Място за тъпи въпроси по темата: материали за мухи.

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
jagger1
Мнения: 3179
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Място за тъпи въпроси по темата: материали за мухи.

Мнение от jagger1 »

Ники, не говоря за дебелото основно стебло на пауновото перо.
Става дума за стеблото за страничните израстъци от централното стебло, покрити със зеления мъх. Като се премахне мъхът, остава тънкото стебълце (куила), което се използва за изработване на тялото на дънове, имърджъри, нимфи, или с него можеш да рибваш тялото на мухите. По същия начин можеш да използваш и стебълцата от щраусови пера, CDC пера или от тънки кокоши пера, като премахнеш власинките от централното стълбче.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Назад в темата за мухите има много модели. Просто трябва да поровиш.

За рибване и за тела на мокри мухи и нимфи може да се използва и косъм от глиган. В темата за мухите съм показал и такива.

Поздрави.
arilus
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 20:15
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 223 пъти
получил Браво: 139 пъти

Re: Място за тъпи въпроси по темата: материали за мухи.

Мнение от arilus »

за пауна знам и ползвам куила, за кокошката и сдс не знаех. ще го пробвам. за четината от глиган - още ми е зад хоризонта.

Миро, тъй както си хортуваме двамата не мога да се отърва от мисълта, че сме като VS teleshop, аз съм тъпото парче дето втори ден не може да си отвори буркана, а ти си умния дето вади някаква джаджа и решаваш бляскаво проблема. :D

гледах един клип от Davie McPhail не, че го разбрах със сигурност но май киснеше окото от перо на паун в белина да опадат власинките, после в балсам за коса и накрая имаше перфектна розетка от пластинки. не съм сигурен в английския си за да го твърдя със сигурност.

по въпроса за СDС и СDО пера, по често опирам до СDО - просто по-често имам вземане-даване с гъски. разликата очевидна ли е? и ако едното е по-добро кое е?

благодаря за отговорите, пак ще питам.
Аватар
jagger1
Мнения: 3179
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Място за тъпи въпроси по темата: материали за мухи.

Мнение от jagger1 »

arilus написа: Пет Дек 03, 2021 14:04 гледах един клип от Davie McPhail не, че го разбрах със сигурност но май киснеше окото от перо на паун в белина да опадат власинките, после в балсам за коса и накрая имаше перфектна розетка от пластинки. не съм сигурен в английския си за да го твърдя със сигурност.

по въпроса за СDС и СDО пера, по често опирам до СDО - просто по-често имам вземане-даване с гъски. разликата очевидна ли е? и ако едното е по-добро кое е?
1. За пауновите фибри и белината:
Категорично - НЕ!!!
Пробвал съм го преди години и категорично се отказах. Коментирали сме го и в темата за мухите преди години. И с Док, и със Стоян Филипов, когато пишеха тук във форума. Категорично забрави за белината. От белината, стебълцата стават крехки и чупливи. Дори с разни балсами или други мазила да ги обработваш, пак си остават чупливи и крехки. Помисли: Щом белината сваля власинките, които са от същия материал на куилчето, значи белината действа и на куилчето и го разгражда. Та, моя съвет е: Забрави за белината.

Мъхчето се сваля много лесно с гумичка за триене на молив. Онази - от училище, с която триехме грешките при писане или рисуване. КАк става? Опъваш пауновия фибър между пръстите си с една ръка върху гладка повърхност. С гумичката търкаш върху пауновия фибър и мъхчето се сваля за секунди. Това е.

2. За CDO-то.
Разликата между CDO и CDC е, че перета от гъска (CDO) са с по-дълги и по-груби власинки на перото от тези на CDC перцата (патешките). Самото мъхче на CDO перцата е с по-голяма дължина и мъхчетата са по-дебелички от тези на CDC мъхчетата. Отделно и самите разклонения от централното стебло на CDO перото са по-дълги и малко по-дебели от тези на CDC-то. И накрая - от тези разлики, самите CDO пера са по-големи от CDC перата. Иначе, като плаваемост и употреба не се различават. Аз използвам често (когато имам) CDO пера, особено за по-големи мухи (примерно на куки #8, #10, #12, че дори и на #14 за някои сухи мухи. Отделно вършат чудесна работа за мокри мухи и нимфи, вместо скъпото CDC. За по-малките мухи (под #14), CDC-то си е решението.

Просто нямам в момента CDO перца, да ги снимам, за да видиш нагледно разликата. Ако имаш, сложи две пера - едно от CDC, другото от CDO и ще забележиш сам разликата. Но CDO перцата са прекрасен материал. Просто по-трудно се намират, особено у нас, защото всите мухари са луднали по това пусто CDC. :D :tup: Ако имаш чести срещи с гъски и гъсоци, направо събирай мат'рял без да се двоумиш. :D

п.п.: Има един друг, много лек растителен материал, подобен на памука, който обаче е многократно по-лек от него. Власинките му са кухи, като тръбички с въздух, а стеничките им са парафинирани, което го прави лек и с ниска абсорбация на вода. Не е разпространен много и трудно се намира като материал за муховръз - брандован. Има го в Semperfli. Другаде, по други мухарски сайтове не съм го срещал. Иначе, може да се намери по друг начин, но за този материал ще драсна отделно и само за него. Е, не е панацея, но ако е истински, а не някое менте и не е обработван химически или изпран предварително с вода, върши много добра работа. Но за него отделно. Беше ми попаднал преди около две години малко, но свърши отдавна и ще трябва да се заредя пак.
arilus
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 20:15
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 223 пъти
получил Браво: 139 пъти

Re: Място за тъпи въпроси по темата: материали за мухи.

