" Записки по френските състезания "

Организирате или искате да участвате в риболовно състезание, това е мястото, където може да разберете къде и кога има такива ;)
Публикувай отговор
Аватар
outsider
Мнения: 2671
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4573 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Време е да освежим темата - със състезание все на същия водоем от последния път , само че сега - на щека. :|

Понеже знам че локвата е адски плитка , идеята ми е да захраня на 6 и 11.5 метра , да започна на късото , а на 11 метра да къпирам кълцан торен през 15-20 минути , и от време на време да опитвам с торен , с идеята да излъжа някоя платика.

Първа изненада - падам се отсреща , и се оказва , че това е единственият дълбок участък във водоема - плувките се оказаха толкова близо до върха , че се наложи да удълкавам линиите!

Изображение

Изображение


Комшията отляво има най-жестоката тапа , с дървета наблизо , и баш в канала , който свързва двете части на водоема:

Изображение

Ще мине ли някоя риба и пред останалите това е въпросът...Храня си двете петна , сега тръгвам да скубя дребосъка наблизо....ъъъ , къде е дребосъка бе? :shock: Няма жива душа на 6 метра , опитвам разни схеми , стрелям пинки , вдигам нагоре , опитвам встрани от петното...ТЦЪ! :evil:
Добре , накъсото ударихме на камък - сега , навътре - полягам на дъното , опитвам да стържа , опитвам вляво и вдясно от пeтното , подмятам с дълъг топ-сет два метра зад петното - ТЦЪ! :roll:

В това време на комшията му се откачва едра риба , и след още малко хваща едра платика. Отдясно комшията няма риба , две места вдясно един пич дълго се бори , и накрая кепчосва нещо много едро - не успявам да видя какво...

Кво да ви разправям? До паузата остават 15 минути , аз съм капо :oops: :shock: , комшията на тапата губи втора риба - казва че са затърмъчени , въртят се на петното му , но не кълват , за целия сутрешен манш има три кълванета. Писва ми , подмятам щипка пинки на три метра от брега , спускам плувката на 50 санти от куката , пoдмятам щипка захранка , така че да се разбие в пoвърхността , подмятам с топ сета в краката си , и след три фитки вадя бабушка от 8-10 сантиметра. :lol:

Затруднявам се да определя колко тежи такава , мммм... ""риба" , но съм готов да се обзаложа че няма триста грама. :wink:
Подмятам пак - още една такава. Пак - още една... Зa оставащите 15 минути до паузата имам общо 5 рибета. 50 грама? Ми не знам - ама за два часа и петнайсе минути нямам нищо , 50 грама - кой ти ги дава?

Паузата използвам за добавяне на глина в храната , и доувлажняването и до състояние на каша:

Изображение

Изображение

...cменям една-две линии с максимално леки такива , и след паузата се захващам да скубя дребосък - за първите 30 минути хващам 20 риби , и решавам че докрая ще правя само това....

Изображение

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

....880 грама. Отляво съседа хваща втора платика , и тегли 2.100. Отдясно имам 50 грама. :!:
Пича с едрата риба , се оказа че бил хванал щука , която не се брои. :?

На другия край на сектора има един пич с 4 кила , и един с 1.200 - аз съм 5-ти в сектора , и 15-ти от 31 човека - даже прибирам последния плик! :mrgreen:

"Другата седмица поне ще се накефим на истински риболов" :twisted: , ми се усмихва Кристоф , съседът отдясно - щото и той като мен предпочита фидера , и другата седмица ни чакаше Регионалното първенство.

...съжалявам , брато -ама аз ходих да тренирам , и имам страшно гадно предчуствие - не можеш да си представиш какъв кенеф са избрали за Регионалното... :?
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2671
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4573 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Като ивица за Регионалното първенство 2023 , Федерацията беше избрала река Сарт в района на гр. Арнаж (Arnage).

Изображение

Изображение


Две седмици преди събитието , в отбраната компания на Фабрис , Вансан и Рафаел , беше проведено разузнаване с бой , което показа че:

а) Едрата риба е рядка , и много едра - платики 1.5 +

б) Дребната и тя е рядка! - и МНОГО дребна... :?

Оценката на Рафаел , който хвана ЕДНА едра риба , това е , че само с дребна едва ли могат да се минат две кила и половина - колкото и с две платики. Въпроса е че не всеки ще хване две платики...
Целенасочено търсене на едра риба може да доведе до тотален провал - ако не е и капо. Стратегия , насочена към ловене на "всичко подред" , едва ли ще донесе едра риба...баси водема.... :evil:


И така , аз приготвям тъмна храна - реката е бистра , ниска , и със съвсем незначително течение , обаче овлажнявам храната от вечерта , и храня петно (едно) , на 44 метра. Играем по системата "точки за бит съсед" , при което е от жизнено значение да не ми се паднат много силни съседи - кофти тираж , имам Стефан отляво и малkия Батист отдясно :? - двама много силнни състезатели , когато се играе за дребна риба. Те хранят по две петна - едно на моята дистанция , и едно по-наблизо ,старт!

Риболовът започва точно както си го представяx - тегав и измъчен до смърт. Дребни баби - ама по десет сантиметра , уклейчета , две-три рибета в първия половин час...Батист вади някакъв дребосък накъсо , аз подмятам две-три кошници ей-там...

Изображение

:shock: :mrgreen: ...без майтап! (и без особен резултат).

Кво се получава?-точно както се очакваше, едрата риба не се появява. Дребната , на избраната дистанция , се засича адски трудно , и моите конкуренти , на по-къса дистанция от мен , бяха в доста по-изгодна позиция. Обаче проблемът дойде отсъвсем неочаквана посока - без наличието на тая гад да беше установено на тренировката , сега се оказа че теренът гъмжи от бибанчета! :evil: :evil: :evil: :evil:
Ситни , бодливи , зъбати гадини , които бяха прегърнали с ентусиазъм активния начин на живот и всякакви модни кето-диети. Сaмо мръвка , с други думи , и в резултат на тая работа , не бяха качили грам тегло , деа! :evil: :mrgreen:

Ситни и безтегловни , и по някаква причина , се бяха строили САМО пред мен бе! :x :x :x

Щото хранех с фуил? Ми и другите хрaнеха с фуил , къде без него при риболов на дребна риба? Торен? Е как ше дръпнеш нещо по-едро без него? Е , Стефан има ДВЕ бибанчета за пет часа , Батист - 4 или 5 , аз ..ОСЕМНАЙСЕТ!!! :shock: :shock:
Нямаше шанс да изчакам кълване на едра риба на торен - бибанчето на секундата гълташе стръвта като слънчак , и макар да хванах 31 риби - почти колкото Стефан , имам 980 грама , докато той сложи на кантара 2.400...Батист също ме бие , както и вторият ми съсед отдясно , с кило и двеста...Сaмо вторият съсед отляво , който има 630 грама , ме спаси от пълен провал , и приключвам манша с ЕДНА точка , от 6 възможни. :oops: :cry:

Вечерта на чашка , обсъдих въпроса с Рафаел , който твърди , че нито фуила нито торният , нито храната , имат вина за случилото се - бибанчетата били териториални гадинки, които обитават някакъв участък , и аз съм се паднал баш там... :roll:
И разбира се , не ми стигна акъла да сменя дистанцията. Както и да е , aз все пак решавам че храната ми не беше подходяща , и че за утре искам активна храна за дребна риба - щото колкото и да ми е неприятно , нямам избор - от 36 човека има хваната ЕДНА платика , и за смях на компанията , аз обявих че утре ще гоня дребосъка :mrgreen: :mrgreen:
...наздраве!
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2671
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4573 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

"И настана вечер , настана утро - ден втори"


Утрото ни завари да сгъваме спални чували , да подреждаме багажа в колите , и да товарим оборудването по транспортните колички , щото ивицата - освен че е безрибна и утрепана , не позволява достъп с кола , та трява всичко да се търкаля няколкостотин метра. :evil:
Време беше за второ кафе , обаче бандата ме привика на сутрешно "съвещание" , при което ми връчиха малка чашка , с нещо което не беше кафе , обаче загряваше , нищо че не беше топло. :twisted:
Аз гаврътнах питието и повторно заявих (някои хора се задавиха с ликьора) , че днес ще ловя дребосък... :mrgreen:

Те:

Изображение


1) монтирам само най-късите налични фидери
2) удрям клипса на ...24 метра :shock: :lol: :lol:
3) вадят се най-леки кошници

Изображение


4) Фуил , тъмна , ЛЕКА , АКТИВНА храна...така губи човек създадената с труд репутация... :oops: :mrgreen:


Изображение

И , 5!!! - не поглеждам към пояса от треви и водни лилии отсреща! :evil:

Изображение


Съседите: имам добър играч отляво , вторият ми съсед отляво не ме притеснява - и на него това не му е любимият риболов , отдясно имам един младеж , който усилно се преквалифицира във фидерист , от първа специалност...шаранджия. :)
Едва ли ще е толкова задобрял , че да скубе баби една сед друга - даже и да ги има пред нас. Вторият ми съсед отдясно обаче е друга бира...

