Въпрос за готвене на охтопод.

Пържена, на фурна или скара и каква ли още не, рецепти разни, коя от коя по-вкусна ... ммм ...
zz33
Мнения: 5
Регистриран на: Съб Окт 15, 2016 15:08
Риболов: морски , речен , подводен и с каяк
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Въпрос за готвене на охтопод.

Мнение от zz33 »

Благодаря колеги! Ето как ги направих. Първо и най-важно е варенето за да е крехко месото. След това нарязвам охтопода на дребни парченца и го осолявам , нарязвам стар лук и чесън , след което заедно с охтопода запържвам докато лукът почне лекичко да пооранжевява. Тогава сипвам половин бурканче доматено пюре и още продължавам да държа на котлона докато се поизпари водата от пюрето. След които нарязвам отгорре малко магданоз и ... готово. Друга още по-вкусна рецепта се оказа рецептата на valkil . Благодаря за което.
andonov_b
Мнения: 27
Регистриран на: Вто Дек 27, 2011 17:21
Риболов: Любителски
Местоположение: Русе
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Въпрос за готвене на охтопод.

Мнение от andonov_b »

За обработката до варенето нищо не мога да кажа. На мен много ми хареса нарязан на хапки и през тигана за 1-2 минути с зехтин и МНООООГО червен пипер
ivopopov
Мнения: 45
Регистриран на: Чет Ное 10, 2016 22:43
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Въпрос за готвене на охтопод.

Мнение от ivopopov »

На мен с масло повече ми допадат.
zz33
Мнения: 5
Регистриран на: Съб Окт 15, 2016 15:08
Риболов: морски , речен , подводен и с каяк
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Въпрос за готвене на охтопод.

Мнение от zz33 »

Понеже варенето е едно от най-важните упражнения , след повече от 5 г. проверяване на различни рецепти, ви споделям най-доброто което съм пробвал до момента. 1.Охтопода задължително се замразява на камък във фризера. Няма нужда от биене в скалите преди това. 2.Размразява се, слага се в тенджера със сладка вода и се вари 20 мин. Водата да го покрива в началото. Вари се на бавен огън и след това веднага се изважда и се хвърля в леген със студена вода. 3. Отново се слага в тенджерата и към новата вода се добавя около 100 гр. оцет. Вари се пак 20 мин. и после пак в легена със студена вода. 4.Пак се слага в тенджерата , като този път към водата се добавя и 250 гр. червено вино. 5.След като се вари 20 мин. се оставя малко да истине както е с водата. след това водата се изцежда. 5. Охтопода се обелва, НО ОБЕЛЕНОТО не се изхвърля , а се слага леко разтлано в една тава. В същата тава нареждате и охтопода , който преди това се нарязва на големи парчета. 6. Слагате масло отгоре върху парчетата и върху купчинката с обеленото. Слага се и сол на вкус. 7. Пече се във фурна докато стане ЛЕКО златист. След това ... да си оближеш пръстите. Мои приятели които са се хвалили колко добре им се получава, след като пробват тази рецепта я признават за много добра и забравят за предишните рецепти. Да ви е вкусно!
Аватар
баш майстора
Мнения: 5803
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 16:24
Риболов: Online
Местоположение: София
дал Браво: 1640 пъти
получил Браво: 1751 пъти

Re: Въпрос за готвене на охтопод.

Мнение от баш майстора »

Малко е врътня, но звучи интересно. Ще се пробва... при възможност... ;)
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
Публикувай отговор

Обратно към “Как да я сготвим?”