Пъстърва - хвани и пусни!

или форум за Catch&Release идеята.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Пъстърва - хвани и пусни!

Мнение от quietriot »

Разликата също така е, че за мен това е гнусно месарство, а за хората на снимаката рекорден улов, който ще изядът и изсерат после.
Изображение
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Пъстърва - хвани и пусни!

Мнение от quietriot »

kontev написа:
quietriot написа:Лично мое мнение е табелите изиграха много лоша шега на рибите - показаха на кормораните къде има рибки за ядене и те ги напукаха със страшна сила.
В България само тайното остава , явното .................не!
Да бе, те щото не знаят къде да си хванат рибка, горките :lol:
Реките в списъка са от най-известните пъстървови реки в България, всички ги знаят, изобщо не фигурират разни тайни рекички. Причината да са в списъка точно тези реки е именно, че са много пресирани и посещавани, т.е., следствието, което споменаваш , в случая е по-скоро причина ;-)
Но дори и да приемем, че има нещо вярно, това са цивилизованите начини за постигане на нещо, макар и не толкова ефективни, колкото някои други.
Казах ти че е мое лично мнение, но също така табелата показва че в реката все още има балканки за ловене за хората които не я познават, има табели по реки които не са толкова популярни и за които дори местните на са сугурни че още има останали балканки, сега вече знаят със сигурност ;) , така че истината е някъде там Санчо......
Аватар
smog
Мнения: 2030
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 23:18
Местоположение: София
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: Пъстърва - хвани и пусни!

Мнение от smog »

Бих искал да изложа моите виждания по въпроса:

Да започнем с това мнение на Контев:
kontev написа:Колега Геле,
Бидейки капацитет, би трябвало да си наясно, че по местата, на които ти и други капацитети искате режимът "хвани и пусни" да бъде отменен, все още мърдат някакви шарени риби САМО И ЕДИНСТВЕНО заради зарибяванията, които се извършват. А последните са организират основно от клубовете, които така възторжено плюеш.
По-нагоре в темата твърдиш, че рибите си били там, защо тогава да не ги хапваме. Да, има някакви риби, защото се изсипват ОГРОМНИ количества зарибител, но много малко от тези риби достигат прилични размери, а още по-малко - трофейни.
Лично за мен това е крайно невярно твърдене по няколко причини.
1. Прочел съм доста литература по въпроса със зарибяването и в общи линии нявсякъде се стига до един и същи извод. Зарибявнето не помага, който има желание ще му пратя линкове.
2. Дивите риби, според мен, категорично се размножават успешно и едрите риби в болшинстовото си са именно такива, както и преобладаващата част от рибите в реките. Защо мисля така? Всеки, който е пообиколил страната за да лови петнистите красавици не може да не е забелязал колко разнообрани са те. Различават се от регион до регион отчетливо. Ако беше вярно, че зарибяването поддържа популациите, то тогава рибите трябваше да са едва ли не еднакви, защото идват от ограничен набор рибарниците, в който люпят хайвер. От друга страна кое им пречи да се размножават успешно? Не виждам нито една причина.

Защо наблягам на това нещо. Защото това означава, че популациите не могат да се поддръжат със зарибяване, няма как да се компенсира естествения прираст даван от дивите риби.
При набиращата популярност на този вид риболов и ограниченото количество реки, едва ли не всяка едра дива риба има значение. За това единствения начин да има големи, хубави риби в реките, така че всички ние да можем да изпитаме приятни емоции на реката, е колко е възможно по-малко риби да бъдат прибирани.

Кеч и релийз участъците от реки са начин за популяризане на това нещо. Да не говорим, колко по-добре една река да в такъва режим, отколкото да е изцяло забранена.

Ако искаме да има повече риби в реките единствения начин е да се повиши риболовната култура на риболовците, както и разбира се да се засили контрола.
Геле, не разбрах ти какво искаш, повече риби в реките или просто да си се прибират рибите?
Предполгам, че риболова ти е хоби, не изпадаш ли малко в противоречие в такъв случай?

Поздрави
http://www.starividri.org/
" да се бомбардиратъ незащитени градове е почти толкова мѣрзко, колкото да ловишъ пъстърва съ червѣй"
troutbum
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Пъстърва - хвани и пусни!

