Винт с 3 или 4 лопатки?

Минава, големият кораб минава ...
Аватар
itodorov
Мнения: 184
Регистриран на: Нед Юни 28, 2009 18:14
Риболов: ...само с въдица
Местоположение: София
дал Браво: 1 път
получил Браво: 12 пъти

Винт с 3 или 4 лопатки?

Мнение от itodorov »

Здравейте колеги,
Моля по-знаещите да се изкажат, кой винт е по-добър - с три или с четири лопатки? Да приемем, че стъпката и на двата е еднаква.
Американски форум - задаваш въпрос и ти отговарят.
Руски форум - задаваш въпрос, отговарят ти и на свой ред ти задават въпрос.
Български форум - задаваш въпрос и започват да ти обясняват, колко си тъп.
Аватар
itodorov
Мнения: 184
Регистриран на: Нед Юни 28, 2009 18:14
Риболов: ...само с въдица
Местоположение: София
дал Браво: 1 път
получил Браво: 12 пъти

Re: Винт с 3 или 4 лопатки?

Мнение от itodorov »

Ами като цяло....
Щом на един и същи двигател, примерно 25кс, може да се сложи винт и с 3 или с 4 пера, каква ще е разликата с единия и с другия в динамичните показатели?

п.п. Примерно с единия ще излиза по-бързо на глисаж, но ще падне макс. скорост и обратно или с единия при едни и същи обороти ще гори по-малко и т.н.
Американски форум - задаваш въпрос и ти отговарят.
Руски форум - задаваш въпрос, отговарят ти и на свой ред ти задават въпрос.
Български форум - задаваш въпрос и започват да ти обясняват, колко си тъп.
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: Винт с 3 или 4 лопатки?

Мнение от max »

Изображение

Синият и виолетовият са 4 лопусни, а жълтият е три лопусен.

Казано накратко 4 лопусните имат по голяма производителност в ниските и средните обороти и по ниска максимална скорост. Ако двигателят работи на еднакви обороти (примерно 4500) с пропелер с еднаква стъпка и диаметър - с четирилопусният ще има около 10-15% по висока скорост отколкото с три лопусният. При максимални обороти обаче с три лопусният ще се движиш по бързо отколкото с 4 лопусният.

При твоят двигател няма смисъл да слагаш 4 лопусен :D
Аватар
Булстарите
Вносител
Мнения: 2098
Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 10:24
Местоположение: Бургас
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти
Обратна връзка:

Re: Винт с 3 или 4 лопатки?

Мнение от Булстарите »

За неговият няма и 4 лопусен :) Ама той си мисли вече за нов мотор.
При SpitFire загубата на максимална скорост е минимална, но за сметка на това глисажа е по-лесен (и на по ниски обороти)

http://www.mercurymarine.com/propellers ... /spitfire/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: Винт с 3 или 4 лопатки?

Мнение от Tedo »

Споделяйки личен опит от моя F25ELPT, който ползвах 2 години и продадох преди 2 месеца, при една и съща стъпка Spitfire (4-лопусният) "вдига" лодката и ускорява по-бързо. С 11Р Black Max (3-лопусният) лодката ми трудно излизаше на глисаж с 3 човека, с 9.5Р Black Max с 4 човека глисираше без проблем. Със Spitfire 11Р стартирането е почти като с 9.5Р Black Max, а максималната скорост е 2-3кмч по-добра отколкото с 11Р Black Max, но моята лодка беше сравнително голяма за 25кс (за максимален мотор 50кс) и нямам наблюдения върху много лека лодка (за максимален мотор 25-30)...
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: Винт с 3 или 4 лопатки?

Мнение от max »

Ами аз имам и за това го написах.
Аз ползвам лодка с инсталирана близо 30% по голяма мощност от препоръчаната от производителя. Със стандартен пропелер 13,1/4х17 максималната скорост беше 71км./ч. и излизах на глисаж от 0 за 2-3 секунди. С четирилопусен винт 13,7/8х15 излизам за по кратко време на глисаж и имам с 5км./ч. по висока скорост при 3500 оборота но максималната ми падна на 60км./ч. Понеже пропелера е раздвижен съм си правил проби и с по голяма стъпка но за пример на 17 пич максималната ми скорост падна на 52-53км./ч. , а излизането на глисаж се забави значително.

