Словения, юни 2015

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Аватар
Алеко
Мнения: 11060
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 761 пъти

Словения, юни 2015

Мнение от Алеко »

И тази година имах шанса да посетя Словения и любимата ми река. Целта на пътуването всъщност бе концертът на Боб Дилън в Любляна на 25 юни, та бях с братовчед ми и неговия син, младата надежда в спининга, Никола.

Реката ни посрещна с ниво, около метър над обичайното, вследствие на проливните дъждове от предишните дни. Но не беше мътна, слава Богу. Веднага след пристигането при нашите приятели от http://www.gostilna-vovko.si/ с Никола слязохме на реката, тъй като имахме близо 3 часа до мръкване. Не след дълго се хвана и първият кленчок:

Изображение

Последва расперче:

Изображение

След което нещата се позакучиха. Обиколихме с разузнавателна цел няколко места, но навсякъде рибите не бяха особено активни. Имаше подгонвания, почуквания, но не се закачаха. Никола изтърва няколко риби, докато аз хванах още един мъник:

Изображение

Слънцето тръгна да залязва:

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Стана късно, бяхме гладни и изморени след 850-те километра, но все пак отидохме до още едно място наблизо, където и друг път съм хващал прилични риби. Този път излезе пак един дребосък:

Изображение

С буквално последното хвърляне за деня удари обаче този хубостник:

Изображение

На другата сутрин с Никола в 6:15 бяхме на реката. Ето го с първата му словенска риба, клен около 25 см:

Изображение

После дойде и моят ред:

Изображение

Никола с распер:

Изображение

Дойде време за закуска. Подкрепихме се доволно, помотахме се и към 10:30 бяхме отново на реката, нагоре по течението, посока Любляна. С първото хвърляне ми удари тази красавица:

Изображение

Никола не остана по-назад и ги почнА:

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Пребори се и с една по-едричка:

Изображение
Изображение

Докато аз си играех с някакви малчугани:

Изображение
Изображение

Николчо дръпна напред с две рибки:

Изображение
Изображение

Като нищо щеше да ме пречука по бройка, само благодарение на високите ми ботуши, с които нагазих малко по-навътре, успях да изравня резултата:

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Не разбирам от ихтиология, затова моля някой да ми каже дали тази черна пъстърва е от друг вид или какво.

Изображение

Имаше и дребни:

Изображение

Както и по-големички:

Изображение

Към 14 ч. приключихме с риболова и тръгнахме на концерт. В Любляна се поразходихме, пихме бири, вечеряхме и се отдадохме на голямото удоволствие да гледаме и слушаме Боб Дилън на живо.

Втората сутрин, петък. Никола поведе с 5:0:

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Трябваше да мине близо час, в който бях само фотограф и помощник при откачането на рибите, преди и на моята улица да изгрее слънце:

Изображение
Изображение

Имах и две откачени риби, които направиха зрелищни скокове над водата.

Към 14 ч. оставих Никола и баща му да обядват и да разгледат един от многобройните замъци покрай реката, докато аз продължих с риболова. В отсъствието на конкуренцията хванах 4 рибки :mrgreen: - един клен и три пъстърви. Това се случи пред тази кулиса:

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

След като оставихме братовчеда в хотела, с Никола се върнахме на реката. Всъщност първо отидохме на един неин приток, дълъг 3-4 километра, но държащ доста прилични риби. Успях обаче да хвана само една, а Никола имаше няколко откачания.

Изображение

Върнахме се на голямата река, която вече бе спаднала с почти метър, така че риболовът стана доста по-интензивен. Замятам - удар, повеждам, откача се, следва по-слаб удар, повеждам, пак се откача. На следващото хвърляне:

Изображение

И пак една черна:

Изображение

Дребосъкът е много лаком по онези места:

Изображение
Изображение

За съжаление всичко си има край, така и този риболов в Словения. В събота, на тръгване, спряхме за час на едно място, където вреше от риба. Никола хвана три или четири, не го снимах, защото бях нагазил навътре, а той ловеше от брега. На мен ми се закачи само една:

Изображение

Догодина пак ще отида!
stefsteff
Мнения: 29
Регистриран на: Сря Ное 25, 2009 17:27
Местоположение: София
дал Браво: 114 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Словения, юни 2015

Мнение от stefsteff »

:tup:
metodid
Мнения: 184
Регистриран на: Сря Мар 27, 2013 15:04
дал Браво: 6 пъти

Re: Словения, юни 2015

Мнение от metodid »

:tup: Прекрасен репортаж и прекрасни риби. Поздрави на риболовците! Като четох репортажа при пъстървите се заблудих, че реката е България, но така всичко е ясно.
Аватар
pi4a94
Мнения: 1511
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 10:13
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 875 пъти
получил Браво: 55 пъти

Re: Словения, юни 2015

Мнение от pi4a94 »

Удриии :fish15:

Колко вида има в тази река? :roll: :shock:
Малкия не можеш да го стигнеш с ботуши без :wink: Гледам само на блесни и по-малко на воблери са взимали рибките :roll:

ей тази снимка е същата повторил си :D :wink:
Изображение
http://www.starividri.com/
http://www.starividri.eu/
Kentavar написа:...Зависи дали си рибар или риболовец....Единият отива за риба с цел на всяка цена да хване риба а другият да се наслади на на гледката, бриза, мириса на морето, да пийне една бирица седнал съзерцавайки залеза...
Аватар
Алеко
Мнения: 11060
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 761 пъти

Re: Словения, юни 2015

Мнение от Алеко »

[quote="pi4a94"]Удриии :fish15:

Колко вида има в тази река? :roll: :shock: /quote]

Хищниците са: сом, таймен, щука, распер, бяла риба, пъстърва и клен.
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”