Смяна трансмисионно масло

Минава, големият кораб минава ...
Аватар
uniqaudio
Мнения: 125
Регистриран на: Съб Юни 01, 2013 9:13
Риболов: Риболов с харпун в крайбрежни води.
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 7 пъти

Смяна трансмисионно масло

Мнение от uniqaudio »

Здравейте. Гложди ме следния въпрос. Нужно ли е да сменям всяка година трансмисионното масло на извънбордовият двигател. Двигателят е Сузуки DF20A, четиритактов. Поради липса на подходящо място, му сменям маслото всяка година на балкона и трябва да го дотъркалям през един бял килим в хола до там. С двигателното масло се справям без да омажа количката, но трансмисионното е такова, че неминуемо потича по долната част на ботуша с редуктора. Винаги, когато съм го сменял (4 пъти до сега) е бистро като сълза. Не може ли да прескачам по някоя смяна, още повече, че му се събират по около 50 часа работа на сезон.
Който може, прави го. Който не може, учи другите.
Аватар
Daniel Defoe
Мнения: 1258
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 12:22
Риболов: R.I.P. BG Rivers (в частност Ма́рица преди Пловдив)
Местоположение: духом в Германия, западна
дал Браво: 1215 пъти
получил Браво: 865 пъти

Re: Смяна трансмисионно масло

Мнение от Daniel Defoe »

---
Здравейте, колега, желателна е смяната веднъж годишно или след 100 мото-часа, което настъпи първо :fish3:
Куче, което подушва гъза на друго куче получава повече информация от човек, който слуша български новини.

Една година "живот" в България се равнява на седем човешки.
nkolev
Мнения: 499
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 16:36
Местоположение: Бургас
дал Браво: 44 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Смяна трансмисионно масло

Мнение от nkolev »

uniqaudio написа: Съб Юни 26, 2021 16:37 Здравейте. Гложди ме следния въпрос. Нужно ли е да сменям всяка година трансмисионното масло на извънбордовият двигател. Двигателят е Сузуки DF20A, четиритактов. Поради липса на подходящо място, му сменям маслото всяка година на балкона и трябва да го дотъркалям през един бял килим в хола до там. С двигателното масло се справям без да омажа количката, но трансмисионното е такова, че неминуемо потича по долната част на ботуша с редуктора. Винаги, когато съм го сменял (4 пъти до сега) е бистро като сълза. Не може ли да прескачам по някоя смяна, още повече, че му се събират по около 50 часа работа на сезон.
Здравейте, смяната на редукторното масло според почти всички препоръки е веднъж годишно или на сто часа. Аз годишно правя поне 300 часа, но сменям маслото на двигателя на 100, а "ботушчето", когато се сетя, като най-често е на година. Смяната на редукторно масло е с цел да се хване навреме евентуален проблем със семеринги и проникване на вода (все пак е доста потопено), което проникване ако е хванато навреме, няма да прецака лагери и зъбни предавки. Смяна на редукторно масло е желателно да се прави скоро след удар в дъното, при заораване в пясък или при навиване на риболовни влакна и въженца под перката, защото е възможно да се изкриви вал или да се скъса семеринг и тогава проблема е възможен. Иначе необходимост от смяна на маслото в редуктора няма, нека да си спомним старите (пък и част от по-новите) автомобили, кога се сменя масло на диференциала? (почти никога), затова тук причината е евентуално проникване на вода и е необходимо да се извършва от време на време, без фанатизъм и стриктен график. :tup:
НДК
Аватар
uniqaudio
Мнения: 125
Регистриран на: Съб Юни 01, 2013 9:13
Риболов: Риболов с харпун в крайбрежни води.
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Смяна трансмисионно масло

Мнение от uniqaudio »

Ами и аз това си мисля, доколкото маслото на скоростната кутия на колата ми НИКОГА не е сменяно за 240 000 км.
Който може, прави го. Който не може, учи другите.
nkolev
Мнения: 499
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 16:36
Местоположение: Бургас
дал Браво: 44 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Смяна трансмисионно масло

Мнение от nkolev »

uniqaudio написа: Сря Юни 30, 2021 0:35 Ами и аз това си мисля, доколкото маслото на скоростната кутия на колата ми НИКОГА не е сменяно за 240 000 км.
Обаче, при извънбордовия трябва, поради гореизброените причини. :wink:
НДК
Аватар
uniqaudio
Мнения: 125
Регистриран на: Съб Юни 01, 2013 9:13
Риболов: Риболов с харпун в крайбрежни води.
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Смяна трансмисионно масло

Мнение от uniqaudio »

Както и да е. Смених всички масла, маслен филтър, гресиране, горивен филтър, вътрешен анод. Домързя ме само термостата да сменя, че е голямо разглобяване. Обаче за първи път тази година, реших да надуя от контролния отвор за трансмисионното масло редуктора, като източвах старото масло и за мое учудване накрая изтече малко лилаво масло на Куиксилвър, което слагахме при Теодор преди три смени! Толкова ли не се смесват маслата като се върти редуктора при пропелера? Аз съм слагал два пъти след това маслото на Сузуки и сега за трети път пак Сузуки от онова в белите туби.
Който може, прави го. Който не може, учи другите.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”