КОНЦИ за МУХОВРЪЗ - споделен опит от мухарската кинкалерия

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: КОНЦИ за МУХОВРЪЗ - споделен опит от мухарската кинкалерия

Мнение от jagger1 »

МОНО СИЛИКОНОВА КОРДА (ЛАСТИК)

Кинкалериите и магазинчетата за бижутерийни заготовки са направо златна мина. Какво ли не може да се намери там. Трябва само да го открие човек.

Наред със силиконовия многонишков ластик, в тези магазинчета се подвизава по рафтовете и един негов събрат - моно силиконовата корда (ластик). Оказва се, че това е аналогът на кордата, продавана от мухарските фирми под името Body Glass, но на далеч по-висока цена. И Body Glass, и Моно силиконовата корда (ластик) се срещат под наименованието Crystal Elastic Thread или като Crystal Glass. Двата материала не са нищо друго за мен лично, освен различни търговски наименования или търговски трикове на един и същ материал.

Много мухарски фирми използват в асортимента си някои видове материали, които имат основно друго индустриално предназначение, като сменят името и разфасоват материалите на по-малки опаковки със значително по-висока цена. С това искат да придадат на материалите "уникалност". А "уникалността" носи печалби.

По тази причина, един съвет от мен, момчета: Оглеждайте се внимателно, когато ходите по магазините. Може да откриете много нещица на съвсем приемливи цени, нещица, които в мухарския свят струват пари. Еее, не всичко може да се замени. Не всеки материал за мухарлък има аналог по магазините и кинкалериите. Има много материали, които ще намерите само в мухарските магазини и ще трябва да си ги купите от там. Няма как.

А сега малко за Моно силиконовата корда:
Абсолютен аналог на Body Glass. И по мекота, гъвкавост, еластичност, и по прозрачност, и по разцветки, и по здравина. Предлага се с кръгло сечение с диаметри 0.6 мм, 0.8 мм, 1 мм. Единствената разлика, която откривам между Body Glass и Моно силиконовата корда (ластик) е, че Body Glass се намира не само с кръгло сечение, а и с полукръгло сечение. Другото е разликата в цената. Нищо повече. Предлага се в различни варианти като цветове. Може да го използвате навсякъде, където се използва и Body Glass. Моно силиконовара корда (ластик) е по-твърда от Силиконовия многонишков ластик, който описах по-назад в темата, но достатъчно гъвкава и еластична. Не може да се цепи. Използва се в оригиналния му вид. При навиване, когато навивките се правят стегнати, трябва да се отчита разтегливостта му.

Ето и малко фотки на Моно силиконовата корда (ластик).
Безцветен. Намира се в разфасовки на макари с метражи 5 м., 10 м., между 25 и 40 м. и по 100 м. Може да се закупи и на линеен метър.
Изображение

И цветен. Намира се в разфасовки на макари с метражи 5 м. или 10 м. Показаните по-долу ролки са с метраж 10 метра.
Изображение

Изображение
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: КОНЦИ за МУХОВРЪЗ - споделен опит от мухарската кинкалерия

Мнение от чичо Док »

Миро, снимай истински Body Glass до силиконовата корда, да видим приликата.
--------
Е с какво съм се занимавал 2007 година :lol:
bwo (20).JPG
bwo (20).JPG (100.68 KiB) Преглеждано 5391 пъти
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: КОНЦИ за МУХОВРЪЗ - споделен опит от мухарската кинкалерия

Мнение от Мунчо »

А ние в прованса защо сме лишени от подобни блага и трябва да се задоволяваме с обущарски конец и обелки от салам?
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: КОНЦИ за МУХОВРЪЗ - споделен опит от мухарската кинкалерия

Мнение от jagger1 »

чичо Док написа:Миро, снимай истински Body Glass до силиконовата корда, да видим приликата.
--------
Е с какво съм се занимавал 2007 година :lol:
.....................
От мъничък си го можеш ти. Със Glass, без Glass, умееш си го. :D :tup:

= = = = = = =
За сравнение съм използвал два цвята Body Glass Half round micro на Hends и два аналогични цвята на Моно силиконова корда (ластик) с диаметър 0.8 мм.

