Сом на спининг 2022

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
antefix
Мнения: 12
Регистриран на: Нед Апр 26, 2015 10:00
дал Браво: 1 път
получил Браво: 10 пъти

Re: Сом на спининг 2022

Мнение от antefix »

Здравейте,
Въпреки че очаквам настоящата тема да няма истинско развитие през активния сомски сезон, или ще се превърне просто в ревю на такъми, ще напиша няколко реда.
Както преди няколко години,в друга тема, Коко беше написал: в България риболова на сом със спинингов такъм си е екзотика. И благодарение на токаджии и други подобни елементи, големия сом във вътрешните ни реки се е превърнал в професор и обитава изключително "криви" места, от които е изключително трудно да бъде провокиран и впоследствие изваден, а когато някой открие такова място, разбираемо избягва да го разтръбява на всеослушание.
По повод въпроса на Лео за класически, здрави джиг глави, мога да кажа, че в по-малките градове такива е почти невъзможно да бъдат закупени от риболовен магазин, а и дори и онлайн избора е доста ограничен. По този повод за мен най-добрата алтернатива е джиг глава тирбушон с монтаж на здрава тройна кука или здрава единична кука. По повод втория монтаж прилагам клипче: https://www.youtube.com/watch?v=wXimKpRd7Kk демонстрацията на монтажа е от 9:30 мин.
По повод невъзможността такъма да бъде скъсан, решението е на 7:30 мин. : https://www.youtube.com/watch?v=hni3LFkRAq0&t=498s
Друг е въпроса дали плетеното влакно не е компрометирано някъде след цялото това дърпане.
По повод мнението на д-р Флекс, че в Западна Европа вадят сомовете доста бързо ще изкажа, че в клиповете които аз съм гледал, както и Лео е написал
такъмите са много по яки, дебелината на основното влакно започва от 0.35 мм, повода (плетен или флуорокарбонов) е около 100 Lb, дори повече. Но най-важното, поне според мен е, че когато те изтърват голяма риба теглят една майна и продължават с риболова, а тук в България закачената квалитетна риба може да е единствената за сезона.
На всички сомаджии пожелавам опънати линии и свирещи аванси.
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Сом на спининг 2022

Мнение от koko7784 »

Leo написа: Вто Яну 25, 2022 19:09 Възможно е немците да се презапасяват от към мощ,но пък ние сме на другата крайност.Искаме да вадим риби от 50 кила нагоре с въдици като спийдмастер 50-100 и Шимано 4000 и после - няма спиране,няма вадене.
Ако си тръгнал за трофейни риби, минималното тегло на такъма е някъде около 650-670 гр.
Успешно съм изпълнявал горенаписаното от теб.
Аз не съм привърженик на рибата на всяка цена!
Така или иначе 90% от времето прекарано в целенасочено търсене на сом се състои във въртене,предпочитам да ми е приятно.
diletant
Мнения: 55
Регистриран на: Чет Яну 31, 2008 20:52
дал Браво: 23 пъти
получил Браво: 22 пъти

Re: Сом на спининг 2022

Мнение от diletant »

Някой да е виждал новия Penn Slammer IV.

Имал съм Slammer III -не става за спининг. Тежка, малка мощност, лош аванс, лошо нарежда влакното. Гледам, че разликите м/у четвърта и трета версия са по-скоро козметични.
Аватар
Leo
Мнения: 2347
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 15:14
Местоположение: НИКОПОЛ-тъжно градче с весели жени
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 202 пъти

Re: Сом на спининг 2022

Мнение от Leo »

Колега Antefix,
към подобни монтажи съм се насочил и аз,като повече наблягам на тези с единична кука.Блек Кет имат и единична кука с две крачета ,която се монтира без да се прошива силикона.Чакам ги да пристигнат и като ги видя ще споделя мнение.
Втория клип изобщо няма да го коментирам.Само ще ти споделя един любопитин факт.С колегата с когото риболовствам последната година,влязохме в контакт с някои именити риболовци на сом в Европа.Къде чрез наш познат в чужбина,къде по телефона.Да ти цитирам какво каза Карстен Зек,който е на втория клип:
-"Сомския риболов няма развитие в България.От къде българинът ще извади 200-300 евро за да си купи моите въдици и продукти".Така,че тая палка дето я размахва на клипа,да си я завре отзад.Въпреки,че разполагам и с двете му топ въдици за спининг на сом,няма да ловя с тях.
Най-любезен и отзивчив беше Щефан Сойс,дори изяви желание да дойде за риба в България.

