Тролинг с каяк

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Публикувай отговор
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

Има един колега от форума, но гледам отдавна не е писал Емо 83, може и да го познаваш. Та той е много на ти с риболова на сом - тролинг и кльонк. Има над 2000+++. Вземи му прочети постовете в темата Тролинг на сом. Той е казал най-много и най-вярно. Ще разбереш колко грешиш. А и дано се засечем някой път, аз да хващам, а ти Трофея да гледаш. :D
Аватар
Pike
Домакинът
Мнения: 4543
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 21:23
Риболов: Спининг фен.
Местоположение: София
дал Браво: 4475 пъти
получил Браво: 246 пъти
Обратна връзка:

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Pike »

Trofei, вземи се спри, ти не пишеш за риболова, ти пишеш да дразниш хората покрай риболова, омръзна ми.
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

Колегата iogo ми прати 5 мостри на влакна, които ползва за измерване и ето какво показаха уредите:

DAIWA J-Braid x8
0.16 mm 9 kg.
Измерено:
0.193 mm 8.2 kg.


Line System Sigging x8
0.21 mm 13.5 kg.
Измерено:
0.236 mm 7.8 kg.



Power Eye W x4
0.16 mm 6 kg.
Измерено:
0.155 mm 4.8 kg.



UNITIKA Shore Gama x8
0.16 mm 7.2 kg.
Измерено:
0.157 mm 4.9 kg.
КОЛОСАНО


Powerbraid PE x8 - Китайско
0.14 mm 9 kg.
Измерено:
0.26 mm 7.7 kg.


Нямам представа колко маркови са тия влакна, защото ги чувам за първи път и не знам колко струват. Колегата е дал някакви цени, но не знам за колко метра са, защото аз обикновено си купувам ролки 300 м.
Мога да направя генерален извод: макар и да бях най-критичен към влакното на DAIWA, защото тази година изтървах 2 големи риби поради скъсване, след като измерих доста влакна, се оказа, че не само по цена, но и по качество в отношение диаметър/здравина е най-доброто за сега. Да мерките му за завишени, но видно те отговарят с един размер по-надолу. Т.е. ако искате да разберете колко издържа и какви параметри има, гледате един размер надолу.

Китайското влакно впрочем се доближава по параметрите на дайвата, макар и да го дават 2 пъти по-тънко от реалното.

Останалите влакна, какво да кажа за тях: едното е колосано, твърдо и смятам, че ще е царят на брадите, отговаря напълно по размер, но не и по здравина. Другите две също отговарят на размера, не и на здравината, като 4-нишковото се оказа по-добро за само четирите си нишки.

Измерването ми е с точност да речем 3-4%. Дърпам влакното в продължение на около 30 сек. докато се скъса, което е повече от идеално-плавно опъване, без възел разбира се и каквото в реална ситуация няма да има. Т.е. опъването е в идеалния случай, т.е. най-доброто.
...
20191126_204558.jpg
20191126_204558.jpg (140.61 KiB) Преглеждано 3431 пъти
sp0ki
Мнения: 66
Регистриран на: Сря Май 08, 2013 18:56
Риболов: Спининг, Мухарски риболов
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 19 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от sp0ki »

Евала колега за времето което отделяш и за тестовете, които правиш! :tup:
Информацията е много полезна и мисля, че ако го пуснеш този пост в подфорума спининг риболов, доста хора ще го прегледат и ще им е от полза.

Поздрави! :11:
Malibu Stealth 12
nordwolf
Мнения: 43
Регистриран на: Съб Сеп 24, 2011 17:50
Риболов: Тролинг
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Тролинг с каяк

Мнение от nordwolf »

На това влакно показателите при теб са объркани.Power Eye PeeWee PE 0.8 - dia (mm) 0.153 - test lb 10 / 4.54 kg.Дават му здравина 10 либри при този диаметър.https://fishingzone.bg/product/809/ygk- ... 150-m.html
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

nordwolf написа: Пет Ное 29, 2019 1:00 На това влакно показателите при теб са объркани.Power Eye PeeWee PE 0.8 - dia (mm) 0.153 - test lb 10 / 4.54 kg.Дават му здравина 10 либри при този диаметър.https://fishingzone.bg/product/809/ygk- ... 150-m.html
Тези показатели ми ги е изпратил колегата. Но както се вижда от измерванията именно това влакно отговаря на повече от 100% от заявените показатели - измерил съм малко по-голяма здравина от обявената, вероятно защото разпъвам мнооого бавно. Затова на тази марка може да й се доверите напълно в това което представя. Впрочем такова нещо за първи път се случва. И видно за влакно от 4-нишки е с много добри показатели. Добре е да се изпробва 8-нишково.