Body Glass Half round micro:
Изображение

Моно силиконова корда (ластик) кръгло сечение 0.8 мм:
Изображение

Сравнени:
Изображение
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: КОНЦИ за МУХОВРЪЗ - споделен опит от мухарската кинкалерия

Мнение от чичо Док »

Да, пределено поне по снимките са идентични. Благодаря!
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: КОНЦИ за МУХОВРЪЗ - споделен опит от мухарската кинкалерия

Мнение от чичо Док »

Мунчо написа:... и обелки от салам?
Забрави обелката от скумрия.
Не, че тези материли не са били ползвани с добър успех преди години, но бай китай вече прави всичко :D
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
Markony
Мнения: 2007
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 15:54
Местоположение: с. Гурмазово
дал Браво: 195 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: КОНЦИ за МУХОВРЪЗ - споделен опит от мухарската кинкалерия

Мнение от Markony »

Шъме убиете от смях рано сутрин, влизаш в "Левчето" и си купуваш "Полимерна кожа от скумрия" :mrgreen:
NOMINATIONS BUG ...
http://www.kenga-bg.info
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: КОНЦИ за МУХОВРЪЗ - споделен опит от мухарската кинкалерия

Мнение от jagger1 »

Да повдигна малко нагоре в списъка темичката. :D

От известно време, ровейки по сайтовете за кинкалерия, попадам на едни конци (или прежди :roll: :?: :roll: :roll: ), които са доста фини за прежда, но са пък дебели за конци. В същото време предизвикват в мен интерес, защото представляват нещо от сорта на кактус ченила, ама малко по-рехави. За цената няма да правя сравнения, защото материалът е за 1.50 лв/100 метра (около 90 фута). Има и китайски, има и турски. Цената е все около 1.50 / на кълбенце от 100 метра. Сравнено по цена с кактус ченила (за размер микро ченил) и метража, в който се доставя микро кактус ченила - без коментар.

Сега, по-важното е, дали може да се използва този конец с успех в муховръза. Отговорът ще го дадат рибките.

Моите експерименти и "творенията", които създадох с тези конци, имитация на микро кактус ченил ми дават доста надежда. С конците се работи много лесно и могат да бъдат изработени много мухици, по бърз и елементарен начин, които да работят добре в зависимост от предназначението на мухите.

От пробите, които направих за себе си, установих следното:
Конецът представлява полимерна оплетка като основа, в която са втъкани нишки от типа на флаш материалите. Втъканите нишки образуват тази "настръхнала" структура на конеца като визия. Целия конец като цяло пие вода, но не както конец от памук или друг естествен материал. Конецът, навит около рамото на куката уплътнява добре като слой рамото на куката, като същевременно създава един "ореол" около основата от стърчащите флаш власинки. За здравина няма да коментирам. Много здрава основа и ореол от флашки. Това, че пие вода не е фатално. Дори за мухи от рода на сухите, в комбинация с микропорести материали, по мое скромно мнение, конците могат да се използват с успех. А съм сигурен, че това е така, защото сравнен с кактус ченилите, които се промотират от различни мухарски фирми, по нищо не се различава от тях като базов материал. Единствената разлика е в по-рехавата структура на флаш власинките. Материалът по мое мнение е добър за изработването на мокри мухи и нимфи, малки стримери, но не трябва да се пренебрегва и като материал за сухи мухи с уговорката: Не на всяка цена, а разумно.
Тук ще отворя една скоба: Този материал не заменя на 100% материалите, предлагани от мухарските фирми. Но и не трябва да се пренебрегва. По моето скромно мнение, конецът може да разнообрази асортимента ни от материали в муховръза, без да се счита за панацея. Само като едно допълнение в нашия муховръзки арсенал. За мен лично - добър конец, ако се използва разумно.

