Помощ за избор на макара

Ееех морето ... Всеки обича на слънчице да се препича, а на ухо му аванс нежно да скрибуца ...
Беловар
Мнения: 2
Регистриран на: Чет Дек 20, 2018 5:22
Риболов: Морски
дал Браво: 1 път

Помощ за избор на макара

Мнение от Беловар »

Здр.колеги.Пред закупуване съм на нова макара за спининг и се колебая между три макари.Става въпрос за Shimano twin power 5000,колебая се между 2015,2017 и 2020.Макарата ще се ползва за морски риболов с воблери и попери от 15 до 40гр.Въдицата е Major Craft Triple Cross tcx-962m 15-42 gr 0.8-2.5pe regular.Живея в Кипър на около 500 м.от морето и излизам за риба почти всяка вечер за 2-3 часа след работа,За 8 год. успях да унищожа 7 макари от средния ценови клас и за това съм се насочим малко по-нагоре в ценови клас до около 400 евро.Предварително благодаря за помоща.
dancho66
Мнения: 105
Регистриран на: Чет Мар 19, 2015 19:20
Риболов: Всичко без щека и муха
дал Браво: 38 пъти
получил Браво: 205 пъти

Re: Помощ за избор на макара

Мнение от dancho66 »

Здравей колега. Завиждам ти с "бяла завист" за мястото където живееш. Аз също практикувам морски спининг в Гърция, но заради корона педерастиите от пролетта не съм ходил :( :( :( Сега по твоя въпрос. Туина е хубава, здрава и надеждна макара, но иска редовно обгрижване след всеки риболов. Лагера в ролката бързо изсвирва, а смяната му не е лесна защото е запресован при някои генерации и трябва да се купува целия възел. В България ги сменят, но при теб едва ли има такива майстори. Другото което не ми харесва в някои модели е, че само едната половина от корпуса е метален. Другата част е пластмасова. Поне за мен металния корпус при морския риболов е задължителен. Има доста клипове за всеки модел така че първо гледай преди да се впуснеш в покупки.
rap66
Мнения: 173
Регистриран на: Пон Фев 19, 2007 12:27
Местоположение: Варна
дал Браво: 34 пъти
получил Браво: 33 пъти

Re: Помощ за избор на макара

Мнение от rap66 »

2015 и 2017 са почти еднакви. И двете са с неослужваема ролка на бигела, но подлежи на замяна. Може би имаш вече няколко, на които само трябва да се смени лагера. Много по лесни са за профилактика. При тях слабото място е рамената на бигела, при теб ще се разхлопат ... след 3-4 години. 2020 е доста по труден за обслужване. Решили са проблема с раменете на бигела, там вече има втулка която подлежи на смяна. Но пък има нов дизайн на гайката на ротора, оста се търка във втулка (единсвено Стелата там има лагер) и при модели които нямат покритие на оста всичко там е чернилка. ТП има такова покритие, но не се знае за колко време ще падне.

Какъвто и модел да избереш, редовното обслужване (поне 2 пъти годишно в твоя случай) е задължително. Иначе ще последва съдбата на по-евтините си събратя. Аз лично наскоро си взех 2015 модел. Дори от Норта ми бяха пратили модел 2020 по погрешка, та се наложи да го връщам.
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Помощ за избор на макара

Мнение от zee »

За морски спинингов риболов забравяш всички марки. Взимаш си ВанСтаал или Зеебаас. те са водоплътни и вътре се пълнят с масло а не с грес. Аз ползвам такава вече 5 година ... е струват над $1000 но всеки цент си заслужава а и излиза по ефтино от 7-8 дайви или шибано.
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
Аватар
yuri todorov
Мнения: 1958
Регистриран на: Вто Сеп 19, 2006 23:13
Риболов: spinning & casting
Местоположение: София
дал Браво: 643 пъти
получил Браво: 585 пъти

Re: Помощ за избор на макара

Мнение от yuri todorov »

Зимата още е далечко, не е ли рано за такива ,,страсти,. :wink:

Иначе в отговор на питането, За тази въдица с примамки до 40 грама и плетено до 2-2,5 ....Туйн 4000 SW е напълно достатъчен според мен.

https://akvasport.com/product/13874/shi ... 00-xg.html

Много солидна и здрава макара.
5000 само ще ти тежи повече.


NO FISHING, NO LIFE

http://orcaonline.org/


Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Помощ за избор на макара

Мнение от zee »

VanStaal inside

Изображение

ZeeBaas inside

Изображение
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Помощ за избор на макара

Мнение от zee »

Зеебаас - воден и пясъчен тест


https://www.youtube.com/watch?v=fr5slfPYpV0
По ефтината ВанСтаал пясъчен тест

https://www.youtube.com/watch?v=TimUZZidIYk
Ако искаш макара за морски спининг - забрави за всички видове от Дайба и Шибано....
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
Публикувай отговор

Обратно към “Морски риболов”