Много искам да изпробвам уж мерцедеса на влакната - G-soul. Ако някой го има и иска, може да ми изпрати 2 м. за тест.

Имайте предвид, че поради голямата конкуренция повечето фирми, които произвеждат риболовни стоки обявяват фантастични параметри на продуктите си, а други в официалните сайтове излагат несъществените параметри, а най-важните липсват. Трябва голямо ровене, за да се открият. Вчера търсих параметрите на един сонар от най-високия клас в официалния сайт - и няма. Открих ги в крайна сметка, но се оказаха мижави и неконкурентни, затова ги крият. И когато човек е некомпетентен и същевременно лапнишаран, гризнал е дървото на 100% - така е и с влакната, и с макарите тоже.
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

Поредното измерване!

Поръчах от Алиекспрес едно влакно, стори ми се добро от изключително многото поръчки над 100 000++, взех 4 -нишшково 0,28 мм., 16,2 кг. - 300 м ми струваха цели 12 лв.
Реалният тест показа 0,34 мм и 14,5 кг. - това е отличен показател за 4-нишково с какъвто не могат да се похвалят 99 % от "марковите".
За сравнение Дайва 8-нишково 0,24 мм, което реално е 0,34 мм, т.е. доста преувеличено откъм диаметър в сравнение с китаеца, издържа 16 кг., срещу 14,5 кг. на китайско 4 -нишково. :D

Видно от сайта 8-нишковото е с 15% по-издръжливо, това ще рече, че едно такова с този диаметър ще държи около 17 кг. Излиза, че ще е по-добро и от Дайва, а тя пък се оказа по-добро от всичко останало дето съм мерил. :D
Ще поръчам и 8-нишково, да затвърдя извода.

И какво излиза сега, струват ли си парите "марковите" и какво се плаща с тях - името на търговската марка или качеството на продукта? :D

https://ru.aliexpress.com/item/32984095 ... 33edvxLpcs
...
20191210_195352.jpg
20191210_195352.jpg (108.24 KiB) Преглеждано 3203 пъти
Аватар
vesko1234
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Апр 22, 2013 17:34
Риболов: Морски риболов
Местоположение: Varna
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от vesko1234 »

Полезна информация за влакната. А как взръзваш влакното при теста за здравина? Карабинка за безвъзлов монтаж? За метода за измерване на дебелината на влакното може ли малко повече информация?
Ocean kayak Prowler 13
Gumotex Helios 2
nordwolf
Мнения: 43
Регистриран на: Съб Сеп 24, 2011 17:50
Риболов: Тролинг
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Тролинг с каяк

Мнение от nordwolf »

Днес и аз направих тест на този дуел,който си поръчах от Японски сайт.https://www.digitaka.com/list.php?categ ... ARDCORE+X4 ,размер 3.0:0,296 , 40lbs,19kg.Влакното си оговаря на дебелината ,и е видимо по тънко от Дайва 8-нишково 0,24 мм!При теста достигнах до 14,5кг и повече не съм напъвал защото за мен са напълно достатъчни!
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

Когато фактите говорят, прехвалените марки мълчат! :D

Колегата Краси Асгд ми изпрати за "диагностика" китайско 8-нишково влакно с неизвестна марка, с обявени параметри:
Диаметър - 0,23 мм
Здравина - 13,6 кг.

Влакното е много меко и приятно на пипане. Кръгло е, не стои плоско, не е колосано, не намирам разлика с Daiwa на външен вид.

Измерени бяха стойности:
Диаметър - 0,31 мм
Здравина - 13,8 кг.

Допускам при мен грешка от 5-7 %, не повече. И какво излиза сега:
Китайско влакно с почти реални параметри от посочените /дори здравината е по-голяма/ за разлика от марковите, които лъжат, като влашки цигани.
Влакното е със супер параметри!!! Не намирам разлика между това влакно и китайските лагери произведени за Мерцедес.
За сравнение Daiwa J-brait 0,34 мм издържа 16 кг. срещу 0,31 мм на 13,8 кг. китайско!
Това показва, че всичко е китайско, само за суетниците има разлика.

