Забрана за любителски риболов - отговор от ИАРА (в свободни и платени водоеми)

Дискусии на тема контролни органи, закони и тяхното прилагане, бракониерите, и мястото на любителя риболовец в омагьосан кръг.
Публикувай отговор
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Забрана за любителски риболов - отговор от ИАРА (в свободни и платени водоеми)

Мнение от koko7784 »

И аз чух за обща забрана до 31.5. дали е вярно и кога ще се разбере?
Дано не е както всяка година в последния ден.
Аватар
Милен Динков
Мнения: 1952
Регистриран на: Вто Дек 21, 2004 13:00
Местоположение: СВИЩОВ
дал Браво: 291 пъти
получил Браво: 463 пъти

Re: Забрана за любителски риболов - отговор от ИАРА (в свободни и платени водоеми)

Мнение от Милен Динков »

Аз съм КАТЕГОРИЧНО ЗА забрана до 31 Май - стига с тия периоди ОТ - ДО. Едно време така си беше и така трябва да бъде. Ние не сме за такива забрани за определени риби. Няма контрол, а и да има, никой не спазва закона. Всеки иска да мине метър с тия вратички в закона - аз съм УЖ за распер, щука или бяла риба, но ще си ловя и други риби. И може да го прави всеки, докато не бъде заловен със забранена риба в живарника, в раницата или скрита между седалките на колата.

Вие мислите за язовирите, но аз и мои приятели мислим за река Дунав. Сега ще ви кажа какво става по реката. Забраната влиза в сила от 15 април - ОК. На 1 Май се разрешава распера и щуката. Всички мрежари тръгват масово по реката за распер и щука??? Да бе!! Масово се ловят всички други риби, особено сом, който го смазват по пясъците, където той си хврля хайвера точно в този период. Да не говорим за другите забранени риби. И никой не им пречи, тъй като са около 100 лодки само около Свищов. Кой може да ги проверява непрекъснато, дори и нощем. Никой. Ловят масово забранена риба. Кой може да им забрани да не влизат в реката и да пускат мрежи - НИКОЙ, ТЪЙ КАТО СА СИ В ПРАВОТО ДА ГО ПРАВЯТ!
От 15 май е същата работа с бялата риба, че и с дунавската скумрия. А и никой не може да им забрани, а и на нас любителите, да ловим или да сме на риболов, тъй като има разрешени риби отново. Друг е въпросът за уловените забранени риби - всеки си носи отговорността, ако видиш ли бъде хванат с такива риби. Може да сме на спининг, но хванем ли сом трябва да го върнем във водата, което няма да се случи при 90% от спинингистите, а какво остава за едни мрежари.

Та, какво се получава напрактика - за мрежарите забраната е 15 дена. От 15 април до 1 май. Ми браво, много хубаво. Едно време лодка нямаше в реката 45 дена. За нощно време не знам, там е друга работа. Дори и сега да има 45 дневна забрана, нощем пак ще има бракониери или заложени мрежи, които не се вадят с месеци.


Ето защо, аз съм твърдо ЗА цялостна забрана. Нищо на никой няма да му стане, ако поизчака още 15 дена и след това да иде за бяла риба. Нека оставим рибите на спокойствие. Не вярвам, че ще се пусне сом, както вече споменх горе, ако се хване на тролинг в язовир при риболов на бяла риба, нали? Кой ще осъществи контрол по язовирите на тролингистите? Никой, а и няма как. Това може да стане от самите риболовци, самите те да си наложат този контрол върху себе си. Да си променим начина на мислене и да почнем да пускаме по-често уловените риби, не само в забранения период. Но, това са само мои мечти и надежди за едно по-светло бъдеще в риболова, а и не само там.

Нека забраната да започне така:
- щука от 15 Февруари
- распер - от 1 Март
- бяла риба - от 15 март

Но нека да е до 1 Юни! Нека има тотална забрана за влизане с лодка както в река Дунав, така и в язовирите до 1 юни.

Аа, някой да не си мисли, че тия изброените риби с вече влязла забрана не се ловят по реката с мрежи? Ловят се, че се и продават пълни с хайвер.

Стига толкова съм писал, че много ще ме хулите сега. :lol: :lol: :lol:
Аз мнението си никога няма да променя, ако щете да извадите и от 10 кладенеца вода!

Поздрави и да си пускате голяма част от риби обратно във водата, за да има и утре на какво да се радваме! :D :D :D
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Забрана за любителски риболов - отговор от ИАРА (в свободни и платени водоеми)

Мнение от koko7784 »

Вие мислите за язовирите, но аз и мои приятели мислим за река Дунав.
Прочетох до тук и спрях!
Не може заради р.Дунав законите в България да се променят.
Контрола е най-важното нещо и докато го няма периода на забраната е без значение!
Аз съм за поетапната забрана според вида риба.
Поздрави....
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Забрана за любителски риболов - отговор от ИАРА (в свободни и платени водоеми)

Мнение от sestrata »