Рафаел... :?

Стартираме , в първите десет минути не се вижда никаkво кълване отникъде. После хващам ситен скимър - размер трамвайно билетче , Филип - комшията отляво има една ситна баба. Втората ми риба е скимър от поне 150 грама - това е някакъв нечовешки бонус :D , пускам го в живарника , имам баба-две , и което е важно - няма кьораво бибанче! 8)

Сега кълването затихва , Филип има три ситни баби , и сега не ни кълве грам. Почвам да въртя какво ли не , докато си задавам въпроса колко време ще мине , преди да тръгна да гоня Михаля в лилиите отсреща ? :roll:

Тръгвам да бая на монтажа , и решавам , че стрaх-не страх , ще се наложи да мина на повод 0.10. Вързвам си ластиче , мятам с тънкия повод , не минават двайсе секунди , и върхът се сгъва - сега имам едра риба (като за терена) , и внимателно докарвам до кепа клен от ..не знам - 250 грама? А бе , гигант! 8) :twisted:

И сега пак няма кълване , при което аз започвам да вкaрвам фуил с всяка кошница , и сега почва да ми кълве... ъъъъ - как да ви кажа? Вадя вердеваса изсмукан на всяко мятане , без да видя никакво кълване изобщо. Почвам да играя с опъването на върха , държа фидера в ръка докато кошницата потъва зверя се във върха , да не пропусна най-лекото трепване - да действително има точно такова трепване! Фитка! :evil: :evil: :evil:

Минавам на пинка , и хващам ситен уклей...Ааааа, тва ли било? "Филип" , подвиквам на съседа - кълве ли ти? "Уклей" :evil: , отговаря мрачно Филип - "кълве , обаче не мога да го хвана!"

И аз така. И както показа разбора селд това , сума ти народ се е е сблъскал с проблема , и никой не му е намерил решение , освен един.

Аз. 8)

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Щото след двайсе фитки на мен ми писна , и реших че като не мога да хвана уклея , ще се опитам да хвана някое костурче ( до този момент имах едно или двe). Следователно , от кутията се вади фидер с дупки , дренанска направа , с който досега не съм хванал кьорава риба , нищо че англичанте се кълнат в такива кошници. Кълцам малко торен , два сантиметра парченце торен на кука 16-ти номер , и решавам че ще изчакам 10 минути. Да бе - на трета минута върхът почва да трепери , и вадя...баба от близо сто грама?!? :o А , бабите кълват на торен , и така отсяваш уклея? Кви неща може да открие човек , като няма бибанчета да му късат нервите... :wink:

Минавам на класическа кошница , тънки парченца торен , и правя серия от баби (макар и по-малки). Имам само две бибанчета , и крайния ми резултат (27 риби) , изглежда така:

Изображение


(Обърнете внимание на бибанчето , долу под клена - кво да претегли човек с такива ларви? )

1.350 ! :)

Филип има 600 грама ( по памет) , неговият съсед има три риби - 70 грама , младежът отдясно и той е зад мен - не си спомням с колко ( не си спомням много неща от това първенство , всъщност... :wink: :lol: ) , и аз гушвам пет точки , щото единствено ме бие Рафаел , с 1.900. Нямам амбицията да бия Рафаел на такъв тип риболов. :?
Мисля старателно да избягвам такъв вид риболов за в бъдеще , всъщност... :lol:


С това се вдигам до 19-та позиция от 36 човека , и сега мисля да го забравя с най-голяма скорост тоя епизод , понеже навлизаме във финалната права на сезона - с много , и (надявам се ) , интересни състезания на водоеми , познати до болка (ох! :lol: ) . Без бибанчета или уклей , аз нямам нужда от такива риби , за да се огелпя като пиле в кълчища.... :mrgreen:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2671
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4573 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Кво му трябва на човек след едно скапано състезание? Един радващ окото пейзаж да речем :

Изображение

Оh, mаmma! 8) Милият на сърцето ми Мартиниерски канал , за... дванайсти път тази година ?!? Баси , човек с два пръcта чело вече трябва да познава рибите по име , презиме и прякор бе! Е , аз пък съм способен да настъпя мотиката и на любим терен - да видм как ще се развият нещата днес... :roll:

Изображение


Здрависвам се с компанията - събрали сме се 18 човека , " здрасти , риболовец на уклей!" , поздравявам Филип , ненадминатия майстор на ивицата (никога не съм го бил , когато съм се падал до него :oops: ) "Може да ловя уклей , ама съм класиран" отговаря тарикатът , който действително направи силен втори манш на Регионалното , почти само с уклей , и се класира за следващия кръг. :tup:

Тираж , и стискам зъби - имам Филип за съсед отляво! :?


Подхождам стандатно : нямаме право на фуил , кълцам бял червей , и съм приготвил най-леките кошници:

Изображение


Понеже е горещо - макар сутрин да започва да се захлажда , предполагам че рибата ще е още активна , затова започвам с повод 0.12 и кука 16-ти номер. Първа индикация след по-малко от десет минути , дребен скимър , Филип вади баба , отдясно съседът вади дребна риба. Имам два-три такива рибета , следва скимър от сто - сто и двайсе грама , вдигам го на гърди , като неволно си спомням миналата седмица...тва щеше да бъде бoнус , над който да треперя бе! :mrgreen:
Филип обаче кепчосва нещо доста по-прилично - "кво ловиш?", ,питам - "уклей!" , ми отговаря нагло нашия тарикат :lol: , обаче в следващия момент аз зacичам платика от кило и канче 8) - Филип се навдига на крака на скарата да види кво кепчосвам..."БИБАНЧЕ ! " , обяснявам аз - "как са загладили косъма в тоя канал , не е истина... :P :P "- Филип мърмори нещо под носа си , отдясно имам едра риба , но по-малка от моята , петното дава признаци на живот , имам индикации , хващам скимър от 600-700 грама , експериментирам с различна стърв - по-точно , различни комбинации с вердевас , без който не щe. Сега започва да се надига вятър. Не е много силен , обаче няма и нужда - вятъра е по дължината на канала , и създава силно повърхностно течение , което затруднява давенето на плетеняка , и ако кълването последва преди конеца да е потопен , не виждаме нищо - само вадим стръвта сдъвкана...тука аз ръгам яко парче торен червей , и зашивам платика от кило и половина :twisted: , и решавам , че съм открил топлата вода... :roll:

Кво прави Филип през това време ли? УПС!Мамма миа! :shock: :shock: :shock: Нашия човек по някаква причина ВЪОБЩЕ не хваща едра риба , кълват му някакви ситни баби ( ми кой за квото е учил... :wink: ) , бае на монтажите , прави второ петно , и се е ошашавил като русофил в Полша :mrgreen: - само че и при мен нещата започват да се сговняват...

Първо , зачестяват фитките , както и леки натискания на върха които не прерастват в кълване. Второ , започвам все по-често да имам индикации , след които се оказва че стръвта не е пипната...тоест , рибата се върти на петното , но не кълве - тръгвам да намалям размера на куката , 18-ка на все същия повод , удължавам повода , обаче докато аз се опитвам да намеря решение на внезапно появилия се проблем , кълванетата започват рязко да се разреждат , и в един момент вече не кълвe. Въобще... :?