Скоро ще измеря и Мерцедеса на всички влакна J-soul, да го видим какви ципори е и то...

Колегата Краси ще го помоля да даде линк за влакното.
...
20200107_182437.jpg
20200107_182437.jpg (125.58 KiB) Преглеждано 2846 пъти
20200107_184240.jpg
20200107_184240.jpg (109.27 KiB) Преглеждано 2846 пъти
Краси Асгд
Мнения: 62
Регистриран на: Нед Юли 18, 2010 20:38
дал Браво: 71 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Краси Асгд »

BGN 17.36 57%СКИДКА | Seaknight MONSTER W8 8 нитей плетеная леска 500 м леска рыболовная 15-100 фунтов многофиламентная леска, шнур для карповая рыбалка товары для рыбалки
https://a.aliexpress.com/MfRBsx72
Краси Асгд
Мнения: 62
Регистриран на: Нед Юли 18, 2010 20:38
дал Браво: 71 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Краси Асгд »

Благодаря за отговора. Взех го за 11.30 долара 300 метра мултиколор. Дойде за 16 дни.
axel
Мнения: 522
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 17:46
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 36 пъти
получил Браво: 85 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от axel »

Не,че нещо съм против колега,ама Джи брейда на Дайва,не е ли китайски????,освен опън на сухо,трябва да се оценява издрлъжливост,след определени часове работа,стегнатост на оплетката,шумност и др.Не е тайна,че 4 дебели нишки държат повече от 8,12,13 тънки нишки и др.Прегледай и влакната на друг производител,който определено не е японски-Суфикс,може пък да си харесаш нещо? :idea:
риболовът е само хоби!
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

axel написа: Вто Яну 07, 2020 20:32 Не,че нещо съм против колега,ама Джи брейда на Дайва,не е ли китайски????,освен опън на сухо,трябва да се оценява издрлъжливост,след определени часове работа,стегнатост на оплетката,шумност и др.Не е тайна,че 4 дебели нишки държат повече от 8,12,13 тънки нишки и др.Прегледай и влакната на друг производител,който определено не е японски-Суфикс,може пък да си харесаш нещо? :idea:
DAIWA e търговска марка, а не китайска марка. Японска е. Мерцедеса е немска марка, но почти всичко се прави в Китай. Същото е и с БМВ. Мисля това е достатъчно за това колко "маркова" е една марка.

Това как се оценява едно влакно на продължителен опън не го е прави НИКОЙ, не само от форума, но и от "марковите" марки не ти дават такива показатели. Та те умишлено крият диаметъра, защото лъжат за него и дават някакви размери, като при обувките, какво да говорим за параметър - издръжливост на опън във времето.

Вижте, аз също нямам нищо против тези, които си купуват "маркови" без да си имат хал-хабер какви реални параметри има. Това е техен избор.

Оставете и тези алабализми, колко вода пиело влакното. Вода пият всички влакна, защото всички те са направени от найлон. Някои се изхитряват и ги колосват, но колоската не е вечна, но тя пък ги прави твърди, като тел и правят бради. Пиенето на вода се спасява със силиконов спрей.

И не е вярно, че 4-нишки държат повече от 8-нишки. Влакната се правят с 8 нишки поради една причина - постига се по-голяма плътност и оттам по-голяма здравина. 4-нишковите имат доста празно пространство в усукването между нишките - видимо с просто око. Така диаметъра става по-голям. Тази празнина я запълват с по-тънки нишки. И за да съм по-убедителен, който има интерес, да вземе, да сравни 4 и 8 нишкови влакна и ще види за какво иде реч. Не е голяма разликата, но превес в здравината имат 8-нишковите 10-15%. И понеже са по-тънки нишките, по-лесно поддават на претривате от 4-нишковите, по-малко издържат на триене. Примерно за джиг по-добре е 4-нишково, за тролинг 8-нишково.
gergi762
Мнения: 310
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 22:31
Местоположение: Плевен
дал Браво: 23 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от gergi762 »

Тази вечер минах през един магазин и разгледах това влакно

http://masterfishing.bg/product/12549/p ... -135m.html

Не знам него ли си тествал,не знам колко издържа на опън,но е супер плоско.
Гледах размер #0,8 обявен като 0,10 мм.
Testis unos, Testis nullus
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”