Конецът съм го намерил като разцветки в поне 10 цвята и нюанса на цветове, а по данни от нета има и още цветове. От това, което съм намерил като разцветки ми липсва само червен цвят и нюанси в червено и в черно.

Конецът в снимки:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Конецът в примерни мухи:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

И много други, за които вие си решите.

Поздрави. :fish15:
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: КОНЦИ за МУХОВРЪЗ - споделен опит от мухарската кинкалерия

Мнение от Мунчо »

А тъй - креативен и продуктивен тъ обичам! :D
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: КОНЦИ за МУХОВРЪЗ - споделен опит от мухарската кинкалерия

Мнение от jagger1 »

Благодаря, Ице. Ама нещо и ти ми липсваш. Да не си наблегнал на Cat Gut заготовките? :D

Щото аз не само съм наблегнал вече, ами и усилено експериментирам с тях.
Ей на какви Cat Gut материали попаднах вчера в един бутиков магазин - Всичко по левче, кой подмине всичко по пет левчета :D :
Изображение

Изображение

Изображение

Ако оцелея, след експериментите ще докладвам :lol:
Поздрави. :11:
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: КОНЦИ за МУХОВРЪЗ - споделен опит от мухарската кинкалерия

Мнение от jagger1 »

Привет на поспаланковците от мухарската гилдия. Еййй, заспала работа. Добре, че Док, Драго и Ицето чат-пат вдигат клепачите и се индентифицират (поне тук). За другите форуми - трагедия. Пък за професионалите да не говорим. Шевна машина с петорен оверлог тигел :lol: .

Та да продължа темичката с едно материалче, което ми попадна преди около месец. По-точно ми влезе в полезрението. Срещам го поне от две години, ама чак сега се загледах в него. Пак от кинкалерията.

За какво иде реч:
Влизам аз в една кинкалерия и гледам някакви прежди. Прежди като прежди. За пуловери стават. Да, ама една ми се наби в окото, както казва Мунчо, като мидж. Преждата една такава, оплетен конец - балонче - оплетен конец - балонче. Викам си: Хммм. Туй някаква нова технология ще да е. Пипам аз преждата - мека, пухкава и добре структурирана. Марка - Тюрк мейд. Прилича ми на ченил, ама секториран, а не като цял ченил. Седи на балончета. Гледам материала - изкуственяк. Полимер някакъв си. Гледам цената - някакви си 4 лв. за цяло ганче - десетки метри. Мисля си: То всичко хубаво, ама дали ще стане? И като почнаха едни мухи да ми се въртят из главата ....... заприходих си един цвят за проба. В къщи, седнах и споделих идеите си с менгемето :D . Получиха се мушета, които вече съм ги пуснал в темата за мухите - яйца, ларвички и подобия. Тествах ги на вода в естествени условия преди седмица и ми хареса много поведението на материала. Експериментирах със сухи и мокри варианти на мушета.

Материалът е от рода на микрофибър, оформен на топчета като ченил, върху плетена полимерна основна нишка. Все едно ченил, но разкъсан на зони през около 1-1.5 см. Държи се много добре на вода като материал за суха муха, а още по-добре в комбинация с микропорест материал. Диаметърът на ченилните зърна (сектори) е около 5-6 мм. При нагряване със запалка или горелка на усуканата основа след като се отреже необходимото "балонче" (сектор, парче, сегмент от преждата), същата се топи и се споява. Лично за мен се оказва много добър и перспективен материал, съчетаващ в себе си едновременно качествата на ченила и Egg Yarn преждата. Става и за сухи, и за мокри мухи - най-вече за ларви, бъгчета, скакалци и яйца. Вграждането на оловна подложка или използването на метални глави "сваля" лесно преждата под водата. Използването на смазка за сухи мухи и един-два маха с шнура преди приводняване, държат мухата стабилно над водата.

