Сом на спининг 2022

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Аватар
Leo
Мнения: 2347
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 15:14
Местоположение: НИКОПОЛ-тъжно градче с весели жени
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 202 пъти

Re: Сом на спининг 2022

Мнение от Leo »

Владо,ползвам влакна #4 и #5 без проблеми.По нагоре не съм стигал.С глави 30-40-50 грама и силикони 14-16 см и собствено тегло 28-35 гр ,пробивам и облавям местата съвсем нормално.С воблери,главиняри и блесни също нямам проблеми.

За кастинговите такъми нищо не мога да кажа.Никога не съм използвал такъв,нито в леките,нито в по тежките му варианти.Съвсем общо знам,какви са предимствата и недостатъците сравнено със спининга.Просто не ме кефи макарата и водачите ми да са отгоре.И съвсем теоретично ми се струва,че няма да са ми удобни.Гледал съм,че и с такива такъми ловят сомове.
Нека други колеги,по запознати с тях,да изразят мнение.
" гениалността ме преследва по петите, но аз съм по-бърз.."-Мунчо

Гениалните неща били прости.Ми аз трябва да съм голям гений,щото съм много прост
antefix
Мнения: 12
Регистриран на: Нед Апр 26, 2015 10:00
дал Браво: 1 път
получил Браво: 10 пъти

Re: Сом на спининг 2022

Мнение от antefix »

Здравейте,
Както писах преди, сега ще уточня питанията си по повод бейткастинговия такъм.
Ловя основно в средното течение на р. Янтра, местата удачни за спинингов риболов на сом не са нито широки, нито дълги. Риби с размерите на тези от Дунав и Марица са по-скоро илюзорни. Масово рибите заслужаващи да се споменават са около един метър. За протокола моята най-голяма риба е 1.40 м.
Обичам експериментите в риболова, защото обикновенно ми носят добри резултати и това ме насочи към бейткастинговия такъм. Както преди писах нямам познати които ловят с такъв и затова започнах да чета по темата. За себе си стигнах до заключението, че би ми бил удачен и като начинаещ ползването на дебели влакна и по-тежки примамки биха улеснили навлизането в този вид риболов.
И тук вече започна проблема, в повечето, ако не и във всички теми се коментира, че ако започнеш с евтин такъв такъм, ще добиеш грешна представа и най-вероятно ще се окажеш от използването на кастингови такъми, а аз в момента не желая да отделям много средства в това направление.
Все пак в края на миналата година реших да рискувам и да си закупя макарата Piscifun Alijoz 300. Следващия по-голям проблем се оказа избора на въдица, бях се зарекъл да не купувам онлайн въдица, която не съм виждал на живо, но след като в магазините, които посетих видях само две кастингови въдици, които бяха всичко друго, но не това, което ми е нужно, трябваше да търся друг вариант. Тогава нямах възможност за разходки из България.
В момента съм сглобил кастингов такъм с въпросната макара и DRAGON MILLENIUM CJ BIGBAIT 198CM 60-100G. След две тестови посещения на реката, мога да кажа, че нещата не са толкова сложни и дори са пристарстяващи, но въдицата не е това, което мисля че ми е нужно.
Мисля че подходящата за моите условия въдица би била с тест по примамамки от 20/30 до 80/100 грама, дължина 200-220 см, средно бърза, на две части.
Ползвани примамки от 30 до 60 гр.
Моля за препоръка на риболовен магазин, където да мога да разгледам повече от една пръчка с горните показатели или препоръка за въдица, която да закупя онлайн. При втория случай бюджета е: оптимално 100-150 лв.; максимално 200 лв.
Благодаря предварително.
Аватар
Владимир
Мнения: 10385
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 488 пъти

