Избор на първа въдица с всичко останало - за дунава

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
sandy
Мнения: 120
Регистриран на: Сря Апр 09, 2008 11:22
Местоположение: Pleven
дал Браво: 54 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Избор на първа въдица с всичко останало - за дунава

Мнение от sandy »

korkilan написа: Съб Дек 11, 2021 14:15 Само да добавя, че имам Сахара на мача си, но е със заден аванс ...
И аз да добавя, че между твоята Сахара, тази със заден аванс и другата, която е с преден - FI модела, общото е само името и нищо друго.
Ако на някой му е интересно какво има вътре в едната и какво в другата и как са реализирани, има достатъчно клипчета в тубата и човек може да си направи изводите.
korkilan
Мнения: 16
Регистриран на: Нед Авг 18, 2013 19:52
Риболов: всякакъв ;)
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Re: Избор на първа въдица с всичко останало - за дунава

Мнение от korkilan »

:tup: сигурно е така и не споря. Не съм докосвал FI варианта и си мислех, че са подобни до някаква степен. А ти успя ли да отвориш твоята SG6, за ревизия? Може да споделиш впечатления :fish13:
sandy
Мнения: 120
Регистриран на: Сря Апр 09, 2008 11:22
Местоположение: Pleven
дал Браво: 54 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Избор на първа въдица с всичко останало - за дунава

Мнение от sandy »

Ами отворих макарата, чиста китайка, прословутата дура грес е един гаден лепкав маргарин.
Принципно имах опасение, че ако я промия и ѝ сложа по-нормална грес, ще стане сигурно по-зле и то май така се и получи.
Твърдата лепкава грес в макарата, поне при мен прикриваше недостатъците на предавката ѝ.
След промазване с другата грес макарата върти доста по-леко, старта ѝ вече е лек, развърта се под тежината на дръжката, но се усеща работата на самата предавка, което със старата гъста и лепкава грес се прикриваше. Стана една идея по-безшумна, но както казах предавката се усеща и това, не е ОК за мен.
Хода ѝ отстъпва в пъти на всяко едно шимано с безконечник и на всяка една дайва от Екселър на горе. Сигурно и от по-евтините дайви ще е по-зле, но нямам такива под Екселър.
Изработката на пиньона е под всякаква критика, не е бронзов, като на другите макари, а е от алуминиева сплав, като короната, абе дивотия.
korkilan
Мнения: 16
Регистриран на: Нед Авг 18, 2013 19:52
Риболов: всякакъв ;)
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Re: Избор на първа въдица с всичко останало - за дунава

Мнение от korkilan »

sandy написа: Нед Дек 12, 2021 20:09 Ами отворих макарата, чиста китайка, прословутата дура грес е един гаден лепкав маргарин.
Принципно имах опасение, че ако я промия и ѝ сложа по-нормална грес, ще стане сигурно по-зле и то май така се и получи.
Твърдата лепкава грес в макарата, поне при мен прикриваше недостатъците на предавката ѝ.
След промазване с другата грес макарата върти доста по-леко, старта ѝ вече е лек, развърта се под тежината на дръжката, но се усеща работата на самата предавка, което със старата гъста и лепкава грес се прикриваше. Стана една идея по-безшумна, но както казах предавката се усеща и това, не е ОК за мен.
Хода ѝ отстъпва в пъти на всяко едно шимано с безконечник и на всяка една дайва от Екселър на горе. Сигурно и от по-евтините дайви ще е по-зле, но нямам такива под Екселър.
Изработката на пиньона е под всякаква критика, не е бронзов, като на другите макари, а е от алуминиева сплав, като короната, абе дивотия.
При мен пък след подмяна на смазката вече не се усеща предавката. Иначе наистина е по-леко въртенето и по-безшумна след махането на дура-та. Днес я тествах за кратко и определено беше по-приятна за употреба и нямах проблеми, така да се каже. Може ли едно разяснение за материала на пиньона. Това, че не е бронзов какво пречи? И как разбирате коя е китайка и коя не? Аз съм отварял само риоби екусима да си я ъпгрейдна с лагер и ми се струват все едни и същи като механизъм..
sandy
Мнения: 120
Регистриран на: Сря Апр 09, 2008 11:22
Местоположение: Pleven
дал Браво: 54 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Избор на първа въдица с всичко останало - за дунава

