Риболов от лодка извън България (Гърция и Турция)

Минава, големият кораб минава ...
Limonadata
Мнения: 5
Регистриран на: Сря Апр 15, 2015 20:39
Риболов: всякакъв

Риболов от лодка извън България (Гърция и Турция)

Мнение от Limonadata »

Колеги,
съжалявам ако някъде другаде е писано по тази тема, но не успях да намеря.
Знаете ли какви документи се изискват за да може легално да се лови риба с въдица от лодка RIB (5-7m) из моретата на Гърция и Турция.
Благодаря
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Re: Риболов от лодка извън България (Гърция и Турция)

Мнение от promarine »

Мога да дам информация за Турция тъй като проверих лично преди два дни. В Турция се издава риболовен билет с двугодишен срок. За да ви бъде издаден обаче ви е необходима турска адресна регистрация. Без адресна регистрация не става и в този случай ви трябва тридневен лиценз за риболов от туристическа фирма, която е лицензирана за туристически риболов. Такива обаче има много малко и надали ще успеете да откриете. Преди няколко месеца в Турция бях конфискувани 4 лодки на български риболовци и явно тази дестинация тотално отпада. :(
....
www.plodex.eu
....
Аватар
itodorov
Мнения: 184
Регистриран на: Нед Юни 28, 2009 18:14
Риболов: ...само с въдица
Местоположение: София
дал Браво: 1 път
получил Браво: 12 пъти

Re: Риболов от лодка извън България (Гърция и Турция)

Мнение от itodorov »

За Гърция, ако мотора ти е до 30 коня, се изискава само лодката да е ригистрирана в БГ, ако е над 30 коня, освен регистрацията се изисква капитанско и застраховка. Отделно трябва да се спазват стриктно квотите за улов - т.е. да знаеш кои са позволени и в какви количества и размери. Кара се далеч от плажове, че глобите са солени.

п.п. Информацията за горното ми е от 02.2015 от морска полиция в Неа Муданя, ако те са ме излъгали и аз ви лъжа :lol:
Американски форум - задаваш въпрос и ти отговарят.
Руски форум - задаваш въпрос, отговарят ти и на свой ред ти задават въпрос.
Български форум - задаваш въпрос и започват да ти обясняват, колко си тъп.
Аватар
uniqaudio
Мнения: 125
Регистриран на: Съб Юни 01, 2013 9:13
Риболов: Риболов с харпун в крайбрежни води.
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Риболов от лодка извън България (Гърция и Турция)

Мнение от uniqaudio »

Някъде се дискутираше, че за надуваема лодка мощността на двигателя, при който не се иска лиценз (капитанско) е 15 к.с. Другаде 15kW. Kaкво е положението всъщност? Иначе съм карал твърди лодки под наем на 3-4 места в Гърция, дето пишат
"No license needed" и там двигателите са от 15 до 25 коня, в зависимост от коритото.
Този въпрос живо ме интересува, защото моето моторче е 20 к.с.
Който може, прави го. Който не може, учи другите.
itco
Мнения: 26
Регистриран на: Сря Апр 04, 2012 12:58
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Риболов от лодка извън България (Гърция и Турция)

Мнение от itco »

itodorov написа:За Гърция, ако мотора ти е до 30 коня, се изискава само лодката да е ригистрирана в БГ, ако е над 30 коня, освен регистрацията се изисква капитанско и застраховка. Отделно трябва да се спазват стриктно квотите за улов - т.е. да знаеш кои са позволени и в какви количества и размери. Кара се далеч от плажове, че глобите са солени.

