Монтаж за болонезе

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
Никола Радов
Мнения: 11
Регистриран на: Съб Юли 21, 2018 17:19
Риболов: Дънен

Монтаж за болонезе

Мнение от Никола Радов »

Здравейте! Наскоро ми подариха едно болонезе 6 метра , но аз си нямам на представа какъв монтаж ми трябва за болонезе , защото съм ловял само на директен. Този добър ли е за Струма ? Благодаря предварително !
...
untitled-5 (1).jpg
untitled-5 (1).jpg (29.64 KiB) Преглеждано 7847 пъти
Аватар
Doktor-5
Мнения: 3136
Регистриран на: Пет Юни 09, 2006 15:16
Местоположение: гр.Бургас
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 71 пъти
Обратна връзка:

Re: Монтаж за болонезе

Мнение от Doktor-5 »

Да, върши работа, но при много бавно течение.
До колкото знам по Струма има доста добри майстори на болонезето и там основно ползват верижки от съчми директно до повода.
Има и вирбел естествено в края на верижката.
Успех с новата въдица!
.....Ако един състезател участва във всички възможни турнири, то рано или късно, по независими от него причини и обстоятелства, все някога става първи....(Киро Джигита)

КСР ВИДРАКС
Никола Радов
Мнения: 11
Регистриран на: Съб Юли 21, 2018 17:19
Риболов: Дънен

Re: Монтаж за болонезе

Мнение от Никола Радов »

Doktor-5 написа:Да, върши работа, но при много бавно течение.
До колкото знам по Струма има доста добри майстори на болонезето и там основно ползват верижки от съчми директно до повода.
Има и вирбел естествено в края на верижката.
Успех с новата въдица!
Благодаря! Аз това чакам , да пише някой майстор на болонезето :lol:
Аватар
PAMPASA
Мнения: 1704
Регистриран на: Сря Яну 17, 2007 23:04
Местоположение: София
дал Браво: 181 пъти
получил Браво: 165 пъти

Re: Монтаж за болонезе

Мнение от PAMPASA »

Doktor-5 написа:................. основно ползват верижки от съчми ,директно до повода..........
Първо уточнявам ,че не съм майстор...............Док много точно го е описал : / отдолу -нагоре / - кука , 15-20 см. повод ,микровирбел ,верижка от съчми ,плувка "буре" или "морков" - в грамаж 3-5-гр.

п.п. Така описания монтаж ,може да се ъпгрейдне и с поставяне на малка съчма на повода.............. :wink:
Един ден ,ще накарам България да се гордее с мен......
Никола Радов
Мнения: 11
Регистриран на: Съб Юли 21, 2018 17:19
Риболов: Дънен

Re: Монтаж за болонезе

Мнение от Никола Радов »

PAMPASA написа:
Doktor-5 написа:................. основно ползват верижки от съчми ,директно до повода..........
Първо уточнявам ,че не съм майстор...............Док много точно го е описал : / отдолу -нагоре / - кука , 15-20 см. повод ,микровирбел ,верижка от съчми ,плувка "буре" или "морков" - в грамаж 3-5-гр.

п.п. Така описания монтаж ,може да се ъпгрейдне и с поставяне на малка съчма на повода.............. :wink:
Значи е като този на снимката само където верижката трябва да е точно над вирбела или :oops: ? И също така вирбел №20 ще стане ли ?
Аватар
PAMPASA
Мнения: 1704
Регистриран на: Сря Яну 17, 2007 23:04
Местоположение: София
дал Браво: 181 пъти
получил Браво: 165 пъти

Re: Монтаж за болонезе

Мнение от PAMPASA »

Да , като на снимката , но верижката е свалена до микровирбела ( съответно ползвай най-малките, които намериш по магазините).
За да имаш по-добър контрол над линията - не е грешка да се ползват по-тежки плувки ( добре утежнени ).
Един ден ,ще накарам България да се гордее с мен......
Коста Марков
Мнения: 151
Регистриран на: Пон Дек 20, 2010 21:39
Риболов: allrounder, но дупки у вода не копаМ, с пластмаси не тропам.
Местоположение: Монтана
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Монтаж за болонезе

Мнение от Коста Марков »

Също би било добре съчмите да нарастват по размер. Може да оставиш и разстояние между първите. Давам пример: кука, повод (от 20 до 50 см. за което си има причини и условия), вирбел, плътно зад възела на вирбела съчма 0,1гр. същата през 5 мм, трета същата през 4 мм. четвърта през 3 мм. петата съчма става по-тежка - 0,15 или 0,20 гр. през 2 мм, 6-та през един мм. 7-та съчма вече прилепнала ... на горе вече се редят плътно и 9-та вече става по-тежка (0,20 - 0,25 гр.) Общо взето през 4 съчми увеличаваш размера, като аз лично никога не ползвам по-тежки от 0,35 гр.. Последните две намаляваш размера.

Резултатът - няма оплитания при замятане, имаш по-дълга верижка, която не ляга цялата по дъното при по-малки неравности и елиминираш доста фалшиви кълванета....
Един час свободно време да ми изпадне, веднага отивам за два часа на риба!!!
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Монтаж за болонезе

Мнение от babydoctor »

Последното обяснение е най-добро, т. нар. логаритмично утежняване. Налага се поради факта, че течението при дъното е по-слабо, отколкото нагоре. За 20+ години по Струма не намерих по-добра плувка от игла от бодливо свинче, което си е стик. Вирбел не съм ползвал, но през 3-4 риболова отстранявах долните 1-2 м. влакно.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Монтаж за болонезе

Мнение от naso »

Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Монтаж за болонезе

Мнение от babydoctor »

Насе, прости, отговорих веднага, но Мод-ът ме делна. Това е монтаж за леко дъно, но тогава бих използвал 1-2 дропера, без плувка. Или влашка плувка, но тоава плувката щеше да е във въздуха, а долу щяха да са също 1-2 по-едри сачми. Сега да разгледаме случая, въпреки, че рисункатка е некоректна:
1. Рибата дръпва стръвта
2. усеща съпротивлението на утежняването и веднаа плюе /да, знам, че нямат език и не могат, но така е прието да се казва/. Абе, отървава се от стръвта...
3. Да предположим, че е дръпнала достатъчно силно, за да преодолее съпротивата на утежнението, да обере и изтумбеното надолу от плувката влакно и задейства плувката, при което въдичарят засича - малко късно, не мислиш ли?
Това е елементаерна хидродинамика, всеки може да експериментира вкъщи - във вана или корито на външнва мивка. Или без вода, ролята на ткечението се изпълнява от компресор или прахосмукачка, но тоава утежнението трябва да е с дребни сачми, тъй като чичо Архимед с подемната си сила си дава почивка. В края на краищата идеята е една - колкото може по-директна връзка между ръката-върха на пръта-куката. На непознати места ми е отнемало 30-40 мин. за да го нагодя...
И за вирбелите-не съм ползвал, но ловях само на тесто, жито, рядко царевица. От белите червеи за по-усукващо се сещам само за въртящи блесни и морски чепарета.Така, че...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”