Място за тъпи въпроси по темата: материали за мухи.

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Място за тъпи въпроси по темата: материали за мухи.

Мнение от Мунчо »

Драго написа: Чет Ное 04, 2021 10:33 ...



Драго, ще прощаваш - тези нимфи Миро ли ги е връзвал?
...
IMG_20211104_090740.jpg
IMG_20211104_090740.jpg (209.26 KiB) Преглеждано 1252 пъти
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Драго
Мнения: 753
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 625 пъти
получил Браво: 498 пъти

Re: Място за тъпи въпроси по темата: материали за мухи.

Мнение от Драго »

Ице екстра са си, от макро камерата е :lol: . Иначе са някакви ситнични и най-вероярно съм връзвал на бързо без очила ама това е положението :tup:
arilus
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 20:15
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 223 пъти
получил Браво: 139 пъти

Re: Място за тъпи въпроси по темата: материали за мухи.

Мнение от arilus »

88.jpg
88.jpg (98.93 KiB) Преглеждано 1145 пъти
кожа/косъм от норка? сдобих се с нещо което изглежда като лисича опашка, обаче е направено от шайби нанизани на конопена връв. шоколадово кафяв косъм, гъст, лъскав и мек с дължина към 5-6 см. поне 40 годишно е. за друго ако не поне за опашки на нимфи става. други идеи?
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: Място за тъпи въпроси по темата: материали за мухи.

Мнение от Cougar »

arilus написа: Чет Мар 10, 2022 20:02 за друго ако не поне за опашки на нимфи става. други идеи?
Аз бих го ползвал и за крила на стримери.
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Място за тъпи въпроси по темата: материали за мухи.

Мнение от jagger1 »

за друго ако не поне за опашки на нимфи става. други идеи?
Ники, привет.
Козината от норка е прекрасен материал. Почти за всякакви мухи можеш да я използваш. От опашки за нимфи, през фин дъбинг за тела на нимфи, мокри или сухи мухи. Козината на норката пие много малко вода. В същото време дъбингът от долния подслой (непосредствено до кожата) е много фин и мек. Прекрасен материал, подобно на дъбинга от тюлен. Отделно, тъмните дълги косми (горния слой на козината) се използва за изработване на различни стримери. Лентички (стрипове) от козината на норка са перфектен материал за зонкери. Отделно, козината ако се вмъкне в примка от монтажнив конец и се усуче като дъбингова четка, могат да се изработват главите на стримери, или в скъсен вариант на дължината на космите от горния (външен) слой на козината може да се изработват хакели за мокри мухи. Назад в темата за мухите съм показвал такива мухи.
С една дума - използвай го смело. Прекрасен материал. Е, скъпичък е, но пък си заслужава.

За изработване на дъбинг от долния слой на козината се използват дъбингови гребла. Мисля че вече ги има и в БГ. Мернаха ми се на сайта на BFC-то. Аз лично отдавна използвам една моя приумица, която не ми струва нищо, но върши прекрасна работа. Нож (долния) от стара машинка за подстригване.
Ето едно клипче, което правих преди време:
А ето тук съм описал по-подробно за джаджата:
viewtopic.php?t=78971

Поздрави и :11:
arilus
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 20:15
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 223 пъти
получил Браво: 139 пъти

Re: Място за тъпи въпроси по темата: материали за мухи.

Мнение от arilus »

hgf.jpg
hgf.jpg (131.1 KiB) Преглеждано 845 пъти
на мой братовчед му се наложи да влезе в болница и ме помоли 2-3 седмици да се грижа за кучето, котките, гълъбите, кокошките и пауните. не можете да си представите - събирах яйцата на кокошките в полози от паунови пера, сюреалистично! натрупах доста материал. въпрос за крайни странични опашни пера от паун, не симетрични по - къси фибри, едри, ярки, гъсти и дълги власинки. нещо толкова цветно и красиво - идеи?
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Място за тъпи въпроси по темата: материали за мухи.

Мнение от jagger1 »

Ники, хубави и колоритни перца си напипал.
Стават за яки на нимфи, както и за тела на нимфи. Стават и за Роял модели мухи - Роял Кочман, Ренегад, Бивизибъл, паунови софт хакъл мухи, различни бъгове....., малки миджове, акп отстраниш власинките и използваш само голото куилче за телцата им...... много мухи могат да се вържат. Само време и мерак да имаш.
:tup:
arilus
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 20:15
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 223 пъти
получил Браво: 139 пъти

Re: Място за тъпи въпроси по темата: материали за мухи.

