Спининг въдица за кефал и костур

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
todorov40
Мнения: 6
Регистриран на: Съб Юли 09, 2016 12:49
дал Браво: 1 път

Спининг въдица за кефал и костур

Мнение от todorov40 »

Здравейте!
Търся спининг въдица около 2,20÷2,40 см. С акция 2-10, 3-12гр. Основно ще търся кефали по река Тунджа, и отвреме на време на яз.М.Шарково и яз.Жребчево костури. Ще се ползват,воблери,клатушки,въртящи блесни и силикони.
Изчетох доста теми,но нещо започнах да се обърквам
То много марки,модели,реклами и накрая незнам на каква въдица да се спра.Ще съм ви много благодарен ако ме насочити към нещо изпитано.
Бюджет около 200лв.
Поздрави!
Аватар
sleepwalker
Мнения: 1573
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 22:31
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 242 пъти
получил Браво: 252 пъти

Re: Спининг въдица за кефал и костур

Мнение от sleepwalker »

Здравей,
Защо си се насочил към толкова дълга въдица при положение, че ще ловиш главно на река? Имай предвид, че по-дълга въдица означава по-високо тегло, по-бързо уморяване на ръката и доста по-ниска маневреност при риболов заради клони, храсти и т.н. неприятни обстоятелства. Въдица около двата метра смятам, че ще ти е златна среда, щом ще я ползваш и на язовир. При зададените критерии аз лично бих намалил теста на въдица до около 2-8 гр., до дължина около 2 метра и строй фаст или мид фаст. Така ще се получи доста по-лек и приятен такъм от примерно 2.40/3-12 гр. Не забравяй, че в този ценови клас огромна част от въдиците са с посочен занижен тест по примамки. ;)
Мунчо написа: Кефалеца и особено дребно-средния костур се отличават с доста гейски нрав и понякога е нужно да бъдат провокирани с откровено деликатни воблери и блесни, за да предприемат действия, разтърсващи сърцата ни.
todorov40
Мнения: 6
Регистриран на: Съб Юли 09, 2016 12:49
дал Браво: 1 път

Re: Спининг въдица за кефал и костур

Мнение от todorov40 »

Благодаря за съвета!
Насочил съм се към тези дължини,по съвет на колега с цел по голяма дистанция на язовирите.
Но щом ще ми пречи за реката,ще се съглася с вас и щи се спра на 2.00 ÷ 2.10 см.
Може ли да споделите мнение за някоя конкретна марка!
Аватар
sleepwalker
Мнения: 1573
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 22:31
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 242 пъти
получил Браво: 252 пъти

Re: Спининг въдица за кефал и костур

Мнение от sleepwalker »

Аз бих предложил GAD 2019 Chaser 692ULF - https://www.vuk.bg/gad-chs692ulf
Препоръчвам я, защото имам модел от серията от години и знам що за въдица е. Моята е екстра фаст, но определено не е колеста. Тази от линка е само фаст и смятам ще влезе идеално в търсения шаблон. Въдицата е много приятна, с красива изработка, с добра чувствителност и лека.
Може да разгледаш и серията Х1 на Фаворит, отзивите за нея са като цяло доста положителни. Хвърлял съм малко с такава до 5 гр. и ми хареса като поведение.
Със сигурност има още доста въдици в търсените параметри, но не искам да предлагам такива, от които нямам преки впечатления. Нека и други колеги се включат с предложения. :)
Мунчо написа: Кефалеца и особено дребно-средния костур се отличават с доста гейски нрав и понякога е нужно да бъдат провокирани с откровено деликатни воблери и блесни, за да предприемат действия, разтърсващи сърцата ни.
Tosho
Мнения: 206
Регистриран на: Нед Ное 19, 2017 19:10
Риболов: Спининг
дал Браво: 283 пъти
получил Браво: 176 пъти

Re: Спининг въдица за кефал и костур

Мнение от Tosho »

Аз също съм на мнение, че по-добрият вариант е еднократно превишение/разумно/ на бюджета, отколкото поетапно набутване на средства и то със сигурност в мн.по-голям размер.
Посоченият от колегата Chaser 692 ULF е добро предложение. Имам няколко проби с такава/на колега/ и като цяло е о.к.
Мисля, че ако изпадне за около тези пари St.Croix Avid AVS66LF2 ще е още по-добро решение.
Успех!
Като идеш за риба не може да си тръгнеш преди да си хванал поне една.
Ако хванеш една - значи има поне още една.
Ако хванеш две - значи има много, така че стой и лови щото друг път може и да не хванеш...
dancho66
Мнения: 105
Регистриран на: Чет Мар 19, 2015 19:20
Риболов: Всичко без щека и муха
дал Браво: 38 пъти
получил Браво: 205 пъти

Re: Спининг въдица за кефал и костур

Мнение от dancho66 »

За упоменатия риболов не е лошо да се погледне и следващия Чейзър 712LF. В момента го няма в наличност, но при малко късмет, се намира оказион за под 200лв. Ползвал съм такава въдица 3-4 години и ми е доставила много удоволствие. С тази въдица имам и 2 мои лични рекорда. Кефал 60см и костур 1.100кг. Снимките ги има във форума. Имам и няколко случайни щучки до 1кг ударили на кефалски воблери. Може би още щях да я ползвам ако не беше увлечението ми по УЛ джига. Долният тест при джиг риболов е слабото място на тази въдица. Започва да чува от 4гр нагоре, но това не и пречи да работи добре с Мепс №1 или 2-4гр кренкчета. С по-големи примамки проблеми няма.
Успех с избора!
todorov40
Мнения: 6
Регистриран на: Съб Юли 09, 2016 12:49
дал Браво: 1 път

Re: Спининг въдица за кефал и костур

Мнение от todorov40 »

Здравейте,и благодаря на отзовалите се.
Днес се обзаведох се с X1 2.13m. 3-12g .
Визуално и на тръскане ми допада,ще видим как ще е в бойни условия.
Tosho
Мнения: 206
Регистриран на: Нед Ное 19, 2017 19:10
Риболов: Спининг
дал Браво: 283 пъти
получил Браво: 176 пъти

Re: Спининг въдица за кефал и костур

Мнение от Tosho »

Честито!
Важното е на теб да ти приляга.
Много слука!
Като идеш за риба не може да си тръгнеш преди да си хванал поне една.
Ако хванеш една - значи има поне още една.
Ако хванеш две - значи има много, така че стой и лови щото друг път може и да не хванеш...
Аватар
stoev
Мнения: 885
Регистриран на: Чет Сеп 27, 2007 16:44
Риболов: с изкуствени примамки
Местоположение: Варна
дал Браво: 144 пъти
получил Браво: 127 пъти

Re: Спининг въдица за кефал и костур

Мнение от stoev »

todorov40 написа: Съб Фев 12, 2022 20:20 Здравейте,и благодаря на отзовалите се.
Днес се обзаведох се с X1 2.13m. 3-12g .
Визуално и на тръскане ми допада,ще видим как ще е в бойни условия.
Честито!
Бъдете здрави и наслука...
http://starividri.org
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”