Мнение от Д-р Флекс »

Само не стана ясно, кое точно е "крайно невярното" re: мърдането на някакви риби от последния постинг на Контев, при положение че няма никаква колизия между неговата и твоята теза...
Аватар
smog
Мнения: 2030
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 23:18
Местоположение: София
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: Пъстърва - хвани и пусни!

Мнение от smog »

Смятам, че съм се изразил достатъчно ясно :D
http://www.starividri.org/
" да се бомбардиратъ незащитени градове е почти толкова мѣрзко, колкото да ловишъ пъстърва съ червѣй"
troutbum
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Пъстърва - хвани и пусни!

Мнение от Д-р Флекс »

Ами да - достатъчно ясно, за да не може да бъде открита, както писах, колизия между твоята теза, и Контевата. Съвсем е ясно.
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Пъстърва - хвани и пусни!

Мнение от esox22 »

Колега Смог, купи си хайверни и риби и ги размножи. Има риби и оборудване на достъпни цени в нета. Ще видиш реално как се мре групово и колко прецизни са нещата. После пиши как рибите се размножават сами. Изхвърлил съм доста трупове докато се науча и доста съм чел.
Например англичаните са установили, че подходящи условия за размножаването на речният кефал се случват един път на 3-4 години.
Можеш и да прочетеш и как глобалното затопляне е сринало популациите на браун траута на много места в Щатите.
Хубаво е че виждаш нещата оптимистично, но най-добре се учат нещата като се набуташ с пари и време и усилия.
Аватар
smog
Мнения: 2030
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 23:18
Местоположение: София
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: Пъстърва - хвани и пусни!

Мнение от smog »

esox22 написа:Колега Смог, купи си хайверни и риби и ги размножи. Има риби и оборудване на достъпни цени в нета. Ще видиш реално как се мре групово и колко прецизни са нещата. После пиши как рибите се размножават сами. Изхвърлил съм доста трупове докато се науча и доста съм чел.
Например англичаните са установили, че подходящи условия за размножаването на речният кефал се случват един път на 3-4 години.
Можеш и да прочетеш и как глобалното затопляне е сринало популациите на браун траута на много места в Щатите.
Хубаво е че виждаш нещата оптимистично, но най-добре се учат нещата като се набуташ с пари и време и усилия.
Каква ти е тезата всъщност?
http://www.starividri.org/
" да се бомбардиратъ незащитени градове е почти толкова мѣрзко, колкото да ловишъ пъстърва съ червѣй"
troutbum
Хариус
Мнения: 2405
Регистриран на: Чет Авг 16, 2007 21:41
Местоположение: ШоПландия
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 36 пъти
Обратна връзка:

Re: Пъстърва - хвани и пусни!

Мнение от Хариус »

Това е бистрено толкова пъти, че не е истина просто...
За да са нещата като хората, трябва да стане поне като в Босна! Даже не е нужно в случая да се споменават Словения, Австрия и т.н...все БЕЛИ държави /за ужас на спинингистите :lol: /. Демек: само флайфишинг, кеч енд ризил и т.н...и който не му харесва да си лови у БГ, Япония или където ще. Хората плащат между 50 и 500 евро на ден за някакви смешни реки, НО имат риби и си имат начин да си ги пазят. Даже са измислили и как си хапнеш рибка! Бил съм на големия Ер Лауф в Австрия, таксата беше 70 Евро на ден и в билета беше подробно описано какво и колко можеш да си вземеш. Даже, освен балканка и американка, можеше и липан да се вземе. За всичко разбира се си имаше определени норми и размери. Та...си хапнах де :lol:
Ама това да разчиташ на съвестта на риболовците, еле пък в България....айде по-сериозно ;)
Ние тука сме си по нашенски - правим нещо като нищо.... И няма нужда да се храним по форумите и да си вменяваме вина, след като закона не е като закон, хората не са като хора, а и държавата не е държава. Всеки прави каквото знае и това няма да се промени още дълго време.
И да, зарибяването е добро, поддържа някаква популация, но и то не е като хората. Няма да изброявам защо и сами можете да се сетите.
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Пъстърва - хвани и пусни!

