Избор на първа въдица с всичко останало - за дунава

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
BiserDimitrov
Мнения: 7
Регистриран на: Съб Окт 02, 2021 20:25
получил Браво: 1 път

Избор на първа въдица с всичко останало - за дунава

Мнение от BiserDimitrov »

Здравейте, има доста информация, но не мога да се ориентирам, като съм пълен лаик по темата. Преди две-три години доста време четох, но тогава така и не предприех закупуването на всичко необходимо, поради финансиране :)
Та.. трябва ми въдица с "универсална" (даа, знам за универсалното) акция за дунава, ще се лови.. каквото клъвне, распер, щука, бяла риба.
Дължината на въдицата също е от значение, но ще се радвам някой, ако внесе малко светлина в моя случай кое ще е най-добре.
Макара която да е балансирана към определената пръчка.
Нямам претенции за марки и модели.
За влакното бях чел че има плетени, тефлонови ли кви са там всякакви видове, също нямам представа какво да търся/гледам.
Като цена за тези трите неща, ще се радвам да се вместя в 250 лева максимум.
Другите принадлежности отделно ще закупувам, като ще е хубаво да споменете, колко пари и за там са необходими. А ако навляза в нещата ще търся и лайт въдица по нататък.

Много ще съм благодарен, ако отделите малко от времето си :)
cekal
Мнения: 247
Регистриран на: Чет Юли 12, 2018 3:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 28 пъти
получил Браво: 198 пъти

Re: Избор на първа въдица с всичко останало - за дунава

Мнение от cekal »

Вземи си въдица 100-120 лв с дължина 2.60 - 2.70 и тегло на примамките до 40гр., макара размер 3000 за 60-70 лв, читаво плетено влакно 150-200 метра размер 1.0 за остатъка от бюджета. Макарата гледай да е с резервна шпула, на която да сложиш монофил 0.23 - 0.25. Закачаш някаква примамка / силикон, блесна или воблер/ и отиваш на реката. Присламчваш се до някой колега и се молиш да се падне широко скроен, че да ти отговори на въпросите. Успех
BiserDimitrov
Мнения: 7
Регистриран на: Съб Окт 02, 2021 20:25
получил Браво: 1 път

Re: Избор на първа въдица с всичко останало - за дунава

Мнение от BiserDimitrov »

последното изречение е топ... :D
Благодаря за отговора, само не ми стана ясно защо са ми две шпули една с влакно, една с монофил?
stoik
Мнения: 120
Регистриран на: Нед Авг 25, 2013 18:44
Риболов: спининг, мач, фидер
дал Браво: 18 пъти
получил Браво: 34 пъти

Re: Избор на първа въдица с всичко останало - за дунава

Мнение от stoik »

Последното изречение / според мен / е ключа към палатката !
Аватар
karaburov
Мнения: 470
Регистриран на: Пет Мар 19, 2010 13:04
дал Браво: 209 пъти
получил Браво: 288 пъти

Re: Избор на първа въдица с всичко останало - за дунава

Мнение от karaburov »

Такъв комплект се прави! Въдицата я избери от някой магазин да я усетиш в ръка.Дължина 240-260см (мит са легендите за рибите в ръмънско :D ) Теста по примамки като за начало да е нещо от рода 10-40,15-50 .Гледай да е с широки водачи. Макарата 4000 Риоби Екусима,да останат парички и за влакно. Влакното като за начало гледай да е 1,2-1,5 по японската номерация и задължително 4-ри нишково.Има достъпни Японски влакна вече,не вземай изявлени китайци! Примамките -спинер,кастмастер,блесни на мепс 3-4 номер и някой воблер .Зависи какво те влече.В тоя сезон вече,силикони и джиг глави. Монофил за Дунава е несериозно,не ти трябва тоя ластик,това не е плувкаджийски риболов или фидер. Монофила за Дунава е като 'да ближеш меда през буркана' няма я емоцията и тока в ръка. Най важното нещо по Дунава е постоянството,ходене ,ходене и пак ходене.
Успех!
Аватар
Leo
Мнения: 2347
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 15:14
Местоположение: НИКОПОЛ-тъжно градче с весели жени
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 202 пъти

Re: Избор на първа въдица с всичко останало - за дунава

Мнение от Leo »

Здравей колега,

Твоята задача не е трудна.
Взимаш ето тази въдица:
https://fishingzone.bg/savage-gear-sg2-medium-game.html в този вариант – 251cm 12-35g
Макара – някакво Рьоби по твой избор,размер 4000
Влакно – 8 жилно Daiwa J-Braid X8 в размер 1.2
" гениалността ме преследва по петите, но аз съм по-бърз.."-Мунчо

Гениалните неща били прости.Ми аз трябва да съм голям гений,щото съм много прост
rap66
Мнения: 173
Регистриран на: Пон Фев 19, 2007 12:27
Местоположение: Варна
дал Браво: 34 пъти
получил Браво: 33 пъти

Re: Избор на първа въдица с всичко останало - за дунава

Мнение от rap66 »

Необходимо ли е толкова дебело влакно. Не съм ловил по Дунава, но аз и за тролинг по Черно море не съм слагал по дебело от #0.8, с повод ФК 0.40-0.50, ако се джигва с 90-100 гр. пилкери. Разликата в кастинга #0.8 и #1.5 е поне 20-30%
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Избор на първа въдица с всичко останало - за дунава

Мнение от Димитър Тодоров »

rap66 написа: Чет Окт 07, 2021 7:43 Необходимо ли е толкова дебело влакно. Не съм ловил по Дунава, но аз и за тролинг по Черно море не съм слагал по дебело от #0.8, с повод ФК 0.40-0.50, ако се джигва с 90-100 гр. пилкери. Разликата в кастинга #0.8 и #1.5 е поне 20-30%
Не е , но това се учи с опита..или пък не и казваме,че е въпрос на стил. :roll: :mrgreen:

Ловя основно с # 0.8, тази година предимно с 0.6 , вадя си рибите нормално.
Ако не ползвам ФК повод или струна, късам повечко,щото обичам да ловя в камъни.

