Търсене на въдица за костур.

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Аватар
freeman.bg
Мнения: 239
Регистриран на: Пет Май 16, 2014 15:42
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 50 пъти

Re: Търсене на въдица за костур.

Мнение от freeman.bg »

Не знам как се стигна до микро и наноджига, може и аз да не съм запознат в кои грамажи попадат тези дисциплини. Трябва ми въдица която реално на 100% да работи с 0.6 плетеняк и три гр. глави, също така да може да пробие устата на три килограмова бяла риба примерно.
Аватар
freeman.bg
Мнения: 239
Регистриран на: Пет Май 16, 2014 15:42
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 50 пъти

Re: Търсене на въдица за костур.

Мнение от freeman.bg »

Колеги искам да изкажа благодарност на всички, които предложиха варианти. Също и на тези, които взеха отношение без да споменат нещо за риболов.
При и така създалата се ситуация, за мен темата приключи.
ПС: Все пак ако държите може да си се разправяте, а ние да чоплим семки. 😀
sharko54
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Юни 15, 2011 21:45
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 194 пъти

Re: Търсене на въдица за костур.

Мнение от sharko54 »

Между другото и аз преболедувах няколко откачени добри риби при риболов с ултра лайт, и по точно с CRAZY FISH EBISU VIOLET II с тест от 0,6 до 5 гр., който си е една чудесна въдица за костур, която обаче по обясними конструктивни причини /според мен дългия плътен връх, който си е идеален ако ползваме пръчката по предназначение/ също не може да пробива големите бели риби. Проблема до известна степен реших, като монтирах възможно най големите куки които можеше да понесе примамката и регулирах аванса възможно най стегнат спрямо параметрите на линията, това в комбинация с по рязка и дълга засечка горе долу ми решаваше проблема но пак се случваще да се изпусне риба, а имах и едно късане :oops: .
Поради тази причина и аз се оглеждам за някаква магическа въдица, която хем да работи /изхвърля и чува/ с малки грамажи, хем да може да е достатъчно твърда за да воже да се водят воблери и да пробива.
Първо търсих бърза въдица с кух връх и нисък тест, които пръчки обаче са безумно скъпи, но си мисля, че можеби твърда пръчка с къс плъден връх ще бъде някакъв вариант :roll: Та за това и аз се огреждам в Ариона.
Аватар
Pike
Домакинът
Мнения: 4543
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 21:23
Риболов: Спининг фен.
Местоположение: София
дал Браво: 4479 пъти
получил Браво: 246 пъти
Обратна връзка:

Re: Търсене на въдица за костур.

Мнение от Pike »

Темата е почистена, почистеното е в подфорум "Кошче", надявам се, няма да се налага да я почиствам наново и да я заключа.

Благодаря за разбирането :tup:
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Търсене на въдица за костур.

Мнение от Мунчо »

На въпроса на колегата freeman.bg, който в момента отлежава в раздел "Кошче",,, Е няма как да стане тази работа - хем с трите грама таквоз, хем с 0.6 на 100% онаквоз, хем трите кила бяла риба нали фостата... Въпреки, че при положение, че "Аерон"-а е най-съвършената и добра спинигнова въдица на лайт джиг на всички времена, веровтно ще пасне като мента на мастика. С душевна покруса обаче признавам, че не притежавам такава( и днес разбрах за съществуването й), така че също сядам на реда на читателите в трепетно очакване...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
yuri todorov
Мнения: 1960
Регистриран на: Вто Сеп 19, 2006 23:13
Риболов: spinning & casting
Местоположение: София
дал Браво: 644 пъти
получил Браво: 585 пъти

Re: Търсене на въдица за костур.

Мнение от yuri todorov »

На въпроса на колегата Фриймън,
Колега, Въдицата, която според мен може да помогне да ловиш добре с посочеите три грама и тънко влакно и с която достатъчно успешно да засичаш и вадиш по приличните риби, когато те решат да клъвнат е Перфект джиг 76 , 3—15 грама. Достатъчно дълга е също така за риболов от брега и в дълбочина. Аз лично предпочитам и използвам по дълга 8 и 3 футова, 4—18 гр.
Несериозно е да се ходи за бели риби над кило и отгоре с безмислено леки и къси въдици, които нямат капацитет за подобни риби.
На шанса и късмета може да се разчита, Но, всеки сам да си решава :wink:


NO FISHING, NO LIFE

http://orcaonline.org/


Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Търсене на въдица за костур.

