Място за тъпи въпроси по темата: материали за мухи.

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
arilus
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 20:15
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 223 пъти
получил Браво: 139 пъти

Място за тъпи въпроси по темата: материали за мухи.

Мнение от arilus »

Времето се позахлади, почнахме да се завъртаме повече около менгеметата и компютрите.
Като всеки пресен мухар имам много въпроси. Кое как кога и защо. Знам, че е досадно да се отговаря на тъпи въпроси ама да пробвам, ако стане – стане, ако не – темичката ще си потъне надолу. И като пресен мухар когато избирам материали за мухите по интернет обикновено се ориентирам основно от цвета. Едното червено, другото сиво ама кое за какво става - лотария, и то скъпа :D .
Първия ми тъп въпрос е за дъбингите: имената им – красиви и съдържателни:
Blend, Czech Nimph /това го разбрах/,Fine Spectra Flash, Antron, Angora Goat, CDC, UV Blend, UV Ice, Polar, Camel, Alpaka, Hamster, Hare, Muskrat, Paecok, Rabbit, Spectra, Superfine, SLF, Kristal, Trilobal и др. Със сигурност съм объркал някое при преписването. Въпроса ми е не от какво са направени – то там си пише, а за какво могат да се използват, колко се мокрят, фини ли са, стръхави ли са, кое става за суха кое за мокра, кое не, кое с кое може да се комбинира, лични впечатления. И прекрасно ще е ако има снимка на нещо готово от конкретния материал. С радост бих прочел инфо за „направи си сам“.
- и: кои прежди/ влакна могат да се използват за оста на парашута.
- Това Антрона като митологичен материал няма ли си някое тривиално евтино име.
- Боди куил – приложение.
- Флат тинсела ми е горе-долу ясен, овал тинсела – къде?
- За конците има стара тема, въпроса ми е за приложението на „еластик“ и на дебелия вълнен конец /пробвах го за Свети Йоан – ама не/.
- Коприната – от къде и под каква форма се предлага, напоследък я използвам често.
- Стъклените и ПВЦ перли.
- И т.н.
Тъпите въпроси станаха много, ако някой има нерви да пише. Не само отговори, а и още тъпи въпроси :tup: . Ще си позволя с цялото си незнание да драсна в темата по нататък за някои материали които са ми харесали и приложението им.
Бъдете здрави! майната му на всичко друго.
Аватар
Драго
Мнения: 753
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 625 пъти
получил Браво: 498 пъти

Re: Място за тъпи въпроси по темата: материали за мухи.

Мнение от Драго »

Много въпроси в един пост, ще карам подред каквото се сетя. Първо за дъбингите --- някои са просто думи за превод, други ще го мислим . Почвам наред.
Blend - примес обикновенно смеска от цветове или материали.
Czech Nimph /това го разбрах/ - този е за скъдове (гамаруси) поне в повечето му видове които съм срещал
Spectra - този е дъбинг с лъскавини които предизвикват блясък. Мисля, че само Hеnds имат такъв
Fine Spectra Flash, -Като Spectra само че е по фин за по финни мухи
Angora Goat - дъбинг от ангорска коза - не съм ползвал сигурно си има своите предимства някъде
CDC - Дъбинг от CDC пера, много фин подходящ за изработката на телца на много малки сухи мухи
UV Blend - Дъбинг който реагира на Ултравиолетова светлина обикновенно е и стакива гъзарски тип дискотека отенъци. Ползвам за шалчета на мухи. В случая е Blend защото евентуално е примесен със заешки дъбинг(както си го смесвам и аз де)
UV Ice - УВ дъбинг ама без естесвени примеси - лъскавиня и синтитетика, пак за шалчета аможе и за тела на мухи основно нимфи.
Polar - Такъв не съм среюал, но най вероятно е от някои полярни животни.
Camel - от камила, също не съм ползвал
Alpaka - от Алпака
Hamster - фин дъбинг от хамстер
Hare - заешки дъбинг. Основния дъбинг който ползвам за тела на сухи мухи и на нимфи. Има Fine, Superfine и разните му там подобни.
Muskrat - от плъх :) много фин дъбинг подходящ за малки нимфи и сухи мухи
Paecok - Паун. Такъв дъбинг не съм срещал но от фибрите на пауна се правят тела за нимфи, сухи и мокри мухи. Любимите ми адамси.
Rabbit - Заешки дъбинг, същия като Hare. Един и същи дзвер е ама с две наименования
Superfine -- супер фин дъбиг. Примерно ако е заешки има стандартен има и superfine за по финни мухи
SLF - Синтетичен дъбинг, прилича на разбридан мокет :) ( Synthetic living fiber )
Kristal, Trilobal - тези двата не съм гри срещал и не ми се и занимава с тях.