Сега тръгвам - след дъжд качулка , да сменям повода с 0.10 , ама вече не кълве. Почвам да вкарвам Литу , преувлажнявам храната на пюре , имам по една индикация на 15 минути , без кълване - баси таласъмския водоем...Филип продължава да вади само дребосък , един на всеки десeт фитки. Комшията отдясно забива много едра каракуда (бая над кило) , и аз почвам да се чудя къде да правя второ петно - по-навътре , или по-наблизо , когато пак започва да ми кълве - изкарал съм ЕДИН час без една риба...Кълванетата са адски плахи , даже с дългия повод 0.10 , във вятъра и вълните практически не ги виждам , и стигам до извода че кошницата от 15 грама е ужасно тежка. Сега оставаше да се види каква по-лека кошница мога да метна на 32 метра? - и изкопавам от кутията те тая грозотия:


Изображение

11 грама , лети прекрасно , и сега кълванетата сякаш стават една идея по-забележими . Дa подчертая, че след мръдването на върха от няколко милиметра , ако успея да хвана рибата , тя е платика от кило и нагоре! :o

"Добре де " - не издържа Филип - "как става така че аз нямам никаква едра риба на петното?" :evil:
"Ще ти кажа след края на състезанието" , успокоявам го аз :twisted:

"Ма вярно ли си намерил причината?!?"
"Естествено! 8) - добре , ще ти я кажа сега - с тая жълта тениска на Тубертини плашиш рибата!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Хилим се и двамата , обаче след турнира сравнихме храните , и все едно беше една храна - и като размер на частиците , и като степен на овлажняване - въобще не мога да измисля къде беше сбъркал Филип... :roll:

Виж , къде бях настъпал мотиката аз , това впоследствие го стоплих - хранилката с която почнах беше с много едра мрежа като за близо три метра дълбочина , и вероятно имаше много риба над дъното , от там фитките и фалшивите индикации в началото:

Изображение


Малката , затворена кошничка в края , сваляше храната директно на дъното , с много по-добър резултат..

Идва кантара , отдясно имам двама комшии с 5 и 4 кила , съответно. Филип тегли 2.200 , с над 30 риби , аз имам 16 риби...

Изображение

...ама тегля 11.210 :D

Чертичка , плик - спечелил съм сектора ! :D
Е да ама... в другия сектор има един пич с 12.100! (с 30 риби...) - късно минаване на тънкия и дълъг повод , сума ти фитки - така се губи първото място , ама и на второ място в крайното класиране сме доволни в тези гладни години...

За неделята , на същата ивица беше предвидено второ състезание , този път - мач и щека по двойки. Аз след два-три неуспешни опита да си намеря съотборник , реших да му тегля една майна , и най-после да се наспя като хората. Още повече , че на този канал , по някаква необяснима причина , не мога да напипапм ваксата въобще на мача :oops: :oops: :oops: , а уж му разбирах едно време... провал след провал , тука единствения майстор на мача е Кристоф Дюгé - печели всеки път , може човек направо да му даде парите сутринта вместо да плаща таксата на организатора! :lol:
Е , да си печели пак -( на такива момчета ние казваме браво :tup: ), аз този път се отказвам! :|


Обаче.... :wink:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2671
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4573 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

...обаче....

В понеделник сутринта -( миналата седмица , се има предвид) , паркирам пред бачкането - вече практически нямам спомен от изминалия уикенд :lol: , и виждам , че съм получил CMC :

"Yvan ( с Y ) - какво ще правиш на 8-ми октомври , търся съотборник? - Кристоф Дюгé"

:shock: :shock: :shock: Ъъъъъ? Ъ! :o Въх! Мися! Възможност да шпионирам Батю? :twisted: Човек отт кладенец да вадя , пускам въжето и хуквам! 8) На обяд се обаждам на Кристоф , рабираме се за кое и как , и получавам инструкцията " да отмеря 35 метра на мачовете от куката до макарата"
:idea:

Аз , разбира се , оставям тая работа за последния момент :) , в събота след състезанието , на връщане към къщи , пукам гума :evil: , и покрай едно и друго , се прибирам по нощите , хвърлям три мача в калъфа , без да отмервам нищо :oops: , приготвям щеката , и сутринта сме отново на канала...


Тираж , падаме се в по-бедния на риба сектор , почти по средата. Разпъвам щеката , без да изпускам от очи приготовленията на Кристоф , който монтира , бърка храни , и не спира да ми обяснява всичко ( шпионажът не е квото беше :lol: )

И така: кастери и удавени пинки се вкарват в храната , торните се подават с глина. Мачовете са разпънати както вече казах , дълбочината се мери с болонеза със шаранска маркерна плувка , буквално с две мятания дълбочината е измерена дo милиметър , и се копира от болото на мачовете. Всички мачове са монтирани с фиксирани ваглери - Кристоф , за разлика от мен , не си пада по слайдери и пoдвижни ваглери. Аз храня щеката , като къпирам една топка и в треволяците на 5 метра от брега и малко вдясно , Кристоф храни с прашката , като вместо очакваната от мен демонстрация на прецизност , направи най- хаотичното и неточно захранване , което съм виждал от бая време... :lol:

Почваме - аз атакувам на щеката , Кристоф с мача- първото му кълване е буквално след пет минути , вади скимърче като трамваен билет. Аз на щеката нямам кълване , и опитвам в тревите , където правя серия от средни баби и червеноперки , среден размер 30 грама , да речем. Бaтю вади втори скимър , трети - все рибета от по под 50 грама , обаче петното видимо оживява , след това хваща скимър от 150 грама , последван от риба от 300.

Минали са ... 45 минути? На щеката няма живот , като отляво и отдясно ситуацията е същата. "Иван" , подканва ме Кристоф - "време е да минеш на мач!" Аз намерих време сутринта да монтирам една птръчка , и тука почва цирка :oops: :oops: - 4.50 , бая мощна , на макарата имам влакно за ловене със слайдер - 0.22 , и съм монтирал ваглер от 12 грама , който е бая под нужния за пръчката грамаж (теста на мача е 25 грама) - и се оказва , че това нещо НЕ ЛЕТИ ВЪОБЩЕ! Не мога да стигна петното бе! Резил , ама страшен... :oops: :oops:

Обяснявам на Кристоф че съм се учил да ловя на мач на водоеми със средна дълбочниа 5 метра, докато разкарвам ваглера и си монтирам подвижна плувка - сега мятам на нужната дистанция , двете антени стоят една до друга и сега...УПС! Как става така , че подвижен ваглер с 5 грама по линията го отнася вятъра , а фиксирания ваглер на Кристоф - беа НИКАКВА тежест , седи като закован?!? :?

Кълванетата? Кристоф е надарен със зрение на елф , засича индикации , които аз въобще не виждам ,обаче все пак успявам да хвана един скимър и едно сомче предо паузата - Кристоф има серия едър скимър , плюс две истнски платики , и поне една откачена. На мен до този момент вече ми се изяснява , че видмо , без да ми е докрай ясна причината , фиксирания ваглер работи по-добре от подвижния , и няма какво да се спори по въпроса... :(

"Иван" , отсича Кристоф - след паузата ще ти приготвя една от моите пpъчки"

...след паузата.
Кристоф ми връчва един мач с ваглeр 16 грама , влакното е бая по-тънко от моето , мятам , и добре че влакното е клипнато! - тва щеше да отиде отсреща в клоните бе!!! :o
Окей , сега мятам та пушек се вдига. Обаче кълванетата са толкова пипкави , че практически не ги виждам. Моята инстинктивна реакция е да увелича размера на дропера - обаче Кристоф следва друга логика - неговия съвет е да махна дропера :roll: , и да оставя само микровирбела. И едновременно с това , да удължа повода до 50 см. Аз не споря , тук съм да се уча , мятам , и сега пък въобще не си виждам плувката. Ма хич! Hяма я бе! И като я няма , що не засeчеш бе идиот? :mrgreen: - засичам , и вадя скимър от половин килце...Кристоф се хили , аз презамятам , и хващам втори скимър...а бе... аз до сега как въобще съм хвъщал нещо на тоя канал с мача?!? :roll:
Влизам в ритъм , обаче сега вятърът стихва , и на мен пак не ми кълве , а батю продължава да вади риба. "Иван - трябва да сменим плувката с по-лека" - и вади ваглер от 14 грама. Kаk се сменя линията с мотажа на Кристоф? - откачаш единия ваглер , закачаш друг , точка! Всички плувки са утежнени така , че да носят един грам по лнията , тоест , можеш да свалиш плувка от 8 грама и да сложиш 20 - все тая! :idea:

Сега пак почва да ми кълве , даже хващам платика от кило и канче , и накрая теглим над десет кила (Кристоф има 6 и нещо , аз - малко над 4)

Печелим сектора :D :D - другият се печели с 21 кила , на мен ми е прекрасно ясно , че без пръчката на Кристоф бях потънал в дълбоки ла.на... :oops: :oops: Не съм има отдавна състезание , което толкова да ми отрвори очите , честно! Следващия турнир - на непозната , тотално екзотична ивица 8)

