Маг ойл-а през призмата на времето...

Има шпула, има бигел, че и аванс се намира, що е то?
Публикувай отговор
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Маг ойл-а през призмата на времето...

Мнение от Мунчо »

Скъпи другари, пускам тази донякъде схоластична тема, не толкова защото периода от годината предразполага :lol: , а по чисто прагматични причини. След като се поползваха макари с тази иновация, как мислите - има ли тя своята практическа стойност, или е просто маркетингов фасон и демонстрация на излишна авангардност? И изобщо възможно ли е да мине без подобен вазелин макара, уж предназначена за него?
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1379 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Маг ойл-а през призмата на времето...

Мнение от Д-р Флекс »

Мисля, че изпитваш някакъв екзистенциален проблем, някаква нездрава фиксация към магсийла, мили Мимунчо... дано да е сезонна...

А конкретно на въпросите ти: а/ мисля, че на потребител на такава макара ще са му нужни поне три пълни сезона, за да установи в достоверни граници плюсовете и минусите й спрямо предходни модели, за един сезон аз не установих нищо друго, освен че драга на новата е с по-прецизна настройка; б/ както е казал далекоизточния мъдрец Дън, "боли ме дедовецо с какво ми е намазана котката, важно е да лови мишки" ...е, лови. Period.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Маг ойл-а през призмата на времето...

Мнение от Мунчо »

Именно, така е - аз също нямам против да ми е намазана котката(стига животинчето да не изпитва дискомфорт от тази работа), но когато ми го натрапят без възможност за избор и особено като скъпа, съмнителна иновативност, изпитвам известно раздразнение. Доколко реални са ефектите от него, доколко е трайно действието му в процеса на експлоатация, преди да се размаже по цялата повърхност на капачката, не е ли това търсен фарисейски начин за по-често обслужване(и заплащане - в нормалния свят, в лицензиран сервиз) на макарите, освен всичко останало? Доколко въобще е възможно една тънка обмазка да предотврати попадането на външни обекти в механизма на макарата, пък с колкото напредничав флуид? В крайна сметка, дали с липсващ такъв нова макара е примерно по-малко надеждна от старото поколение продукти, които не се ползваха от съмнителните ползи на тази технология? Как въобще старите модели и до момента работят без забележки, независимо че механизма им не е уж защитен по този начин?
Защото в крайна сметка май позовавайки се на цялостното творчество на същият Дън, май ще стигнем до заключителния му постулат "С него и без него - все тая"...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1379 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Маг ойл-а през призмата на времето...

Мнение от Д-р Флекс »

Доколко реални са ефектите от него, доколко е трайно действието му в процеса на експлоатация, преди да се размаже по цялата повърхност на капачката, не е ли това търсен фарисейски начин за по-често обслужване(и заплащане - в нормалния свят, в лицензиран сервиз) на макарите, освен всичко останало? Доколко въобще е възможно една тънка обмазка да предотврати попадането на външни обекти в механизма на макарата, пък с колкото напредничав флуид? В крайна сметка, дали с липсващ такъв нова макара е примерно по-малко надеждна от старото поколение продукти, които не се ползваха от съмнителните ползи на тази технология? Как въобще старите модели и до момента работят без забележки, независимо че механизма им не е уж защитен по този начин?

На повечето от горните въпроси ще имам аргументиран отговор не по-рано от края на сезон 2018, иншалла :D Ако междувременно нещо се разтече, ти ще си първият, който ще научи... :D
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Маг ойл-а през призмата на времето...

Мнение от Мунчо »

2018 година ще имам отговори и аз, въпреки че така или иначе за себе си съм убеден, че практическия ефект от магнитния цвик е илюзорен. Ако не се лъжа, в темите за обслужане на макари от този тип и нашите специалисти бях срещал мнения, че след известна експлоатация той просто липсва. Така или иначе мисля да дам за мазане(с конвенционални смазки) на две макари и изрично ще помоля да не ги гледжосват и с магнитен вазелин.
Истината за мен е, че ние сме насилени от "Дайва" да купуваме продуктите им във вида, в който ни ги натрапят, така както едно време в прованса човек имаше избор от един вид шпеков салам...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1481 пъти
получил Браво: 2195 пъти

Re: Маг ойл-а през призмата на времето...

Мнение от b_lomsky »

Наскоро гледах клип на някакъв руски корифей - състезател. Та човека извади три такива макари и каза, че ги ползва интензивно пет години без никаква профилактика и си работят перфектно.Дори имал случай след профилактика подобна макара да работи по-лошо. Ставаше въпрос за Сертейт. Така, че си на прав път.
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1379 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Маг ойл-а през призмата на времето...

Мнение от Д-р Флекс »

Истината за мен е, че ние сме насилени от "Дайва" да купуваме продуктите им във вида, в който ни ги натрапят, така както едно време в прованса човек имаше избор от един вид шпеков салам...
Ето, аз си знаех - проблемът е екзистенциален! :D
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Маг ойл-а през призмата на времето...

Мнение от Мунчо »

Абе то аз повече видове салам похапвах, ама въпроса е принципен и многопластов и гравитира около натрапването на ненужни, но оскъпяващи продукта "нововъведения"... :D
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Маг ойл-а през призмата на времето...

