Какви са оптималните размери на лодка за море

Минава, големият кораб минава ...
icogiev
Мнения: 17
Регистриран на: Пон Авг 01, 2016 23:54
Местоположение: Варна
получил Браво: 2 пъти

Какви са оптималните размери на лодка за море

Мнение от icogiev »

Здравейте, колеги.
Казвам се Христо, тотален новак в областта и като такъв попаднах в следният филм.
Първа лодка 5.2м на 1.8м скутер неизвестна марка с 60 коня двутактов Меркурий. 8 излизания общо 4 килограма сафрид сумарно, по 20-25л гориво на всяко излизане и вече двигател без компресия в единият цилиндър.

За голяма радост рибата сериозно започна да се появява, а за нещастие с греблата едва мога да завъртя лодката до колесара и съответно искам в бързината да си взема някаква нискобюджетна лодка, която в последствие да ползвам и за спасителна (ако излекуваме голямото магаре с майстора, като се развали пак) или дори за основна.

Каква лодка би ми свършила работа за двама души, мнооого рядко 3-ма като идеята е да е лека така, че да мога да я вкарам дори и на ръка в морето естествено с помоща на приятел. В общи линии съм забелязал, че лодките над 4м стават значително по-тежки, но навсякъде всички пишат че не биха влезли в морето с лодка 3,5м.

Какъв е оптимумът за лодка която може да е лека, все пак възможно най-дълга, която да може да се захранва с малък 10 коня (примерно) двигател, с която все пак да хвана някоя риба преди да ми е минал мерака.

Препоръчайте модели, впечатления за които съм ви благодарен, защото навсякъде има различни мнения и просто не мога да взема решение.

Благодаря много и дано скоро да се срещнем :fish15:
icogiev
Мнения: 17
Регистриран на: Пон Авг 01, 2016 23:54
Местоположение: Варна
получил Браво: 2 пъти

Re: Какви са оптималните размери на лодка за море

Мнение от icogiev »

Подобни лодки имат ли място в нашето море?

http://lodki.cars.bg/l12023

или

http://olx.bg/ad/lodka-za-ribolov-i-tur ... d54d8dcda5

Дайте съвет моля ви.
Аватар
горан
Мнения: 440
Регистриран на: Съб Сеп 16, 2006 17:46
Риболов: Тролинг, джиг, кльонк
Местоположение: Казанлък
дал Браво: 24 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: Какви са оптималните размери на лодка за море

Мнение от горан »

Вместо да купуваш нова лодка си купи читав четиритактов двигател, втора употреба и си карай голямата лодка. И в НИКАКЪВ СЛУЧАЙ не се занимавай с тези лодки от обявите, които си качил. Като КРАЕН вариант търси гумена лодка с твърдо дъно 3.60м.
Един четиритактов двигател 40-50-60 кс. ще е в пъти по-икономичен и надежден от този който сега имаш, така че не си давай парите на вятъра, защото - ремонт на двигателя+закупуване на нова лодка+този разход, който си споменал, много бързо ще достигнат до стойността на един читав четиритактов мотор, който ще ползваш дълго време....
ivelin_1976
Мнения: 92
Регистриран на: Пет Юли 25, 2008 16:42
Местоположение: гр.Ямбол
получил Браво: 1 път

Re: Какви са оптималните размери на лодка за море

Мнение от ivelin_1976 »

С извинение за смама в темата на колегата, но защо някои специалисти препоръчват 2Т двигатели за морето?
Аватар
КИРО
Мнения: 1422
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 18:42
Местоположение: ВАРНА
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 25 пъти

Re: Какви са оптималните размери на лодка за море

Мнение от КИРО »

icogiev написа:Подобни лодки имат ли място в нашето море?

http://lodki.cars.bg/l12023.
При разумно влизане,става за твоя случай.
icogiev
Мнения: 17
Регистриран на: Пон Авг 01, 2016 23:54
Местоположение: Варна
получил Браво: 2 пъти

Re: Какви са оптималните размери на лодка за море

Мнение от icogiev »

КИРО написа:
icogiev написа:Подобни лодки имат ли място в нашето море?

http://lodki.cars.bg/l12023.
При разумно влизане,става за твоя случай.
Благодаря за всички мнения, какво ще рече при разумно влизане?
Винаги гледаме времето като излизаме, то ако духа и има вълни и на голямата не е комфортно, поне на мене не ми е, а с тази малката мисля че мога да вляза почти навсякъде без да се налага да изминавам по 20 километра до стоянката в едната посока.

Относно по-големият двигател, може би това ще е решението, но вече съм скептичен за всичко защото точно сега, когато всички хващат риба аз броя мухите, а така ще имам резервен вариянт за развлечение, ако нещо се обърка.