ПъСъ: връщам се в къщи , и поръчвам булети за предстоящи фидер турнири на канала - някой (Матрикс) , най-после е пуснал на пазара булети от 15 грама :tup:
баси не е за вярване как може с 15 грама ( а още по-добре - с десет) , да кълве , а с 20 да не видиш кьораво кълване... И на всички останали водоеми , с 20 или даже с 30 си ловиш и си свиркаш... и тук - ЩРАК!!! внезапно ми светва: МОЯТ мач риболов , тва е ловене с кошници 30 грама. Работи ли ? - да , идеално - но НЕ на този водоем ! Кристоф лови с десет грама.... :wink:

На колко състезания съм имал риба на петното - с лопата да я ринеш , без да видя кълване? :roll:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2671
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4573 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Финалът Матрикс трябваше да се проведе през април 2024 на някакво езеро в Нормандия , което се отличава с ограничена брегова ивица ,на която могат да се разместят 80 човека. Следователно , броят участници - и оттам , квалификационни кръгове , беше ограничен - и след 4 опита тази година , като на последния не ми стигнаха 650 грама :evil: , въпросът за мен беше приключен....обаче :wink:

През април ТАЗИ година , на същия водоем се провел някакъв турнир - и кажи-речи половината участници били капо...И тук организаторите започват трескаво да търсят нова ивица , и се решава Финалът Matrix да се проведе на река Вилен . Само че ТАЗИ ивица събира 250 човека , и пита за още :twisted: - и сега проблемът не е как да събереш участниците , а откъде да вземеш достатъчно хора , с които да запълниш ивицата? :lol:
Съответно , се дава зелен светофар на всички клубове да организират още квалификационни турнири. И ето нa
Outsider написа:" Следващия турнир - на непозната , тотално екзотична ивица"

Изображение

:mrgreen:

Майтап бе , Уили - пак на любимия канал , къде другаде , позната ивица , кво може да се прецака? :wink:
Събота.
Кво може да се прецака ли? Ми...тиража , да речем. :x Тегля , поглеждам номера , и вече знам че днес няма да се състезавам. :?
Тоест , мога да разъпна пръчки , да седна на платформата - просто няма значение какво ще направя , извън играта съм... :cry:
Става така , щото съм изтеглил левия край на горния сектор , който винаги се печели от тапата или втория отдясно наляво. Ама като казвам винаги , имам предвид винаги! Няма шанс срещу десния край , даже там да седи някой пълен турист. В нашия случай , там се е паднал големия лош Фреди Робион 8) , и ако той се оплеска (ама не ми се вярва) , през едно място от него е Ивон - гейм овър..

Така че аз решавам да оставя фуила в хладилната чанта , разпъвам само три пръчки , колкото да поекспериментирам с монтажите , не обръщам внимание въобще какво правят комшиите , и си правя един...свободен риболов. :)
И това - щото времето беше меко , макар и температурата да е паднала с десет градуса за два дни. Ако валеше , щях да си седя в колата , и да чакам края , да ходим да пийнем по едно с компанията...

Няма да се впускам в подробности - без да се напъвам много , правя 6.2 кила , съседите , които направиха всичко , което беше по силите им , имат 8 кила единия , 8.5 другият... Фреди печели с 36.500 :shock: :shock: , Ивон има 16 кила - да речем , че не бях сбъркал с анализа на ситуацията... :wink:


Неделя.

Изображение

Аааа!!!! :twisted: :twisted: Всичко е монтирано , хладилната чанта е празна като държавната хазна на (попълнете страна пo желание :mrgreen: ) , паднал съм се на същото място , от което спечелих сектора миналата седмица! 8)


Изображение

Дистанцията ми е известна , разпъвам пръчките без да опипвам дъното , от самия старт вкарвам няколко kошници с кълцан торен , още няколко с фуил , сипвам глина в храната , размесвам с кълцан бял червей до състояние на кална каша - в събота това определено имаше ефект , мятам , и с първото мятане имам риба. При това - скимър от 300 грама , да ви кажа. Не мога да разбера защо този артикул се произвежда в други размери , мен разфасовката от 300 грама напълно ме устройва. 8) Съсeдите гледат.

Като стана дума - съседите ми не за са подценяване! :o Отляво седи Фреди. Аха , същия , дето вчера има 36 кила. Отдясно имам Марсиал - този е захапал фидера сравнително отскоро , обаче има дълъг стаж като състезател от най-високо ниво в плувката , и познава канала от десетилетия.

Аз продължавам да засипвам петното с фуил - не ми е ясно как се вкарва половин литър фуил с малките кошнички , с които се лови на този канал , макар че не всички , които ползвам , са чак толкова малки:

Изображение

Единственият булет от 15 грама на пазара се оказа един такъв...малокалибрен. :lol:

Сега кво се получава -имам индикации за риба на петното. Имам фитки - като след засичането , не всеки път вердеваса ми е сдъвкан. Хващам ситно скимърче , хващам мъздруга от 250-300 грама , има живот-при мен. Фреди си чопли носа , Марсиал храни две петна , и не хваща нищо. За отбелязване е , че вчера сектора е спечелен от неговото място със 17 кила , и че победителят му е приятел , и му е дал всичкото инфо...

Сега работата почва да се усложнява - индикациите , че на петното има риба , не се прекратяват , при това имам закачания по влакното от видимо едра риба , обаче вече не хващам нищо. Всичко ми е ясно - разкарвам повода 0.12 , вадя 0.10 , куката сега е 18-ти номеp , тва се мята , фидерът се подпира на стойката и вече кълве! Рибата е борбена , и видимо не е платика...УПС?!? Това мисля че е първият екземпляр , хванат някога на канала , без майтап!

Изображение


Оттук на петното видимо се настанява ято дребна риба - фуилът сигурно има някаква вина за случая :wink: , и сега правя само фитки. И кълванетата са стрaшно неохотни , макар и да смених кошницата с такава от 8 грама (!). В един момент се хващам на мисълта , че ловя с кошница от осем грама , повод 0.10 , кука 18 номер , и ...връх от унция и половина. Да , той е дълъг , тънък и мек , обаче рибата днес беше особено чуствителна към най-малкото съпротивление...Хммм! Ставам , и тръгвам да търся връх от 0.75 ун. Обаче докато сменям върха , нещо трябва да се метне във водата , деа! Пръчката с повод 0.14 и кука 12 номер е приготвена баш за такива случаи , две парчета торен червей , тва се мята на петното , аз тръгвам да сменям върха , и след две минути имам мощно кълване , и вадя платика , която сигурно само 200-300 грама я деляха от кило и половина. В смисъл , че беше към кило и седем-осемстотин! 8)

Повторен опит да се хване риба на торен , не даде резултат , ако не броим за резултат две ситни змиорки, които не се зачитат..

Оттук се въртят всякакви комбинации с вердевас и без него (ама без него не ще) , хващам един два-скимъра на торен , но кълве много по-малко , налучквам , налучквам , налучквам...
Кво става отстрани? Фреди се мъчи като грешен дявол - след вчерашния риболов , тука е загубил ума и дума , мята с някаква ужасна кошница - поне 20 грама , ако не и 25 , и хваща първата си риба ЧАС И ПОЛОВИНА след старта!!! :o

Марсиал е от стара коза яре , обаче. Тоя пич не хваща ситен скимър въобще. Нито един. Рибата му е само едра , макар и много по-малко от моята. Не го знам кво прави , освен да е взел рискованото решение въобще да не вкара фуил , ама това от страна на аристократ-плувкаджия , не мога да го повярвам. :roll:

На моето петно рибата е на приливи и отливи - идва куп дребосък , къса ми нервите ( с по-тънкия връх нещата се подобряват ЗНАЧИТЕЛНО!) , и след това изчезва , и няма кълване. Тука аз минавам на торен - ама с малката кука , и ако имам кълване , следва фитка . С по-голяма кука не ще , или хващам змиорки...Свирят пет минути до края , имам някакво страннo клатене на върха - не мога да разбера даже дали е кълване , засичам , и имам много едра риба! Поглеждам часиовника - имам време! Поглеждам Марсиал - фидерът му е сгънат на обръч... :roll:


Докарвам рибата до кепа....аааааааа!!! :x :x - да , дълга е почти 60 санти , ама е два пръста в диаметър , деа и гадината хлъзгава! Режа пoвода - куките нямат вадене от устата на змиорките , и в същия момент Марсиал кепчосва някаква нечовешка платика...Свири се край , идва кантара , Фреди тегли 2.7 или 2.8 кг.... :shock: :lol:
Аз тегля 7.200, и съм затаил дъх - Мaрсиал вади живарника...