Мнение от quietriot »

Пак не разбрах , става ли , не става ли, не че скоро ще си купя такава макара, ма все пак ....
Аватар
yuri todorov
Мнения: 1965
Регистриран на: Вто Сеп 19, 2006 23:13
Риболов: spinning & casting
Местоположение: София
дал Браво: 648 пъти
получил Браво: 586 пъти

Re: Маг ойл-а през призмата на времето...

Мнение от yuri todorov »

Според едни, става,....според други, не!

А на тия, дето не смятат скоро да си купуват такива макари, им е все тая...... :lol:


NO FISHING, NO LIFE

http://orcaonline.org/


Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1379 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Маг ойл-а през призмата на времето...

Мнение от Д-р Флекс »

quietriot написа:Пак не разбрах , става ли , не става ли, не че скоро ще си купя такава макара, ма все пак ....
А! Ето на това ниво поставен, екцистенциалният въпрос има следния отговор от мен: магсийл-Лувиaс е като Сертейт спрямо Лувиaс-преди-магсийла! :D
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Маг ойл-а през призмата на времето...

Мнение от Мунчо »

"Сега искам да съм такъв, какъвто бях тогава, когато исках да съм такъв, какъвто съм сега", дейба...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
fisherman
Мнения: 689
Регистриран на: Чет Яну 26, 2006 20:51
Местоположение: Перник
дал Браво: 115 пъти
получил Браво: 83 пъти

Re: Маг ойл-а през призмата на времето...

Мнение от fisherman »

Д-р Флекс написа: а/ мисля, че на потребител на такава макара ще са му нужни поне три пълни сезона, за да установи в достоверни граници плюсовете и минусите й спрямо предходни модели, за един сезон аз не установих нищо друго, освен че драга на новата е с по-прецизна настройка;
Аналогично,но за два сезона,два Сертейта ползвани с примамки 15-35гр.,интензивен морски спининг ,понякога здарви борби с риби :D ,не усещам разлика в работата им.За пример ,двата заубера на приятелчето ми след един сезон виеха като глутница гладни вълци,всичко благодарение на морската вода.Онзи ден им се сменяха лагери и смазки.Не знам каква е ползата от въпросното магнитно масло,но явно има такава.За сега съм доволен.За сладководен риболов може да се мине и без него.
А това за изнасилването ме потресе :lol:
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Маг ойл-а през призмата на времето...

Мнение от milen_ilchev »

Притежавам 3 боя Сертейта и основно ги взех за да не се занимавам с отваряне и почистване. Единия е от първите модели, а другите от втората вълна с магоил и на лагера на бигела. Не помня на колко години са, но основната причина, заради която ги купих е изпълнена! Няма промяна в начина им на работа. Водя ги на морски и сладководен риболов. От около две години имам и Ignis. Също е без проблеми. След всеки риболов ги изплаквам и подсушавам. От скоро си взех и един мултипликатор Zillion, на който лагерите на шпулата са с тази технология. А там нещата са доста по-интересни. Оборотите са в порядъка на 20-30 хиляди.
Не смятам, че тази технология може с нещо да се "издъни" или развали доброто усещане от работата с макарата. Естествено нищо не е вечно, но и без това "технологично чудо" макарите пак ще си работят прекрасно.
Аватар
Павел Иванов
Мнения: 10853
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 1:29
Риболов: на маса
Местоположение: София
получил Браво: 189 пъти

Re: Маг ойл-а през призмата на времето...

Мнение от Павел Иванов »

Ш се уметна по простата причина , че отговарям на поне две от изискванията . Плозвал съм и ползвам и от старите Дайви и от новите , при това мога да констатирам наличните 3 зими + малко за използване на макара с маг - сийл , Сертейт примерно . Та като казвам Сертейт да съпоставя два такива :

- е те тоя :

Изображение

- и е тоя :

Изображение

Ако за база имаме три годишна екслоатация то със сигурност маг сийловият има повече плюсове отколкото класическият . Примерно общата работа като цялостен механизъм си е Сертейт , много здрава машина но след повечко натоварване си почва едно дреждене в механизъма който се оправя единствено с ново смазване . Това е и при двата модела и е равнозначно . Тук обаче идва фактора зима и както ти е известно Муня , отношението ми към макарите като цяло . Да , в маг сийла наистина има леб , при това доста особено когато иде реч за зимна експлоатация и отношение към макарата като консуматив който в никакъв случай няма нужда да се пази ! Определено "затягането" зимъска при маг сийловият вариант е сведено до зиро ниво , както и устойчивостта му на фърляне макарата върху песока . Единствен недостатък е пВх паразитката която много лесно се чупи при опускане върху теракота , но за сметка на това хода на самата макара е много по-читав . Та специално тази иновация я приемам като плюс отвсякъде .

пп - това за разлопването на дръжката при "синият" ще го пропуща щото не ти е по него питането :wink:
Ако спорите с идиот, има голяма вероятност в този момент той да прави същото.
Марк Твен.


Спинингиста , разширени вени нямааааа !

http://www.nflcc.com/
Публикувай отговор

Обратно към “Макари”