Началото...

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Аватар
sylis
Мнения: 46
Регистриран на: Нед Юли 23, 2006 21:11
Риболов: Спининг (блеснички и воблерчета по рекички) пълен лайк
Местоположение: София (родом от Лясковец)

Началото...

Мнение от sylis »

Здравейте колеги.Тези дни имах повече свободно време и реших да разчистя мазето.Съвсем случайно попаднах на един много стар спининг на който преди 20-тина години заметнах за първи път блесната...Може би на по-старите от вас им е познат и им е минал през ръцете, да не кажа дори и че са изкарали доста години заедно поради липсата на друга алтернатива по онова време.
Именно тази гегичка ме запали по този вид риболов.Като много малък баща ми ловеше с нея и един ден вместо да правя пакости на село ( като всяко дете на тази възраст 10-11години ) реших да ида за риба, ама този път сам.Измъкнах въдицата без никой да ме види и яхнах колелото.На нея имаше закъчена блесна СОМ (доколкото съм чувал ги е правел един стар рибар от Г.Оряховица, но може и да не съм прав).Та стигнах реката и разпочнах да шляпам по водата и да разучавам, какво е това металното нещо с кука на края, на всичкото отгоре гола и коя ще е тази риба будала, която ще се хване на него.Да ама да видиш по това време реката беше чиста и държеше доста повече риба.Става въпрос за Златаришка река.Нагазил до колене в едно бързейче и хвърлям към по дълбокото.Изведнъж - удър, гегичката се сгъна подобаващо, аз се уплаших че ще се счупи за което ще ям пердах.Да ама се оказа доста здрава и в резултат на което, съответно първата риба която хващам на спининг (кефалче 25 см предполагам не е било по голямо, но за тогавашните ми представи сигурно е било динозавър). По натам нямам много добър спомен какво съм правил (това ми се е запечатало в съзнанието) и какво съм обяснявал вкъщи за рибата.Но това ми преживяване ме запали по риболова и като цяло да мятам на "железцата с голи кукички".
Та обзела ме е една носталгия и реших да споделя с вас.Самото прътче е 165 см с хубава коркова дръжка, фибростъкло, разглабя се на 2 части с втулка, абе стандартен спинингов прът.На нея пише 15г.На тръскане ми се струва доста лигава и тежка за размерите си.Много лоши железни водачи, които са силно износени и вече корозирали от времето, особенно върховия.Мисля да ги заменя със съвременни и да вкарам гегичката отново в действие.Ето малко снимки:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Между другото съм виждал същата, на приятел само че с по-лека акция сигурно до 8-10 г.Като го видя ще го питам дали още я пази и дали я ползва.
Ако даден проблем може да се реши с пари, то това не е проблем,това са разходи!
Kvasbarabas
Мнения: 23
Регистриран на: Пет Авг 14, 2009 0:34
Местоположение: София

Re: Началото...

Мнение от Kvasbarabas »

Същата пръчка и същата макара(предполагам STABIL 34l) стои прашлясала при останалите въдици зад вратата в стаята ми. Навремето баща ми разполагаше с тази и една дървена (може би лепен бамбук), снабдена с макара със закрита шпула. Та и моите първи излети са с тези две въдици.

Спининга е ползван за риболов на дъно и плувка. Водачите са сменяни многократно и последно е останал с едни стари керамични от онези белите, закрепени за въдицата с червена скоч лента. :shock:
Предният елемент е чупен (по-думите на баща ми от някакъв шаран).

А иначе първата ми лична въдица беше един бамбуков прът с инерционна макара, а за риболов на дъно ползвах шише от бира :roll:
rinoreins
Мнения: 86
Регистриран на: Пет Дек 14, 2012 14:14
Местоположение: България
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Началото...

Мнение от rinoreins »

Имам я абсолятно същата само наи отдолу на дръжката имам запушалка (твойта явно е изпаднала).Това е първата въдица на баща ми.Ползвам я напоследък за спининг,но тя си е универсална мятал съм и на дъно с нея въпреки малката си акция се справя отлично.Много е здрава ползвам я със същите водачи само макарата съм я сменил ,защото беше с един тракащ чешки Tokoz Reex.
bulgarche-to
Мнения: 365
Регистриран на: Чет Авг 21, 2014 9:25
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 248 пъти

Re: Началото...