Личните ми изводи:
Добър материал за различни видове мушета, като допълнение на асортимента от ченил. Размерът е подходящ за мухи, вързани на куки от #8 до #16. Варианти - с нормално тяло, с изнесено тяло или с удължено тяло. Каквото главите ви родят.

Намерил съм материала в няколко цвята, като най-подходящи от предлаганите на пазара са бял, кремав, леко оранжев, зелен (маслинено) и бежаво-кафяв. Има и пинково розов. Но за пинковото розово - допълнително ще пиша.

А сега малко снимки на материала:
Изображение

Изображение

Изображение

Заготовки за двустранно захващане върху рамото на куката:
Изображение

Обработка на единия край чрез стопяване с горелка или запалка за едностранно закрепване (за изнесено или удължено тяло върху рамото на куката):
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Примерни мухи може да видите в темата за мухите:
http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... 50#p990662

Материалът може да се намери по магазините за прежди или кинкалерии. И нещо важно: Ченилът си е ченил. Този материал не го заменя, а е само едно допълнение към мухарския ни арсемал от материали.

Поздрави. :fish15:
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: КОНЦИ за МУХОВРЪЗ - споделен опит от мухарската кинкалерия

Мнение от Мунчо »

Миро, този патерн мисля, че може да го кръстиш с чисто сърце Сперматозид. Освен това изглежда мъхест - ще попива добре атрактант... :D
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Драго
Мнения: 752
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 620 пъти
получил Браво: 493 пъти

Re: КОНЦИ за МУХОВРЪЗ - споделен опит от мухарската кинкалерия

Мнение от Драго »

Абе Миро, има, нема и като изгледам некой филм на Дедото и се присещам разни щуротии, та някъде из кинкалериите да си срещал chadwicks 477?
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: КОНЦИ за МУХОВРЪЗ - споделен опит от мухарската кинкалерия

Мнение от jagger1 »

d_nikolov написа:Абе Миро, има, нема и като изгледам некой филм на Дедото и се присещам разни щуротии, та някъде из кинкалериите да си срещал chadwicks 477?
То доста щуротии могат да се свършат, след тези филми, както и от филмите на Марк Пети-то :D . Безценни филми.

Ако питаш за истински 477 - не. Никога не съм го вижда, освен по НЕТ-а. Ако питаш за някакво подобие - виждал съм близки варианти (като цветове) за Сойер и подобия, както и за зеления кадис ларва (онази - жълто-зелената прежда), ама не съм заприходявал. Просто трябва обикаляне по кинкалериите и време за разходка. Другото което е, че това, което съм срещал по нашите кинкалерии (основно турски прежди - че какви други да са :lol: ) не е в процентното съотношение на вълната с полимера. Не помня точно как беше, дано не бъркам, но по кинкалериите е основно 25%-30% към 75 %-70% полимер/вълна. Чадуика е с друго съотношение. Дано не бъркам. Лесно е да се провери, ама сега не ми се ровичка. Та това, което съм виждал прилича долу-горе само по цвят и шарка на чадуика.

Имам останало едно парче от прежда (от един пуловер) около 2 метра. Док прояви интерес и му го пазя, ама така и не се чухме да му го дам. Та ако си го закъсал много - може да ти го дам. Аз няма да го ползвам. Интересен ми е само като материал и цвят. Ако решиш - след Нова година може да се чуем и да ти го дам.

Муха с този материал можеш да видиш някъде назад в темата "Всички да покажем мухички" (на 108 стр.)
Поздрави. :11:
tiho_roev
Мнения: 8
Регистриран на: Пон Ное 20, 2017 19:40
Риболов: морски риболов с лодка

Re: КОНЦИ за МУХОВРЪЗ - споделен опит от мухарската кинкалерия

Мнение от tiho_roev »

Здравеѝте приятели ! Изчетох доста матерял от форума но не можах да намеря информация за морски стримери .Ще бъда благодарен ако някоѝ сподели малко опит в направата им . Опитвам се да намеря ето този материал за направата ама все греда :oops:

Изображение

Благодаря предварително !
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”