Като заключение. Аз основно връзвам със заешки дъбинг. За шалчета пак слагам заешки като понякога о миксирам с UV Ice да се получи някаква лъскавиня в шалчето. Имам хубав скъп SLF който ползвам многооо рядко за направата на някоя финна муха. Сега докато пиша се сетих че имам и един патрондаш спекра дъбинг :) който още не съм намерил за какво да ползвам.

Сега за митичния антрон. Доста спорове се водиха дали антрона е полипропиленова прежда или не и защо първото струва 5 лв метъра, а второто струва 5 лв едно кълбо прежда. Ползвам съм и двете като в момента ползвам антрон за муховръз по проста причина че точно тази субстанция е тествана стотици пъти, и хората са видяли че е добро за да го пуснат в продаба. Иначе от 10 години съм пълен с разни чилита всякакви цветове полипропиленова прежда. Не че не стават, стават, но заради това че е прежда на места са пресукани влакната и трябва да се разбрида ,разплита и прочиее, като накрая пънчето на парашута става на гъз, седи сплеснато като пускюл. Антрона който си купувам седи по изпънат, по трудно се сплесква и като вържа парашут по му стърчат нагоре власинките вместо да се разлембят настрани. Във серията за Klinkhamer мухата Оливър Еуардс казва --- това е крило, не е само спот да си виждаме мухата.

Боди куила - Тук е най лесно - ще ти пусна една нимфа поетапно за тялото на която е използван боди куил (има и куил боди ако стигнеш до тук с четено обозначи се да обясня и за него) За шалче е използван от така наречините , Спектра, УВ, УВАйс дъбинги, там конкретно е описан под друг начин.

https://www.flytying.ro/micro-nymph-tie ... ody-quill/

За Овал Тинсела - за рибване когато работиш върху по мек материал примерно дъбинг или паунови фибри.

За коприната утре ще пиша ако се сетя, че сега ме мътзи да вадя какви са моите коприни. Но аз я използвам за тела на финни имърджъри и за тела на мноооого финни нимфички с които ловя в Босна. Обикновенно кука 20 номер и 1.5 мм глава :) ще снимам пак утре ако имам време.

Не претендирам за пълна изчерпателност по темата, може и нещо грешно да съм написал ама това е положението.
arilus
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 20:15
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 223 пъти
получил Браво: 139 пъти

Re: Място за тъпи въпроси по темата: материали за мухи.

Мнение от arilus »

изчерпателно! благодаря! това - боди куила мислех, че е кръгло сечение. поне от клипа се вижда че придава една прозрачност и дълбочина на тялото. ако мога да добавя - полипропиленовата прежда я разрествам с гребенче и става хубав лъскав материал за мокри мухи, с нея са ми първите опити за woolly bugger.
arilus
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 20:15
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 223 пъти
получил Браво: 139 пъти

Re: Място за тъпи въпроси по темата: материали за мухи.

Мнение от arilus »

мокри мухи от полипропилен
77.jpg
77.jpg (48.26 KiB) Преглеждано 1763 пъти
101.jpg
101.jpg (52.21 KiB) Преглеждано 1763 пъти
това е един мой любим материал - вид ченил, на практика е тънко /може би капроново/ въженце с найлонови лентички.
88.jpg
88.jpg (69.52 KiB) Преглеждано 1763 пъти
коремчетата на бръмбара и нимфата, както и тялото на палмера са от него.
99.jpg
99.jpg (52.21 KiB) Преглеждано 1763 пъти
Аватар
Драго
Мнения: 753
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 625 пъти
получил Браво: 498 пъти

Re: Място за тъпи въпроси по темата: материали за мухи.

Мнение от Драго »

Така за коприната.