Мнение от arilus »

на 1ви Януари тази година връщайки се от съседен град където посрещнахме с приятели новата година открих на пътя убита при птп забулена сова. много жалко защото това е най-красивата сова у нас. а за съжаление останките от такива птици по пътищата са честа находка.
t a.jpg
t a.jpg (30.24 KiB) Преглеждано 366 пъти
трупа беше пресен, зяпачи никакви, жената беше в настроение и реши да ме изчака да го пооскубя - това е защитена птица и не може да се пренася, притежава и т.н., прецених, че перушините не са чак толкова голямо нарушение. има една поговорка, че совите били много предпазливи и имали на всяко перо по едно око - точно на тази не и беше помогнало. става дума за тези очи:
t a -2.jpg
t a -2.jpg (146.19 KiB) Преглеждано 366 пъти
използвам ги за крила на малки комарчета - в случая №16, булдо, уклей.
t a -3.jpg
t a -3.jpg (80.81 KiB) Преглеждано 366 пъти
оскубвам пухестото отстрани и с ножичка изрязвам само окото - да остане на оста на перото
t a - 4.jpg
t a - 4.jpg (84.88 KiB) Преглеждано 366 пъти
после - очилата и много търпение:
t a - 5.jpg
t a - 5.jpg (111.82 KiB) Преглеждано 366 пъти
t a - 6.jpg
t a - 6.jpg (104.85 KiB) Преглеждано 366 пъти
arilus
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 20:15
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 223 пъти
получил Браво: 139 пъти

Re: Място за тъпи въпроси по темата: материали за мухи.

Мнение от arilus »

в разговор с приятел ловец отворих приказка да ми намери косър /скорец/, мъжки. оказа се, че било лесно - тъста му има кравеферма и досадните птички влизали на ята вътре и като се подплашели някой от тях се удряли в гредите и цопвали долу в кравешките такова. оттам кучето ги хващало и понадъвкало, изглежда му харесвал комбинирания вкус... трудността сподели приятелчето е да определи пола и да го вземе по навреме от кучето.
както и да е след две седмици чрез началник отдела, който беше в неведение за естеството на доставката в дискретна опаковка получих две бройки.
образците бяха замразени с леки следи от посочените по-горе говежди и кучешки фактори. от мерак почнах първия преди да се е размразил съвсем и понеже кожата е съвсем тънка я скъсах и запазих само най-ценното - скалпа. след седмица изкара втория от фризера, с мокра салфетка многократно обърсах перата - почти до чисто но натрапчивата миризма на обор остана. с помоща на сешоар размразих кожата, отрязах крилата и краката и внимателно свалих кожата от предните 2/3 от тялото. разпънах я върху парче фибран с помоща на кабърчета за корково табло, нямаше нищо за остъргване отвътре, осолих я обилно и я сложих да я обдухва климатика. след седмица беше като лист хартия. не можах да я среша, никаква странична миризма.
кос.jpg
кос.jpg (162.8 KiB) Преглеждано 199 пъти
използвам перцата, особено от скалпа за крила на много малки мухи.
бъдете здрави! пролетта идва!
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Място за тъпи въпроси по темата: материали за мухи.

Мнение от jagger1 »

Ники, привет.
Перцата от скорец са перфектен материал за мокри мухи. Много са нежни и меки. Лошото е че не са много здрави като власинки и се късат по-лесно, но мухите са неустоими за рибите. Аз използвам главно гръбните и шийни перца за хакели на мокри мухи. Перцата от гърдите са по-крехки, но при липса на гръбни и шийни, и те стават. Стават и за крилца, както ти ги ползваш.

За съхранението и обработката на скалпа:
Навремето, скалповете ги обработвах, като ги натривах от вътрешната страна с антибиотик, който вадех от капсулите. Избягвах солта, защото козините и перушините не я обичат много. Ако нямаш антибиотик, става и с антибиотична пудра. Има я в аптеките в едни малки шишенца и не е скъпа. Трябва хубаво да се втрие в кожата на скалпа. Пудрата извлича и част от влагата и мазнините в кожата. Като изсъхне, трябва да я поизстържеш внимателно и на грубо. Антибиотикът и пудрата предпазват скалпа още и от молците.

Поздрави.
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”