Мнение от arilus »

това лято като се митках по селата намерих перо от щъркел - не твърдото махово от 1 и 2 ред, а по меко и широко, сиво-черно, горе долу 30 на 8 см. прибрах го с идеята да го използвам за опашни власинки. с прощапулника ми в нимфовия мухарлък на есен го преоткрих като чудесен материал за телца на нимфи. стават по тънички и фини но власинките си личат, като се рибнат с жълта тел стават чудесни. по-късно ще потърся да кача снимки.

като става дума за едри пера - имам махови от паун, цвят канела. имат здрави, жилави биоти с дължина 4 и повече см. идва ми на акъла за крака на скакалци ама не съм го доизмислил.
arilus
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 20:15
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 223 пъти
получил Браво: 139 пъти

Re: Място за тъпи въпроси по темата: материали за мухи.

Мнение от arilus »

горе патка /оригинал/, долу гъска. с условността - не знам дали съм скубал каквото трябва
5.jpg
5.jpg (115.14 KiB) Преглеждано 1356 пъти
споменатите по горе щъркел и паун
4.jpg
4.jpg (76.07 KiB) Преглеждано 1356 пъти
Аватар
jagger1
Мнения: 3179
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Място за тъпи въпроси по темата: материали за мухи.

Мнение от jagger1 »

Да. Хубави перца си подбрал - CDOто. Моите бяха мако по-едри.
Перата се вземат от дупината на гъската - около мастната жлеза (трътката). Ако решиш да ги оцветяваш, трябва да знаеш, че при оцветяването мазнините се премахват и трябва да се намажат със CDO мазнина отново, до колкото знам. Аз ги използвам само натурални, без да си играя с оцветяване. Това за оцветяването важи и за CDC перата.
CDO перцата можеш да ги използваш и за дъбинг. Много добър материал са. И за сухи, и за мокри и за нимфи.

Иначе, пера от щъркел и от паун като горните не са ми попадали и нямам опит с тях.
Последно промяна от jagger1 на Съб Дек 04, 2021 10:53, променено общо 2 пъти.
arilus
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 20:15
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 223 пъти
получил Браво: 139 пъти

Re: Място за тъпи въпроси по темата: материали за мухи.

Мнение от arilus »

от щъркела:
7.jpg
7.jpg (54.5 KiB) Преглеждано 1348 пъти
arilus
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 20:15
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 223 пъти
получил Браво: 139 пъти

Re: Място за тъпи въпроси по темата: материали за мухи.

Мнение от arilus »

да ни е честита новата 2022! пожелавам Ви здраве и пак здраве! другото ще си дойде само. здрави ли сме - ще ходим за риба, ходим ли - ще хващаме.
изпращането на старата и посрещането на новата при мен беше тъжно. така се случи.
на 2 и 3 се качихме в балкана - топло, весело, с приятели. и какво ми донесе дядо Мраз - на един приятел от туристите му умрял мъжки златен фазан. като ми знае крастата понаскубал от мършата туй - онуй, сложил го в пластмасов буркан и - изненада за мен. опашни пера и характерните от яката ги няма / дето са за royal couchman/ - ама на подарен кон подковите не се гледат, доволен съм, почистих пухестата част и ето какво имам:
44.jpg
44.jpg (76.6 KiB) Преглеждано 1267 пъти
златно-жълти и огнено-червени и черни с метално-синьо. красота! за мокри мухи - ясно. за сухи стават ли?
Аватар
jagger1
Мнения: 3179
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Място за тъпи въпроси по темата: материали за мухи.

Мнение от jagger1 »

За много години, Ники. Здраве и късмет за теб и семейството ти. Много емоции по водоемите и реките, и много красиви излети през новия сезон 2022.

Перцата от фазан стават и за сухи мухи. От опашните пера се правят телца на сухи мухи. Използват се още и за изработване на гръбчето на мухите или на тораксите им. Перата на фазана могат да се използват и за крачета на много мухи. Иначе, за мокри мухи и нимфи са много добър материал. Стават хубави телца и на имърджъри. Жалко, че липсвст най-хубавите пера от тилната и шийна област, но и тези са добри.

Поздрави.
:11:
arilus
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 20:15
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 223 пъти
получил Браво: 139 пъти

Re: Място за тъпи въпроси по темата: материали за мухи.

