Извън бордов двигател Проблем с охлаждането

Минава, големият кораб минава ...
y2j
Мнения: 18
Регистриран на: Нед Юли 16, 2017 15:18
дал Браво: 2 пъти

Извън бордов двигател Проблем с охлаждането

Мнение от y2j »

Здравейте колеги ! Имам евинруд двигател и преди време го прегрях зарди стар импелер. Направих основен ремонт (направиха ми го ). Когато завъртя маховика с бормашина (махна свещите за да олекотя движението) излиза хубава струя вода от контролната пробка, което гарантира и добро охлаждане. Каналите през който минава охлаждащата струя са почистени. Когато го запаля неизхвърля вода през пробката (нито в движение нито на място). Извода е че по някакав начин газовете от аспоха попадат в охлаждането. Става въпрос за евинруд 4 коня двутактов двигател. Някои има ли актуални идеи и как мога да отстраня проблема ?
Благодаря !!!
Тодор Василев
Мнения: 291
Регистриран на: Чет Мар 01, 2012 1:31
Риболов: СЕНЧЕСТ
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: Извън бордов двигател Проблем с охлаждането

Мнение от Тодор Василев »

Вероятно газовете не от ауспуха а от друго място влизат в охладителната система.
Завърти двигателя по дълго време и ако можеш запуши изхода на водата. Ако се появи вода в цилиндъра работата е ясна.
y2j
Мнения: 18
Регистриран на: Нед Юли 16, 2017 15:18
дал Браво: 2 пъти

Re: Извън бордов двигател Проблем с охлаждането

Мнение от y2j »

Тодор Василев написа:Вероятно газовете не от ауспуха а от друго място влизат в охладителната система.
Завърти двигателя по дълго време и ако можеш запуши изхода на водата. Ако се появи вода в цилиндъра работата е ясна.
Пробах го и това, масленич филм е идеален по буталата . Незнам как да разбера какво му е. :|
Тодор Василев
Мнения: 291
Регистриран на: Чет Мар 01, 2012 1:31
Риболов: СЕНЧЕСТ
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: Извън бордов двигател Проблем с охлаждането

Мнение от Тодор Василев »

Надуй го през свещите с компресор.
Ако пропуска е толкова голям както обясняваш ще се разбере.
Майсторите които са ти направили двигателя какво казват по въпроса. Защо не им го закараш.
y2j
Мнения: 18
Регистриран на: Нед Юли 16, 2017 15:18
дал Браво: 2 пъти

Re: Извън бордов двигател Проблем с охлаждането

Мнение от y2j »

Тодор Василев написа:Надуй го през свещите с компресор.
Ако пропуска е толкова голям както обясняваш ще се разбере.
Майсторите които са ти направили двигателя какво казват по въпроса. Защо не им го закараш.
Това с компресора си заслужава, не бях се сетил. Ами то човека дето го прави ми е приятел ... занимава се от доста време с двигатели, но на такова нещо каза, че не е попадал . Общо взето си иам една котва за лодка !
Аватар
КИРО
Мнения: 1422
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 18:42
Местоположение: ВАРНА
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 25 пъти

Re: Извън бордов двигател Проблем с охлаждането

Мнение от КИРО »

y2j написа:........... Общо взето си иам една котва за лодка !
Колега,само преди месец бях на твоето мнение горе долу.
От март до към края на юли си правех ремонт на лодката,абе направо си я
правех по нов начин,и малко преди да я пусна на вода,ми блокира мотора.
Оставих я,започнах да ходя на "работа",че съвсем бях я забатачил там.
Почнах се ровя какви мотори да си купувам,и т.н.
Докато една неделя,голяма аларма у дома,двете внучки вдигнаха къщата
с главата нагоре още от 7 часа,взех си кафето и в сервиза.
Отворих си щората,то гледката същата,лодката насреща ми - ама нещо ме жегна леко.
Шурито на лов,след час мотора беше готов за изваждане,след още 2 часа беше в мазата на шурито,
надвечер видяхме и повредата.
Е те туй нещо незнайно как е влязло вътре
Изображение
Разбрах че всичко друго си е ОК,след 4 дена ми докараха комплект нови гарнитури,
и сега мотора пак е на линия.
https://youtu.be/hyOz2JHpCb0

