Мъмърец

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 114 пъти

Мъмърец

Мнение от DOCTORA »

Като си идвам в България, прекарвам повечето време в Златоград. Там пъстърва в реките няма. Чудя се дали може да се хваща черна мряня на имитация на ручейник(мъмарец) с чешка нимфа или волфрамова глава кадис нимфа номер 16,18 с индикатор от вълна или суха муха? Има ли смисъл да донеса 3 или 4 клас прът за тази цел?
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 751 пъти
получил Браво: 1170 пъти

Re: Мъмърец

Мнение от jagger1 »

Мамарец и ручейник са различни неща. Ручейникът - англичаните му казват Caddis. Мамарецът - това е малко ракообразно, с много крачета, на което англичаните му казват Skud. Два различни дзвера са.

Иначе, лично аз не познавам региона на Златоград. Никога не съм ходил в този регион и реките там са ми непознати. Иначе, по Струма често ловя черна мряна на различни нимфи - имитации на зелена или цвят крем ларва на ручейник без къщичка, в нимфово изпълнение, различни утежнени малки мухи тип Моп флай - в бледо жълтеникав, зелен или бледо бежав цвят, имитации на бял червей, на малка утежнена троха, на малък червей тип Сан Юан в цвят бежаво или крем, на черна или кафява нимфа..... всиччко, което черната мряна обича да похапва, като имитация върви. Имитацията на желъдов червей (Камола) на малка кука също е добър вариант.

Използването на всякакви индикатори е въпрос на личен избор, както и различни схеми - с една нимфа, или в комбинация с друга муха. Куките са малки - #16, #18, #20.

Специално имитации на мамарец (scud) много рядко използвам и рядко вързвам. Нямам отговор за себе си защо го правя. Просто винаги избирам други мухи. Навик. Но мамарецът е култова и успешна муха за много видове риби и не трябва да се пренебрегва. Пак вързана на малки куки.

Напипаш ли някъде дори една мряна, знай, че там има още. Голям кеф е. Пробвай.

За бланката:
В България масово се лови с бланки #3, #4 и #5 клас. Нещо, като стандарт за БГ. Не, че не се лови и с по-тежки класове. Аз лично ловя с #5/#6 клас или с #8/#9клас. Но за черна мряна #3 или #4 клас бланки е ОК.

Поздрави. :11:
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 114 пъти

Re: Мъмърец

Мнение от DOCTORA »

Много благодаря за чудесният отговор!
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
koko_999
Мнения: 22
Регистриран на: Вто Фев 25, 2020 11:11
Местоположение: Карлово/София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Мъмърец

Мнение от koko_999 »

Преди време в друг форум имаше спор за местообитанията на черната мряна. Като се разрових за информация по темата се оказа, че черната/балканската мряна обитава горните течения на реките на север от Балкана, а на юг са обитанията на маришката/струмската мряна. И аз си мислех, че в река Стряма (до град Баня, Карловско) съм ловил черна мряна, но уви - маришка е била.
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 751 пъти
получил Браво: 1170 пъти

Re: Мъмърец

Мнение от jagger1 »

Пропуснал съм по-горе.
Да допълня само, че Scud (Скъд) е по-широкото наименование на този вид ракообразни. По-тясното наименование, като вид е Гамарус (Мамарец в БГ). Та тук се използват и двете наименования.
:tup:
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 114 пъти

Re: Мъмърец

Мнение от DOCTORA »

Днес покрай липаните и балканките, хванах шест бели мрени с имитация на мамарец с кука 16 номер и "хопъ дропъ" нонтаж. Тренирам за маришките мрени.
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: Мъмърец

Мнение от Cougar »

DOCTORA написа: Съб Юли 16, 2022 1:43 Днес покрай липаните и балканките, хванах шест бели мрени с имитация на мамарец с кука 16 номер и "хопъ дропъ" нонтаж. Тренирам за маришките мрени.
Сигурен съм че българските мрени няма да са по-капризни от английските, но ако имах твоята дилема, бих просто намерил река с пъстърва. :D
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”