Търсене на въдица за костур.

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Аватар
freeman.bg
Мнения: 239
Регистриран на: Пет Май 16, 2014 15:42
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 50 пъти

Търсене на въдица за костур.

Мнение от freeman.bg »

Здравейте,
търся си лайт въдица за костур, но с мощта да се справи и със зъбатка. Миналата година исках да добавя към Лайта Авид 6,6 и един МЛ точно с тази цел и заприходих Graphiteleader Silverado ml, това е една страхотна въдица, но се оказа вярно, че при целенасочен излет за костур ще се чувствам все едно да бомбандирам врабчета. При целенасочен риболов на бели риби нещата са повече от чудесни, проблема е, че при мен те са по-скоро бонуси м/у костурите. Дефакто докато уж съм за бели риби да си се кефя и на костурите.
И така се заформи балотаж м/у:
Garphiteleader tiro nuovo gonst L
Crazy Fish Arion 1-7
Моля дайте си вота за една от двете, но може и да препоръчате и нещо друго в този ценови диапазон.
Чувал съм добри мнения и за Apia blue moment.
Аватар
Ilian70
Мнения: 1718
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 21:06
Риболов: Спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 2095 пъти
получил Браво: 2533 пъти

Re: Търсене на въдица за костур.

Мнение от Ilian70 »

Привет! :D
Можеш спокойно да зачеркнеш от списъка Тирото. За костури ще ти върши работа, но няма да можеш да пробиваш белите риби.
За Ариона да каже някой, който притежава въдицата.
Ако не ти е твърде дълга, хвърли едно око на тази въдица - Shimano15 Lunamis 809LST.
Според мен е много приятна, "жива" въдица, която би се справила с бяла риба 3,5 - 4 кг. без проблем, а в същото време не се губи удоволствието от скубането на костуретки.
Притежавам Силверадото и мога да кажа, че за костур не е подходящо. Хубава въдица е, но за други цели. Истинско колче е и ще има много откъснати джуки.

Успех в избора!
"За глухия всички, които танцуват, са луди."
Х. Букай
https://grifon11.com/
εκατόν έξι κών επτά
Аватар
freeman.bg
Мнения: 239
Регистриран на: Пет Май 16, 2014 15:42
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 50 пъти

Re: Търсене на въдица за костур.

Мнение от freeman.bg »

Благодаря, предпочитам нещо, което се намира по нашия пазар. Вярно идва малко дълга тази и в дръжката също, а съм свикнал с по-къси. Иначе бях се спрял на Тирото защото в едно българско ревю беше опасано точно като това което търся.
Аватар
MapuaH
Мнения: 5825
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 20:46
Риболов: Основно спининг
Местоположение: Markdorf, Deutschland
дал Браво: 349 пъти
получил Браво: 346 пъти
Обратна връзка:

Re: Търсене на въдица за костур.

Мнение от MapuaH »

Тирото няма да ти върши работа. Ако искаш да ловиш костурчета и да се кефиш на всяко кълване и про бонус бяла риба или щука се насочи към Ариона. Не съм убеден само дали този до 7 гр или направо да не минеш на 12. Имам този до 7 гр, но не съм закачал досега по-солидна риба, за да ти кажа как ще се представи. Със сигурност има запас от мощ, но е фина въдица.
Последно промяна от MapuaH на Сря Окт 30, 2019 19:53, променено общо 1 път.
"Риболовът не е наслука - риболовът е наука !!!"
Аватар
Daniel Defoe
Мнения: 1258
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 12:22
Риболов: R.I.P. BG Rivers (в частност Ма́рица преди Пловдив)
Местоположение: духом в Германия, западна
дал Браво: 1215 пъти
получил Браво: 865 пъти

Re: Търсене на въдица за костур.

Мнение от Daniel Defoe »

freeman.bg написа: Сря Окт 30, 2019 15:13 ...
И така се заформи балотаж м/у:
Garphiteleader tiro nuovo gonst L
Crazy Fish Arion 1-7
Моля дайте си вота за една от двете ...
От ЦИК съобщиха, че вече са приключили с преброяването (и Ариончикът печели :tup: ), но все пак ще изчакат до понеделник за обявяване на резултатите ... :mrgreen:
Куче, което подушва гъза на друго куче получава повече информация от човек, който слуша български новини.

