Далечни хвърляния с примамка

Тук ловят с примамка, мултипликатор и чепата пръчка.
Публикувай отговор
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от pux »

Krisko написа: Сря Яну 20, 2021 22:47 Изгледах още няколко клипа при които се постигат дистанции 100-140 м. Колкото и странно да ми се вижда , открих и други въдици със спирално разполагане на водачите . Започвам да си мисля , че при някои опити за постигане на големи дистанции умишлено са използвани такива въдици :roll:
:) Този от моя клип има още 3 подобни - да не си гледал същия човек? Моето заключение, че сприралата не влияе на дистанцията, се базира на това, че състезателите по кастинг не ползват такива въдици, а те имат най-голям интерес от максимални дистанции! Освен това във билдърските форуми, където основно се обсъжда "спиралната концепция", също не споменават за такава зависимост - ето например тук.
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от pux »

В последно време си мисля, че най-малко 2/3 от постигането на максимална дистанция зависи от техниката на замятане. Разбира се, макарата трябва да е оптимално конфигурирана, в зависимост от модела, така че да дава възможно най-доброто. Това не се постига никак трудно и включва следните неща:
- идеално чиста и минимално смазана
- добри лагери /повечето стокови на марковите модели са такива/ и минимална свръх-тънка смазка за тях
- шпула с възможно най-малка инерция, оборудвана с подходящо по дебелина и метраж влакно
Идеята е, тази конфигурация да осигури минималните възможни стойности на спирачката, без да допуска "фалове".

Веднага, обаче възниква фундаменталния въпрос как да подобрим техниката си на замятане. Краткия отговор е с практика :). А малко по-дългия, според мен, включва 2 важни момента:
- като ползваме по-къса въдица. Ясно е, че по-дългата въдица ще даде по-голяма дистанция, при равни други условия. Но по-късата веднага показва и наказва :), всяко грешно и непремерено движение и така лека-полека свикваме с верните постановки.
- като замятаме без никакви спирачки. Тук идеята е същата - грешното и непремерено движение се наказва моментално. От друга страна без спирачка и без контрол с палец !!! е възможно да се заметне примамка с абсолютно всякаква аеродинамика - проверено :wink:. Е, няма да отиде на максималната дистанция, разбира се, но това показва, че при определена техника може да се постигнат неща, които мислим априори за невъзможни!

В духа на горните разсъждения и предвид хубавото време в последните дни, помятах малко, за да не губя форма. Комбото както следва:
- бърза въдица с мощност МЛ и дължина 6'4''
- макара Шимано Метаниум с плитка шпула и 70 м. 4-жилно плетено, метрирано влакно, размер #1
- 10 гр. капковидно олово

Въпросната тежест отива средно над 55 м., докъм 62-3 м. със замятане над глава. При максимално натоварване на бланката /според "теориите" ми от по-преди :)/, се развива цялото влакно. Бърз тест за сравнение с по-дълга 7' въдица, показва, че тежеста заминава без напрежение, със замятане над глава, на пределната възможна дистанция. Втори тест със примамка Jackson Daniel 14 гр. с късата въдица също разви цялото влакно - нещо което предния сезон не можех да постигна с 7' пръчка при риболовните ми излети. По-сетне се заиграх с късата въдица и един "реален" кастмастер 9.5 гр с куката - докарах го до 65 м. и цялото влакно, като махнах куката. Мисля, че и с куката щях да успея да развия цялото влакно, обаче дойде поредния досадник да ме пита "как, що и т.н." и експериментът ми приключи...
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1465 пъти
получил Браво: 2191 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от b_lomsky »

pux написа: Нед Фев 28, 2021 18:10 От друга страна без спирачка и без контрол с палец !!! е възможно да се заметне примамка с абсолютно всякаква аеродинамика - проверено :wink:. Е, няма да отиде на максималната дистанция, разбира се, но това показва, че при определена техника може да се постигнат неща, които мислим априори за невъзможни!
Това твърдение не го разбрах.
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от pux »

b_lomsky написа: Пон Мар 01, 2021 14:54
pux написа: Нед Фев 28, 2021 18:10 От друга страна без спирачка и без контрол с палец !!! е възможно да се заметне примамка с абсолютно всякаква аеродинамика - проверено :wink:. Е, няма да отиде на максималната дистанция, разбира се, но това показва, че при определена техника може да се постигнат неща, които мислим априори за невъзможни!
Това твърдение не го разбрах.
Когато изключиш всички спирачки, за да замяташ без бради е нужно да контролираш шпулата с палец през целия полет на примамката. Колкото повече разбираш техниката на замятане обаче, толкова по-малък контрол ще ти е нужен. Накрая излиза, че практически всяка примамка може да се метне, без да контролираш шпулата, освен при падането и във водата :).