Да попитам с какво могат да ми транспортират лодката тази от обявата която е 3.55х1.55 човека каза че тежала към 70-80кг?

Благодаря отново на всички!
Аватар
горан
Мнения: 440
Регистриран на: Съб Сеп 16, 2006 17:46
Риболов: Тролинг, джиг, кльонк
Местоположение: Казанлък
дал Браво: 24 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: Какви са оптималните размери на лодка за море

Мнение от горан »

Само не забравяй, като я купиш и направиш 4-5 риболова /едва ли ще направиш повече с нея/ да споделиш мнение.
Наслука!

ПП. Най-лесно ще я транспортираш с колесар, но при тези килограми, може и върху тавана на колата.
icogiev
Мнения: 17
Регистриран на: Пон Авг 01, 2016 23:54
Местоположение: Варна
получил Браво: 2 пъти

Re: Какви са оптималните размери на лодка за море

Мнение от icogiev »

горан написа:Само не забравяй, като я купиш и направиш 4-5 риболова /едва ли ще направиш повече с нея/ да споделиш мнение.
Наслука!

ПП. Най-лесно ще я транспортираш с колесар, но при тези килограми, може и върху тавана на колата.
За мнение, какво да кажа няма как да е много добро след другата лодка чувството ще е най-вероятно същото след като минах от Мерцедес на БМВ, извинявам се на всички които карат БМВ.

Обаче ще мога да хвана малко от тея риби дето всички приказват за тях сега, другият вариянт е да чакам за двигател, ама не ми се чака.

Поздрави.
todor471
Мнения: 55
Регистриран на: Съб Юни 07, 2014 8:35
Риболов: морски риболов
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: Какви са оптималните размери на лодка за море

Мнение от todor471 »

За транспорт на обемни неща като лодката препоръчвам фирма Транспрес, Изпращал съм подобна лодка с нея - излезе ми към 90 лв Бургас- София. Всички други куриерски фирми ми искаха над 300 лв.
Аватар
КИРО
Мнения: 1422
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 18:42
Местоположение: ВАРНА
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 25 пъти

Re: Какви са оптималните размери на лодка за море

Мнение от КИРО »

icogiev написа:
КИРО написа:
icogiev написа:Подобни лодки имат ли място в нашето море?

http://lodki.cars.bg/l12023.
При разумно влизане,става за твоя случай.
Благодаря за всички мнения, какво ще рече при разумно влизане?
Винаги гледаме времето като излизаме, то ако духа и има вълни и на голямата не е комфортно......
Преди влизане се запознай с прогнозите за деня.
Обикновено сутрин си е ОК времето,към обяд почва да се скапва,тогава
тръгвай,без да чакаш да се вдигне вълната.А за паламуди на 4-5км навътре,не си и мисли да влизаш.
Надвечер,или рано сутри са покрай брега,колкото дръпнеш - твой е късмета.После минаваш на сафриди
попчета,хамсии,дракони и скорпиди,абе каквото даде Нептун. :D
6к.с. за тази е добра комбинация,с по-голям няма да направиш кой знае колко голяма скорост,
това е водоизместваща лодка.
icogiev
Мнения: 17
Регистриран на: Пон Авг 01, 2016 23:54
Местоположение: Варна
получил Браво: 2 пъти

Re: Какви са оптималните размери на лодка за море

Мнение от icogiev »

КИРО написа: 6к.с. за тази е добра комбинация,с по-голям няма да направиш кой знае колко голяма скорост,
това е водоизместваща лодка.
Ами баджанака ми дава сега един двутактов Ямаха 15кс за ползване докато изскочи читав 10-тина коня, който да си купя. По принцип главата не ме слуша и ако вида добро време 4км ще си вляза ако ще на гребла да излизам, вземам всички жилетки, фоерверки и каквото има от голямата лодка, ако опре до тях не дай си боже.

След 3 часа заминавам за пловдив да взема онази лодка която колегата каза, че може да става за нещо и след това :fish5:

По предната седмица излизах единият ден събота или неделя не помня, но имаше огромни вълни, бях само аз със скутера нямаше други лодки на около 3км срещу галата, всички бяха пред одрайфване, вълни доволно големи предполагам над 2 бала, не беше особено притеснително (поне за мен), но с тази черупка малката мисля, че по никакъв начин не мога да си позволя да съм навътре в дори по-добро време, пак ще си внимавам с прогнозите това е ясно.