Мнение от esox22 »

В твоето мнение си написал:
"От друга страна кое им пречи да се размножават успешно? Не виждам нито една причина"
Съпоставено със съвременните климатични проблеми и биологично погледнато - това за мен е утопия.
gele kapaciteto
Мнения: 1454
Регистриран на: Нед Мар 24, 2013 11:28
Риболов: спининг
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 221 пъти

Re: Пъстърва - хвани и пусни!

Мнение от gele kapaciteto »

Колега smog - риболова ми е не само хоби но и съм сраснал с него , ловил съм какво ли не и каде ли не по цялата страна , та даже и в Ирак на Тигъра 82г.
Практикувам почти всички видове риболов ( без муха ) и то на доста високо ниво .
Изловил съм толкова много риба , че науката не може да си го обясни .
Тея " Аз ловя само на спининг " или " Само Бела Сом и Щука " " Само Тролинг " навремето ги нямаше , свидетел съм на това как състезатели си зарезаха щеките и вече ловят само от лодка и станаха големите Джигити - нема такъв смех :lol: :lol: :lol:
Не се ограничавам в даден вид риболов , гледам да съм професионалист във всички
Кое ти се вижда противоречиво :?:

п.п. На вниманието на колегата Контев - един ден ако остане една единствена риба , да знаеш че само аз ще съм кадърен да я хвана .
Говориш на изуст " Нища да са губиш "
Последно промяна от gele kapaciteto на Чет Мар 19, 2015 22:14, променено общо 1 път.
Не требе да си майстор, требе да си заслужил майстор на спорта!
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Пъстърва - хвани и пусни!

Мнение от Д-р Флекс »

Тука стана The Texas Chainsaw Massacre...или всеки момент ше стане! :lol:
gele kapaciteto
Мнения: 1454
Регистриран на: Нед Мар 24, 2013 11:28
Риболов: спининг
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 221 пъти

Re: Пъстърва - хвани и пусни!

Мнение от gele kapaciteto »

quietriot написа:Разликата също така е, че за мен това е гнусно месарство, а за хората на снимаката рекорден улов, който ще изядът и изсерат после.
Изображение
Васе що не се обади като ги снима тея , да се направим на горски и да си напълним фризеро :lol: :lol: :lol:
Не требе да си майстор, требе да си заслужил майстор на спорта!
Аватар
kontev
Мнения: 565
Регистриран на: Вто Апр 08, 2014 22:40
Риболов: Спинингов риболов
Местоположение: София
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 533 пъти

Re: Пъстърва - хвани и пусни!

Мнение от kontev »

Аз не знам дали зарибените балканки се размножават в истинския смисъл, но е факт, че в много реки, в които никога не е имало пъстърва, след зарибявания има. Дори и да не се размножават, може да се поддържа някаква популация с нови зарибявания, това е неоспорим факт, има много примери.
Иначе, моето лично мнение е, че зарибените риби на определени места се размножават, но не навсякъде. И не се размножават в истинския смисъл, т.е., дават някакво потомство, което е малко и недостатъчно за поддържане на популацията.
Другото ми лично мнение е, че истински диви риби има на много малко места, ако изобщо ги има. На повечето места отдавна са се смесили с рибите от зарибяванията, което може би е причината също да не се размножават достатъчно. С други думи, дивите гени на повечето места за затрити, естественият подбор не работи добре и единственият начин за поддържане на популация е с нови зарибявания.
Аватар
smog
Мнения: 2030
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 23:18
Местоположение: София
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: Пъстърва - хвани и пусни!

Мнение от smog »

Колега Контев, твърде песимистично гледаш на нещата.
Дивите гени преобладават и винаги ще преобладават, природа какво да я правиш :)

Аз съм склонен да си заложа шапката, че рибите насред Самоков са диви :)...и естествения подбор работи чудесно и с пълна сила ;)
http://www.starividri.org/
" да се бомбардиратъ незащитени градове е почти толкова мѣрзко, колкото да ловишъ пъстърва съ червѣй"
troutbum
Публикувай отговор

Обратно към “Хвани и пусни”