Не знам дали това е валидно за всяка макара, шпула и влакно - при мен става с макарата, която ползвам най-често - Shimano Metanium XT, като изключвам ценробежната спирачка и разхлабвам каст контрола /той винаги си е хлабав, де - аз не го ползвам; просто не виждам ситуация при която ми е нужен за нещо/. Не съм го пробвал с 2-те ми Дайви, защото не ми се занимава да разглобявам и махам магнитите, а ако не ги махна, дори и на 0, усещам че ми бъркат замятането.
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от pux »

:) Тези дни пак помятах, за да не губя форма. Едно кратко обобщение, като резултат от около 4-те години, в които изследвам въпроса:
- всеки фут дължина /на въдицата/ дава грубо. ок. 10% прираст в дистанцията
- всяка половин единица в дебелината на плетеното влакно /напр. PE #1 и #1.5/ според японската номерация пак дава ок.10% прираст, в полза на по-тънкото
- с техника могат да се добавят поне 15%, а вероятно и повече прираст в дистанцията, при равни други условия
mags1234
Мнения: 105
Регистриран на: Сря Мар 25, 2015 21:12
дал Браво: 1 път
получил Браво: 2 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от mags1234 »

И какъв е отговора.Толкова много напъни за какво?
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от pux »

mags1234 написа: Нед Мар 28, 2021 21:33 И какъв е отговора.Толкова много напъни за какво?
:) Предния пост са точно отговори ...
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от pux »

:) Истината за "митичните 100":
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от pux »

:) Още едно клипче относно "митичните 100". Докато в по-горното с въдица 1.93 и пилкер 17 гр. дистанцията е на предела на такъма и моментните ми способности, тук с въдица 7' и олово 20 гр. резултата е безапелационен 10 от 10, и има потенциал за още :wink: :
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от quietriot »

Доста се е изписало докато не съм влизал , та коя според вас макара изисква най-малко усилия за мятане и коя брадясва най малко,
Шимано Антарес ДС ?
Гледам, че излиза 21 модел до месец , знам че някои мат по стари модели и са пробвали и други марки имат база за сравнение , така ли е колеги , Иван Тодоров ми каза навремето, че дори и в насрещен вятър бради няма , което с лека примамка при конвеционално мулти си е непостижимо както и да мяташ с 5 грама примамка да речем.
Замислям се да разкарам 5 абута и да си купя един антарес , леките примамки одавна реших да не се мъча с мулти , а със спининг .

Това е за като тръгна пак за риба , че сега съм в период на застой :))))
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от pux »

:) Като изключим субективния фактор т.е. способностите на замятащия, брадите не зависят нито от модела на макарата, нито от вида на спирачката! Те зависят от следните неща:
- неправилна настройка на спирачката
- неудачно подбрано като размер и дължина влакно
- замятане на неподходящи по грамаж примамки, най-често в комбинация с някое от горните условия

И 2 думи за DC системата, понеже виждам, че доста хора вярват, че тя е някаква панацея относно брадите :wink:. Докато не бъде измислен начин, за отчитане на скоростта на летене на примамката /посредством сензор в редача, примерно :)/ за да може да се синхронизира тя с скоростта на въртене на шпулата, брадите няма да бъдат елиминирани нито на теория, а най-вече на практика :lol:. Предимството на DC e, че може да предложи различни "профили" на спирачката т.е. различни начини на промяна на спирачното усилие спрямо скоростта на шпулата, за различни типове влакна и примамки! Например, ако смятаме да замятаме компактни и аеродинамични примамки, на дистанция с брейд, то профила може да е подобен на профила на центробежната спирачка, която смятам за най-подходяща за подобни занимания :). Ако пък искаме по-универсалма настройка може веднага да се приложи профил подобен на Дайвовския SV, който гаранитира стабилна и безпроблемна работа с много широк диапазон примамки. При стандартните спирачни системи профила е един и настройките променят само степента на спирачното усилие без да ми влияят ...
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от pux »

Някои (не)очаквани (д)ефекти при практически риболов на голяма дистанция:
- амортизация на влакното: в резултат на голямата енергия, генерирана при замятането и съответното триене, първите 10-15 м. от влакното се амортизират реално за 20-30 мин. Много дълъг шок-лидер би спасил положението, но там възникват други (д)ефекти :wink:. Проверено за плетени влаакна #1.2 и надолу. По-дебелите PE имат по-добра устойчивост, но там се губи разстояние, заради дебелината на влакното. Мит е, че дебелината на влакното не е съществен фактор при замятане с мултипликатор! В интерес на истината, това твърдение не е лишено от основания, но то важи за едни по-стари системи мултипликатори, които днес по ред причини не се произвеждат :wink:.
- неочаквани отстрели: тук не става дума за "бради" или нещо подобно; отстрела става по причините описани по-горе - голямата сила при замятането и амортизация на влакното. По-дебел шок-лидер решава частично или изцяло проблема.
- загуба на чувствителност: практически над 60 м, при дълбочина 2-3 м. или повече, чувствителността намалява драматично. Проверено с влакна #0.6-#1. Сега, възможно е всичките ми въдици до една да са порядъчно "глухи" :lol:, но аз не бих заложил на тази опция :D.
Публикувай отговор

Обратно към “Бейткастинг”