DAIWA MAGSEALED OIL КАК ДА ГО ПОДМЕНИМ

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

DAIWA MAGSEALED OIL КАК ДА ГО ПОДМЕНИМ

Мнение от tommy12 »

Здравейте,

В една друга тема http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... 3&start=30" onclick="window.open(this.href);return false;
се започна дискусия за magseal-a на новите Daiwa макари, затова реших да започна нова тема в която показвам как се подменя маг оила на Daiwa.
Както ще се види много елементарна процедура за всеки който е отварял
Daiwa макара поне 2-3 пъти!
След като излезнаха новите макари на Daiwa с маг оила съм се обаждал на Daiwa US да ги питам дали ще продават от маг оила, отговора им беше че e много скъп и за момента нямало да продават, ако съм искал да им пратя макарата за сервиз нямало промени в цените заради маг оила, цените били същите като за макарите без маг оил - лъжи, измами и реклами!!!
За $15 може да се закупи достатъчно количество за хиляди макари, даже го има и в Бъгария на доста добра цена.
Колегата JDBC го e намерил ето в този магазин: http://www.pramiz.com/images/Access/FerrFl.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Sorry, за качеството на снимките правени са с телефон!



Макарата е 10 Daiwa Certate 2508RH

Консумативите които съм ползвал:

1. Феррофлуид закупен от Ебай за $9 като цена количество не беше въобще изгодно, но с това количество мога да ресилна поне 6-7 пъти, нужна е полвин капка по моя преценка на око за едно силване.

2. Сприцовка

3. Някаква добра попивателна хартия

На следващите две снимки се вижда маг оила в опаковката и извън - КАФЯВ ЦВЯТ.

Изображение

Изображение

на тази снимка се вижда точното място на маг оила.

Изображение

На тази се вижда предназначението на маг оила, да не пропуска вода.

Изображение

Пластмасовия ковър върху който се закрепя магнитния резервоар.

Изображение

На тази снимка премахвам стария маг оил.

Изображение

На тази снимка обърнете внимание на ПРОЗИРАЩИЯ ЗЕЛЕН ЦВЯТ-това е пластмасата на клътч ролера, СЪЩО ТАКА ОЗНАЧАВА ЧЕ НЯМА МАГ ОИЛ.

Изображение

На следващите две снимки съм ре-силнал с новия феррофлуид и почистил остатъка.

Изображение

Изображение

Проба с вода дали работи силинга -УСПЕШНА!

Изображение

Изображение

Изображение



Не е задължително всеки път да се подменя маг оила когато се разглабя макарата, но трябва много внимателно да се маха магнитния резервоар, винаги остават минимални количества по металния слиив-a от маг оила, но не е проблем.
Може само да се добави неоходимото количество по преценка и да е в повече не е проблем!
Последно промяна от tommy12 на Вто Авг 13, 2013 8:30, променено общо 2 пъти.
Аватар
Ilian70
Мнения: 1720
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 21:06
Риболов: Спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 2095 пъти
получил Браво: 2538 пъти

Re: DAIWA MAGSEALED OIL КАК ДА ГО ПОДМЕНИМ

Мнение от Ilian70 »

Томи, благодаря ти за темата и разясненията.
Искам да те питам как би се получила подмяната на магнитното масло в ролката на бигела при новите модели на Дайва, като '13 Сертейт и '12 Екзист?
"За глухия всички, които танцуват, са луди."
Х. Букай
https://grifon11.com/
εκατόν έξι κών επτά
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: DAIWA MAGSEALED OIL КАК ДА ГО ПОДМЕНИМ

Мнение от tommy12 »

Здравей,

Без да съм го отварял roller-a на новия Exist по пътя на логиката представи си магнитния резервоар в умален вид.
Line roller-a има нареждане в следната последователност.

1. Магнитно резервоарче с големината и формата на лагерче (100% съм сигурен че има пряк достъп до маг оила) - вместо да кажем гумен уплатнител

2. Лагер

3. Втулка

P.S.Ако е все още е на място си маг оила не е нужно да го подменяш, може само много, много малко да добавиш ако има нужда!
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: DAIWA MAGSEALED OIL КАК ДА ГО ПОДМЕНИМ

Мнение от quietriot »

е това ли било само да не пуска вода , аз си мислех че карантиите плуват в масло вътре и затова е такова чудо , те смазка-вотърресист направили, която явно е магнитна за да не излита.
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: DAIWA MAGSEALED OIL КАК ДА ГО ПОДМЕНИМ

Мнение от zee »

quietriot написа:.....аз си мислех че карантиите плуват в масло вътре ...
Е това са други макарета...в темата за макарите поглед отвътре съм пуснал за една такава.По начало на празен ход не въртят леко - силата им се усеща при натоварване. А маг сила си е добро решение - те и така се водят - водоустойчиви ,другите са водоплътни - въртиш ги под вода,над вода....
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: DAIWA MAGSEALED OIL КАК ДА ГО ПОДМЕНИМ

Мнение от Мунчо »