п.п. Информацията за горното ми е от 02.2015 от морска полиция в Неа Муданя, ако те са ме излъгали и аз ви лъжа :lol:
Колега ако съм със 10 коня двигател трябва ли да я регистрирам във БГ? Питам защото при нас подлежат на регистрация двигатели над 20 кс. и лодки с дължина над 4.50
Диагноза-рибар
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Re: Риболов от лодка извън България (Гърция и Турция)

Мнение от promarine »

itco написа: Колега ако съм със 10 коня двигател трябва ли да я регистрирам във БГ? Питам защото при нас подлежат на регистрация двигатели над 20 кс. и лодки с дължина над 4.50
Ти сам си отговорил на внъпроса си. Ако лодката ти е под 4,50 и двигателя не е над 20 кс не ти трябва регистрация.
....
www.plodex.eu
....
Аватар
тони котев
Мнения: 479
Регистриран на: Вто Ное 02, 2010 9:20
Местоположение: София а лятото в кемпера
получил Браво: 2 пъти

Re: Риболов от лодка извън България (Гърция и Турция)

Мнение от тони котев »

В Гърция за всяко плавателно средство задвижвано с мотор се изисква регистрация! За капитанското и застраховките колегите са дали инфо.
Ех, с интелигентни хора се работи лесно,....но с вас господине......
Аватар
itodorov
Мнения: 184
Регистриран на: Нед Юни 28, 2009 18:14
Риболов: ...само с въдица
Местоположение: София
дал Браво: 1 път
получил Браво: 12 пъти

Re: Риболов от лодка извън България (Гърция и Турция)

Мнение от itodorov »

promarine написа:
itco написа: Колега ако съм със 10 коня двигател трябва ли да я регистрирам във БГ? Питам защото при нас подлежат на регистрация двигатели над 20 кс. и лодки с дължина над 4.50
Ти сам си отговорил на внъпроса си. Ако лодката ти е под 4,50 и двигателя не е над 20 кс не ти трябва регистрация.
Не съм чувал до сега, в Гърция, да са правили проблем за малки надуваеми лодки с малки двигатели. Общо взето не им обръщат внимание.
Американски форум - задаваш въпрос и ти отговарят.
Руски форум - задаваш въпрос, отговарят ти и на свой ред ти задават въпрос.
Български форум - задаваш въпрос и започват да ти обясняват, колко си тъп.
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Риболов от лодка извън България (Гърция и Турция)

Мнение от Иво Ломски »

Истината е една - винаги могат да ти вземат лодката, да ти напишат сериозна глоба или до ти ударят черен печат ако не се съобразявате с елементарни неща. Българинът не е свикнал да спазва закони и правила и си мисли че може по байганьовски да се отърве от всичко. Да ама не. Номера не минава вече на много места.
Живот без страст не е живот а само съществуване...
Аватар
uniqaudio
Мнения: 125
Регистриран на: Съб Юни 01, 2013 9:13
Риболов: Риболов с харпун в крайбрежни води.
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Риболов от лодка извън България (Гърция и Турция)

Мнение от uniqaudio »

Добре де, последно за НАДУВАЕМА лодка каква е максималната мощност на двигателя за която в Гърция не ти търсят лиценз 15kW-(20к.с.) или 15к.с. За 30к.с. и твърда лодка е ясно. Някой има ли документ или препратка, където да е уточнен този въпрос с надуваемите. И да е актуален след 2014г.
Който може, прави го. Който не може, учи другите.
Аватар
uniqaudio
Мнения: 125
Регистриран на: Съб Юни 01, 2013 9:13
Риболов: Риболов с харпун в крайбрежни води.
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Риболов от лодка извън България (Гърция и Турция)

Мнение от uniqaudio »

Най-накрая колега от Крит бе така любезен да даде препратка към сайта на едно училище в Пирея, където пише:

Δεν απαιτείται δίπλωμα για την χρήση:

Φουσκωτού με μηχανή ιπποδύναμης έως και 15 hp.

Συμβατικού (πολυεστερικού) σκάφους με μηχανή ιπποδύναμης έως και 30 hp.

Το δίπλωμα απαιτεί ανανέωση μετά το πέρας του 65ου έτους του χειριστή. Η διαδικασία ανανέωσης μετά τη συμπλήρωση της ηλικίας αυτής, περιλαμβάνει προσκόμιση βεβαίωσης για την υγεία και καταλληλότητα του ενδιαφερόμενου.