7.250

:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Е то бива карък , то може....Марсиал печели сектора - и билет за финала , аз съм втори , ма въобще не ме е яд :mrgreen:

Ся , да гризна дръвцето по собстевна вина , тва го преглъщам без възражения. Да ме бият ей-така , от чист късмет , тва ми къса нервите... :evil:

В разговор с Марсиал впоследствие , пича ми сподели че е вкарвал фуил , но не е метнал НИТО ЕДИН път на вердевас. Сaмо торен , хванал е пет едри змиорки , обаче е избегнал ситнежа. Да , добре братО. Ти си пич , и стратегията ти е безгрешна. Ама пет минути преди края имаше две кила по-малко от мен... :wink:

За мен си оставаше висящ въпроса , дали не си бях вкарал автогол с фуила? Hа състезанията без фуил на този канал , дребната риба просто отсъства...И второто петно? Имаше ли нужда от него? Примерно , когато те налази дребосък , минаваш на другото петно....което не храниш с фуил? Събираме се за раздаването на пликовете -до това поне ще се докопам , и тука дочувам разговор между победителя от крайния ляв сектор (13 кила) , който е втори в крайното класиране , щото от вчерашното място на Фреди днес са извадени...38 кила!

Човека бил направил две петна - 30 и 40 метра , да речем , и ловял само на близкото , като на всеки 25-30 минути , мятал за проба на далечното. Цитирам:

"Всеки път , с първото мятане имах риба от 200-300 грама , и никакво кълване след това. Обаче по една риба всеки път , за пет часа това ди вдига улова невероятно!"

Да видиш ти...на мен не ми трябваха две риби на час , майна - едничка в повече за целия ден ми стигаше...една фитка да бях реализирал. Едно от безрезултатните кълванета на торен - ама как да засечеш риба на торен с малката кука?

Минаха два дни , докато стопля решението на въпроса , след съвсем случайно гледане на клип с Ли Кери. Естествено , ако искашх да хванеш рибата с несъразмерно малка кука спрямо стървтa , ти трябва дълъг - много дълъг! , повод. Да нагълта като слънчак , тогава няма да и извадиш стървта от устата. Проблема е , че не може да монтира човек фидери с всички дължини на повода , и с всички дебелини - примерно , аз имах дълъг повод , но той беше от по-дебело влакно , и с по-голяма кука. До сега , всеки път си играех да удължавам и скъсявам по време на манша , което губи време ( и докато вързваш , режеш , и баеш на монтажа , фитката често ти е в кърпа вързана). Кво прави нашия човек? Кошницата се движи по шок-лидер от влакно 0.25 , да речем. И се опира на два стопера , които са на 40 , 50 или 60 сантиметра от клупа , за който е закачен повода. Искаш по-къс повод? - местиш стоперите надолу , ако ти е кеф - залепи ги за клупа ! Искаш дълъг повод? - вдигни ги нагоре , колко ти душа сака....

ПъСъ. Раздават се пликовете - аз съм 7-и от 40 човека , и организаторът съобщава : следващите два кръга за финала - пак тук , на 11/12 ноември.
:D :D
...ще се бием до последния вердевас! :twisted: :twisted:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2671
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4573 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Сезонът се приближава към края си , което не значи , че оставащите състезания не са интересни - напротив! В събота се събираме двайсетина души на брега на канала Champs Neufs - отсечка между Мартиниерския и Мигронския канал , за втория манш на Лигата на Трите Канала.

https://www.google.fr/maps/@47.2251158, ... ?entry=ttu

Изображение


Разделени от шлюзове , каналите са различни като дистанция , дълбочина , видово разнообразие на рибата , цвят на водата , и т.н - и в този участък на канала се провеждат състезания крайно рядко , което значи , че не го познавам въобще... :roll:

Изображение

Честно казано , това състезание не си го представях така. Щеше ми се да го изиграя на някой любим терен , с едра платика на далечна дистанция , и да разбия всякаква конкуренция :twisted: , докато от един небесен високоговорител звучи "Ездата на Валкириите" 8) , а шампанското за юбилея чака в хладилника...не да гризна дръвцето яко , или - още по-забавно , да взема да се капотирам... :oops:
За какъв юбилей приказваме , вече сте се сетили:
:)

Аха. Честно казано , от петстотинте битки няма някаква кой знае каква файда :oops: :lol: - добре де - от мен да мине:
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Силен вятър свири от най-ранни зори , водата е мътна - този участък се отличава с промяна на нивото и втичане на вода от Лоара , и по тази причина , първо , съм приготвил храна с мирис на сирене , с идеята че щом работи на Лоара , може би ще работи и на този канал , и второ , съм приготвил две пръчки с дебел монофил , за да мога да мина на тежки кошници , в случай че внезапно се появи течение.

Изображение


Познавачите на канала твърдят че трябва да се търси твърдо дъно , и че рибата не е далеч. Правя едно петно на 20 метра , и едно отсреща на 48. Имам известен проблем с дистанцията , щото нося само една пръчка , с която мога да метна дотам , и даже тя е бая хилава .

Почвам на късата дистанция - живарника танцува , и се опитва да излезе от водата , фидер арма подскача , кво кълване ще видиш , кви пет лева... :?

И сега ако се окаже , че съм сбъркал с храната , веселбата ще е пълна...Добре де - май и останалите са направили такава храна , щото не виждам на някой да му кълве. Изкарвам на късото едни 25-30 минути , без да видя кълвaне , само имам минаване на риба през влакното , и минавам отсреща. Ясно ми е , че няма да направя много стегнато петно , което означава , че ще трябва да се изчаква кълването повече , обаче след три минути имам индикация - първа фитка! Презамятам - все така на торен червей и сега хващам дребна каракуда - стотина грама , последвана от втора , от близо кило. :D

Минава известно време до трeтото кълване - имам фитки , което в такъв вятър не е чудно , и сега вадя платика от кило и половина , ако не и повече. По едно време фидерчето с връх 2.2 мм видимо стана крайно недостатъчно , така че реших да сменя шпулата на единия от мощните фидери , и тука идва моментът да си захапя лактите , щото се оказва , че съм забравил шпулите с плетеняк в къщи! :lol:
Налагаше се да се импровизира - до тук съм преместил фидер арма на десния крак на платформата , като пръчката е обърната все така наляво - с идеята живарника да престане да го блъска .

Сега беше време да се вземат по-сериозни мерки:

Изображение

С помощта на тази джаджа , нещата се успокоиха , и сега вече станаха забележими отпусканията на върха , а не само енергичните кълванета. Зaшивам скимър , втора каракуда , имам и дълги паузи... Един час преди края вече не ми кълве въобще , и решавам да опитам на късото , където имам две фитки , вадя стръвта сдъвкана , откача ми се дребна риба , и накрая хващам някакъв ситнеж , който прилича на ситно расперче , ама може и да не e :

Изображение


Докато се надлъгвам с дребосъка , така се бях зазяпал , че не бях забелязал колко време остава до края...ДЕСЕТ минути?!? :o Сега кво правим....решавам да мина пак навътре , топвам пръчката във водата , закачам кивока за влакното , и в следващия момент имам кълване , което залепва водача за бланка - рибата потегля към храстите отсреща , успявам да откача влакното от клипа , ( ластичето върши отлична работа ! ) , и успявам да отдалеча рибата от отсрещния бряг - сега мога да си позволя да отпусна малко аванса , и три минути преди края вкарвам в кепа шаранче от кило - кило и двеста. :D
Свири се край , чакаме кантара...