Колега diletant,благодаря за мнението.Трябваше ми един процент още да се откажа от новия сламер.На 99 вече се бях отказал :D
" гениалността ме преследва по петите, но аз съм по-бърз.."-Мунчо

Гениалните неща били прости.Ми аз трябва да съм голям гений,щото съм много прост
Аватар
Leo
Мнения: 2347
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 15:14
Местоположение: НИКОПОЛ-тъжно градче с весели жени
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 202 пъти

Re: Сом на спининг 2022

Мнение от Leo »

.
Последно промяна от Leo на Сря Яну 26, 2022 11:09, променено общо 1 път.
" гениалността ме преследва по петите, но аз съм по-бърз.."-Мунчо

Гениалните неща били прости.Ми аз трябва да съм голям гений,щото съм много прост
Аватар
Leo
Мнения: 2347
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 15:14
Местоположение: НИКОПОЛ-тъжно градче с весели жени
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 202 пъти

Re: Сом на спининг 2022

Мнение от Leo »

koko7784 написа: Вто Яну 25, 2022 19:49
Leo написа: Вто Яну 25, 2022 19:09 Възможно е немците да се презапасяват от към мощ,но пък ние сме на другата крайност.Искаме да вадим риби от 50 кила нагоре с въдици като спийдмастер 50-100 и Шимано 4000 и после - няма спиране,няма вадене.
Ако си тръгнал за трофейни риби, минималното тегло на такъма е някъде около 650-670 гр.
Успешно съм изпълнявал горенаписаното от теб.
Аз не съм привърженик на рибата на всяка цена!
Така или иначе 90% от времето прекарано в целенасочено търсене на сом се състои във въртене,предпочитам да ми е приятно.
Коко,разбира се,че големи риби могат да се извадят и с леки такъми.Но трябва да приемеш и факта,че такива неща:
koko7784 написа: Нед Яну 23, 2022 21:21
Мен една с подобни размери ми разви 150 метра влакно на напълно затегнат аванс на Stella 01 5000 PG и после ми скъса.
ще ти се случват често при среща с трофейни риби
" гениалността ме преследва по петите, но аз съм по-бърз.."-Мунчо

Гениалните неща били прости.Ми аз трябва да съм голям гений,щото съм много прост
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Сом на спининг 2022

Мнение от koko7784 »

Лео, незнам от къде да започна.
1.Пен е толкова зле с макарите че бих предпочел Ryobi пред тях.
2.Пръчките на Zeck с голям успех биха служили за брулене на орехи или закачане на луканки :wink:
3.През по голямата част от времето в което съм ходил целенасочено за сом съм имал по един тежък комплект в арсенала си (Mitchell catfish, Shimano beastmaster silurospining, speemaster siluro) и винаги са стоели в калъфа в къщи.Вадят се 2-3 пъти годишно и се прибират защото бързо осъзнавам че удоволствието от риболова се крие някъде другаде!
В момента тежкият ми такъм е , Speemaster siluro H+ и Stella 13 5000PG със Power pro 0.41.
Миналата година ходи за риба не повече от 5 пъти въпреки че имах случай в който голяма риба ми пръсна корка на дръжката на Speemaster 50-100.
Оправдано е да се ходи с по-тежък такъм на пролет когато идват големи риби и имаш по-голям шанс за успех.
Все пак всеки сам решава с какъв такъм да лови и кое му доставя удоволствие.
Аз изнасилени риби не ми се ловят.
Повечето приятели с които ходим за раба разчитат на тежкия такъм и това си е техен избор.
За цвят на темата бих сложил една снимка от изминалата година.
IMG_20210620_204700.jpg
IMG_20210620_204700.jpg (307.77 KiB) Преглеждано 2344 пъти
Поздрави на всички които четат темата.
stoik
Мнения: 120
Регистриран на: Нед Авг 25, 2013 18:44
Риболов: спининг, мач, фидер
дал Браво: 18 пъти
получил Браво: 34 пъти

