размер на конеца при тролинга за сом

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Martin12
Мнения: 21
Регистриран на: Сря Фев 12, 2020 10:07
получил Браво: 2 пъти

размер на конеца при тролинга за сом

Мнение от Martin12 »

Здравейте колеги. Имам няколко въпроса, относно тролинга за сом. Практикувам тролинга за бяла риба и често хващам сомчета, които не бяха целевата ми риба. Сега искам да оборудвам 2 въдици специално за сом, като питанията са ми следните:

Какъв размер плетен конец да използвам? Какъв е оптималния вариан и каква е горната граница, която може да се използва според вас, имайки в предвид опита си?

Другият ми въпрос е свързан с това, до колко разликата в дебелината на конеца се отразява в газенето на воблера?

За бяла риба използвам 16/18 и понякога 20мм.(има съществена разлика в газенето на примамката) Ако за сом взема 28мм конец, с колко би се променила дълбочината на газене, на един и същ воблер, на едно и също разстояние зад лодката, от дълбочината на газене с 18мм конец например. Знам ,че всичко е относително и всеки воблер е различен. Искам просто някаква ориентировъчна информация тъй като разлика от 18 до 28мм е твърде голяма за да предположа. Имам ли тази информация ще ми е по лесно да избера нови воблери спрямо дълбочината им на газене, също така ще мога да преценя как ще се промени газенето на тези които вече имам.
Благодаря предварително.
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: размер на конеца при тролинга за сом

Мнение от Trofei »

Колега ,линията се избира според воблерите които ще влачиш,а не според рибата която ще ти удари!Сомовете удрят на воблери от 5 до 20см.Ако си направил линия са големи воблери,като сложиш малък воблер нищо няма да ти удари,разваляш му играта!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”