Re: Сом на спининг 2022

Мнение от Владимир »

antefix написа: Съб Яну 29, 2022 21:32 Здравейте,
Както писах преди, сега ще уточня питанията си по повод бейткастинговия такъм.
Ловя основно в средното течение на р. Янтра, местата удачни за спинингов риболов на сом не са нито широки, нито дълги. Риби с размерите на тези от Дунав и Марица са по-скоро илюзорни. Масово рибите заслужаващи да се споменават са около един метър. За протокола моята най-голяма риба е 1.40 м.
Обичам експериментите в риболова, защото обикновенно ми носят добри резултати и това ме насочи към бейткастинговия такъм. Както преди писах нямам познати които ловят с такъв и затова започнах да чета по темата. За себе си стигнах до заключението, че би ми бил удачен и като начинаещ ползването на дебели влакна и по-тежки примамки биха улеснили навлизането в този вид риболов.
И тук вече започна проблема, в повечето, ако не и във всички теми се коментира, че ако започнеш с евтин такъв такъм, ще добиеш грешна представа и най-вероятно ще се окажеш от използването на кастингови такъми, а аз в момента не желая да отделям много средства в това направление.
Все пак в края на миналата година реших да рискувам и да си закупя макарата Piscifun Alijoz 300. Следващия по-голям проблем се оказа избора на въдица, бях се зарекъл да не купувам онлайн въдица, която не съм виждал на живо, но след като в магазините, които посетих видях само две кастингови въдици, които бяха всичко друго, но не това, което ми е нужно, трябваше да търся друг вариант. Тогава нямах възможност за разходки из България.
В момента съм сглобил кастингов такъм с въпросната макара и DRAGON MILLENIUM CJ BIGBAIT 198CM 60-100G. След две тестови посещения на реката, мога да кажа, че нещата не са толкова сложни и дори са пристарстяващи, но въдицата не е това, което мисля че ми е нужно.
Мисля че подходящата за моите условия въдица би била с тест по примамамки от 20/30 до 80/100 грама, дължина 200-220 см, средно бърза, на две части.
Ползвани примамки от 30 до 60 гр.
Моля за препоръка на риболовен магазин, където да мога да разгледам повече от една пръчка с горните показатели или препоръка за въдица, която да закупя онлайн. При втория случай бюджета е: оптимално 100-150 лв.; максимално 200 лв.
Благодаря предварително.
Има добър избор в асортимента на Savage Gear,лично аз ловя на големи силикони с тяхна пръчка до 100гр,но на 2.58м.
Виж в сайта на Fishingzonе ,ако имаш питания за конкретна въдица,пиши ми на лс,почти всичко на марката съм го пипал или имал!
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
Milan Ivanov
Мнения: 6
Регистриран на: Сря Яну 26, 2022 19:33
Риболов: Spining
дал Браво: 1 път
получил Браво: 4 пъти

Re: Сом на спининг 2022

Мнение от Milan Ivanov »

Имам един въпрос, според вас, кои цветове на силиконите работят най-много през пролетта.
Аватар
Leo
Мнения: 2347
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 15:14
Местоположение: НИКОПОЛ-тъжно градче с весели жени
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 202 пъти

Re: Сом на спининг 2022

Мнение от Leo »

Ето някои,които работят със сигурност
IMG_20220130_102639.jpg
IMG_20220130_102639.jpg (160.28 KiB) Преглеждано 3393 пъти
" гениалността ме преследва по петите, но аз съм по-бърз.."-Мунчо

Гениалните неща били прости.Ми аз трябва да съм голям гений,щото съм много прост
antefix
Мнения: 12
Регистриран на: Нед Апр 26, 2015 10:00
дал Браво: 1 път
получил Браво: 10 пъти

Re: Сом на спининг 2022

Мнение от antefix »

Здравей Лео,
Колко дълги са тези "лисички"? 14.... 16....см или по-големи?
Аз очаквам доставка на 12.50 см. канибали. Все пак Янтра не е Дунав.
Много странно, че трита цвята, които съм заръчал, са абсолютно същите, а перлата при теб е заменена с пе.....ко розово при мен. :D
Според мен ако дългосрочната прогноза за времето се запази, може да очакваме първите включвания към средата на февруари, ако не тръгне да се топи сняг от Балкана, разбирасе.
Дали на р. Дунав топенето на снеговете се отразява така пагубно за активността на рибите, както на вътрешните реки, които извират от Стара планина?
Аватар
Soafraid
Мнения: 199
Регистриран на: Вто Фев 26, 2019 20:18
Риболов: Spinning
дал Браво: 856 пъти
получил Браво: 537 пъти