Re: Сом на спининг 2022

Мнение от stoik »

Тъй като темата е за сом на спининг, а не за сом 80+ на спининг да се вмъкна с питания.
Ходя за щуки с пръчка, макара и влакно далеч от нивото на изброяваните две страници, но от време на време хващам и сом. По- скоро е между щуките.
Та- като става въпрос за спининг от брега- кога доле горе е времето за сом напролет, какви примамки са успешни. Повече слука имам с клатушки тип моска сапфир, а не с въртящи и силикони, но пък може и да греша. Кога е времето- сутрин, вечер. Аз имам сом на обед. Добре ли е да се мята целенасочено многократно в един периметър или няма смисъл. Имам удар на второ хвърляне и на ентото- когато вече ти писва. И така.
И едно показно за нивото.
...
1500123925964.jpg
1500123925964.jpg (11.67 KiB) Преглеждано 2301 пъти
antefix
Мнения: 12
Регистриран на: Нед Апр 26, 2015 10:00
дал Браво: 1 път
получил Браво: 10 пъти

Re: Сом на спининг 2022

Мнение от antefix »

Здравейте, отново,
Лео клипчето с "палката" го пуснах, не заради продуктите на ZECK, а по повод написаното от теб: "Лошото на тия влакна е,че като закача не мога да скъсам и режа от въдицата."
Не искам да влизам в конфронтация, но абсолютно не мога да се съглася с подобно поведение.
В случая ще споделя случка от миналата година. Та отивам за риба на място, което е заринато с големи камъни и дървета, но поради тази причина и държи сом, няма никой освен мен, просто идеални условия, първо хвърляне и ....закачка, почвам да тегля с подобна "палка" и преди да достигна максималната сила на опън (приблизително знам, колко е нужно да скъсам въпрония такъм) късане, близо до върха на въдицата - дефект или износване, няма значение. Казвам си "голяма работа", вързвам на ново и .... пет поредни хвърляния се оплитам в собсвения си, скъсан такъм. След това половин час се мъчих да закача здраво свободния плетеняк и накрая успях да пресуча двете влакна, че дори успях да спася и примамката.
Та мисълта ми е следната: не ходим на едно място само веднъж и по-важното не сме сами на реката.
При спининговия риболов умишлено се стремя най-слабото място в такъма ми да е възела към вирбел/карабинка.
По повод отношението на немците към нашия пазар, смятам, че българина има посочената сума за да си закупи такъми, но има и достатъчно мозък за да си купи алтеративен спинингов такъм, който е напълно пригоден за нашите условия.
Аз лично не бих платил добавена стойност за такъм, който просто носи името Zeck, Black cat или Mad cat. Като в случая се ограничавам с коментар само в секцията им за спинингов риболов.
Точете куките, защото както Коко написа времето на трофейните сомове наближава.
Аватар
Leo
Мнения: 2347
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 15:14
Местоположение: НИКОПОЛ-тъжно градче с весели жени
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 202 пъти

Re: Сом на спининг 2022

Мнение от Leo »

stoik написа: Сря Яну 26, 2022 16:22 Тъй като темата е за сом на спининг, а не за сом 80+ на спининг да се вмъкна с питания.
Ходя за щуки с пръчка, макара и влакно далеч от нивото на изброяваните две страници, но от време на време хващам и сом. По- скоро е между щуките.
Та- като става въпрос за спининг от брега- кога доле горе е времето за сом напролет, какви примамки са успешни. Повече слука имам с клатушки тип моска сапфир, а не с въртящи и силикони, но пък може и да греша. Кога е времето- сутрин, вечер. Аз имам сом на обед. Добре ли е да се мята целенасочено многократно в един периметър или няма смисъл. Имам удар на второ хвърляне и на ентото- когато вече ти писва. И така.
И едно показно за нивото.
Март и април до забраната има най-големе шансове да ти удари трофейна риба.И то не една.Аз не подценявам нито един тип примамки - воблери,силикони,клатушки,цикади и главиняри,въртящи блесни и повърхностни,нося с мен от всичките.
Точно в този период не съм забелязал засилване на кълването сутрин или вечер.Ако изобщо в периметъра има риби,удрят без оглед на това колко е часа.
Има голям смисъл да се замята многократно и целенасочено в един периметър.Сменяй различни типове примамки-от повърхноста до дъното.Ако си със силикон,освен класическата джигова проводка,упорствай и с елементарна праволинейна проводка без паузи.
" гениалността ме преследва по петите, но аз съм по-бърз.."-Мунчо

