След като опазихме реките и рибите, да вземем да опазим и планините

Място за всеки, който се вълнува от обкръжаващата го среда по време на риболов и иска да помогне за опазването и подобряването й.
Аватар
bat.galin
Мнения: 1952
Регистриран на: Чет Дек 06, 2007 18:50
Местоположение: Добрич
дал Браво: 637 пъти
получил Браво: 446 пъти

След като опазихме реките и рибите, да вземем да опазим и планините

Мнение от bat.galin »

Тъжна картинка е този подфорум, да не говорим за датите на последните публикации - отпреди повече от година.
Пиша в тази тема до желаещите да се присъединят към този апел: https://makeyourmark.panda.org/bg/pirin
И моля нежаещите да да се присъединят да си направят отделна тема и да пишат в нея.
Аватар
Д.Граховски
Мнения: 1234
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 19:48
Риболов: Спининг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 241 пъти

Re: След като опазихме реките и рибите, да вземем да опазим и планините

Мнение от Д.Граховски »

Съгласен съм. Трябва повече действие и по-малко мрънкане. Подкрепих петицията :)
http://maximo.bg

Спининг клуб "Бобър"

Catch & Release

"Човешкият устрем не бива да има граници. Колкото и зле да изглежда животът, докато има живот, има и надежда." Stephen Hawking
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: След като опазихме реките и рибите, да вземем да опазим и планините

Мнение от babydoctor »

А тия, дето сме разккрачени? Аз съм ЗА опазване на природата, но само идиот не би признал, че Банско например има спешна нужда от нови лифтове и влекове. Както и нови такива, заедно с писти, по други планини. Това е ресурс на България и трябва да се използва, това е поминък за местните и пари в хазната. А балансираното използване на тези ресурси няма нужда да търсим далеч - Алпите са ни под носа - и френските, и италианските, и швейцарските...Против крайностите съм. По-добре е да пазим от съсипване и възстановявааме това, което сме прецакали, като рилските езера например...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Markony
Мнения: 2007
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 15:54
Местоположение: с. Гурмазово
дал Браво: 195 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: След като опазихме реките и рибите, да вземем да опазим и планините

Мнение от Markony »

babydoctor написа:А тия, дето сме разккрачени? Аз съм ЗА опазване на природата, но само идиот не би признал, че Банско например има спешна нужда от нови лифтове и влекове. Както и нови такива, заедно с писти, по други планини. Това е ресурс на България и трябва да се използва, това е поминък за местните и пари в хазната. А балансираното използване на тези ресурси няма нужда да търсим далеч - Алпите са ни под носа - и френските, и италианските, и швейцарските...Против крайностите съм. По-добре е да пазим от съсипване и възстановявааме това, което сме прецакали, като рилските езера например...
Док, много те уважавам, но отново се изказа неподготвен... Имам мнение по въпроса, но за да го споделя ще са ми необходими поне 2 часа писане! И много те моля не бъди на всяка манджа мерудия. Разбирам че ти е скучно, но става досадно :tup:
NOMINATIONS BUG ...
http://www.kenga-bg.info
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: След като опазихме реките и рибите, да вземем да опазим и планините

Мнение от babydoctor »

Маркони и аз мога да пиша с часове по темата, но се опитах да бъда кратък. По нея съм подготвен от ранна детска възраст, баща ми беше в Институт за гората и много от днешните природозащитници той им е преподавал и изпитвал. Книгите му заемат бая част от библиотеката вкъщи,, а тя е цяла стена.Сегашните гори са плод на социализма от 50-60тте години, когато се е извършвал масиран дърводобив и вековни широколистни гори са изсечени до голо, заменени с новопосадени бор и смърч...Това е проблем и за водата, защото иглолистието вода не държи, не може да замени дъб, бук, габър и т.н.Да не говорим, че при тях се развива подлес, който пък е храна и укритие за дивеча...Та мисълта ми е, че не са нужни крайни изказвания, а балансирано отношение и разумен компромис. Пак ще напомня за Алпите, а не са само те - ей ни и Татрите...И не знам защо реши, че ми е скучно, ако ми беше скучна работата, отдавна да съм я сменил. Всъщност навремето четях всичката налична литература вкъщи и се готвех да тръгна по стъпите на баща си, но осъзнах, че цял живот ще бъда просто синът на проф. Петров и затова станах д-р Петров... :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
bat.galin
Мнения: 1952
Регистриран на: Чет Дек 06, 2007 18:50
Местоположение: Добрич
дал Браво: 637 пъти
получил Браво: 446 пъти

Re: След като опазихме реките и рибите, да вземем да опазим и планините

Мнение от bat.galin »

само да направя следната уговорка:
"поминъкът" бяха картофите и катрофените ниви.
сега на тяхно място има хотели и "хотелиери".
е какво - след като няма повече ниви за продаване и купуване, трябва да се сече, така ли ?
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: След като опазихме реките и рибите, да вземем да опазим и планините

Мнение от babydoctor »

Ти сам го каза, хотелите заменсиха картофите, знаеш кое е по-добро. Нови влекове трябват, това е ясно, а без сеч не става. И не съм против петицията, а против безапелационния й тон и пълното отсъствие на диалогичност. Що забъркаха и Байкушевата мура глупаците, ще остане да тегне на свестта им. Виж, на територията на РБ годишно се изсичат бракониерски 5-6 писти и толкова влекове, ако не и повече. Но не, за това на никого не му пука, щото няма пари там. Бреговете на реките ни са оголени и продължават да се оголват.И като споменах за диалог, толкова ли е трудно да се задължи този, дето ще прокарва писта или лифт, да залеси двойно по-голяма площ и да се грижи, докато поотраснат дърветата? Това е разумното, а не да се прегръщат дърветата, защото некои хора дават некви пари..Е, ще дам друг пример - против зарибяването съм, преди бракониерството да се сведе до някакви поносими граници. Което не ме спира всяка година да внасям пари за зарибяване, въпреки, че така захранвам мръвкарите по места...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: След като опазихме реките и рибите, да вземем да опазим и планините

Мнение от babydoctor »

Дано...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
bat.galin
Мнения: 1952
Регистриран на: Чет Дек 06, 2007 18:50
Местоположение: Добрич
дал Браво: 637 пъти
получил Браво: 446 пъти

Re: След като опазихме реките и рибите, да вземем да опазим и планините

Мнение от bat.galin »

Хората от Трън организират протестен марш срещу плановете за златодобива в района. Боян Петров ще ни води от село Лялинци (Трънско) до връх Стража. Елате на тази страхотна разходка тази неделя (12/3) в 10.30 - село Лялинци. За хората от Трън вашата подкрепа е изключително важно! Да знаят, че не са сами в тази тежка битка.
Публикувай отговор

Обратно към “Екология”