Поводи за щука

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Kristian Gavrailov
Мнения: 5
Регистриран на: Нед Юни 19, 2022 22:48
дал Браво: 2 пъти

Поводи за щука

Мнение от Kristian Gavrailov »

Аз съм начинаещ в спининг риболова на щука и въпросът ми е - какви поводи използвате за щука.
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Поводи за щука

Мнение от Д-р Флекс »

И за начинаещи, и за напреднали, препоръчително е използването предимно на метални поводи. Майсторите ползват основно флуорокарбон :D

А повече за поводите при риболова на щука можеш да прочетеш в специализираната тема, която ще намериш в архива на този подфорум.
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Поводи за щука

Мнение от Димитър Тодоров »

При моя приятел Петьо във www.vuk.bg вече има поводи-струни на Фанатик.

С флуорокарбон за начинаещ ще е малко тегаво да се занимава, ако имаш желание, пиши тук-
ще разясня. Може и прости китайски поводи (от зелените) да ползваш,ако има гладни щуки наоколо -
ще клъвнат. Работата стана,че няма щуки, а поводи има в излишък. :roll: :lol:
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Kristian Gavrailov
Мнения: 5
Регистриран на: Нед Юни 19, 2022 22:48
дал Браво: 2 пъти

Re: Поводи за щука

Мнение от Kristian Gavrailov »

Ако може да ми разясните напишете под поста относно флуорокарбоновите поводи. Аз мисля че щуката ги гризе и къса.
За гъби
Мнения: 36
Регистриран на: Съб Фев 11, 2017 8:39
Риболов: "мешана скара"
Местоположение: гр.Русе
получил Браво: 10 пъти

Re: Поводи за щука

Мнение от За гъби »

Kristian Gavrailov написа: Пон Авг 15, 2022 13:46 Ако може да ми разясните напишете под поста относно флуорокарбоновите поводи. Аз мисля че щуката ги гризе и къса.
Няма нужда от кой знае какви разяснения - на цената на кутия цигари или 3-4 бири( десетина лева няма да объркат нещата) ще имаш по няколко повода и от двата(флуорокарбон и метален/струна)Купувай и отивай за риба,а ако хванеш нещо - може да се похвалиш :fish3: точка :tup:
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Поводи за щука

Мнение от Д-р Флекс »

Kristian Gavrailov написа: Пон Авг 15, 2022 13:46 Ако може да ми разясните напишете под поста относно флуорокарбоновите поводи. Аз мисля че щуката ги гризе и къса.
Че щуката "гризе", е широкоразпространена заблуда. Щуката не гризе.
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Поводи за щука

Мнение от Димитър Тодоров »

Kristian Gavrailov написа: Пон Авг 15, 2022 13:46 Ако може да ми разясните напишете под поста относно флуорокарбоновите поводи. Аз мисля че щуката ги гризе и къса.
За начинаещите е полезно повече да ходят за риба пред теоритични дискусии във форумите,но на
учтиви молби не отказвам. :wink:

За да бъде адекватен като повод именно за щука , флуорокарбонът трябва да е с дебелина минимум 0.6 мм,
по-тънките щуката ги реже банално лесно. Аз ползвам по-меки модели ФК с дебелина 0.6 и 0.7 мм,които долу завършвам
с обикновена,но здрава карабинка с uni-knot възел, а горе завършвам с адекватно като размер вирбелче,за което привръзвам
основната линия (плетеното влакно). Тъй като ФК не е евтин и ролка с 50м струва лев, може да опиташ да намериш и
купиш готови няколко повода, които провери за диаметър равен или по-голям от 0.6мм и надеждност на възлите.

ФК повод като елемент от линията дава предимства (особено в бистра вода и/или сложен терен с миди) ,но за да
ползваш тези предимства в повечето случаи се иска някакво ниво на грамотност. Затова повтарям - повече риболови,
в края им осмисляй резултата, записвай си условията и изводите, и нещата ще почнат да се случват.
:fish1:

Поздрави!
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Поводи за щука

Мнение от naso »

Димитър Тодоров написа: Пон Авг 15, 2022 13:32 При моя приятел Петьо във www.vuk.bg вече има поводи-струни на Фанатик.
Здрасти Мите!
Ако си ползвал тези струни на Фанатик, би ли казал с карабинки ли ги ползваш, или развиваш слагаш примамката и завивш повода
Така съм виждал по клипове, че руските риболовци ги ползват, но незнам дали са същите поводи като тези
Поздрави!
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Поводи за щука

Мнение от Димитър Тодоров »

Привет,бате Насо!

Струните за щуки ги ползвам без карабинки долу - развивам-завивам и атака.
Горе при влакна над 0.8 връзвам директно за линията, при 0.6 и по-тънки е разумно да ползваш
малко вирбелче за посредник. Моделът струни на Фанатик е малко по-твърд от обичайното.

Поздрави!
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
mepps
Мнения: 2
Регистриран на: Сря Авг 10, 2022 18:49
Риболов: Spinning, Bait Fishing
Местоположение: Chicago
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Поводи за щука

Мнение от mepps »

Kristian Gavrailov написа: Нед Авг 14, 2022 23:34 Аз съм начинаещ в спининг риболова на щука и въпросът ми е - какви поводи използвате за щука.
Здравей Кристиане,

Ето няколко опции:
https://filstar.com/bg/Povod-FilStar-AFW-Titanium-6605/
https://nasluka-shop.com/stomaneni-povo ... eader-1h7-
https://nasluka-shop.com/fluorokarbonov ... ov-delphin

Голяма част от ваденето на хищника със зъби е до късмет. Последно извадих 6.3кг щука (Muskie) с 0.18мм евтин Trilene. И със същото влакно изпуснах сомче около 2кг, което замина с блесната. Повода елиминира променливите от закачането на рибока до кепа в твоя полза.

Проблемът не са килограмите и че рибата "гризе" влакното, а когато се извива за да се оттърве от забитата кука. Влакното минава през множество зъби хоризонтално и при натиск от челюстите и дърпане от рибаря влакното се протрива и къса. :fish4:

Вече съм с 0.26мм (Sunline Super FC Sniper Fluorocarbon) , повод 30lbs Eagle Claw Heavy Duty Wire Leader.

Мисля, че всеки от поводите по-горе ще ти свърши работа.
Доста са евтини за да си правиш сам. За няколко лева получаваш няколко повода с вирбели и карабинки готови за използване.
Поръчвай и забравяй за проблема.

Наслука! :fish3:
Big fish require big lures or big and consistent baits. It's a simple natural law!
Last and not least, expensive gear doesn't catch big fish. Big fish bites lucky bait.

Warning:

The hooks are sharp.
The coffee's hot.
The fish are slippery when wet.
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Поводи за щука

Мнение от naso »

Димитър Тодоров написа: Вто Авг 23, 2022 17:46 Привет,бате Насо!

Струните за щуки ги ползвам без карабинки долу - развивам-завивам и атака.
Горе при влакна над 0.8 връзвам директно за линията, при 0.6 и по-тънки е разумно да ползваш
малко вирбелче за посредник. Моделът струни на Фанатик е малко по-твърд от обичайното.

Поздрави!
Благодаря ти! Непременно ще ги пробвам :fish15:
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”