Помощ при избор на спининг такъми

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Ceco01
Мнения: 11
Регистриран на: Нед Авг 15, 2021 1:11
Риболов: Лек спининг по реки
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Помощ при избор на спининг такъми

Мнение от Ceco01 »

Здравейте, колеги
Значи зарибих се да ходя по реките и язовирите от 1 месец и за сега се насочих към спининг риболова.
Може ли всеки с опит в спининга да ми помогне за избор на такъми и въдица. Бюджета ми е 100 до 120 лева общо за въфица и макара. За въдица съм се спрял за сега на нещо около 2.70 метра и акция 10-40 или 20-60, защото ще пробвам една 20-60 и тогава ще купувам. Та моделите са Siweida Carbon Cobra Spin 2.65 10-40 136 грама, Delphin gamer 2.55 до 40 грама акция 185грама или Siweida Absolute 2.65 10-40 148грама. За макара може би D.A.M Quick 1 2000 с макс драг 8кг 3+1 лагера 233 грама, спрял съм се на тази защото знам, че са куче марка и като за начало искам нещо по-здраво и по-бюджетно отколкото нещо китайско с 15 лагера дето ще издържи една риба. Идеята ми е всичко да става за костур, кефал, бяла риба и щука. Знам, че с въдица 10 40 или 20 60 акция няма да усещам толкова костура и кефала, но искам да става и за щука.
Ще ловя на блесни, воблери и силиконки. Може би и на булдо, но все още разучавам спининг монтажите
Благодаря ви предварително.
stoik
Мнения: 120
Регистриран на: Нед Авг 25, 2013 18:44
Риболов: спининг, мач, фидер
дал Браво: 18 пъти
получил Браво: 34 пъти

Re: Помощ при избор на спининг такъми

Мнение от stoik »

Малко лайшки съвети: Посочил си разни пръчки и макари- търси инфо / има доста / и мнения за всяка една от тях. Ходи по магазини и питай, питай. Намери време и хора със сходни интереси и ходи на вода, ако може и пробвай, пробвай. На база натрупана информация, опит и най- вече вътрешното ти усещане и джоб- купи неща /ако още не си се отказал /. Ако като край на началото имаш пръчка, макара, влакно и примамки за към 150 лв., че и си хванал рибки- качи снимки във форума, но заедно с такъмите и после- не знам....
TurboFish
Мнения: 30
Регистриран на: Пет Дек 21, 2018 18:10
Риболов: Спининг
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: Помощ при избор на спининг такъми

Мнение от TurboFish »

Много хард такъм си избрал. Вземи си въдица 5-25 или 5-20 с дължина между 2.10-2.40 гледай Filstar или Formax. Макара най-добре Ryobi Ecusima размер 1000,2000 или 3000 зависи как ще се балансира пръчката.

Успех!
Ceco01
Мнения: 11
Регистриран на: Нед Авг 15, 2021 1:11
Риболов: Лек спининг по реки
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Re: Помощ при избор на спининг такъми

Мнение от Ceco01 »

stoik написа: Вто Авг 17, 2021 8:51 Малко лайшки съвети: Посочил си разни пръчки и макари- търси инфо / има доста / и мнения за всяка една от тях. Ходи по магазини и питай, питай. Намери време и хора със сходни интереси и ходи на вода, ако може и пробвай, пробвай. На база натрупана информация, опит и най- вече вътрешното ти усещане и джоб- купи неща /ако още не си се отказал /. Ако като край на началото имаш пръчка, макара, влакно и примамки за към 150 лв., че и си хванал рибки- качи снимки във форума, но заедно с такъмите и после- не знам....
Търся инфо нон стоп, но е малко трудно с питането лице в лице, защото по моя край няма много спинингисти
Ceco01
Мнения: 11
Регистриран на: Нед Авг 15, 2021 1:11
Риболов: Лек спининг по реки
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Re: Помощ при избор на спининг такъми

Мнение от Ceco01 »