Ползвам такава купена от Таймен - Textreme Pure Silk. Както казах с нея си връзвам малките нимфи
IMG_20211104_090740.jpg
IMG_20211104_090740.jpg (209.26 KiB) Преглеждано 1761 пъти
IMG_20211104_090936.jpg
IMG_20211104_090936.jpg (219.9 KiB) Преглеждано 1761 пъти
IMG_20211104_091241.jpg
IMG_20211104_091241.jpg (202 KiB) Преглеждано 1761 пъти

На първата снимка предпоследните две нимфи са с коприна. Макрото не е добро на телефона но горе долу да се добие представа. Първата нимфа е от айс дъбинг примерно не знам вече и със шалче спекра. Но по вероятно е цялата да е вързана със спектра дъбинг. Предпоследните са много малки мухи и там вече другите материали биха натрупали много дебело тяло затова са направени с коприна. Последната е фазанова нимфички за чието шалче също съм използвал копринен конец, а най-вероятно и само власинки от него. Вижда се нимфата колко е малка сложена то такава на кука 12 номер.

Някъде в темата за мухите има едни емърджъри от чичо Док, чиито телца и главогръд също са вързани с коприна. Тука обаче е ползвана и друга техника да се получи сегментация на тялото.

Изображение
Аватар
Драго
Мнения: 753
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 625 пъти
получил Браво: 498 пъти

Re: Място за тъпи въпроси по темата: материали за мухи.

Мнение от Драго »

Открих си и парашут съм връзвал с боди куила на Хендс. Тука добре може да се види как седи намачкана полипропиленовата прежда от чилетата. Сега връзвам (по една муха на година :) ) пак с полипропилен - Fly Scene Polypropilene Floating Yarn но той седи изпънат, няма нищо общо със преждата дето се продава на пазара и е перфектен за пънчетата на парашутите.



Не стана тогава хубаво заснемане, имах едни кожички по ръцете дето постоянно ми задираха по конеца :(
arilus
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 20:15
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 223 пъти
получил Браво: 139 пъти

Re: Място за тъпи въпроси по темата: материали за мухи.

Мнение от arilus »

парашута е супер! проблема според мен е, че полипропилена се мокри много бързо, преди година Миро ми беше казал, че дори е варил в мазнина но не поема нищо /не се импрегнира/. не знам как е с флоатантите.
относно нимфите - нова тема ми са, от скоро се опитвам да ловя и връзвам - коприната им стои добре. ще се пробва още днес.

тъп въпрос № 48 - къде се използва швейцарската слама - предвидливо съм си заприходил няколко цвята и тъй си ги гледам само...
45.jpg
45.jpg (47.46 KiB) Преглеждано 1706 пъти
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Място за тъпи въпроси по темата: материали за мухи.

Мнение от jagger1 »

Драго, привет.
Една вметка към това, което си написал:
Паунът (за дъбинга говоря) е обозначение на цвят за няколко изкуствени дъбинги. Нещо като Ice обозначението (в случая за айс дъбингите - нещо искрящо, с прозрачността на леден кристал. В случая на пауна - имитация на цвета на пауновите пера, с лъскави отенъци. Със сигурност си ползвал такъв, или си ловил с такива мухи.

Колкото до чистия и натурален паунов дъбинг - използва се рядко. Това са власинките, които се отделят при остъргване на фибрите от опашно перо, когато си правим куилчета за телца или за рибване. Проблемът с този дъбинг е, че власинките са много къси и за да ги използваме като дъбинг, конецът трябва задължително да се промаже с лепило, за да се задържат. Другото приложение на естествения паунов дъбинг е, да се залепи въху микропорестите тела за мухи, пак чрез залепване. Телцата се покриват с лепилен слой и се овалват в дъбинга. Пускал съм такива мухи назад в другата тема за мухите. Ефектът е - мъхести микропорести телца. По аналогичен начин можеш да си нсправиш и щраусов дъбинг. Приложението му е същото.

Ох, измъчих се да цъкам на този телефон. Ни видя, ни мога да пиша, ни мога да чета на талафонята. Та ще се индикирам до две седмици, като се прибера трайно в София.
До тогава - :11:
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Място за тъпи въпроси по темата: материали за мухи.

Мнение от jagger1 »

Ники, привет.

Ще ти драсна само за последния 48 въпрос. За полипропилена ще напиша, като се докопам до лаптопа в София.

