За дължината на пръчката при риболова на сом с кльонк....?

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Аватар
iogo
Мнения: 981
Регистриран на: Съб Окт 29, 2005 11:31
Местоположение: Троян
дал Браво: 1 път
Обратна връзка:

За дължината на пръчката при риболова на сом с кльонк....?

Мнение от iogo »

Здравейте колеги, ще ме извините че започвам една вече дискутирана тема(за жалост не се получи дискусия)
http://forum.fishing-mania.com/viewtopic.php?t=1269
но ще е интересно ако всеки сподели (аргументирано) вижданията си относно дължината на пръчката при риболова на кльонк.
Логически погледнато при особенностите на този риболов късите и здрави (stand up) пръчки биха били най подходящият избор, но от друга страна виждаме по интернет и телевизии че доста известни майстори (Vella,Grisendi...) работят доста често с по-дълги въдици!!!???
Нека всеки който има желание, да сподели мнението си по въпроса!!!!
:lol: :lol: :lol:
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

За мен като начинаещ риболовец на кльонк виждам вече предимството на късата пръчка, защото позволява по-лесно да доближиш сама до лодката. За големи риби не знам как е. Нека майсторите да си кажат.
emil petkov
Мнения: 953
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 23:12
Местоположение: sofia
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 38 пъти

Мнение от emil petkov »

По река Дунав задължително ловят без пръчка, защото имаш по добър усет за кълването и засичането трябва да моментално. Аз няколко пъти съм излизал с пръчка и едни ми се смеят, други ми се карат да я махна, но явно са прави щото само аз не хванах сом. Според мен местните са прави, но за малки сомчета,хванаха се до 2 кг, а за големите сомове си трябва яка пръчка за да е по удобно и безопасно.А за дължината мойта е 2.10 и ми е много удобна.
Последно промяна от emil petkov на Съб Мар 18, 2006 23:40, променено общо 1 път.
НАСЛУКА.
http://starividri.org/
http://www.album.bg/detelini/?page=1
http://nojove.weebly.com/index.html
fider
Мнения: 11
Регистриран на: Нед Дек 04, 2005 1:15

Мнение от fider »

да не забравяме че елемента на удоволствие трябва да е преди всичко за целта според мен пръчката трябва да е над 3м.и да не е дебела гъостерица.
брега не е бунище
Аватар
jonny drebnoto
Мнения: 316
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 10:54
Местоположение: София
получил Браво: 4 пъти

Мнение от jonny drebnoto »

fider написа:да не забравяме че елемента на удоволствие трябва да е преди всичко за целта според мен пръчката трябва да е над 3м.и да не е дебела гъостерица.
съгласен съм за над 3м пръчка но за риболов на леко, фидер, шаран, но риболов на сом от лодка ще изпиташ удоволствие от изпускането на рибата :lol: :lol: :lol: а и не мисля че късите пръти макар и по дебели са гьостерици :lol:
www.dielservice.com


В Перник е най-голямото голф игрище - дупка до дупка, голф до голфa и мноооого играчи ......
Аватар
ribaria1
Мнения: 581
Регистриран на: Чет Ное 24, 2005 11:34
Местоположение: СВИЛЕНГРАД

Мнение от ribaria1 »

fider написа:да не забравяме че елемента на удоволствие трябва да е преди всичко за целта според мен пръчката трябва да е над 3м.и да не е дебела гъостерица.
За сом на кльонк според мен е по удачно с по къса пръчка -по удобно ми е някак в лодката, а над 3 метра май е малко прекалено,па и ако не е достатъчно яка има вероятност риболовстващия да си остане само с удоволствието от риболова и .... с дръжката на пръта.. :lol:
НЕКА ДА Е ЛЯТО...
kalins
Мнения: 1091
Регистриран на: Пон Ное 14, 2005 14:46
Местоположение: Sofia

Мнение от kalins »

Мойте въдици са дълги 1.85м. и са ми много добре.Контрола върху рибата с по къса въдица според мен е по добър и лесен.
Добре е да си добър
fider
Мнения: 11
Регистриран на: Нед Дек 04, 2005 1:15

Мнение от fider »

Къса и дебела пръчка,не означава-здрава,също така незнам какво трябва да правя за да ми счупи риба пръчката :shock:,не че не съм виждал такива специалисти,ама трябва да си наистина много добър :D :D.Иначе може и без пръчка,една верига и ченгел-всички сте гледали челюсти :lol:.Гледам че майсторите по Европа ги пукат с дълги пръчки,а това са хора с много опит,защто там има много сом и има какво да научим от тях.Аз също никога не бих ловил с пръчка 2м.освен ако не е на дупка :D :D
брега не е бунище
Кърцата
Мнения: 498
Регистриран на: Вто Дек 20, 2005 14:47
Местоположение: София
дал Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от Кърцата »

моите пръчки са дълги 2,50 и 2,70 и съм си много доволен. е разбира се не са телескопи , а от старите пръти на "Lipno". но е въпрос на навик с каква дължина да ловиш. когато се запалих по кльонка разполагах с една такава, останах доволен и си намерих още една и не мисля да ги сменям скоро. (личен рекорд - 48кг )
Pancho
Мнения: 27
Регистриран на: Съб Мар 25, 2006 23:11

Мнение от Pancho »

виждалсъм доста колеги които работят с пръчки 180 195 160см и наистина е по удобно в лотката
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”