Благодаря ви много ще съм ви благодарен за някой друг съвет за такъми и монтажи
cekal
Мнения: 247
Регистриран на: Чет Юли 12, 2018 3:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 28 пъти
получил Браво: 198 пъти

Re: Помощ при избор на спининг такъми

Мнение от cekal »

От доста време подобни теми вървят по един и същ начин - авторите, начинаещи в спининга/ риболова, питат, питат, пък накрая направят това, което отначало са си наумили.
Въпреки това, бих ти дал няколко скромни съвета. Вземи си въдица до 15/ максимум 20 грама, не повече. На начинаещи обикновено препоръчвам дайва силвъркрийк ul - https://megafishing.bg/product/11189/va ... -spin.html или https://davirafishing.com/product/vadic ... light-spin. Вземи си макара с две ролки, на едната навий плетено 0.6 по японската номерация с повод 1.5 м от
флуорокарбон/ монофил 0.16, на другата - монофил 0.16 или 0.18. Силикон и воблери с плетеното, въртящи блесни от рода на мепс аглиа - с монофила.
Щуките излизат по - често на силикон, докато се търсят костури, отколкото при целенасочен риболов, или при мен така се получава. Е, прегризванията са над 50%, ама нейсе.
Разбира се, може да си вземеш и тояга 20 - 60, става и за щука, и за брулене на орехи :tup: .
За примамки - пълно е с клипове в ютюб, мишистия, миленко, ванкокрафт и т.н. Май окончателно се брандираха, но да не ти дреме.
Martin187
Мнения: 11
Регистриран на: Съб Юли 21, 2018 16:00
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Re: Помощ при избор на спининг такъми

Мнение от Martin187 »

Здрасти,

Не че съм много напреднал, но бях пред подобен избор преди няколко години.

Та малко тъпо, ама ще ти отговоря на въпроса с въпрос - откъде си и какво очакваш да хванеш?

Питам, щото и аз се бях метнал на някакви такива корави сопи. Купих си най - накрая такава (8-45 акция, 2.40) преди 2-3 месеца тая година и кво - ми много повече кеф ми прави една ултра лайт солета (1.5-8 акция, 1.80 метра), която си купих от немай къде, в пияно състояние :fish1: - това преди 3 години, като тръгвах по твоя път. Проблема е, че в околността не очаквам да хвана нещо сериозно, за да ползвам голямата сопа. А каквото удари, усещането на ултра лайт-а е като от акула :fish15:

Съвета ми е - вземи си един ултра лайт, най - добре втора употреба, нещо за 60-70 лева, все ще изпадне нещо. Макара по - горе са го казали, екузима-та е 70-ина лева в 2000 размер, втора употреба сигурно по - малко (спазарих една почти нова с колега за 35 лева :D ). Бюджета ти като за начинаещ е идеален.
Ceco01
Мнения: 11
Регистриран на: Нед Авг 15, 2021 1:11
Риболов: Лек спининг по реки
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Re: Помощ при избор на спининг такъми

Мнение от Ceco01 »

Аз питам, защото буквално до сега съм сменил 4 избора😃 Първо си бях наумил да купувам 20-60, но се усетих, че като метна нещо 2 грама, няма да разбера, че мятам, после смених на 10-40, а за момента съм се спрял на 5-25, макар че в момента мятам с 15 годишната дайва на баща ми за 12 лева от пазара дето е 60-100(не знам колко е вярно, щото на 30 грама пръчката става като геврек. И въпрос към по-напредналите: Ако купя пръчка 5-25 или 7-28 с ниско тегло примерно 130 грама и фаст строй, пръчката пак ли ще е чувствителна, или не толкова, колкото 1-8 с тегло 190 грама примерно.
Благодаря ви за отговорите.
Ceco01
Мнения: 11
Регистриран на: Нед Авг 15, 2021 1:11
Риболов: Лек спининг по реки
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Re: Помощ при избор на спининг такъми

Мнение от Ceco01 »