Та, швейцарската сламка е хубав материал за направата на крилца на различни модели дзверчета. Използва се също и за изработване на телцата на различни мухи -изцяло от разцепена лентичка с ширина около 3-4 мм, или само като гръбче на телца и торакси. Интересен материал. Аз съм го използвал и за тела на нимфи, и за крила на сухи мухи, и за кадис пупи (нещо като дизайн на Лафонтеновата пупа, ама поДжагарена :D ). За крилца на скакалци е добър материал. Става и за крила на ручейници. Назад в темата също има доста мухи с този материал.

За сега толкова от мен.
Измъчих се на този телефон. :D
Поздрави и :11:
arilus
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 20:15
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 223 пъти
получил Браво: 139 пъти

Re: Място за тъпи въпроси по темата: материали за мухи.

Мнение от arilus »

тъп въпрос № 49 - монтаж на глава на нимфа.
гледам разни клипчета, хората връзват нимфи и първо "монтират главата". какво монтират - само я нанизват на куката и тя се мандахерца докато не я натиснат с "яката" - поне аз това виждам. до скоро правех конус от конеца да я затисне още в началото. обаче после накрая отеснява мястото за торакс и яка. и почнах и аз да монтирам. понеже доста от материала е от алито често се случва при по-дребни куки окото да е по-малко или почти същото като отвора на главата. и като взема да правя завършващ възел и тя се "изплюва". то е ясно, че проблема е някъде на изток, навивам конец за гарнитура, добавям и лак. за момента става но понякога съчмата хуква нагоре по типета или още при изваждането на нимфата с разтреперани пръсти от кутийката се разглобява. има ли решение?
Аватар
Драго
Мнения: 753
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 625 пъти
получил Браво: 498 пъти

Re: Място за тъпи въпроси по темата: материали за мухи.

Мнение от Драго »

Аз как монтирам --- нанизвам главата, с лявата ръка я захващам и повдигам до ръба на ухото на куката, от там навивам плътно конец до нея и колкото мога под нея. След като спре да мърда прудължавам назад за тялото. Много работа имам иначе бих ти снимал процеса, веднага ще стане ясно с 1 минута клип.

edit: Говоря за волфрамови глави с процеп не само с дупка.
arilus
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 20:15
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 223 пъти
получил Браво: 139 пъти

Re: Място за тъпи въпроси по темата: материали за мухи.

Мнение от arilus »

тв № 50: куки без контра, идеята е ясна, подкрепям я, имам и малко вързани мухи с тях. но имам съмнение колко риби ще задържа на куката? твърде често след засичането ми се получава отпускане на линията, до където се натуткам, да опъна и вадя. оставам ги малко да се поразходят, ако може да се оплетат и т.н. те и така плюят куката. това не е въпрос, ако започна да използвам по-често куки без контра ще трябва да коригирам воденето на убодена риба. иначе голямо пцуване ще падне с много чувство и патос...
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Място за тъпи въпроси по темата: материали за мухи.

Мнение от jagger1 »

Ники, привет.
Цяло лято бях извън София и с ограничен интернет. Интернета – бавен, ту го има, ту го няма, интернет – до толкова, до колкото да мога да хвърлям по един бегъл поглед в темите и по някой и друг сайт. Мъка ми е с телефона. То не видя буквите, то натискам по 3-4 букви с кебапчетата по клавиатурата на телефона едновременно, то редактиране ......... мъка. Та по тази причина избягвах да се индикирам.

Та най-после си домъкнах мощите то този развъдник на бацили – Софето, ама честно, идва ми пак да забегна. На ръба съм на решението.

Та на темата:
Ще се опитам да драсна нещо, според моите знания, моя опит, според това, което аз практикувам. Да се надявам да ти е от полза.