Искам да ти дам кураж,че не всичко винаги е загубено.
cat
Мнения: 17
Регистриран на: Нед Яну 31, 2016 23:22
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Извън бордов двигател Проблем с охлаждането

Мнение от cat »

По вероятно е отработени газове да проникват от някъде в охладителната система , само предполагам понеже не съм отварял точно такъв мотор но някъде долу окол водната помпа да не би да има обща гарнитура с ауспуха и от ам да идва проблема .
Васко
Мнения: 146
Регистриран на: Нед Мар 09, 2014 13:51
Риболов: тролинг
Местоположение: Шумен(язовир Тича)
дал Браво: 99 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Извън бордов двигател Проблем с охлаждането

Мнение от Васко »

да не би да има обща гарнитура с ауспуха и от ам да идва проблема .[/quote]Има на моя е между блока и ботуша,един познат имаше точно такъв проблем,гарнитурата където минават ауспусните газове беше прегоряла
y2j
Мнения: 18
Регистриран на: Нед Юли 16, 2017 15:18
дал Браво: 2 пъти

Re: Извън бордов двигател Проблем с охлаждането

Мнение от y2j »

Васко написа:да не би да има обща гарнитура с ауспуха и от ам да идва проблема .
Има на моя е между блока и ботуша,един познат имаше точно такъв проблем,гарнитурата където минават ауспусните газове беше прегоряла[/quote]


Всички гарнитури ги смених . Ебем ли го у пустиняка. От нчкаде влизат газове и връщат водата. Незнам какво да го права вече...
Аватар
gogopike
Мнения: 274
Регистриран на: Нед Авг 29, 2010 14:21
Местоположение: Balgarene plevensko
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 35 пъти
Обратна връзка:

Re: Извън бордов двигател Проблем с охлаждането

Мнение от gogopike »

Колега ,дай точните данни на мотора.
Всичко което за другите е кофти за мен е добре.
y2j
Мнения: 18
Регистриран на: Нед Юли 16, 2017 15:18
дал Браво: 2 пъти

Re: Извън бордов двигател Проблем с охлаждането

Мнение от y2j »

gogopike написа:Колега ,дай точните данни на мотора.

Евинрут - 2 тактов двигател , 4 коня. След основен ремонт (сменени бутала сегменти, всички гарнитури) Има добра комресия след ремонта и пали айде не от първия път но от втория. Ремонта се наложи, след, като двигателя го прегрях, поради стар импелер.
Проблемът е когато го запаля, влизат газове от ауспоха или от нчкаде и връщат водата и няма охлаждане. Когато го захвана с бор машина за маховика изхвърля добра струя от контролната пробка, а когато го запаля първите 10 секунди изхвърля минимална струя вода. След акто подам гас изхвърля пара или газове количеството е малко и немога да преценч какшо точно е. Но не е вода .

визуално изглежда така - https://www.garzonstudio.com/outboard/e ... 46B36.html

- https://picclick.co.uk/Evinrude-4hp-2st ... 46860.html
Последно промяна от y2j на Нед Сеп 17, 2017 10:21, променено общо 1 път.
y2j
Мнения: 18
Регистриран на: Нед Юли 16, 2017 15:18
дал Браво: 2 пъти

Re: Извън бордов двигател Проблем с охлаждането

Мнение от y2j »

y2j написа:
gogopike написа:Колега ,дай точните данни на мотора.