Re: Сом на спининг 2022

Мнение от Soafraid »

antefix написа: Пон Яну 31, 2022 10:24
Здрасти, колега. Аз също шетам по Янтра, но най-вече за кефали. Имал съм случайни удари на сом и почти винаги се е стигало до късане. Един успях да извадя само и то голям късмет, че мястото беше чисто. Би ли помогнал, за какви места да се оглеждам и къде евентуално може да ловува сома. Връщал съм се няколко пъти на местата, където съм имал удари с цел да хвана, но никога не съм имал късмет.
Благодаря првдварително и наслука! ;)
Има истина по-добра от лъжата, но и лъжа по-добра от истината!!!
Аватар
Leo
Мнения: 2347
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 15:14
Местоположение: НИКОПОЛ-тъжно градче с весели жени
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 202 пъти

Re: Сом на спининг 2022

Мнение от Leo »

antefix написа: Пон Яну 31, 2022 10:24 Здравей Лео,
Колко дълги са тези "лисички"? 14.... 16....см или по-големи?
Аз очаквам доставка на 12.50 см. канибали. Все пак Янтра не е Дунав.
Много странно, че трита цвята, които съм заръчал, са абсолютно същите, а перлата при теб е заменена с пе.....ко розово при мен. :D
Според мен ако дългосрочната прогноза за времето се запази, може да очакваме първите включвания към средата на февруари, ако не тръгне да се топи сняг от Балкана, разбирасе.
Дали на р. Дунав топенето на снеговете се отразява така пагубно за активността на рибите, както на вътрешните реки, които извират от Стара планина?
Здравей,
Фоксовете са 14 см,няма нищо странно в съвпадението на цветовете.Това са работещи,доказали се във времето разцветки,които човек интуитивно напипва.Канибалите също са хубави и аз имам много бели и щуки на тях.
Ако времето позволи от средата на февруари до забраната съм планувал само сомски спининг с голяма честота и времетраене :D
" гениалността ме преследва по петите, но аз съм по-бърз.."-Мунчо

Гениалните неща били прости.Ми аз трябва да съм голям гений,щото съм много прост
antefix
Мнения: 12
Регистриран на: Нед Апр 26, 2015 10:00
дал Браво: 1 път
получил Браво: 10 пъти

Re: Сом на спининг 2022

Мнение от antefix »