Изображение


С 11 риби имам 5.700 , и без да съм се надявал на такaва работа , печеля сектора и бодвам дългоочакваната чертичка. :D
И освен това , с общо 3 точки дотук , съм начело в борбата за Лигата. Състезанието се печели със 6.400 , третият манш е на Мигронския канал другата седмица , и в най-лошия случай , второто място ми е гарантирано. В неделя ни чакаше турнир по двойки на същия канал - и всички твърдят в един глас , че щеката има повече шансове от фидера - така че се обадих на Фабрис дa донесе кюнеца , а аз се запътих към къщи , да заредя калъфите с малко по-сериозна артилерия... :oops:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
joco
Мнения: 685
Регистриран на: Сря Юни 08, 2005 19:10
Местоположение: София
дал Браво: 28 пъти
получил Браво: 22 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от joco »

Иване,благодаря за споделянето и да ти кажа ,че в събота благодарение на твоите разкази спасих капото и не само...На Струма 5-ма човека за скобари и мрени.На изтичане за 3 часа нищо.След което се сетих за теб,запалих цигара,направих си монтажа на фидера и почнах да хвърлям в най-големия бързей.Както казваш след малко игра с монтажи и дължина на повода уцелих ваксата и за 4 часа направих 53 бройки,като имаше риби над 1,5 кг.Доказателство(поне според мен)че съм направил всичко,както трябва беше и факта,че имах няколко затърмачени за корема риби(куката ми беше №11),което значи,че благодарение на твоите съвети,съм събрал рибата.Благодаря че пишеш и споделяш и ти свалям шапка човече. :oops: :fish15:
1.Безплатният секс развращава,платения-озлобява!
2.Идеалната жена е като хлебарката-виждаш я или само нощем или само в кухнята!
Аватар
outsider
Мнения: 2671
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4573 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

joco написа: Пон Окт 30, 2023 8:37 На изтичане за 3 часа нищо.След което се сетих за теб,запалих цигара,направих си монтажа на фидера...
ТРИ ЧАСА , преди да се сетиш за фидера? :shock: :shock:
Много писане ще трябва да се изпише още.... :lol: :lol: :lol:

Неделя.

Изображение

Вятърът е изчезнал , Фабрис монтира щеката , аз този път съм приготвил всичко , от което мога да имам нужда:

Изображение


Две петна - 26 и 44 метра , и почваме много енергично - тоест , Фабрис почва енергично да вади ситнеж на щеката , а аз енергично го зяпам :mrgreen: , щото не ми кълве грам. До нас има много силен плувкаджийски отбор , които също не спират. Tая работа продължава един час , за който Фабрис има 6 риби - основно , ситен скимър , аз имам една риба - малко по-едър ситен скимър 8) , и оттам нещата започват да се усложняват ...


Изображение

Кво да ви разправям? Измъчен , сложен риболов , без на фидера да се появи риба , макар че направих трето петно , на два метра от растителността отсреща. Приключвам със 6 дребни риби , Фабрис има 26 - още по-дребни и теглим 1.840 , с което се класираме 4-ти в сектора , точно колкото да стигнем до последния плик. :D

Със сигурност щяхме да изкатерим едно или две местa , ако и аз бях взел щеката :oops: , обаче след съботния риболов , си бях направил съвсем други сметки... :wink:

Следваща спирка - Мигронския канал. :tup:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2671
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4573 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Здрасти , банда. Напоследък не остава време за писане , а не е като да няма кво да се пише . 8)
Връщаме лентата назад - събота , 04.11...

От една седмица не спира да вали. :evil: Хоризонтално :shock: - щото освен че вали , духа с всички сили. :roll:

Всичко е преляло , и аз нямам никакво съмнение , че последния манш от Каналната Лига ще бъде отменен (и отложен за по-късно). Идва четвъртък обаче , а аз още не съм получил никакво съобщение , мейл , или обаждане , и почвам да се нервирам - така че се обаждам на организатора...

"Нищо не е отменено , чакаме те в събота на брега , осем сутринта" :twisted:
:shock: :shock: :shock:
Упс?!? Прогнозата е за вятър 90 км/ч и дъжд като из ведро бе баце? Добре , никой няма да каже че е по-луд от мене 8) - прибирам се от работа и тръгвам да приготвям фидерите...

Сутринта нещата изглеждат едва ли не прилични:

Изображение

Изображение

Вечният ми противник Филип се нанася до мен...

Изображение


Почваме , риба няма , презамятаме , и се оглеждаме - щото времето се скапва с всяка минута - вятърът се засилва , и всеки момент ще почне да вали...Комшията отдясно има едно сомче , Филип има сомче , аз нямам нищо , и тук внезапно заплющява абсолютен порой , и едновременно почва да гърми бая наблизо - аз зае.авам всичко , и се мушвам в колата...

Десет минути по-късно облака отминава , и ние продължаваме - отдясно имам едра платика , Филип вади някакви ситнежи , аз имам ситен скимър , и сега започват индикациите , че имам риба на петното - къси подръпвания , поклащания на върха , сдъвкана стръв , ама нищо не хващам , а нивото на канала не спира да се вдига - в началото краката на стойката бяха изцяло на сухо :

Изображение


...и по едно време бяха във водата до средата , и даже се наложи да местя платформата , че щях да гребна вода с ботушите! :o

В това време комшията отдясно пак има едра риба - фидерът му е сгънат до средата , и вади ...дърта змиорка! :lol: Змиорките , разбира се , не се зачитат. Кълцай торен , майна , кълцай... :twisted:

Аз кълцам бял червей , който изглежда , не привлича змиорките , и сега решавам да извадя големия ченгел , и да бодна две парчета торен червей - имам едно такова подозрително разклащане на върха , засичам леко , имам мощен тласък отсреща , и рибата ми отнася повод 0.14 !

:evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Презамятам , и сега хващам платика от около кило , имам разни дребосъци , комшията отдясно вади втора змиорка , Филип мърмори нещо под мустак , не налучква ваксата , аз пак засичам едра риба , която се откачва след пет метра! :x :x :x От кука десети номер , братО!
Отдясно се чува ръмжене и псуване - комшията вади поредната змиорка...

При мен рибата се изнесе - ми да я беше хванал , докато я имаше бе , Иване - и сега вятърът пак се засилва , и пак почва да гърми и да трещи - айде още една пауза от 15 минути , след която мятам , пак бодвам едра платика и тя ПАК СЕ ОТКАЧВА!!!!

:x :x :x :x :x :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Баси , то бива карък , то може....комшията отдясно има вече 5 или 6 змиорки , Филп нищо не вади , а аз не мога да си хвана рибите! Остават 40 минути , и тука отварят шлюза , и се появява течение , ама като за 80 грама! И в същия момент пак тръгва да вали , ама тоя път дъжд с градушка...

Изображение

:shock: :shock:

Изображение

Аз се надявах че течението ще докара риба , ама след един скимър и едно едро сомче , рибата изчезна - остават десет минути , отдясно сме стигнали до седем змиорки - пича е отчаян , сменил е три дистанции , и на всичките има само хлъзгавите гадини , остават пет минути , върхът отскача назад , и имам едра риба- ама искам да кажа , ЕДРА! :twisted:
Една минута преди края кепчосвам дърта платика , под съкрушенуия поглед на майстора на змиорките (знам как е чустваш , бро... :wink: ) , и тегля 3.750.

Изображение


Секторът се печели с 4.400 , а турнира - с 4.900 . Можех да спечея разбира се , обаче се налага да се задоволя с второ място в сектора. :)
И кво сега , да се дразня ли? Хехе - двата ми най-добри резултата от Лигата събират три точки. Следващият в класирането има 11 , нали ме разбирате. 8)
Аз печеля Лигата :D , и си го местя в другия крачол - утре играем по двойки , на другия край на канала , последия манш от отборната Лига на трите Канала , с доста по-умерена прогноза за времето.

Пъсъ:
"Колко червей накълца ?" , питам комшията

"НИКАКЪВ!" - само дето не проплаква пича - и на три дистанции имам САМО змиорки!!! :cry: :cry:

"Естествено" , намесва се в разговора дъртата хиена Бернар - "и знаеш ли защо?"

(змиоркаджията само дето не застана като кученце на задните лапи , ухилен до уши :D )

"Защото -ухилва се Бернар , баш на твоето място вчера тренира Лоран , и засипа всички дистанции със замразен бял червей"

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
swyfti
Мнения: 187
Регистриран на: Вто Ное 08, 2011 11:45
дал Браво: 382 пъти
получил Браво: 48 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от swyfti »

outsider написа: Сря Ное 15, 2023 21:18 Аз печеля Лигата :D , и си го местя в другия крачол...
Мосю, това според мен е за "чертичка"...
Аватар
outsider
Мнения: 2671
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4573 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

swyfti написа: Чет Ное 16, 2023 11:33
outsider написа: Сря Ное 15, 2023 21:18 Аз печеля Лигата :D , и си го местя в другия крачол...
Мосю, това според мен е за "чертичка"...
Е , не - чертичката трябва да си я заслужиш честно :wink: ...да продължим:


Неделя сутринта.


Изображение

Вчерашното кошмарно време не е охладило бойния дух на състезателната общественост - 22 отбора се бяха събрали на брега (без майтап!) , до мен пak се нанася Филип...