От момчилград съм, така че очаквам костур кефал и тук таме някоя щука.
Затова се чудя, ако хвана някоя щука с въдица 1-10, дали ще мога да я издърпам или ще трябва да режа влакното.
asn
Мнения: 247
Регистриран на: Пон Фев 02, 2015 15:54
Местоположение: Габрово
дал Браво: 240 пъти
получил Браво: 445 пъти

Re: Помощ при избор на спининг такъми

Мнение от asn »

До малко над 2кг. щука, ако не е особено обрасло, няма да имаш грижи с ваденето ѝ. Моята щукарка е лайтова пъстървова въдичка 3-10гр. По вашия край може и да имате едри, но за десетина години най-голямата щука, която съм закачил е някъде към 2,5кг. и я извадих с ul въдица 1-6гр. С нисък тест по примамки се лишаваш да мяташ тежки неща, но с примамки 2÷8гр. 3÷6см можеш да хванеш и кефал, и костур, и щука, и пъстърва. ;)
Ceco01
Мнения: 11
Регистриран на: Нед Авг 15, 2021 1:11
Риболов: Лек спининг по реки
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Re: Помощ при избор на спининг такъми

Мнение от Ceco01 »

До колегата asn, мислиш ли, че въдица 5-15 или 5-20,но с много ниско тегло, ще става и за по големи воблери и блесни, защото не знам големите по колко грама са
georgi_2666
Мнения: 23
Регистриран на: Нед Яну 03, 2021 22:04
Риболов: Главно риболов на шаран и таранка , по-рядко и спининг
дал Браво: 41 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Помощ при избор на спининг такъми

Мнение от georgi_2666 »

Ceco01 написа: Сря Авг 18, 2021 11:09 От момчилград съм, така че очаквам костур кефал и тук таме някоя щука.
Затова се чудя, ако хвана някоя щука с въдица 1-10, дали ще мога да я издърпам или ще трябва да режа влакното.
Първата ми щука на спининг беше около 50 см ( кг вече не знам , не съм я теглил ) и я извадих, почти да кажем без проблем, с въдичка 1.80м акция 2-10 и с конец 0.10 плетен , четиринишков. Стига и късмет да има, разбира се , една въдица 5-25 няма да се даде на щуката според мен
Ceco01
Мнения: 11
Регистриран на: Нед Авг 15, 2021 1:11
Риболов: Лек спининг по реки
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Re: Помощ при избор на спининг такъми

Мнение от Ceco01 »

georgi_2666 написа: Сря Авг 18, 2021 18:16
Ceco01 написа: Сря Авг 18, 2021 11:09 От момчилград съм, така че очаквам костур кефал и тук таме някоя щука.
Затова се чудя, ако хвана някоя щука с въдица 1-10, дали ще мога да я издърпам или ще трябва да режа влакното.
Първата ми щука на спининг беше около 50 см ( кг вече не знам , не съм я теглил ) и я извадих, почти да кажем без проблем, с въдичка 1.80м акция 2-10 и с конец 0.10 плетен , четиринишков. Стига и късмет да има, разбира се , една въдица 5-25 няма да се даде на щуката според мен
Добре колега, благодаря, значи може би ще е това, харесал съм 5-25 130 грама 2.70, защото покрай храстите под 2.70 ми идва много къса.
Ceco01
Мнения: 11
Регистриран на: Нед Авг 15, 2021 1:11
Риболов: Лек спининг по реки
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Re: Помощ при избор на спининг такъми

Мнение от Ceco01 »

Какво ще кажете за тази, за сега на нея съм се спрял
https://nasluka-shop.com/spining-vadits ... &order=ASC
само, че ще е 2.65м
TurboFish
Мнения: 30
Регистриран на: Пет Дек 21, 2018 18:10
Риболов: Спининг
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: Помощ при избор на спининг такъми

Мнение от TurboFish »

2.65 за новак ще ти дойде дълга, защо държиш на дълга пръчка? Много по-удобно, технично и приятно се борави с по-къса пръчка. Както и не можеш да замяташ още добре, ще закачваш всички дървета.
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”