трябва да бъде

Мнение от Драго »

jagger1 написа: Гледах клипчето много пъти и си задавах различчни въпроси ...
Не го мисли много този клип. Явно режима е такъв или правилата са такива и човека ги спазва. Написал го е, не убива риби и не иска да убива, но в случая е трябвало да го направи. Има доста места където просто си длъжен да убиеш хваната риба или поне определена бройка от улова.
Аватар
wertus
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 22:04
Риболов: риболов с изкуствени примамки
Местоположение: Oldenburg, Deutschland
дал Браво: 53 пъти
получил Браво: 76 пъти

Re: МУХАРЛЪКЪТ - уникален и какъвто не трябва да бъде

Мнение от wertus »

Точно казано. И в такива случаи, с цел постигане на бърза и милостива смърт, се използва т.нар. Priest!
Изображение
Просто човека не е бил подготвен....което говори добре за него :idea: :wink:. Така че извода може би трябва да е: Айде по-внимателно с критиките! А иначе - и аз съм за кеч-релийза, но гледам да не разпъвам другомислещите на кръст. Поздрави!
"Мне, просто живота е кратък, и всеки миг удоволствие трее се консумира в цялятя му пълнота. Седиш си на чардака уморен от деня, а пред теб тече чиста, спокойна река... :D"- Чичо Док
Abase
Мнения: 27
Регистриран на: Вто Юли 10, 2012 22:31
Риболов: vsqkakuv

Re: МУХАРЛЪКЪТ - уникален и какъвто не трябва да бъде

Мнение от Abase »

Вижте на какво добро клипче попаднах вчера :)
Приятно гледане :)
Аватар
Ангел-Ачо
Мнения: 283
Регистриран на: Вто Юли 24, 2007 17:10
Риболов: само с позволени средства!
Местоположение: София / Монтана
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 1 път

Re: МУХАРЛЪКЪТ - уникален и какъвто не трябва да бъде

Мнение от Ангел-Ачо »

е, за тая си требе пушка..
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”