Мнение от sandy »

Ами разбира се по механизма вътре.
Всички китайски марки и модели макари ползват този тип механизъм, пиньон с два опорни лагера,, горе долу един до друг, като между тях се пада стоп лагера.
Долния опорен лагер, не е на опашката на пиньона, където по принцип му е мястото. Стопа е от най-гадните, ако не внимаваш рискуваш да останеш без такъв. :) и се ползва единствено само в горепосочените макари (китайските).
А до колко пречи пиньона дали е бронзов или алуминиева сплав, ще ти дам пример от вчера, като разглобявах макарата.
Когато отварям макара за първи път винаги маркирам зацепа на предавката. Това става, като се поставят отметки на пиньона и короната в определено положение. Та отметките ги поставям с малка остра права отвертка, като с помощта ѝ правя малка драскотинка върху горната страна на короната и мястото под резбата на пиньона, където се зазива гайката, която държи ротора.
На бронзов пиньон трябва доста усилие, поне 6-7 пъти да натиснеш и драснеш с отвертката на едно и също място, за да направиш тази драскотинка.
Вчера на този пиньон това стана от първия път без почти никакво усилие.
Вече мисля, ще ме разбереш каква е разликата в материалите. :D

Ти явно имаш късмет с твоята макара.
При мен нещата не бяха точно така.
Като я купувах я взех на бързо, само завих дръжката, видях, че няма сериозни луфтове, завъртях я, усетих, че хода е тежичък, но нямаше изявени дефекти.
Проблемите ѝ почнаха след като навих подложката и плетеняка с леко задържане на влакното за да се навие плътно, както си навивам на всички макари.
След това краткосрочно усилие, макарата вече беше шумна с прихлопване на пълен оборот и с леко усещане в дръжката на предавката.

А да кажа, като я отварях вчера.....
Китайчето е нанасяло смазката, като за последно, цялата беше омазана яката.
При един от излетите ми с нея ми се случи на няколко пъти да ми опусне стопа и вчера видях и причината.
Целия беше омазан с гадната грес... то явно и шумната ѝ работа от там идваше.
Диаметъра на короната ми се стори поне визуално по-малък от този на Екселър 4000.
Пластмасата на корпуса е от възможно най-гадната при натиск почва да се гъне, което ще доведе след време до проблеми, поне в леглата на лагерите.
Поне ползваните лагери бяха добри поне за сега де. :)

Не казвам, че всички трябва да са така, както е при мен, считам го за кофти бройка.
Но предвид използваните материали и качеството им, не ми се вярва да изкарат доста време въпросните макари.
sandy
Мнения: 120
Регистриран на: Сря Апр 09, 2008 11:22
Местоположение: Pleven
дал Браво: 54 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Избор на първа въдица с всичко останало - за дунава

Мнение от sandy »

Сега се загледах в клипа, в който разглобяват модел SG4 и SG6, е в тези бройки пиньоните са си бронзови, нямам идея, защо при мен е алуминиев....
В сравнение с бронзов пиньон е сигурно 2 пъти по-лек, което в случая, не го считам за предимство.
Също така ми направи впечатление, че под долния опорен лагер на пиньона и на двете макари ( в клипчето ) има подложни шайби, които да оберат или минимализират луфта на самия пиньон. При мен няма такива регулировъчни шайби и има сериозен луфт на пиньона.
Кофтито е, че пиньона не е със стандартни размери, като на шимано или дайва и шайбите, които аз имам, не вършат работа.
То се е видяло, че ще я отварям отново и тогава ще направя и някоя снимка на карантията.
korkilan
Мнения: 16
Регистриран на: Нед Авг 18, 2013 19:52
Риболов: всякакъв ;)
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Re: Избор на първа въдица с всичко останало - за дунава