Soafraid написа: Пон Яну 31, 2022 11:33
antefix написа: Пон Яну 31, 2022 10:24
Здрасти, колега. Аз също шетам по Янтра, но най-вече за кефали. Имал съм случайни удари на сом и почти винаги се е стигало до късане. Един успях да извадя само и то голям късмет, че мястото беше чисто. Би ли помогнал, за какви места да се оглеждам и къде евентуално може да ловува сома. Връщал съм се няколко пъти на местата, където съм имал удари с цел да хвана, но никога не съм имал късмет.
Благодаря првдварително и наслука! ;)
Здравей колега,
Първоначално мислех да ти отговоря на ЛС, но в последствие реших, че макар да сме в ерата на "Ултра лайта", все още може да има желаещи да се впуснат в преследване на най-големия ни речен хищник - сома.
От 2019 г. преследвам сома предимно, но не само, със спинингов такъм. Според мен спинингът не е най-ефективният способ за риболов на сом, но пък е най-атрактивния. Липсва ми опита на риболовци като Коко, Лео и много други, но пък заради това съм по близо до проблемите на тепърва прохождащите в този риболов.
Следващите редове ще са поскоро "Показалец", за неща които са ми помогнали в този риболов.
Одисеята ми в спининговия риболов на сом започна през зимата на 2018/2019 г. със следните две теми :
viewtopic.php?t=49831&start=15 и viewtopic.php?t=40957
много от участниците в тях вече не пишат във форума, други не са сред нас, лека им пръст, но техните мнения изградиха основите на този риболов в мен, за което съм им признателен. Въпреки че темите отдавна прашасват ги препоръчвам на всеки решил тепърва да се впуска в риболова на сом със спининг.
Друго което мога да препоръчам са клипчета на Витали Далке от канала му в Youtube: Catfishing in Europa. European Wels Catfish. Въпреки че там спининговия риболов е едва, едва загатнат, в клиповете "Въпроси и отговори" се крият доста моменти помагащи ни да отркием къде е сома през различните годишни времена и атмосферни условия.
Относно твоето питане за река Янтра, ще кажа че отговора до голяма степен се намира в самия въпрос :wink: През пролетта сома все още не е напуснал вировете, но не във всеки вир ще хванеш сом, търси вирове с укрития. Любо Вичев, Бог да го прости, беше написал, не дословно, че ако през един риболовен излет не скъса нито една примамка, значи не е ходил за сом. Другото Лео го е написал в пост по нагоре.
Според мен през пролетта в средното течение на р. Янтра, целенасочения спининговия риболов на сом е желателно да се провежда при достигане на температура на водата над 10 и дори 12 градусада. В диапазона 6-10 градуса, въпреки че сома се храни, поради летаргичността му рискуваш да се превърнеш в "Законен бракониер", казвам го от горчив личен опит. Ако желаеш все пак да хванеш сом, в този температурен диапазон, препоръчвам изполването на жива стръв, но това е за друг дял на форума.
След забраната сома се пръска по реката и вече се изискват по-специфични познания, а както по-рано в темата писах, почти всеки открил такива места си ги запазва в тайна. Но в случая ще ти дам жокер: в Youtube пишеш "siluri a spinning" и търсиш клипчета на колеги от Италия. Според мен като изключим наличието на много повече сомове в Италия в тези клипчета можеш да видиш доста копия на места от р. Янтра, които ще са ти от полза.
Надявам се да съм бил поне малко полезен, както на мен са ми били полезни мненията на колегите от горепосочените теми.
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Сом на спининг 2022

Мнение от koko7784 »

А аз да попитам тествате ли влакната и как?
Аватар
Soafraid
Мнения: 199
Регистриран на: Вто Фев 26, 2019 20:18
Риболов: Spinning
дал Браво: 856 пъти
получил Браво: 537 пъти

Re: Сом на спининг 2022

Мнение от Soafraid »

До Antefix,

Не малко си полезен, даже доста информация ми предостави. Благодаря много!

Относно ултра лайта, не търся сом с него, а винаги когато съм с ултра лайта сома ми се натресва. Обаче потърся ли го със сериозните такъми, няма и следа от него.
Благодаря пак и наслука! ;)
Има истина по-добра от лъжата, но и лъжа по-добра от истината!!!
antefix
Мнения: 12
Регистриран на: Нед Апр 26, 2015 10:00
дал Браво: 1 път
получил Браво: 10 пъти

Re: Сом на спининг 2022

Мнение от antefix »

koko7784 написа: Пон Яну 31, 2022 21:02 А аз да попитам тествате ли влакната и как?
Ако въпроса е дали тествам влакната с тест тип кантарче :lol: Отговорът е "не".
Но тъй като използвам монтаж с повод от флуорокарбон, тествам относителната здравина на двата материала. Това означава, че изпробвам с какъв диаметър флуорокарбон трябва да работя за да получа късане при възела на вирбела.
Общ пример в цифри, който при мен работи: плетено 50 lb, флуорокарбон 60 lb, отслабване на възела 80%, което ще рече здравина на линията 60lbх80%=48 lb.
И малко в страни от питането на Коко, да споделя какъв монтаж използвам аз
Монтажа ми от примамката към макарата в 90 % от случаите е
1. Вирбел с две халки (сменям примамките с клещи)
2. Възел Сан диего джем, преди ползвах кримпове но тогава мястото на късане бе непредвидено (не че тогава ми пукаше за това)
3. Флуорокарбонов повод с дължина около 80 см. При първо късане превъзвам отново на него и получавам повод с дължина около 60 см, ако съм на място с потенциални хубави риби, сменям целия повод, като имам предварително вързани. Ако през един риболовен излет не скъсам и веднъж, значи не съм бил за сом :D
4. Възел PR с бобинка, рядко ловя нагазил и превързвам на брега. При съобразени според здравината си плетено и флуорокарбон нямам късене на тази връзка.
5. Плетено влакно
В останалите 10% от случаите, когато времето ме притиска, "привързвам" с безвъзлова връзка.