Мнозина ловят с 1.2 и 1.5 ,но където и когато те искат,сиреч избират условия,в които дебелото
влакно не е толкова дерт. Ако ловиш обаче, в кофти условия - вятър ,дълбочина и течение,тогава
разумно по-тънкото влакно си има чувствителни ползи. За мен.

:fish1:
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Fishh
Мнения: 338
Регистриран на: Чет Мар 07, 2013 19:47
Риболов: спининг
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: Избор на първа въдица с всичко останало - за дунава

Мнение от Fishh »

Ето и моето предложение , че и ще ти останат пари и за примамки.

RYOBI ECUSIMA 3000 или 4000 размер +- 70лв
YGK PE Line Real Sports G-Soul X8 +- 50лв по горе Лео което ти каза също е добре, но не взимай по дебело от 1 - 1.2 размер
Filstar Premier Crystal Spin ( 2.60 7-28 ) - 60лв

Универсална и за тия пари е доста добре. Ако ще взимаш по късия вариант на 2.45 е по стегната и си трябва повече опит да се лови на джиг за бяла със нея, на голяма река по-добре дълга пръчка според мен. Аз имам дългия вариант и със 280гр макара е един пръст от закачката за куки със 300гр макара ще се балансира перфектно.
BiserDimitrov
Мнения: 7
Регистриран на: Съб Окт 02, 2021 20:25
получил Браво: 1 път

Re: Избор на първа въдица с всичко останало - за дунава

Мнение от BiserDimitrov »

Благодаря за коментарите. Признавам си след като пуснах темата не съм спрял да гледам видеа, да чета, да питам тук-там някой запознат и да се опитам поне малко да се образовам на тема спининг.
Стигам до следните изводи:
Пръчката
- SavageGear SG2 Medium Game - 10-35 2.51м
- NorStream Flagman New - 10-40 2.59м
- Filstar Premier Crystal Spin - 7-28 2.60м (компромисен вариант, че май след доста прочетено, има голяма вероятност да счупя пръчката, или да се окаже, че не ми се лови риба) :D

Горе долу идентични пръчки, но в полеви условия е съвсем друга бира. Ако някой ги има, нека сподели мнения. Ценовия им клас е сходен, но за едната има повече информация от другата (NorStream-a)

Макара
- Shimano Sahara 3000/4000
- RYOBI Ecusima 3000/4000
- Daiwa Legalis 3000/4000
(според пръчката, за това така го пиша)

Влакното си мисля да е 8 нишково, пък каквото сабя покаже..

Така вече, като стестих доста кръга на търсенето, ще се поразровя още да видя дали си заслужа едното пред другото (откъм макарите). Пръчките никакъв шанс да ги сравня някъде. Ако имате някакви наблюдения, ще следя темата с интерес, огромно благодаря!
BiserDimitrov
Мнения: 7
Регистриран на: Съб Окт 02, 2021 20:25
получил Браво: 1 път

Re: Избор на първа въдица с всичко останало - за дунава

Мнение от BiserDimitrov »

Поради някаква причина не ми дава да си променя коментара.... та това идва като промяна на предния..
Много интересно попаднах на макара SavageGear SG4 доста прилично изглежда за цената си... качество никой не знае, още е нова :D
Както и на малко по бюджетна пръчка SavageGear MPP2 274см 10-30гр. или малко по малкия вариант 251см 12-35гр.
Някой ако може да сподели и мнения за тях, или поне за самата марка?

п.с. някой, ако може да ми съедини мненията (това за момента мога да го редактирам)
cekal
Мнения: 247
Регистриран на: Чет Юли 12, 2018 3:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 28 пъти
получил Браво: 198 пъти

Re: Избор на първа въдица с всичко останало - за дунава

Мнение от cekal »

Колега, купувай. Зимата дойде :fish7:
Аватар
karaburov
Мнения: 470
Регистриран на: Пет Мар 19, 2010 13:04
дал Браво: 209 пъти
получил Браво: 288 пъти

Re: Избор на първа въдица с всичко останало - за дунава

Мнение от karaburov »

BiserDimitrov написа: Пон Окт 11, 2021 10:15 Поради някаква причина не ми дава да си променя коментара.... та това идва като промяна на предния..
Много интересно попаднах на макара SavageGear SG4 доста прилично изглежда за цената си... качество никой не знае, още е нова :D
Както и на малко по бюджетна пръчка SavageGear MPP2 274см 10-30гр. или малко по малкия вариант 251см 12-35гр.
Някой ако може да сподели и мнения за тях, или поне за самата марка?

п.с. някой, ако може да ми съедини мненията (това за момента мога да го редактирам)

Имам сг4 два броя ;) 2,51 12-35 и 2,20 7-23. Двете въдици ги ползвам по Дунава .Въдиците струват парите си,удобни дръжки,добра и лека бланка. Дурако-простако устойчиви и добре справящи се със силикони. Препоръчвам ти по дългата като за начало.
Асти
Мнения: 841
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:06
Местоположение: София
дал Браво: 34 пъти
получил Браво: 41 пъти

Re: Избор на първа въдица с всичко останало - за дунава

Мнение от Асти »

Старай се, освен всичко друго да се получи лек комплект. Тази екусима я остави на тези, които ти я препоръчват да си чупят лешници с нея.
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”