Избор между макара шимано сиена и катана

Има шпула, има бигел, че и аванс се намира, що е то?
Kandoveca
Мнения: 2
Регистриран на: Сря Мар 09, 2022 16:00

Избор между макара шимано сиена и катана

Мнение от Kandoveca »

Здравейте. Току що регистриран член на форума съм и имам един въпрос относно избор на макари. Нямам намерение да купувам скъпи макари. В момента имам шимано наски което съм ползвал едно лято за спининг риболов на костур и плувка за каракуда. Мога да кажа че съм доволен от макарата но за следващия сезон искам да си взема 2 или три макари които да ползвам за риболов на дъно с не големи тежести - 20 - 30 грамово утежнение и обект на риболов предимно каракуда и евентуално някое шаранче до кило. Като цяло за риба ходя не повече от двайсетина излета годишно. Поради тези факти съм решил да си взема няколко макари нисък клас на шимано. Предварително ще кажа че съм чел подобни мнения за ниския клас на шимано и многото коментари че не са добри но въпреки всичко съм се спрял на тях и не търся съвети за други варианти. Искам съвет кой от моделите между който се двоумя ще е най удачната покупка . Спрял съм се на shimano catana 4000 FD и новата от 2019 г. shimano siena 4000 FG което е с червена шпула. Някой ползва ли въпросната сиена и впечатления. Тя е по евтина от катаната но пък е с един лагер повече от катаната а то между старата сиена със сивата шпула и катаната това е разликата че старата сиена е с 2 лагера а катаната с три но в случая новата сиена е с 4 лагера което я прави с един лагер повече от катаната но може пък да е с по лоши материали. Като цяло за това се двоумя. Ще покажа спецификациите на въпросните макари.. Ще съм благодарен ако споделите въобще всякакви мнения за въпросните макари но без разубеждаване да не взимам нито единия вариант. Благодаря :fish1:
...
Moдeл<br />	<br /><br />Teглo гp.<br />	<br /><br />Cъoтнoшeниe<br />	<br /><br />Лaгepи бp.<br />	<br /><br />Дpaг ĸг.<br />	<br /><br />Kaпaцитeт нa шпyлaтa (мм - м)<br /><br />ЅN4000FЕ<br />	<br /><br />   335<br />	<br /><br />5.2 : 1<br />	<br /><br />2<br />	<br /><br />8.5<br />	<br /><br />0.30 - 180<br /><br /><br /><br /><br />https://www.mftackle.com/makari-fishing-reels/makari-preden-avans-Front-Drag-Reel/Shimano_Sienna_4000_FE_
Moдeл


Teглo гp.


Cъoтнoшeниe


Лaгepи бp.


Дpaг ĸг.


Kaпaцитeт нa шпyлaтa (мм - м)

ЅN4000FЕ


335


5.2 : 1


2


8.5


0.30 - 180




https://www.mftackle.com/makari-fishing-reels/makari-preden-avans-Front-Drag-Reel/Shimano_Sienna_4000_FE_
SN1000FE_-500x500.product_main.png (269.68 KiB) Преглеждано 1534 пъти
Бpoй лaгepи <br />	2+1<br /><br />	<br />Bмecтимocт нa шпyлaтa<br />	180 m/0,30mm<br />Πpeдaвaтeлнo чиcлo 	5.2:1<br />Teглo	335g<br />Aвaнc	Πpeдeн<br />Oбиpaнe нa влaĸнo c eдин oбopoт	82m<br />Drаg роwеr	9kg<br /><br />	<br />Peзepвнa шпyлa 	HE<br /><br />https://www.mftackle.com/makari-fishing-reels/makari-preden-avans-Front-Drag-Reel/Shimano-CATANA-4000FD
Бpoй лaгepи
2+1


Bмecтимocт нa шпyлaтa
180 m/0,30mm
Πpeдaвaтeлнo чиcлo 5.2:1
Teглo 335g
Aвaнc Πpeдeн
Oбиpaнe нa влaĸнo c eдин oбopoт 82m
Drаg роwеr 9kg


Peзepвнa шпyлa HE

https://www.mftackle.com/makari-fishing-reels/makari-preden-avans-Front-Drag-Reel/Shimano-CATANA-4000FD
CAT4000FD-500x500.product_main.jpg (48.15 KiB) Преглеждано 1534 пъти
Тегло - 320гр<br />    Съотношение - 5.2:1<br />    Лагери - 4 броя<br />    Max Drag - 8.5кг<br />    Капацитет на шпулата(мм-м) - 0.30 - 180
Тегло - 320гр
Съотношение - 5.2:1
Лагери - 4 броя
Max Drag - 8.5кг
Капацитет на шпулата(мм-м) - 0.30 - 180
SN2500FG_1-500x500.product_main-1.png (378.44 KiB) Преглеждано 1534 пъти
Аватар
баш майстора
Мнения: 5831
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 16:24
Риболов: Online
Местоположение: София
дал Браво: 1642 пъти
получил Браво: 1777 пъти

Re: Избор между макара шимано сиена и катана

Мнение от баш майстора »

Имайки предвид ценовия клас и начина на риболов (на дъно), не мисля че има голямо значение коя от изброените макари ще избереш. Вземи тази, която повече ти харесва на външен вид или по-евтината.
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
sandy
Мнения: 120
Регистриран на: Сря Апр 09, 2008 11:22
Местоположение: Pleven
дал Браво: 54 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Избор между макара шимано сиена и катана

Мнение от sandy »

Ако си се спрял на ниския клас на Shimano, взимай това:
https://www.mftackle.com/makari-fishing ... X_4000_FC_

Същата работа е, като показаните от теб, но на малко по-добра цена.
Kandoveca
Мнения: 2
Регистриран на: Сря Мар 09, 2022 16:00

Re: Избор между макара шимано сиена и катана

Мнение от Kandoveca »

Да FX 4000 с жълтата шпула съм я гледал също и вероятно не е по калпава а е на по добра цена. Сиената с червената шпула е с един лагер в повече обаче а и по ми харесва че боята и е металик и по лъскава а на фх боята е матова.
Светлозар Якимов
Мнения: 1
Регистриран на: Сря Мар 10, 2021 20:20
Риболов: на плувка,на дъно и спининг

Re: Избор между макара шимано сиена и катана

Мнение от Светлозар Якимов »

Новите Катана 2022 година са по-добри и от трите стари модела бюджетни Шимано, а Нексейв 2021 година е още по-добър, защото в ръкохватката могат да се сменят втулките с лагери.
Публикувай отговор

Обратно към “Макари”