Евинрут - 2 тактов двигател , 4 коня. След основен ремонт (сменени бутала сегменти, всички гарнитури) Има добра комресия след ремонта и пали айде не от първия път но от втория. Ремонта се наложи, след, като двигателя го прегрях, поради стар импелер.
Проблемът е когато го запаля, влизат газове от ауспоха или от нчкаде и връщат водата и няма охлаждане. Когато го захвана с бор машина за маховика изхвърля добра струя от контролната пробка, а когато го запаля първите 10 секунди изхвърля минимална струя вода. Следа кто подам гас изхвърля пара или газове, количеството е малко и немога да преценя какво точно е. Но не е вода .

визуално изглежда така - https://www.garzonstudio.com/outboard/e ... 46B36.html

- https://picclick.co.uk/Evinrude-4hp-2st ... 46860.html
Аватар
gogopike
Мнения: 274
Регистриран на: Нед Авг 29, 2010 14:21
Местоположение: Balgarene plevensko
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 35 пъти
Обратна връзка:

Re: Извън бордов двигател Проблем с охлаждането

Мнение от gogopike »

Колега,не знам какво имаш предвид под контролна пробка за този мотор.Ако имаш предвид отворите на ботуша 6 или 8 по спомен значи много си се объркал.Тези мотори нямат строго обособена контролна пробка.Охлаждането на тези мотори е свързано с испускателната система и от тези отвори при запален мотор излизат газове и пръски вода и пара.При незапален двигател може да искарва вода щото няма газове.И тези мотори са с два модела импелери единия е зад перката а другия отгоре .Щом си сменил всичко карай няма да го прегрееш.бстига са занимава с глупости.Това е стара и надеждна малария но е далече от съвременните мотори.
https://www.youtube.com/watch?v=m6I2HKJ7WWI
Всичко което за другите е кофти за мен е добре.
y2j
Мнения: 18
Регистриран на: Нед Юли 16, 2017 15:18
дал Браво: 2 пъти

Re: Извън бордов двигател Проблем с охлаждането

Мнение от y2j »

gogopike написа:Колега,не знам какво имаш предвид под контролна пробка за този мотор.Ако имаш предвид отворите на ботуша 6 или 8 по спомен значи много си се объркал.Тези мотори нямат строго обособена контролна пробка.Охлаждането на тези мотори е свързано с испускателната система и от тези отвори при запален мотор излизат газове и пръски вода и пара.При незапален двигател може да искарва вода щото няма газове.И тези мотори са с два модела импелери единия е зад перката а другия отгоре .Щом си сменил всичко карай няма да го прегрееш.бстига са занимава с глупости.Това е стара и надеждна малария но е далече от съвременните мотори.
https://www.youtube.com/watch?v=m6I2HKJ7WWI

Преди да се скапе, изхвърляше вода и имаше стабилна струя, не като да го имам вече повреден ии да незнам как би трябвало да е. Модела има контролна пробка от която излиза струя вода ако се охлажда правилно. Ако струята е накъсана мотора загрява... минава над 100 градуса и започват детонациите, т.е. да работи неправилно. Това ще доведе до пълно износване и амортизиране на бутала сегменти и цилиндри. Аз веднъж вече смених всичко само защото не обърнах внимание на водната струя, която илизаше накъсано и това се случи за един риболов или по точно за 20 минути.
Аватар
gogopike
Мнения: 274
Регистриран на: Нед Авг 29, 2010 14:21
Местоположение: Balgarene plevensko
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 35 пъти
Обратна връзка:

Re: Извън бордов двигател Проблем с охлаждането

Мнение от gogopike »

Разбрах колега.Значи това е нещо елементарно.Прегледай бавно и спокойно всичко.Случвало ми се е много пъти за нещо дребно да си блъскам тиквата с дни.И обърни внимание точно на детайлите в които си 100 пр сигурен че са Ок.Мойте моторри аз си ги правя и поддържам и не съм имал ядове.Дай снимки да мислим заедно.
Всичко което за другите е кофти за мен е добре.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”