Мнение от korkilan »

sandy написа: Вто Дек 14, 2021 10:27 Сега се загледах в клипа, в който разглобяват модел SG4 и SG6, е в тези бройки пиньоните са си бронзови, нямам идея, защо при мен е алуминиев....
В сравнение с бронзов пиньон е сигурно 2 пъти по-лек, което в случая, не го считам за предимство.
Също така ми направи впечатление, че под долния опорен лагер на пиньона и на двете макари ( в клипчето ) има подложни шайби, които да оберат или минимализират луфта на самия пиньон. При мен няма такива регулировъчни шайби и има сериозен луфт на пиньона.
Кофтито е, че пиньона не е със стандартни размери, като на шимано или дайва и шайбите, които аз имам, не вършат работа.
То се е видяло, че ще я отварям отново и тогава ще направя и някоя снимка на карантията.
И аз ги загледах тези клипчета. Само че, с бронзов бяха на SG2 и SG4, а на 6-цата ми се стори алуминиев, макар че реално не се виждаше хубаво.
Ванко не махна лагерите, за да се види. При мен няма никакви луфтове. Явно наистина нямаш късмет с твоята...
sandy
Мнения: 120
Регистриран на: Сря Апр 09, 2008 11:22
Местоположение: Pleven
дал Браво: 54 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Избор на първа въдица с всичко останало - за дунава

Мнение от sandy »

Объркал съм се, в клипа отварят SG4 и SG8.
sandy
Мнения: 120
Регистриран на: Сря Апр 09, 2008 11:22
Местоположение: Pleven
дал Браво: 54 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Избор на първа въдица с всичко останало - за дунава

Мнение от sandy »

Малко развитие...
Отворих я отново, намерих подходящи шайби и успях да обера до минимум луфта на пиньона.
Подложих друга шайба от дясната страна на короната, срещу зъбците. Шайбата е с вътрешен диаметър колкото е на опорния лагер и с дебелина 0.1мм.
По този начин зацепа между короната и пиньона, не е плътен е повдигнат с този 0.1мм.
След тези операции, които според мен, не са нормални да се правят на нова макара, съща вече върти добре, хода е лек, има инерция, работата на предавката, не се усеща, демек вече е гладък. Няма вече биене.
Но остана шума при работа, който е възможно да е от някой лагер, но нямах време да се занимавам с тях, друг път ще е.
Като цяло, като си пусна музика за да не я чувам, мога да кажа, че върти и се усеща, като Дайва Екселър 4000 размер.
Диаметъра на короната ми се струва малък, като за размер 4000 - 29мм - премерен тази вечер със шублер.
Не съм мерил на Дайва и Шимано в този размер колко са, но имам някакъв спомен от гледани клипчета за 32мм при тях.
Та това е, с една идея по-гъста смазка може да се подобри още една идея гладкостта на хода, но мисля няма да има смисъл.
За протокола използваната в момента смазка е Дайва 104 и масло на Шимано за оста на шпулата - (шпиндел, шток както му викат) и стоп лагера.
korkilan
Мнения: 16
Регистриран на: Нед Авг 18, 2013 19:52
Риболов: всякакъв ;)
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Re: Избор на първа въдица с всичко останало - за дунава

Мнение от korkilan »

Колега, пуснали са видео с решението на проблема ти. Явно си е заводски и ще си го оправят за тяхна сметка. Така че, смело пращай да подменят паразитката с нова и си свиркай 😉🤘Даже и лагери ще ти сложат в ноба на дръжката.
sandy
Мнения: 120
Регистриран на: Сря Апр 09, 2008 11:22
Местоположение: Pleven
дал Браво: 54 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Избор на първа въдица с всичко останало - за дунава

Мнение от sandy »

Възползвах се от сервизната акция на вносителя.
След смяната на паразитката, разлика в самото въртене на макарата няма, но така или иначе аз си я понагласих.
Разликата е в навиването на влакното, като сега вече няма проблем и намотката е добра.
Като цяло, мнението ми за макарата си остава същото....има доста други макари на по-ниска цена, които си заслужават повече.
Размерa на короната за 4000 ми се струва малък. С такъв размер са моделите на Shimano и Daiwa обаче в размер 2500.
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”