Мнение от Д-р Флекс »

Басимамата, що влезнах да чета тук....така се подтиснах, че не притежавам нито една от промотираните сопички, че гаранция ще спрат да ми кълват занапред костурите...костурите усещат, когато не си модерен ... :idea:
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Търсене на въдица за костур.

Мнение от sestrata »

Темата стана напечена и преглеждайки последните мнения, съм по съгласен с прагматика Юри, от колкото маргиналния пурист Муня с добавка от либералния ми поглед към спининга. :)

1. Като става дума за 3 гр, може с всяка въдица с тест под 3/4 унция, дължина под 9'6" и влакно под #1.0
2. Ако говорим за 1.5-2.5 гр трябва въдица с тест не повече от 1/2 унции, дължина под 8' и влакно под #0.6
3. Под 1.5 гр минаваме в зоната на здрача. :-)
4. Пробиването на зъбати челюсти зависи от това колко тънка и остра е куката. Ползването на дебели, тъпи куки налага яка сопа и хамалско подсичане.
5. Усещането за докосване на дъно зависи от няколко фактора в този ред: дълбочина, течение, ъгъл на пропадане и вида на грунта. Съобразявайки се с тях избираме дебелината на влакното и тежестта на главата. А според тях пък вземаме нужната въдица от гардероба.
6. Всички риби, в това число и костура се откачат по малко с гъвкава въдица. По дългата въдица вади по добре.
7. Няма идеална въдица и жена. С времето, ако не ти омръзне - те отегчава. Но в реалния живот се налага да избираме между жената и съдържанието на гардероба...:-)
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Търсене на въдица за костур. К

Мнение от Мунчо »

Какво значи да загубите интерес окончателно? Аз, дори поотегчен в един момент, я прибирам някъде, а когато примерно след две години попадна отново на нея, чувствата ни отново са разцъфтели.



п.с. Аз жена окончателно нямам. :)

п.п.с. БоК винаги е радикален.Справка - Стария завет.
Последно промяна от Мунчо на Съб Ное 02, 2019 21:29, променено общо 2 пъти.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Павлин Калайджиев
Мнения: 1094
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 23:53
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 64 пъти
получил Браво: 472 пъти

Re: Търсене на въдица за костур.

Мнение от Павлин Калайджиев »

Бе стига с тез костури, ходете за едро!
www.starividri.org
.................................
Go Fishing!
Leave nothing but Steps, take nothing but Pictures!
Catch the moment, release the fish!
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Търсене на въдица за костур.

Мнение от sestrata »

Ами нали това казах, Ице - гардероба трябва да е пълен и да се обновява периодично. Едно, за да не се отегчаваме само с една въдица и друго - новата придобивка е невероятен стимул да се ходи за риба. :-)
---
Затова ти е пълен гардероба. :lol:
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Търсене на въдица за костур.

Мнение от Д-р Флекс »

Гардероба му пълен, но Гачевци-лейк - not so much ...
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Търсене на въдица за костур.

Мнение от sestrata »

Павлин Калайджиев написа: Съб Ное 02, 2019 21:28 Бе стига с тез костури, ходете за едро!
Де юре винаги ходим за сом. Де факто - хващаме костур. :-) Само легендарния ни колега от Габрово е изключение. Свидетел съм как улови сом в Русенски Лом. За Перловска са само слухове.
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Търсене на въдица за костур.

Мнение от Д-р Флекс »

Сом в Русенски лом? Мунчо? На въдичка от шкафа? :D
Колега, досега знаех че сте горд шуменец родом, но май ще се окажете кошаревец! :lol:
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Търсене на въдица за костур.

Мнение от Мунчо »

Вярно. С тест 0.4-4 гр. БоК е велик. :)
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”