Томи, ашколсун - "Сто кила ракия давам, само да те притежавам!" :lol: Много се кефя, когато ореола на хипертехнологиите бъде свален и същите се представят на простосмъртния потребител "без гащи"! :D
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
С. Гергов
Мнения: 89
Регистриран на: Съб Дек 27, 2008 1:32

Re: DAIWA MAGSEALED OIL КАК ДА ГО ПОДМЕНИМ

Мнение от С. Гергов »

А какво става ако попаднат песъчинки или прах в ферофлуида? Просто питам...
人 川
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: DAIWA MAGSEALED OIL КАК ДА ГО ПОДМЕНИМ

Мнение от tommy12 »

Ако се потърси в google може да се види че феррофлуида ( Daiwa Mag Oil) е разработка на НАСА от 60те години -нищо ново дето ползва Daiwa .
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: DAIWA MAGSEALED OIL КАК ДА ГО ПОДМЕНИМ

Мнение от tommy12 »

С. Гергов написа:А какво става ако попаднат песъчинки или прах в ферофлуида? Просто питам...

Не трябва ништо да стане, идеята е прахта да не премине по надолу към клътч ролера за което и служи феррофлуида като уплатнител.
До това място може да достигне само прах и вода която във всички случаи е по лека и ще стои на повърхноста на феррофлуида.
Аватар
С. Гергов
Мнения: 89
Регистриран на: Съб Дек 27, 2008 1:32

Re: DAIWA MAGSEALED OIL КАК ДА ГО ПОДМЕНИМ

Мнение от С. Гергов »

tommy12 написа:
С. Гергов написа:А какво става ако попаднат песъчинки или прах в ферофлуида? Просто питам...

Не трябва ништо да стане, идеята е прахта да не премине по надолу към клътч ролера за което и служи феррофлуида като уплатнител.
До това място може да достигне само прах и вода която във всички случаи е по лека и ще стои на повърхноста на феррофлуида.
Мислиш ли? http://vimeo.com/9039699
http://vimeo.com/58159553

Ами маг сийла на ролката? Аз продължавам да не вярвам, че това може да спре фини песъчинки. Даже според мен способства за задържането им в областта, която трябва да предпазва самата система :idea:


ПП: Не се заяждам - просто разсъждавам на глас! Иначе евала на такива сръчни и нахъсани пичове като теб!

Поздрави
人 川
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: DAIWA MAGSEALED OIL КАК ДА ГО ПОДМЕНИМ

Мнение от Мунчо »

Аз пък се чудя дали тези дребни частици, с които е наситен разтвора, нямат някакво абразивно действие... Инак идеята е ясна - поради значителната относителна плътност(и маса) на разтвора, по леки "включения"(под форма на замърсявания) няма да се смесят и респективно проникнат в дълбочина на възела.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: DAIWA MAGSEALED OIL КАК ДА ГО ПОДМЕНИМ

Мнение от tommy12 »

Никой не казал, че се заяждаш!
На клипчетата не видях никаде смесването на прах с феррофлуида!
Сам си отговорил на въпроса, това са твоите думи:
[Даже според мен способства за задържането им в областта, която трябва да предпазва самата система*]

Още един път ще кажа това е само уплатнител, НЕ ВЛИЯЕ ПО НИКАКЪВ НАЧИН НА ХОДА НА МАКАРАТА, ако това ти е мисълта, също така и на хода на ролката.

Целта е прахта да не достигне до лагера!

Като информация феррофлуида може да издуржи на 3-4 psi, при наслагване на още обикновени уплатнения може да издържи по-голямо налягане.Трябва да е вещество с по голяма плътност за да се получи пробив. Водата с прах не е такова, нито солената вода.

А дали върши работа за ролката явно върши, от личен опит го казвам 2ра година 12 Daiwa Exist лагера на ролката не е просвирил.
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: DAIWA MAGSEALED OIL КАК ДА ГО ПОДМЕНИМ

Мнение от tommy12 »

Мунчо написа:Аз пък се чудя дали тези дребни частици, с които е наситен разтвора, нямат някакво абразивно действие... Инак идеята е ясна - поради значителната относителна плътност(и маса) на разтвора, по леки "включения"(под форма на замърсявания) няма да се смесят и респективно проникнат в дълбочина на възела.
Частиците са с нано размери, не би трябвало да имат абразивно действие, така поне е информацията за феррофлуида.
Аватар
С. Гергов
Мнения: 89
Регистриран на: Съб Дек 27, 2008 1:32

Re: DAIWA MAGSEALED OIL КАК ДА ГО ПОДМЕНИМ

Мнение от С. Гергов »

На клипчетата просто се вижда, че ферофлуида не е по тежък от водата, не че има някакво значение. :)

Капни няколко капки масло по избор и поръси с песъчинки или обратното - пясък и отгоре някоя капка масло. Знам, че примера е доста грубоват но мисля, че ще ме разбереш. Замърсено масло (смазка) се чисти с промиване и смяна на същото.
人 川
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”