Съвет за избор на въдица за един "стар" рибар

Ако става дума за едно такова дълго, без което никой рибар не може, значи сте на правилното място.
sdelchev
Мнения: 3
Регистриран на: Пет Юли 29, 2022 9:11
Риболов: Плувка, на язовир, давя червеи :-).
дал Браво: 1 път

Съвет за избор на въдица за един "стар" рибар

Мнение от sdelchev »

Здравейте, най-накрая, вече на 52+ години, децата отраснаха и настана време да обърна внимание и на старата ми страст- риболова. Понеже, с течение на годините, семайство, деца и т.н. не оставаше време, а и $$$ за риболов, съм доста "изостанал" в съвременните въдици, пръчка, макара, влакно, във всичко. Молбата ми е колеги, да ми препоръчате пръчка, макара, поводи, куки, воблери, или най-общо казано, всичко необходимо . Ще ходя на язовири, на плувка. Не съм търсач на трофейни риби, така че, каквото се закачи, но и да не се излагаме пред "чужденците" :-). Като бюджет съм си определил до 500 лв. за всичко необходимо- включително и допълнителните "сервизни" такъми , чанта, резервни принадлежности. Много ви благодаря предварително и се извинявам , ако постът ми ви разсмива - последните въдици които имах, и все още имам са от преди повече от 20 години :-).

Лека и на слука !
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Съвет за избор на въдица за един "стар" рибар

Мнение от zee »

Е щом е само на плувка - лесна работа. От китайците си взимаш един телескоп 3-4м / има и такива дето се снаждат за дължина/ най удобни са тези без водачи и конеца върви вътре в тях и не се мотае по водачите. трябва и макаричка \не е спинингова а за интърнал конеца върви вътре в телескопа/ за тях пак от там. 100м конец -0.20;кукички;различни оловца;няколко плувки и си готов. около 150лв ще те оправят. А за разни класьор;кутйки;живарнк,хладилна чанта;чанта/раница или пак от китайците има раница-столче /удобна е пак около 150 и ще ти остане и за бира. Е има и луксозни изпълнения където и 1000 няма да стигнат.
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
sdelchev
Мнения: 3
Регистриран на: Пет Юли 29, 2022 9:11
Риболов: Плувка, на язовир, давя червеи :-).
дал Браво: 1 път

Re: Съвет за избор на въдица за един "стар" рибар

Мнение от sdelchev »

Много благодаря за съвета, със сигурност ще взема една такава, но ми се иска и една по-така въдица да имам, че малкия син се запали и сега ще трябва дасе купуват 2 броя.
stoik
Мнения: 120
Регистриран на: Нед Авг 25, 2013 18:44
Риболов: спининг, мач, фидер
дал Браво: 18 пъти
получил Браво: 34 пъти

Re: Съвет за избор на въдица за един "стар" рибар

Мнение от stoik »

Триколенен мач е доста по-така и сравнително универсална пръчка ми се струва.
sdelchev
Мнения: 3
Регистриран на: Пет Юли 29, 2022 9:11
Риболов: Плувка, на язовир, давя червеи :-).
дал Браво: 1 път

Re: Съвет за избор на въдица за един "стар" рибар

Мнение от sdelchev »

Много ви благодаря за съвета, определена марка да търся, и каква макара ?
Аватар
koko_999
Мнения: 22
Регистриран на: Вто Фев 25, 2020 11:11
Местоположение: Карлово/София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Съвет за избор на въдица за един "стар" рибар

Мнение от koko_999 »

Според мен, като за начало, най-добре е пръта да е телескопичен фидер с няколко (обикновено 3) върха с различна твърдост. Това е единственото универсално решение, макар и с компромиси. Дължина около 3,60м е оптималната. Гледай да не е прекалено тежък, т.е. да не е от супер хеви фидерите. Можеш да си купиш резервен и по-твърд връх или както аз правя - режа най-мекия връх до първия водач и получавам малко по-къс, но по як прът.

Макарата е добре да е с по плитка шпула и по-бавна осцилация за по-добро редене на влакното. Обърни внимание на на нея повече отколкото на пръта - тя е по-важна. Гледай и тя да не е много тежка. Силно желателно, да не кажа задължително е да върви с втора шпула и пак желателно да е със същия размер или най-много малко по-дълбока.

Марки и модели всякакви, аз не им робувам - гледай параметрите.
rap66
Мнения: 173
Регистриран на: Пон Фев 19, 2007 12:27
Местоположение: Варна
дал Браво: 34 пъти
получил Браво: 33 пъти

Re: Съвет за избор на въдица за един "стар" рибар

Мнение от rap66 »

От кой район на България си, какви са водоемите на които мислиш да ходиш, какви са рибите които ще са целта като вид и размер (това последното може и да не го знаеш, но е може би най важното), по кое време на годината ще се търсят, има ли разтителност, какви са дълбочините. Оттам може да се насочиш към някакъв вид риболов и да говорим за конкретно оборудване. Иначе... направо ми настръхват косите от коментарите.
stoik
Мнения: 120
Регистриран на: Нед Авг 25, 2013 18:44
Риболов: спининг, мач, фидер
дал Браво: 18 пъти
получил Браво: 34 пъти

Re: Съвет за избор на въдица за един "стар" рибар

Мнение от stoik »

Като едно хоби рибарче съм любопитен и търсещ. Та- имам си света троица- гол /няколко/, мач /няколко/ и фидер /няколко/. Посещавам различни водоеми, с различни специфики, по различно време на годината. В зависимост от времето, водоема и т.н. си нагласявам такъмите и търся. От трите най- универсална като възможности считам мача, по ред причини. Любопитно ми е какво пропускам като въдица ? Оборудването, монтажите и колко грама ми е ваглера е друга тема си мисля. Какъв точно мач- мога да споделя аз какво ползвам, но препоръка- пазара е залят. И така.
А по отношение на телескопичния фидер- ми странно, но нямам такъв и не си го представям. Но всеки си има мнение и лови, понякога...
Поздрав !
rap66
Мнения: 173
Регистриран на: Пон Фев 19, 2007 12:27
Местоположение: Варна
дал Браво: 34 пъти
получил Браво: 33 пъти

Re: Съвет за избор на въдица за един "стар" рибар

Мнение от rap66 »

stoik написа: Чет Авг 25, 2022 7:18.... Любопитно ми е какво пропускам ....
Бюджета от 500 лв :lol:
stoik
Мнения: 120
Регистриран на: Нед Авг 25, 2013 18:44
Риболов: спининг, мач, фидер
дал Браво: 18 пъти
получил Браво: 34 пъти

Re: Съвет за избор на въдица за един "стар" рибар

Мнение от stoik »

Не разбрах ?!
stoik
Мнения: 120
Регистриран на: Нед Авг 25, 2013 18:44
Риболов: спининг, мач, фидер
дал Браво: 18 пъти
получил Браво: 34 пъти

Re: Съвет за избор на въдица за един "стар" рибар

Мнение от stoik »

Хобито загря, но като гледам автора на темата не търси съвет за пълно оборудване за състезание напр., а има интерес към нещо по- така за риболов на плувка. Та с 500 лв. и търсене в нета и по магазини съм убеден, че ще може да стане. В На риба, напр. има добри теми по въпроса с мачовете- ако е ясно, че това е универсалната пръчка за плувка. Голите и фидерите по- натам си мисля. И така.
Публикувай отговор

Обратно към “Въдици”