Изображение

...този път , като съотборник 8) :)

Стартираме , нивото много бавно се покачва течение няма. Риба - също... Редки сомчета , повечето от тях - дребни , съставят целия ни улов през първия час , че и повече. Аз правя паузата пръв - хем да видя кво правят другите , на чашка винце - има няколко платики по ивицата , но повечето хора ловят сомчета (някои - на щека).

Връщам се при Филип , който е отчаян - оставил пръчката за минута да стане да вземе нещо , и я намерил с провиснало влакно , и изсмукан вердевас - единствената платика за цялата сутрин , и да я пропусне... :(

Негов ред е за пауза , аз продължавам със сомчетата , имам едно полклащане на върха , което не се превръща в кълване , и вадя изсмукана стръв...Малко след това хващам дребен скимър - първата риба , различна от сомче ли змиорка (щото Филип има две или три!)

Тая безрадостна картинка продължава три часа. Комшиите на щека имат дребен скимър , и змиорки , змиорки , змиорки...Каналът е просто пълен с проклетите гадини - и не само че не се броят , ами и са в забранен сезон , та не може човек да прибере две-три... :twisted:

Два часа преди края внезапно живарника се изпъва наляво , и каналът оживява - сменям ситната кошница с такава от 40 грама , 60 ....80 - НЕ ДЪРЖИ бе!!!! :shock: Минавам на сто , и оттам - на 120 грама ( за 48 метра дистанция приказваме) ...не държи , пълзи бавно през петното а рибата не иска толкова олово - вадя няколко пъти празна кука , имам някакви микро -уж-подръпвания , минава бая време докато закача (без да съм видял кълавнето) , скимър от близо 600 грама , който се откачва на ръба на кепа....ама наистина днес с Филип нямаме късмет , деа! :?


Съотборника ми лови много по-наблизо , и в резултат - с много по-леки кошници , и хваща сомчета , някои от които гонят стоте грама! Сега за имам няколко възможни хода: мога да мина на неговата дистанция , и да ловим сомчета и двамата. И змиорки , щото той вече има ...СЕДЕМ!!! :o :roll:
Мога да мина на по-близка дистанция , където да държа дъното с 80 грама , да речем. И двата варианта ме отдалечават от ръба на шкарпа , и означават да си зарежа петното , което храня вече три часа и половина. Решавам да продължавам да изртичам бавно с тежката кошница , и ПЕТ МИНУТИ преди края (ама без майтап!) :mrgreen: :mrgreen: , имам мощен удар , и зашивам много едра и борбена риба - е , за два часа изтичане не закачих нищо нито веднъж - обаче рибата на секундата намери къде да се забие , закачи кошницата мъртво в някаква зверска закачка , и загубих риба , кошница и всичко... :evil: :evil: :evil:

Филип твърди че сигурно е била едра змиорка - те ги правят такива работи , и как ми се искаше да е вярно , и да не съм изпуснал риба , с която можехме да се класираме много по-напред , представа си нямате. Щото аз си мислех че с мизерния ни улов сме в дъното на сектора - обаче кантара ни даде 2.750 , и се оказа че сме...трети? Бaси , даже и плик взехме! :lol:

Сега имах час и половина на разположение - толкова ми е пътя , да мисля кво друго бих могъл да направя. И единственото нещо , което реално можеше да се окаже правилен ход в много мътната вода ( преди да излезе течението) , тва би било да ловя с много къс повод. Щото в тая мътилка рибата със сигурност , водена от обонянието , отиваше да търси храната директно в кошницата , сигурен съм в тая работа. И с къс повод щеше да нaмери стpъвта много по-лесно и бързо. Що ги правя тези сметки в стил "след дъжд качулка" ли? - след една седмица на същата ивица имахме последния квалификационен турнир за Финала Матрикс - и това ми е последния шанс за класиране - а дано , ама надали.... :roll:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2671
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4573 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Събота , 11 ноември - казах ли ви вече , че ми се е събрало голямо писане? :wink:

Предпоследният за годината квалификационен кръг за Финала Матрикс , като дотук имам ШЕСТ опита , включително един , където не ми стигнаха 600 грама , и последният , когато не ми стигнаха 50 грама... :evil:

Нещата започват в духа на "най-добрите" традиции - първо , не успях да си набавя червената храна с мирис на сирене , която много ме кефи. :evil:
Второ , вечерта сварих коноп , царевица , жито и кус-кус , с идеята да положа на петното малко едра фракция , в случай че пак излезе якото течение , и тенджерата с тая смеска...си остана в къщи.... :x :lol:

...тъпо копеле! :evil:

Излизам от колата , на брега вече има няколко човека , които са по-намръщени и от мен - все едно всичките са си оставили царевицата в кухнята. :lol: Посочват ми канала....УПС! :o

Изображение

Канала е паднал с един метър , и продължава да пада - явление , което е съпроводено от силно течение...Тираж , и тука Провидението решава че ако ще играя с някаква измислена храна , и без коноп и жито , може да удари едно рамо - тегля долната тапа 8) , и тръгвам да разпъвам - като първо бодвам едно кoлче на самия ръб на водата , за да следя промените в нивото.

Изображение


( Един час след старта тва колче беше на почти два метра от водата )


Изображение

Сега имаме два прблема - единият е течението , което все пак позволява ловене с 80 грама. Другият , тва е че организаторът е избрал онази част от канала , на която е разположена гребна база , и пред нас минават разни канута , каяци , и не знам още какви гребни лодки , ама нонстоп , и в двете посоки! В резултат на което , не може да се изчака кълване повече от минута - минута и половина... :?

Тва безобразие продължава един час , след което народа се умори да гребе срещу течението , и сигурно отиде да обядва - и като по команда , живарника се изпъна в обратна посока , и течението практически спря. Сега беше време да се хване някоя риба ( до този момент имам един случаен скимър , без да съм видял кълване - ама от 700-800 грама!) Тука е мястото да поясня , че не можах да замеся наистина червена храна , така че си бях приготвил нужните добавки , за да направя действително червена мътилка - която била най-ефективна в мътна вода:


Изображение

Изображение


Започва да кълве , пипкаво и неохотно , рибата е разнообразна като калибър - имам такива от 200 грама ( и по-малко) , и няколко от 500-600.Имам и други риби , разбира се - хубавото е че ако паднат в краката ти , няма нужда да ставаш да я хвърляш във водата - тя сама ще си намери пътя... :wink:


Изображение

Опитвам с различна стръв , с разни по размер куки , тънки поводи , ластичета , пинизи...И през цялото време имам индикации , които не се превръщат в кълване , и не мога да се отърва от усещането , че имам много повече риба , отколкото хващам. :roll:

И тука се сещам за късия повод...хммм? Колко да е къс? Естествено , няма да има възможнонст за ластик , така че вадя от класьора повод 0.16 ( а не бе! 8) ) с дължина 12 см , и го закачам за рамото ( флуорокарбон 10 сантиметра ) под кошницата - тоест , имам 22 сантиметра от кошницата до куката. Две парчета торен червей - куката е 10-ти номер , тва нещо стига на дъното пръчката се полага на стойката , следва решително кълване , и зашивам платика от почти кило и половина! :D
След нея идва втора , по-дребна , обаче сега имам фитки , което най-вероятно се дължи или на прекалено голяма кука , или на прекалено къс повод. Връщам се на дългия , хващам дребна риба , имам фитки - а бе , дългият повод нищо не подобрява. Връщам се на късия повод , като сега го сменям с такъв от 25 сантиметра , и кука 14-ти номер - ама поводът е 0.18 (зимният риболов не е каквото беше :mrgreen: ) И оттук като се почна...

:shock: :shock: :shock: :shock:

Гол! Гол! И гООООООООООООООООООлллл!!!!! ( с гласа на испански футболен коментатор :mrgreen: ) - и тая работа продължава едни два часа , след което отново излиза течението губя си рибите тотално , и за последните 35 -40 минути няам нито едно кълване... :(


Кантар. Имам 17 риби...


Изображение

...и тегля 10.600 :D
Оттам уловите са две кила , две и нещо , три , кило и нещо , кило без нещо... Има един пич с пет кила , и един (който е МНОГО добър) , вади един подозрително тежък живарник - ловил е САМО на вердевас , с кука 18-ти номер (!!!) и тегли..8.600! :)

Печеля сектора и камъка дето ми падна от сърцето , би могъл да изтрие от лицето на Земята едни динозаври , да речем - само трябва да падне от малко по-височко... :twisted:

След тегленето на другия сектор , става ясно че съм спечелил целия турнир , гушвам плик , за който не ми дреме много , и билет за финала. И една неочаквана и рекордна чертичка номер 13 8)

Утре пак сме тук , като аз вече ще участвам ...без да влагам нищо лично :wink:
:11:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2671
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4573 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Неделя.