Една година "живот" в България се равнява на седем човешки.
Аватар
karaburov
Мнения: 470
Регистриран на: Пет Мар 19, 2010 13:04
дал Браво: 209 пъти
получил Браво: 288 пъти

Re: Търсене на въдица за костур.

Мнение от karaburov »

По така зададените показатели бих препоръчал Тайуолк Микро Геймър 7ф до 12гр тест. Ловил съм риби от прозрачни костури до кило и канче щуки+ пъстърви. Има здрав гръбнак,”палаво” връхче. Поне има къде да я видиш и побараш на живо :)
dobrikk
Мнения: 650
Регистриран на: Сря Юли 15, 2009 15:54
Местоположение: Бургас
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 124 пъти

Re: Търсене на въдица за костур.

Мнение от dobrikk »

И аз давам глас за микрогеймъра, но аз лично ползвам този до 18г и много ми харесва. Тестът си му е реален, а другото Карабуров го е описал. Костурите правят кеф, а и бяла и щука да закачиш ще ги оправиш , но все пак е хубаво да я видиш на живо пръчката де.
dancho66
Мнения: 105
Регистриран на: Чет Мар 19, 2015 19:20
Риболов: Всичко без щека и муха
дал Браво: 38 пъти
получил Браво: 205 пъти

Re: Търсене на въдица за костур.

Мнение от dancho66 »

Ако няма ограничения в бюджета Yamaga Blanks BlueCurrent Jig Special 72/TZ NANO е въдица без компромис. С нея ловя 50 грамови костурчета с огромно удоволствие и в същото време се справя без проблем с над 2 кг щука. Със сигурност би преборила и риба 5+ кг. но още не съм имал такъв късмет. Работи без проблем и с блесни и воблери. При финансови ограничения Ариона и Микрогеймъра също са добър избор. Зависи само кое ще допадне повече.
Аватар
freeman.bg
Мнения: 239
Регистриран на: Пет Май 16, 2014 15:42
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 50 пъти

Re: Търсене на въдица за костур.

Мнение от freeman.bg »

Явно Тирото отпада, на преден план изкача Ариона, но се чудя с 3-12 дали няма пак да изгрубеят нещата. Ако е реална акцията, няма проблем.
Когато не иска да кълве минавам на два инча силикони с три грама глава и си правя кефа с костуретки, затова ми е важна долната граница да са реални три грама.
Пред микрогеймъра май по ми се набива на очи Ajist, но каква е тази акция max 10гр.? Колко е долната граница и заслужават ли си 300лв. разлика? На тази цена съм склонен да загледам и Apia blue moment 7,7 1-12, но и за нея няма много инфо.
Последно промяна от freeman.bg на Чет Окт 31, 2019 1:33, променено общо 2 пъти.
Аватар
freeman.bg
Мнения: 239
Регистриран на: Пет Май 16, 2014 15:42
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 50 пъти

Re: Търсене на въдица за костур.

Мнение от freeman.bg »

dancho66 написа: Чет Окт 31, 2019 0:48 Ако няма ограничения в бюджета Yamaga Blanks BlueCurrent Jig Special 72/TZ NANO е въдица без компромис. С нея ловя 50 грамови костурчета с огромно удоволствие и в същото време се справя без проблем с над 2 кг щука. Със сигурност би преборила и риба 5+ кг. но още не съм имал такъв късмет. Работи без проблем и с блесни и воблери. При финансови ограничения Ариона и Микрогеймъра също са добър избор. Зависи само кое ще допадне повече.
Вярно, че търся две въдици в една, но си има ограничения до 600лв., може 750 ако вече наистина има сериозни разлики. То бюджет без ограничения, си не е бюджет. :)
мъро
Мнения: 327
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 2:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 153 пъти
получил Браво: 181 пъти

Re: Търсене на въдица за костур.