Аз пък съм КАТЕГОРИЧНО да НЯМА забрана за любителски риболов по река Дунав през размножителния период. :-)
---
1. Защото забраната е безсмислена, ако е разрешен стопанския риболов преди 15 Април. Да не би рибите да не са пълни с хайвер преди 15 Април? И да не се ловят с тонове в това число разрешения от закона процент прилов на маломерни и забранени риби? Напълно законно.
2. Защото забраната е безсмислена, ако е разрешен стопанския риболов след 1 Юни, когато и да се измести датата, ще продължава с пълна пара щавенето с мрежи на тонове риба за продажба на пазара. Напълно законно.
3. Защото по време на общата забрана хептен няма никой по реката да сигнализира ИАРА, че се пускат мрежи.
4. Защото ИАРА няма нито достатъчен брой амбицирани и високоморални инспектори, нито лодки и кораби да се контролира участък от 470 км! Да не говорим, че и тези лодки дето ги има, са малко хората с опит да ги карат зиме и лете. И няма шанс да има, докато заплатата им не стане такава, че да си струва риска бракониер да ти потроши колата нощем, да ти пробие лодката, да ти ошамари детето и т.н. Въобще, контролът по Реката не е като да минеш с моторетката по Тунджа и да събереш въдиците на хлапетиите...
5. Защото рибите по Дунав са колкото български, толкова румънски и сръбски. Законите са различни и забраните са различни. Нали никой не си мисли, че рибите спазват държавната граница?

---

Колкото до пускането на рибите обратно във водата, то утре във всички случаи ще носи радост на някого. Ако не на любител риболовец, то на стопанския с мрежата...
---
Това е реалността в България, Ръмъния и Сърбия. Другата е Германската. Високо заплатен риболовен курс, само частни водоеми, скъп билет и такса за всеки водоем. И накрая, глоба ако пуснеш мерна риба и не си я утрепал с чука. :lol:
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
Аватар
lacho44
Мнения: 190
Регистриран на: Съб Окт 03, 2009 22:14
Местоположение: Русе
дал Браво: 374 пъти
получил Браво: 1024 пъти

Re: Забрана за любителски риболов - отговор от ИАРА (в свободни и платени водоеми)

Мнение от lacho44 »

Аз пък съм за тотална забрана за стопанския риболов по р.Дунав. За сега съм доволен и на това, че все повече участъци по реката се забраняват за подобен риболов.
Не знам дали само аз ли съм с розови очила, но много често забелязвам кръжащи лодки на ИАРА и гранична полиция. Веднъж дори присъствах на влачене на рибарска лодка от катер на гранична полиция към България, а на брега ги очакваха от ИАРА.
Морски
Мнения: 128
Регистриран на: Вто Окт 09, 2018 13:04
Риболов: Всякакъв
Местоположение: Варна
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: Забрана за любителски риболов - отговор от ИАРА (в свободни и платени водоеми)

Мнение от Морски »

А, аз ли недовиждам или Варненска област я няма в тази заповед?
nikolas3
Мнения: 226
Регистриран на: Нед Май 22, 2011 18:09
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Забрана за любителски риболов - отговор от ИАРА (в свободни и платени водоеми)

Мнение от nikolas3 »

И Панчарево го забраняват за първи път от доста време. Дано да се спазва и контролира.
Американски форум: Питаш нещо и ти отговарят.
Руски форум: Питаш нещо и теб те питат.
Български форум: Питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп!
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Забрана за любителски риболов - отговор от ИАРА (в свободни и платени водоеми)

Мнение от naso »

Извинявам се, ама това Враждебна кравина - Черното ли е?
Дето го засипват?
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Забрана за любителски риболов - отговор от ИАРА (в свободни и платени водоеми)

Мнение от naso »

Пак се замислих, може би това кравина да означава Кривина :roll:
Ще приемем, че са разрешени и двете :) :fish15: Враждебна и Кривина. :wink:
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Забрана за любителски риболов - отговор от ИАРА (в свободни и платени водоеми)

Мнение от babydoctor »

nikolas3 написа:И Панчарево го забраняват за първи път от доста време. Дано да се спазва и контролира.
Е това е връх на тъпотата - като му сменят 2-3 пъти рязко нивото, голямо размножаване ще падне :mrgreen:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Златев
Мнения: 2184
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 15:17
Местоположение: Варна
дал Браво: 955 пъти
получил Браво: 179 пъти

Re: Забрана за любителски риболов - отговор от ИАРА (в свободни и платени водоеми)

Мнение от Златев »

А как стои въпросът с р. Дунав?
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
Аватар
shaman
Мнения: 3336
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:49
Риболов: Спининг, муха и от скоро кльонк с каяк :)
Местоположение: Русе
дал Браво: 204 пъти
получил Браво: 462 пъти
Обратна връзка:

Re: Забрана за любителски риболов - отговор от ИАРА (в свободни и платени водоеми)

Мнение от shaman »

Златев написа:А как стои въпросът с р. Дунав?
От 1.05 са разрешени распера и щуката.
От 16.05 (ако не удължат забраната) ще е разрешена и бялата риба и карагьоза.
От 1.06 - е свободен за риболов изцяло
--------------
http://www.starividri.org
Публикувай отговор

Обратно към “ИАРА, законът, бракониерите ...”