Мнение от bulgarche-to »

Това го вадя от друга тема:
bulgarche-to написа:Вчера ходих до Габрово за среща с новия ми кандидат работодател. Малко преди 13 часа приключихме с преговорите и аз поех обратно към Стара Загора. Бях решил да половя на връщане и преди да вляза в прохода Шипка, отбих колата и се поразходих за час по Янтра. Бистра вода с много боклуци, стръмни 8-10 метрови брегове които спусках и катерих на няколко пъти. Два дена по-рано си бях пробвал новата въдица на местното езеро Загорка, но за пръв път имаше досег с реката. Всъщност "новата" беше преоткритата стара. Това е въдицата с която се учих да ловя преди 20 години и вероятно с нея съм направил първия си самостоятелен улов на 8 годишна възраст - да я сглобя, да построя линията, да сложа червея, да заметна на желаното от мен място и да си извадя улова - това бяха две каракуди. Още пазя спомена жив и се сещам минавайки покрай този гьол до Раднево. Същата въдица по-рано беше оборудвана от баща ми с един кучан от царевица, а аз се учих да мятам. И имаше файда от кучана, с олово със сигурност щеше да ме боли повече главата, когато се удрях. Та в късия участък който обиколих имах една извадена рибка от 3 удара. Всичко в един вир, а по-нагоре във вода до коляно имаше само гонещи миниатюрни рибета.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
И това от същия ден:
bulgarche-to написа:В края на миналия месец реших да изпробвам една забравена от мен въдица. За нея вече писах в темата Янтралайт. Пробвах я с една евтина блесна, която си бях купил няколко дни по-рано от Харманли.

Изображение
Изображение
Изображение

Настоявах на тази блесна не само защото ми е нова, ами и заради:
Изображение

През цялото време газих в трева, на места по-голяма от мен. Използвах пътеки на нутрии.

Изображение

От другата страна на реката чувах жаби и се покатерих на едни паднали дървета, за да видя какво има отсреща. Видях че има някакво езерце. Забелязах и че съм подминал едно мостче. Снимката е направена след преминаването му, което беше с много треперене, приклякане, тътрене и какво ли още не. Явно не е ремонтирано след голямата вода.
Изображение

Проврях се през шубраците до водата и разбрах че съм стигнал едни пресевни, на които бях ходил веднъж.
Изображение

Похвърлях с 1-2 воблера и блесни, след което се върнах треперейки по паянтовото мостче и продължих по реката. Излезе някакъв странен вятър, а като се обърнах видях следното:
Изображение

Хукнах към колата, а първите капки вече бяха пристигнали при мен:
Изображение

Изображение

Тук не се вижда дъжда, но беше слаб. Очаквах нещо много по-сериозно:
Изображение

Изпреварих дъжда. Казах че сигурно ще вали, тъй като беше тръгнал към града. Поизчакахме да попрекапе преди да се прибера вкъщи направих снимка на пътната обстановка:
Изображение

Та това е от мен след двучасова разходка в непознат за мен участък от реката.
Стонин МаХенд
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Фев 11, 2014 12:50
Риболов: Спининг4Life
Местоположение: София/Търново/Монтана
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Началото...

Мнение от Стонин МаХенд »

какво е рачето
ще си разказваме "Къ ги ловиме, къ ги не ловиме, къ ше ги "сцепиме" и други такива работи КЪ СЕ ПРААТ" :lol:
bulgarche-to
Мнения: 365
Регистриран на: Чет Авг 21, 2014 9:25
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 248 пъти

Re: Началото...

Мнение от bulgarche-to »

Че де да го знам, някъв крив сладководен рак :)
bulgarche-to
Мнения: 365
Регистриран на: Чет Авг 21, 2014 9:25
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 248 пъти

Re: Началото...

Мнение от bulgarche-to »

sylis написа:Ето малко снимки:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
oldbaggy
Мнения: 1
Регистриран на: Чет Апр 30, 2015 22:00
Риболов: Предимно морски.
дал Браво: 164 пъти

Re: Началото...

Мнение от oldbaggy »

Здравейте, колеги! Аз съм нов за компанията ви, но от доста време с интерес чета написаното от вас. Виждайки снимките си спомних моята първа пръчка. Беше същата, само май цветът на конците, с които са фиксирани водачите, беше тъмносин. Това, заедно с макара "Mitchell 320" беше подаръкът за 9-ия ми рожден ден през далечната вече 1970 година. Тогава станах и организиран риболовец :) , т.е. имах риболовен билет. А иначе "глътнах куката" още на 6 години, когато един познат на баща ми ме учеше да хващам попчета на мостчето в Каварна. Та по тоя случай вдигах цялото семейство в пет часа сутринта да ходим за риба. :) Тогава нямаше толкова много купешки въдици и първата ми въдица беше месина от разплетена "гъбка" или някои и казваха "тривка" за миене на чинии. Месината се навиваше на шише и въдицата беше готова.
Може би поради това, че живея и сега край морето, се занимавам основно с морски риболов. Но от известно време съм се запалил по спининга. Засега съм осигурил материално-техническото снабдяване и отчасти теорията, а от есента се надявам да имам достатъчно време да започна и с практиката.
Лек и успешен ден на всички ви! И на слука!
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”