Или по нашенски:

"Не е необходимо за използване на МПС:

Надуваеми с конски сили двигател до 15 к.с..

Конвенционална (полиестер) лодка с двигател конски сили до 30 к.с..

Степента изисква подновяване в края на 65-тата година на пилота. Процесът на обновяване след достигане на тази възраст, включва представяне на сертификат за здравето и годността на съответното лице."

МПС е техният сертификат за водач ама до 100брт.

http://www.e-pyxida.com.gr/proipotheseis.html

Дано съм бил полезен.
Който може, прави го. Който не може, учи другите.
Аватар
itodorov
Мнения: 184
Регистриран на: Нед Юни 28, 2009 18:14
Риболов: ...само с въдица
Местоположение: София
дал Браво: 1 път
получил Браво: 12 пъти

Re: Риболов от лодка извън България (Гърция и Турция)

Мнение от itodorov »

Това, за което си писал е капитанско, но пак не се знае как стои въпроса с регистрацията, за надуваеми лодки. За твърди е ясно - задължителна е.
Американски форум - задаваш въпрос и ти отговарят.
Руски форум - задаваш въпрос, отговарят ти и на свой ред ти задават въпрос.
Български форум - задаваш въпрос и започват да ти обясняват, колко си тъп.
batceco
Мнения: 38
Регистриран на: Вто Мар 11, 2014 12:00
Риболов: carpfishing, trolling
дал Браво: 1 път

Re: Риболов от лодка извън България (Гърция и Турция)

Мнение от batceco »

Да задам конкретен въпрос - аз съм с надуваема 3.30 + 6к.с. - нося я на покрива на колата - имам ли нужда от някакви документи, ако реша да си направя един тролинг уикенд в Гърция ? Дали някой ще ме спре за проверка докато влача за някакви документи и могат ли да ми шибнат някаква глоба ?
Perhaps I should not have been a fisherman he thought, but that was the thing that I was born for !
Ernest Hemingway
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: Риболов от лодка извън България (Гърция и Турция)

Мнение от Tedo »

Документ /фактура/ е хубаво да се носи при всички положения. Регистрация на лодката по закон се изисква, нищо, че е надуваема и моторът е само 6кс... Съвсем друг е въпросът дали някой ще те провери и отговорът му зависи основно от това, къде ще риболовстваш... Например през януари на Порто Лагос изрично ме предупредиха, че конфискуват нерегистрирани лодки!
Аз вече 8-ма година ходя с най-различни лодки и никога не са ме проверявали, а е имало случай полицаите да са на 10м от мен.
Аватар
uniqaudio
Мнения: 125
Регистриран на: Съб Юни 01, 2013 9:13
Риболов: Риболов с харпун в крайбрежни води.
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Риболов от лодка извън България (Гърция и Турция)

Мнение от uniqaudio »

За София може да си направите международна регистрация на надуваема лодка с мотора в Пристанище София. Отивате в Софийска община на Будапеща 17. 6 етаж в дъното. Корабоплавателен надзор. Търсите капитан Чардаков, от понеделник до сряда от 9:30 до 12 часа. Носите си оригиналите и копия на фактурите за лодката и двигателя, документите им за съответствие за ЕС, които идват с мануала на изделието. Попълвате едно заявление, снасяте 150лв. на касата по тарифа 5 и след седмица сте горд собственик на регистриран плавателен съд. Днес излезе моята. Регистрацията важи за Гърция. Проверено.
Регистрират се с район на плаване съгласно постановление 68.

Правите и застраховка в Булстрад или Армеец и сте в джаза. За двигател над 15к.с. както писахме по-рано се иска и капитанско. (това за Гърция). Ако някой се интересува, мога да го светна къде в София да изкара интензивни курсове за месец с гарантирано взимане на изпита (ако се готви по програмата естествено, а не лапа мухи).
Който може, прави го. Който не може, учи другите.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”