Сега:
Ти си задал много въпроси, отговор на които няма да намериш никъде синтезирано и накуп в нито една бумага. Голяма част от въпросите ти са описвани и имат отговор в редица книги на големите и признати в световен план мухари. Друга част са предмет на коментари, свързани с личен опит, предпочитания към определени материали и техники, трета част са предмет на информация, която може да се намери от фирмите, предлагащи съответните продукти – както от сайтовете на съответните брандове, така и от сайтове на съответните търговци, или от различни мухарски сайтове, в които се споделя съответния опит /наши и чужди/, на четвърти въпроси – отговорите се крият изцяло от прекия допир и сблъсък с проблема, материала, ситуацията или от това, какво искаш да постигнеш – било то от една муха (да е суха, да е мокра, да е потъваща суха, да е бързо или бавно потъваща нимфа, мухата да имитира и да има поведението на имърджър или на удавена суха, да пляска като джапанка или да ляга плавно, меко и нежно върху повърхността, да държи типета под повърхността на водния слой или отгоре и още много други изисквания и решения. Всичко това е много четене, ровене, непрекъснато наблюдение, експерименти, проби/грешки, споделяне на опит и най-вече много часове, месеци и години прекарани на водоемите и реките. И най-вече непрекъснато поддържан интерес към хобито. Но темата е хубава и ще се радвам повече мухарини да откликнат.

Тук е мястото да отдам последна почит и да отбележа, че преди около месец и половина, мухарската общност у нас и по света загуби един от големите на нашето съвремие мухари и връзвачи – Roy Christie (Рой Кристи). Голям приятел на България и на много български мухари, които имаха честта и възможността да се запознаят лично с него, да ловят с него, както и да се докоснат директно до неговите мухи, жизнен и мухарски опит. Рой Кристи остава в световната мухарската история като изобретател на обърнато вързаните мухи, като Ейвън спешъл, Ейвън спешъл имърджър, обърнатия парашут, обърнатия Сън сет имърджър, обърнатата Марч Браун и други, чиято основна идея е да държат типета потопен във водата при водене на мухата, благодарение на ъгъла, под който той монтира крилото и хакела в задната част на куката.
Почивай в мир Рой.

Но да продължа по темата.
Ники, защо ти написах всичко това:
Защото няма как да ти се отговори на всичките тези въпроси само в 10-20 поста, или накратко. Както казах, тези въпроси и още много други, които не си задал ги няма никъде синтезирано нито в една книга, нито в един сайт, нито някой може да ги дискутира наведнъж. Хубавото обаче е, че ги задаваш. Каквото мога, ще помогна, каквото знам – ще го споделя, но няма да е в един пост.

Та да започна най- напред с избора на материал/и:
Казваш (цитирам): “ И като пресен мухар когато избирам материали за мухите по интернет обикновено се ориентирам основно от цвета. Едното червено, другото сиво ама кое за какво става - лотария, и то скъпа.....“
Цветът на материала е последното нещо като критерий за избор на цвят. Първият въпрос, който трябва да си зададеш е: Какво ще имитираш – като насекомо, като негов стадий на развитие, което ще определи и вида на мухата /суха, мокра, имърджър, нимфа/ или, ако си решил да правиш нещо, което не се оприличава на съществуващо насекомо, да си почешеш въображението и да поекспериментираш, отново трябва да си зададеш същия въпрос. Според твоя избор на вида муха, следва да се подберат и съответните материали за реализирането на имитацията.
За сухи мухи:
– леки и здрави материали, които не пият или пият малко вода, с положителна плаваемост, материали, които съдържат въздух в структурата си (микропорести, еленова козина, козина от лос, козина от сърна, централното рогово стебло на всяко едно перо, парафини, леки смоли, корк, балса, лопенова сърцевина, кухи изкуствени телца за мухи, изработени с различни техники), гъши или пуешки биотси, куилове от паун, щраус за изработване на телцата на мухи или за рибването им........;
- материали, които могат да задържат въздух за известен период от време, докато мухата е на вода - CDC пера, CDO пера – същите, като CDC, но са от бъта на гъска и са с по-груба и едра структура, Антрони за крила на мухи, блоб синтетични прежди, Kalf Tail – козина от телешка опашка, Snowshoe козина от долната страна на лапичките на полярен заек /стъпалцето му/, козина от нутрия, козина от полярна мечка /слоя под основната козина/ ....;
- синтетичните дъбинги – за телца на мухите, за главогръди или за крачета;
- естествени дъбинги – тюленов, заешки, CDC дъбинг, катеричи дъбинг, дъбинг от полярна лисица, дъбинг от нутрия, мускусен плъх .........
- перушини – генетични скалпове от петел или кокошка, CDC пера, CDO пера, пера от паун, пера от щраус, гръдни, шийни или подкрилни пера от зеленоглава патица, фазанови пера .....
- тънки, леки куки ....... и
- Най-накрая идва изборът на цвят на съответните материали за конкретната имитация.