Мнение от arilus »

джингъл бенс, джингъл бенс - някой изяде пуйката, аз получих няколко опашни пера. на първо четене власинките са по-дълги от фазана, тъмни с фини по-светли ивици, които обаче при намокряне не личат. интересното е, че куила е широк. особено към основата са по-широки от пауна.
Аватар
jagger1
Мнения: 3179
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Място за тъпи въпроси по темата: материали за мухи.

Мнение от jagger1 »

arilus написа: Съб Яну 08, 2022 13:58 джингъл бенс, джингъл бенс - някой изяде пуйката, аз получих няколко опашни пера. ...............................
А, бе и аз ядох пуйка по Коледа, ама нямаше пера, а само кокалчета останаха. :lol:
arilus
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 20:15
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 223 пъти
получил Браво: 139 пъти

Re: Място за тъпи въпроси по темата: материали за мухи.

Мнение от arilus »

марабу - не е моят материал, връзвал съм нещо ала woolly bugger но синтетиката ми е по баш. сега заглеждам щрауса. различно ли е? много ли е различно? /това за да оправдая заглавието на темата/ :D . кое за какво?
Аватар
jagger1
Мнения: 3179
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Място за тъпи въпроси по темата: материали за мухи.

Мнение от jagger1 »

arilus написа: Вто Яну 11, 2022 21:08 марабу - не е моят материал, връзвал съм нещо ала woolly bugger но синтетиката ми е по баш. сега заглеждам щрауса. различно ли е? много ли е различно? .......................................................
Ники, привет.
Марабу е наименование на:
1. Африканска птица от семейство щъркелови.
2. Като означение на вид меко, пухкаво перо.

Марабу се наричат и пуешките пера от подопашната част на пуйката - Пуешки Марабу пера (Turkey Marabou Feathers). Среща се и наименованието Ostrich Marabou Feathers - Щраусови Марабу пера.
Истинските пера от птицата Марабу са много скъпи и в днешно време почти не се намират. Това, което е разпространено и се иззползва от световните брандове не са пера от птицата Марабу, а техния заместител - Пуешки Марабу пера. Перата от птицата Марабу и Пуешките Марабу се различават малко. По мекота са еднакви. Пуешките Марабу пера са с малко по-къси власинки и по-рехаво разположени около централното стебло на перото, докато Марабу перата от птицата Марабу са с по-дълги власинки и са гъсто разположени около централното стебло на перото. На практика, ако нямаш едновремено от двете пера пред себе си, трудно ще определиш кое перо от какво е.

Масово по мухарските магазини се предлагат Turkey Marabou Feathers (Пуешки Марабу пера) на най-различни световни брандове. Някои от брандовете коректно ги означават, че са Пуешки Марабу, други брандове ги означават само като Марабу, което е некоректно. Но всички са Пуешки Марабу пера.

Иначе, Марабу перата се използват за много мухи. Най-разпространени са Уоли бъгър стримерите, които имитират малки рибки, както и подобните на тях имитации на пиявици. Марабуто (разбирай пухкаво пуешко марабу перо) се използва и за редица други модели стримери, за направата на телата на нимфи, за направата на тела и хакли на мокри мухи. Назад в темата съм пускал и аз доста мухи с марабу. Използва се също и за направата на имитации на скаридки. Та Марабуто никак не е за подценяване.

Най-хубавите Марабу прера са тези, които нямат централно стебло, или са с много малко и тънко централно стебло на перото. При тях власинките излизат като букет от къс типет. Тези пера са отличен избор за изработване на Уоли Бъгър стримеретки. Ето една снимка на такива пера:
Изображение

Изображение

Горните пера са на A.Jeasen селекция. Бях си закупил няколко пакета от тях преди години, но за съжаление са ми останали само за още 3-4 стримера.

По-малко използвам перата, които са с дебело централно стебло, но като нямам други като горе посочените и това е решение. Такива са перата на Хендс и на Lureflash, чиито Марабу пера (пуешки) използвам. Ето такива:
Изображение

Изображение

А тези, по-долу, са китайчета от Джъмбо магазина. Намират се и в магазини за декорация, художници и приложници.
Изображение

Изображение

Тези, последните пера (от Джъмбо магазин) ги използвам за мокри мухи - за тела и за хакъли. За хакъл използвам най-горната част на перото.
Изображение

Поздрави.
arilus
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 20:15
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 223 пъти
получил Браво: 139 пъти

Re: Място за тъпи въпроси по темата: материали за мухи.

Мнение от arilus »

забелязах, че от перото което имам излизат на клонки снопчетата, е не така с обособено стебло като първо показаните но все пак отделени. такааааа, оказа се, че тая пуйка е можела да пусне още нещо..... ама като не знам.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Място за тъпи въпроси по темата: материали за мухи.

Мнение от Мунчо »

Драго написа: Чет Ное 04, 2021 10:33 ...

Ползвам такава купена от Таймен - Textreme Pure Silk. Както казах с нея си връзвам малките нимфи
IMG_20211104_090740.jpgIMG_20211104_090936.jpgIMG_20211104_091241.jpg
...
Драго, ще прощаваш - тези нимфи Миро ли ги е връзвал?
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”