Гениалните неща били прости.Ми аз трябва да съм голям гений,щото съм много прост
antefix
Мнения: 12
Регистриран на: Нед Апр 26, 2015 10:00
дал Браво: 1 път
получил Браво: 10 пъти

Re: Сом на спининг 2022

Мнение от antefix »

Един голям плюс за отговора на Лео.
Кратко и обобщено.
stoik
Мнения: 120
Регистриран на: Нед Авг 25, 2013 18:44
Риболов: спининг, мач, фидер
дал Браво: 18 пъти
получил Браво: 34 пъти

Re: Сом на спининг 2022

Мнение от stoik »

По мое мнение такива коментари държат духа на форума жив. Благодаря !
Пропуснах да отбележа, че пиша и питам на база опит в предимно затворени, сравнително плитки и доста добре обрасли водоеми, в които обаче има и сом.
Поздрав !
antefix
Мнения: 12
Регистриран на: Нед Апр 26, 2015 10:00
дал Браво: 1 път
получил Браво: 10 пъти

Re: Сом на спининг 2022

Мнение от antefix »

Мисля, че тук е мястото да задам следните въпроси:
Какво е мнението ви за използване на бейткастингов такъм при целенасочен риболов на сом?
Ако смятате, че той е удачен, дали бихте споделили какви биха били неговите характеристики?
Утре или в неделя ще ви обясня подробно, какво поражда тези мои терзания и ще конкретизирам питанията си.

За тази вечер "Наздраве!".

П.П. Нямам познати, които практикуват този вид риболов и той ми е познат, почти само на теория.
Аватар
Владимир
Мнения: 10384
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 487 пъти

Re: Сом на спининг 2022

Мнение от Владимир »

Leo написа: Нед Яну 23, 2022 7:44 Готвите ли се.....
IMG_20220122_075103.jpg
Здравей,аз ползвам влакна 3-8#,но забелязвам,че от 4ка нагоре,влакното ми вдига примамката,променя и се работната дълбочина!
Как успяваш да ловиш в теченията на джиг с подобни влакна,без това да влияе на сетивност и проводка???
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
Аватар
Владимир
Мнения: 10384
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 487 пъти

Re: Сом на спининг 2022

Мнение от Владимир »

koko7784 написа: Вто Яну 25, 2022 19:49
Leo написа: Вто Яну 25, 2022 19:09 Възможно е немците да се презапасяват от към мощ,но пък ние сме на другата крайност.Искаме да вадим риби от 50 кила нагоре с въдици като спийдмастер 50-100 и Шимано 4000 и после - няма спиране,няма вадене.
Ако си тръгнал за трофейни риби, минималното тегло на такъма е някъде около 650-670 гр.
Успешно съм изпълнявал горенаписаното от теб.
Аз не съм привърженик на рибата на всяка цена!
Така или иначе 90% от времето прекарано в целенасочено търсене на сом се състои във въртене,предпочитам да ми е приятно.
Защо не срещам в темата,вариант с кастинг такъм???
Все още ли сме с оправданието"ся и с това ли да се уча да мятам"!?
Лично аз се научих да мятам за няма и 20минути,А ДАНО ХВАНА ми показа нагледно.
От онзи момент през 2018г до момента,минах изцяло на каст такъми,като не виждам недостатъци в сравнение със спининговия!
И във връзка с казаното от колегата,всеки мулт около 250гр и пръчка до 100на грама,са подходящи за сомски риболов от бряг.
Това нещо го ползвам за щуки с пеимамки до около 100гр,като целия комплект е под 500гр,но тук говорим за страшна лебедка,има в пъти по-удачни пръчки и макари за комфортно мятане с часове!
...
20211027_100446.jpg
20211027_100446.jpg (330.96 KiB) Преглеждано 1806 пъти
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”