Мнение от мъро »

freeman.bg написа: Чет Окт 31, 2019 0:49 Явно Тирото отпада, на преден план изкача Ариона, но се чудя с 3-12 дали няма пак да изгрубеят нещата. Ако е реална акцията, няма проблем.
Когато не иска да кълве минавам на два инча силикони с три грама глава и си правя кефа с костуретки, затова ми е важна долната граница да са реални три грама.
Пред микрогеймъра май по ми се набива на очи Ajist, но каква е тази акция max 10гр.? Колко е долната граница и заслужават ли си 300лв. разлика? На тази цена съм склонен да загледам и Apia blue moment 7,7 1-12, но и за нея няма много инфо.
Може да разгледаш и тази,Tict Inbite Azing Maniacs IB710-TB
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1471 пъти
получил Браво: 2195 пъти

Re: Търсене на въдица за костур.

Мнение от b_lomsky »

Да не бъркам нещо, ама според мен кефа идва от улова на колкото се може по-голяма риба с колкото се може по-фин такъм, така че следва да вземеш тази с най-ниска горна граница и по-мек строй.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Търсене на въдица за костур.

Мнение от babydoctor »

Въпрос на стил е, градски...Когато "проходих" в спининга 70-тте, тоягите бяха твърди, от вибростъкло - компенсираше се с по-мек аванс на макарата. Оттогава и до сега предпочитам върхова акция, в краен случай медиум, но ми е някакси лигава...Разбира се, с плетеняка нещата се попромениха, но все пак...А костур на чепаре съм ловил в промишлени количества на чепаре с дървен руски телескоп - акция на върха 2 кг. Е, без основните 2 части, де...Та бих избрал тояга с пъргава върхова акция...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
dancho66
Мнения: 105
Регистриран на: Чет Мар 19, 2015 19:20
Риболов: Всичко без щека и муха
дал Браво: 38 пъти
получил Браво: 205 пъти

Re: Търсене на въдица за костур.

Мнение от dancho66 »

мъро написа: Чет Окт 31, 2019 7:17
freeman.bg написа: Чет Окт 31, 2019 0:49 Явно Тирото отпада, на преден план изкача Ариона, но се чудя с 3-12 дали няма пак да изгрубеят нещата. Ако е реална акцията, няма проблем.
Когато не иска да кълве минавам на два инча силикони с три грама глава и си правя кефа с костуретки, затова ми е важна долната граница да са реални три грама.
Пред микрогеймъра май по ми се набива на очи Ajist, но каква е тази акция max 10гр.? Колко е долната граница и заслужават ли си 300лв. разлика? На тази цена съм склонен да загледам и Apia blue moment 7,7 1-12, но и за нея няма много инфо.
Може да разгледаш и тази,Tict Inbite Azing Maniacs IB710-TB
Фен съм на Апиа, но този модел е от "бюджетния" им сегмент и според мен изобщо не си заслужава парите. Перфектната по твоите изисквания въдица е от серията Legacy SC Ловил съм с такава и останах възхитен. За съжаление вносителя е "лабав" и я няма в наличност. За това купих Ямагата. Ако дилемата е между тези две въдици обърни първо внимание на Тикта.
Успех с избора
Аватар
Daniel Defoe
Мнения: 1258
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 12:22
Риболов: R.I.P. BG Rivers (в частност Ма́рица преди Пловдив)
Местоположение: духом в Германия, западна
дал Браво: 1215 пъти
получил Браво: 865 пъти

Re: Търсене на въдица за костур.

Мнение от Daniel Defoe »

мъро написа: Чет Окт 31, 2019 7:17… Може да разгледаш и тази,Tict Inbite Azing Maniacs IB710-TB
Страшна пръчка за джиг, имах я преди 3-4 години!

p. s. Crazy Fish Arion 3-12 e по-информативната, обаче :tup:
Куче, което подушва гъза на друго куче получава повече информация от човек, който слуша български новини.

Една година "живот" в България се равнява на седем човешки.
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”