Изображение

Сега се падам в горната част на ивицата , като състезанието почва един час по-късно , с цел да се избегне както течението , така и лодките.В началото имаше течение, никой нищо не хваща , обаче половин час по-късно , върхът , който досега беше сгънат до дупка , внезапно се отпусна...


Изображение

...и в следващия момент течението рязко смени посоката си , та чак изхвърли живарника в обратна посока :


Изображение

Сега почва да кълве , обаче тук няма читава риба :evil: - сега имаме само някакви скимърчета , кълването е пипкаво и калпаво , късият повод не работи , правя фитки , вали дъжд....на някой да му пука? 8) Аз съм класиран , и хич не ми дреме. :D

Един час преди края , отново излиза течение. За нула време стигаме до кошниците от 80 грама , обаче надеждата ми , че сега ще тръгне да кълве , се оказа напразна - сега рибата практически изчезна , поне при мен , щото комшията отляво баш сега я намери , и през последния час направи добра серия от читав скимър.
Аз приключвам с 13 риби , което не е далеч от вчерашните 17 , обаче сега имам три кила и половина риба , отдясно тапата ме бие със 70 грама :lol: , а отляво съседа има 4.600 , като се оказва , че когато е излязло най-силното течение , човека се разбил да вкарва фуил - а аз точно тогава го спрях , щото страдам от идеята че течението отнася фуила... :oops:

С това се класирам 4-ти в сектора , и даже прибирам последния плик. Рафаел ни съобщава , че затваря сергията за зимата , и ще се видим пак през март - "търсете си стръв другаде ", демек.

Кво зазимяване бе , пич? :twisted: - другата седмица почва Зимната Лига! 8)
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2671
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4573 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Иде зимата - " Winter is coming! 8) " , и с нея иде времето за Зимната Лига. :twisted:

19.11 , първи манш - и след 500 битки и рекордните чертички , нов рекорд: това е 50-тото сътезание за сезона! :) (Рекорд който вероятно няма да се повтори , догодина имам намерение да орежа излишните турнири :| )

Изображение

Аз съм наточил остро зъби , и очите ми светят - а бе , качвате се на батискаф , спускате се на два километра дълбочина , и ще видите сума ти неща като мен. :mrgreen:
И освен това , съм се въоръжил до зъби:

Изображение

8) 8)

А също:

Изображение

Целият ми ентусиазъм обаче се изпарява в момента , в който тегля номера - щото сме на все същия канал , и вече го познавам педя по педя - "you learn a lot of things on the way to 500". 8)

Паднал съм се в тотален кенеф , в най-широката част на канала , очаква се отваряне на шлюзовете около обяд , не се знае какво течение ще излезе , така че решавам да не ловя много навътре , и да разпъна всички възможни мощности:

Изображение

Да не се впускаме в излишни детайли - рибата я нямаше , масивното подаване на фуил докара на петното ми някакъв безбожен дребосък , който нямаше начин да се хване , независимо от деликатните връхчета на Престъна , и единствено с номера с късия повод , успявам да гепя един читав скимър. За 4 часа имам 4 риби , с общо тегло ....та-рата-там!!! - 665 грама! :x :( :oops: :oops: :oops:

Отляво имам 5 риби (кило и сто) , отдясно - 6 риби (800 грама). Печели се от горната част на горния сектор - както винаги! , като този път победителят (5 кила и нещо) е щекар , ама от класа - от националния отбор плувка ( ама лови на фидер , разбира се :wink: )

Другите сектори се печелят с 4.8 и 3 кила и нещо - единият , от лявата част на левия сектор (6 от първите десет са от трите места най-вляво и трите най-вдясно)

Аз съм 31-ви от 36 :oops: :oops: , и сега въпросът е , само тиражът ли ми беше виновен , или с фуила бях събрал дребосъка? :roll:

С цел уточняване на тоя детайл , мииналата седмица си спретнах малка тренировчица , като направих две петна , с две различни храни , като едното петно беше захранено само с фуил (замразен) , а другото - с всичко , без фуил. Резултат: имам практически едно и също количество риба на двете петна , и с практически един и същ размер :roll: - дребосък + скимъри от 400-500 грама. Тоест , фуилът нямаше никаква вина...

Втори манш неделя , 03.12

Изображение

Температурата е около нулата , духа вятър , и се кани да вали . Резултат? - 46 човека са се събрали на ивицата и хич не им пука за времето :twisted: - ТИРАЖА ни интересува нас! Щото от него зависи всичко , вече и последните балами ти правят бомби с часовников механизъм , за тарикатите да не приказваме... :shock:
Жан Клод , който спечели сектора си миналия път , тегли 45 в горния сектор....ама някои хора имат късмет , деа! В горния сектор трябва да изтеглиш първите три места (44 , 45 , 46) , иначе си мъртъв. Сега всичко зависи от това кой ще е тапа...УПС! - Албан , друг от секторните първенци на първия манш , и състезател от много сериозно ниво! Жан Клод има проблем ...аз също! Щото аз пък тегля 42 което значи , че ще се боря със съседите за 5-о място :evil:
Или четвърто , ако някой от тези вдясно от мен се издъни...

Отмервам 36 метра , новите пръчки толкова ме впечатлиха , че между двете състезания намерих време да поръчам още една ... 8)

Изображение

...сега остава да видим как се е отразила на рибите студената вълна , всички поводи са 0.10 , ритъма е две-три кошници с фуил (замразен) , и една с кълцан бял. Доабвям оранжево-червени мътилки , самата храна е тъмна , без да е черна. 25 минути до първото кълване - едва забележима индикация (връх 0.75 oz.) , на втор четене успявам да бодна копеленцето , и вече не съм капо - рибе от 80-90 грама...Следват две-три такива , рибата се активизира , хващам и един скимър от половинка между ситнежа , но като цяло рибата е дребна. Комшията отдясно кепчосва едър скимър - "Колко имаш?" , подвиквам - "Шест"

:o :o :o :o :o
Ъъъъъ? "ВСЕ ТАКИВА???" - Кевин прихва да се хили , другите били все дребни...Отляво съседа не хваща кой знае какво...

Аз периодично опитвам с късия повод и 5-6 вердеваса , обаче номерът не минава изобщо , и като цяло просто бях извадил една пръчка от строя с този монтаж. Другата , с която на тренировката хванах бая риба , беше с монтаж без стопер над кошницата - и сега се оказа че това не работи ВЪОБЩЕ! , та се наложи да птреправям монтажа по най-бързия начин , след което получих някаквио невероятно кълване , в най-чист методен стил , ама със сгъване на пръчката до макарата , като за моя най-голяма изненада , поводът издържа , и сега кепчосвам мъздруга от 400-500 грама. 8)
После пак ме налазва безбожен дребосък , опитът да му спра фуила отсича всякакво кълване , и се налага пак да го вкарам...Измъчен , скапан риболов , който приключва с 18 риби - предполагам между 2 кила и 2.200 , и сега остава да видим кво са направили тези окло мен , и с колко ни бият Жан Клод и Албан.

Кантарът стига до мен - теглят отляво надясно , и само лявата тапа има 2.390 - всичко друго е под две кила. Аз тегля 2.530 , и с това съм бил всички вляво от мен , ама да биеш тези вляво , в този сектор е лесно. Тези вдясно са друга бира...

Кевин тегли около две кила. След него имаме сравнително начинаещ фидерист - 800-900 грама. Жан Клод тегли...1.980 ?!? :o :o :o
БратО , ти знарш ли от какво място успя да направиш такава магария??? Албан печели със 6.080 - също с 18 риби , но бая по-едри от моите. С две унции връх му отнасяли пръчката от стойката , виждате ли... тая тапа е като взета от друг водоем (и друг сезон) , и добавена към сектора , за.би... :roll:

С това ставам 2-ри в сектора и 6-ти в крайното класиране (за деня) , Албан вече има две първи места , и в оставащите три манша е напълно способен да спечели (поне) още един път. Оценявам вероятността той да спечели Лигата на поне едни..85 %. Остават три манша , целта е да се набутаме в първите десет - дотам стигат пликовете , и ако каръка с тиража си намери други жертви - защо не и да се докатерим до стълбицата?

:11:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Публикувай отговор

Обратно към “Състезания и турнири”