Към всичко това, което написах по-горе, искам да ти обърна внимание на следното:
Стреми се да не натрупваш много от материалите по рамото на куката и да ги разпределяш равномерно, следвайки изграждания силует на мухата. Многото натрупан материал влошава нещата. Предвид, че куката е стоманена, което означава, че има отрицателна плаваемост, теглото на куката се балансира с материалите, които влагаш. Колкото по-малко пият и задържат вода, толкова по-добре мухата се задържа на повърхността на водата и работи като суха. Ако влагаш материал, който пие и задържа повече вода, неговото количество трябва да е минимално спрямо останалите леки и малко пиещи вода материали при сухите мухи. Някои връзвачи използват фабрично промазани или промазват конците с восък с което се целят две неща:
- Чрез промазването с восък конецът се импрегнира;
- Восъкът е с положителна плаваемост и допринася за задържането на мухата над водата, аналогично на флотантите, с които допълнително смазваме сухите мухи.
При нанасяне на конец по рамото на куката, не натрупвай излишно конец. Използвай синтетични и тънки конци. Избягвай да рибваш сухи мухи с метални нишки и телчета, които утежняват дори и с малко мухата, освен ако не искаш умишлено да свалиш само телцето на мухата под повърхностния слой (например при имърджъри), а главата и хакелът да са над водната повърхност. За рибване, използвай или основния конец, с който работиш, или фиксирай друг конец със съответния желан от тебе цвят. За рибване можеш да използваш освен конец, още и паунов куил (централното рогово стебло от опашно перо на паун или от щраусово перо, или от CDC перце). Можеш да използваш и Kristal Flash нишка или нишка от Holographic Hair, или Fine Hair. За рибване можеш да използваш и тънък монофил - съобразно размера на телцето на мухата подбираш и дебелината му. Можеш да използваш както прозрачен монофил, така и цветен. Предимството на монофилната нишка за риб е в това, че във/под водата, в зависимост от това, коя част от тялото е потопено или легнало отгоре в повърхностния слой, безцветния и прозрачен монофил се губи, не се вижда, а тялото на мухата изглежда като директно сегментирано от основния материал на телцето. Този ефект е още по-силен при нимфи, ларви на ручейници и мокри мухи, които изцяло са потопени във водата.

Накратко, за днес толкова. Започнах набързо със сухите мухи.
Тия дни ще се опитам да намеря време и да продължа с мокрите, имърджърите, нимфите .....

Хайде, че биричката ми се стопли. :11:
Поздрави и не спирай да питаш. Каквото можем, което знаем, ще помогнем, малкото останали тук в този форум, ще се опитаме да бъдем полезни. Поне аз ще се опитам.
arilus
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 20:15
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 223 пъти
получил Браво: 139 пъти

Re: Място за тъпи въпроси по темата: материали за мухи.

Мнение от arilus »

Здравей Миро,
Истински водопад от информация, която ще препрочитам и ще възприемам постепенно. Бъди сигурен, че като един информационен паразит ще ти задавам и още уточняващи въпроси. Смятам, че е напълно нормално в началото всеки да се лута и да се стреми да направи всичко което му хване окото. Обикновено – груба и нескопосана външна имитация. Постепенно с опита определяш кое ти върши работа и как да го постигнеш и евентуално усъвършенстваш, да промениш за да ти е баш и да ти е по-твое. Типичен пример ми е „Humpy“-то, проучих, навързах, харесах си ги, пробвах ги на реката, за нищо не ставаха, почистих куките.
Пак казвам, ще си го прочета бавничко и ще си го сдъвча.
Бъди здрав и се пази!
arilus
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 20:15
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 223 пъти
получил Браво: 139 пъти

Re: Място за тъпи въпроси по темата: материали за мухи.

Мнение от arilus »

добър вечер Миро, както обещах - ще питам. споменаваш осите на перата, имам запазени няколко парчета от паун с дебелина на молив. здраво нещо изглежда. така с външната кутикула си е гладко, ако го обеля само за сърцевината мисля, че ще излезе нещо рошаво. дай някоя снимка от готов екземпляр ако имаш.
бъди здрав!
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”