Последно да попитам каква скорост мога да гоня с лодката? Защото примерно 4км ако съм навътре и ако тя вдигне 20км/ч ще изляза относително бързо, първо ще я пробвам в езерото как се държи после ще си правя експерименти в морето, някакви съвети относно тази конфигурация лодка/двигател имате ли?

Някакви подобрения които могат да подобрят стабилността и?

Поздрави.
Аватар
горан
Мнения: 440
Регистриран на: Съб Сеп 16, 2006 17:46
Риболов: Тролинг, джиг, кльонк
Местоположение: Казанлък
дал Браво: 24 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: Какви са оптималните размери на лодка за море

Мнение от горан »

icogiev написа: Ами баджанака ми дава сега един двутактов Ямаха 15кс ....

Последно да попитам каква скорост мога да гоня с лодката? Защото примерно 4км ако съм навътре и ако тя вдигне 20км/ч ще изляза относително бързо, първо ще я пробвам в езерото как се държи после ще си правя експерименти в морето, някакви съвети относно тази конфигурация лодка/двигател имате ли?

Някакви подобрения които могат да подобрят стабилността и?

Поздрави.
С този двигател и тази лодка, може би 15-20 км.ч ще са пределната скорост, която ще можеш да развиеш, макар че може и да има шанс да постигнеш нещо наподобяващо глисаж и скоростта да се вдигне до около 30 км., но това сам ще го установиш при тестовете, които задължително трябва предварително да направиш в спокойни води.
Няма нещо, което да може да подобри стабилността и, но ако сложиш едни хидрофоли на двигателя ЗНАЧИТЕЛНО ще подобриш управляемостта и, затова силно ти го препоръчвам /струват 30-тина лева/.

ПП. И сравнението, което си дал за качването от Мерцедес в БМВ е доста неточно, защото ти в момента се качваш от Мерцедес в Запорожец, а не в БМВ :wink:
cat
Мнения: 17
Регистриран на: Нед Яну 31, 2016 23:22
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Какви са оптималните размери на лодка за море

Мнение от cat »

Тази лодка от Карс Бг с 15 кс мотор ще вземе вода през транеца , иначе морето е пълно с лодки от този тип с 10 к с двигател си плават .
icogiev
Мнения: 17
Регистриран на: Пон Авг 01, 2016 23:54
Местоположение: Варна
получил Браво: 2 пъти

Re: Какви са оптималните размери на лодка за море

Мнение от icogiev »

Здравейте колеги, купих лодката сложихме 15 коня двигателя, с двама човека едва не се обърна на 60% от мощността.
На секундата го свалихме и сложихме 5 коня един архивен, с двама човека направо си заспа, не знам за скоростта не ме интересува предполагам 12-15км/ч, нестабилна е когато се изправя прав налага се да балансирам, което ми е доста забавно, замалко не паднах :mrgreen:

Като цяло утре ще излизаме към обяд за риба и ще мога да споделя повече не, че има кой знае какво да се очаква все пак говорим за някаква, малка черупка за 700лв, като цяло съм доволен, ще мога да хвана риба, няма да мога да изгоря горивото от резервоара на скутера, освен ако не реша да предприема пътешествие, нещото което ми хареса страшно много е че двама души можем да я разтоварим от буса и да я пуснем дори в най-гъстите камъни първо без да ме интересува и второ без да се притеснявам за нея.

Даже обмислям да си взема и един SOT рибарски каяк, малките съдове определено имат предимства.

Нещо което не ми хареса е че е прекалено лека отпред и дори с 5кс и човек пак се изправя много, но смятам да направя едно отделение отпред където да съхранявам багаж, котва, акомулатор и мисля, че нещата ще си дойдат на място, къде от Варна мога да си намеря "Ролбари" :D, искам да служат за опора когато се облягам?

Също така как мога да подсиля седалките, смолата не ми вдъхва доверие, плоскостите за сядане са 2см дебели по 30см широчина и около 1,5 дължина, не мога да събера каса с бира отдолу, а и ще се стопли, продават ли някъде цяла седалка с вграден термо сектор или да се правя на конструктор?

Поздрави и утре :fish5:
tojimi
Мнения: 30
Регистриран на: Пет Сеп 21, 2007 9:03
Местоположение: СОфИЯ
получил Браво: 3 пъти

Re: Какви са оптималните размери на лодка за море

Мнение от tojimi »

Не виждам защо давате пари, като може и с дюшеци да влизате в морето. Верен си е вица чукча писател , не читател. На язовир Искър дето вдига метър вълна се потопихме с такава черупка. За нашето море си трябва дървена лодка 7 м. поне и умения на морски вълк или нещо по-сериозно. Останалото е подритване на здравна, трудова и не знам каква си книжка. Не питай продавачи, а плувачи.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”