Извинявам се за Offtopic - а и приятна вечер.
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Сом на спининг 2022

Мнение от koko7784 »

Аз тествам с две 10 литрови туби с вода!
Влакна с обявен тест от 50-60 либри не могат да вдигнат повече от 16 литра вода!
antefix
Мнения: 12
Регистриран на: Нед Апр 26, 2015 10:00
дал Браво: 1 път
получил Браво: 10 пъти

Re: Сом на спининг 2022

Мнение от antefix »

Soafraid написа: Пон Яну 31, 2022 22:41 До Antefix,

Не малко си полезен, даже доста информация ми предостави. Благодаря много!

Относно ултра лайта, не търся сом с него, а винаги когато съм с ултра лайта сома ми се натресва. Обаче потърся ли го със сериозните такъми, няма и следа от него.
Благодаря пак и наслука! ;)
Колега, като споменах ултра лайта не визирах, че търсиш сом с УЛ такъми, а че този вид спинингов риболов е в изключителен подем и колегите разбираемо се насочват към него, но има и спинингисти, които, да ме извиняват за израза, имат изкълчено мислене и се забавляват с нестандартното.
Те търсят щуки с примамки от по 100+ грама или сомове, които са единични бройки на километри по реката. За тях поредното капо не е разочарование.
Времето прекарано на реката е безценно, независимо от това каква риба търсим.
Пишеш че сома ти удря, когато си с лекия такъм, а ме питаш къде да го търсиш :D . Ти сам знаеш къде е той, просто трябва да упорсваш с подходящия такъм, точно така улових най-големия си сом. За мен разковничето при риболова на сом е упоритост и вяра.
Янтра все още е скована от лед, така че сега е момента да се обогатиш с теория. Теорията ще ти даде увереност.
Пролетта е времето в което се трупа вяра, че сома не е просто мит по нашите реки.
Така, че дерзай.
stoik
Мнения: 120
Регистриран на: Нед Авг 25, 2013 18:44
Риболов: спининг, мач, фидер
дал Браво: 18 пъти
получил Браво: 34 пъти

Re: Сом на спининг 2022

Мнение от stoik »

Добре казано. Сома не е мит, не е и кит или китче- поне по местата, където ходя да го търся. Сигурно досегашният ми опит сочи натам- участвах във ваденето на сом 20 + кг., от брега, на Жребчево в едно дере, като такъма с който бе уловен щеше да предизвика смеха на форума, а поводчето беше метално за 30 стотинки. Приключение си беше, свидетели бол, а на приятеля с пръчката респект до живот.
Мой сом- на снимката, е хванат на мач, с мачово влакно 0.20. Тъй като не търся целенасочено плуващи глиганчета си мисля, че по- важни от презапасяването с мощ са спокойствието, здравите нерви и късмета, разбира се. С времето съм си изградил принцип и опит / независимо от типа риболов/ да си правя максимално опростена линия, с максимално малък брой възли. Типичния ми спининг такъм за щуки / сомове/ има един възел, винаги. Плетеното ми, на Лазер, е 0.25. Другото е късмет, а и рибата винаги трябва да има шанс. По- горе споменах типа водоеми, които посещавам. Опита ми в реки е малък. За мен по- важни са примамките и тяхната ефективност във вода, а не цената в магазина. Често ползвам руска блесна за лев, която за мен е несравнима по ефективност с мепс, например. Но пък сигурно за това и не срещам и хващам китове, засега.
...
IMG_20210912_052624.jpg
IMG_20210912_052624.jpg (132.3 KiB) Преглеждано 3018 пъти
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”