Мога да добавя само че:
:!: преминаването от 3 на 4 лопусен винт изисква значителен резерв от мощност на двигателя
:!: увеличаването на диаметъра на пропелера с 10% иска 20-30% по голяма мощност от двигателя
:!: промяната на стъпката с един пич нагоре сваля максималните обороти с от 200 до 400 (в зависимост от лодката)
:!: няма никакъв смисъл да взимате пропелер различен от стандартния за двигател под 25 коня (това с уговорката че съда не е специфичен или не се ползва с конкретна задача)
:!: няма смисъл да слагате 4 лопусен винт ако не търсите икономия на гориво или повишаване на производителноста (примерно за водни ски или транспорт на товари)
:!: няма "живо божество" на тази земя което да ви каже кой е най подходящият пропелер за вашият мотор и лодка освен ако не е тествал абсолютно същата комбинация преди това
:!: ако искате да подобрите / ускорите излизането на глисаж се взима пропелер с по малка, а на с по голяма стъпка
:!: ако лодката ви е тежка и имате достатъчна мощност е по добре да увеличите диаметъра вместо да намалявате стъпката - това осигурява повече теглителна сила без да променя значително скоростта
:!: ако двигателят ви е малък(4-20 коня) няма да подобрите нещата ако сложите друг пропелер или хидрофол - доста често при такава промяна се получава обратен ефект

Горните данни да се считат все пак за ориентировъчни и личен опит :!: :D
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: Винт с 3 или 4 лопатки?

Мнение от Tedo »

колегата реши в крайна сметка да пробва новия мотор със SpitFire:

http://youtu.be/PBiy_opT2rQ" onclick="window.open(this.href);return false;

Максималната скорост със 4-лопусен винт спада на максимални обороти спрямо 3-лопусен, но на неговата лодка тежаща 300+ кила /заедно с мотора и огромният акумулатор/ с двама души се съмнявам, че моторът ще достига максимални обороти...

Когато двигателят не е преоразмерен спрямо лодката и товара или оборотите не са максимално допустимите, по-добре е да се сложи SpitFire... Казано с прости думи, освен че ще "излиза" по-лесно, на нормални и подходящи за продължително каране обороти /4000-5000/, лодката ще е по-бърза... Да не говорим, че дори по язовирите невинаги има условия за максимална скорост /от ветровата вълна доста "друса"/...
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Винт с 3 или 4 лопатки?

Мнение от milen_ilchev »

Колега, ако можеш да пробваш няколко пропилера и да си избереш сам е най-доброто решение! Аз имам Хонда 20 к.с. след няколко проби с 3 и 4 лопаткови пропилера (влючително и неръждаеми) си харесах един 3 лопатков със същата стъпка , диаметър и материал (алуминий) като 4 лопатковия оригинален. Разликата обаче е много-голяма! Поради по-малкото тегло на пропилера двигателя се развърта по-лесно и лодката излиза много лесно на глисаж. Максималната скорост падна от 40 км/ч на 38 км/ч, сиреч незначително. Разхода на гориво си остана същия. Двигателя се товари по-мако. Избор на пропилер е много тънък момент! Има разни таблици за избор на пропилер според типа на лодката и двигателя, но такива съм виждал само при вносители. Аз имах късмета вносителите да ми дадат да пробвам няколко вида и от тях да си харесам един. Иначе всичко което max е написал е вярно.
Аватар
itodorov
Мнения: 184
Регистриран на: Нед Юни 28, 2009 18:14
Риболов: ...само с въдица
Местоположение: София
дал Браво: 1 път
получил Браво: 12 пъти

Re: Винт с 3 или 4 лопатки?

Мнение от itodorov »

Доволен съм от новия двигател - 45km/h..... 8)
Американски форум - задаваш въпрос и ти отговарят.
Руски форум - задаваш въпрос, отговарят ти и на свой ред ти задават въпрос.
Български форум - задаваш въпрос и започват да ти обясняват, колко си тъп.
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Винт с 3 или 4 лопатки?

Мнение от milen_ilchev »

Много добре! Ако и лесно излизаш на глисаж си 6 точки. Не забравяй от време на време да спираш и ловиш риба!
Поздрави :tup:
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: Винт с 3 или 4 лопатки?

Мнение от Tedo »

За излизането на глисаж не съм чул някой да оспорва, че Spitfire-а е по-добър /при еднаква стъпка на 3- и 4-лопусни винтове/...
Akupuc
Мнения: 13
Регистриран на: Пет Ное 15, 2013 19:55
Риболов: Морски

Re: Винт с 3 или 4 лопатки?

Мнение от Akupuc »

ммм да видим на моя Evinrude E-Tec 30HP колко ще му е максималната скорост хохохо
Ralitex
Мнения: 344
Регистриран на: Нед Мар 17, 2013 16:06
Риболов: Риболов на хищници с изкуствени примамки.
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Винт с 3 или 4 лопатки?

Мнение от Ralitex »

Аз пък не се интересувам колко бързо може да върви лодката на максимални обороти, а колко бавно на минимални. С три лопусния винт на бавни обороти вървях по-бързо от колкото с четири лопусния. С четири лопусния мотора вдига по-високи обороти на пълна газ.
slavundar
Мнения: 166
Регистриран на: Вто Яну 28, 2014 16:22
Риболов: от лодка-джиг,чернокоп
Местоположение: поморие
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Винт с 3 или 4 лопатки?

Мнение от slavundar »

имам mercury 15кс 4 такта и ми предстои смяна на винт.при тролинг кой е по правилния 3 или 4 опусния, лодката е цеца 200кг
когато,искаш да свършиш някаква работа,намираш начин,а когато не искаш намираш причина.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”