Равносметка от посещението ми в България

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 300 пъти
получил Браво: 114 пъти

Равносметка от посещението ми в България

Мнение от DOCTORA »

Триседмичното ми посещение в България приключи. Бях се подготвил да пробвам риболов по метода на евронимфинг с чешка нимфа на река Върбица край Златоград за скобар и струмска мряна. За целта донесох 3 метров прът 2 клас и евронимфинг монтаж с двуцветен индикатор 0.23 до 0.30. Типети от 5х до 8х и всякакви утежнени и чешки нимфи имитции на ручейник и класически фазанови и заешки нимфи.
Планът ми претърпя пълен провал!
В река Върбица нямяше вода!
Вировете бяха плитки и без течение. За да намеря дълбоки бързеи се наложи да отида чак до река Арда, но и там бързеите бяха плитки и водата много прозрачна. За пъстърва и липан това не е проблем, но там ги няма а мряната и скобара се плашеха и не кълвяха когато ги приближиш на 3 -5 метра за евронимфинг. Успях да жвана само една мряна с метода floating the sighter - "флоутинг дъ сайтъ" на нимфа Copper John - "Копъ Джон".

Изображение

Този метод позволява по-далечно замятане.

След фиаското на евронимфинга за мряна и скобар ми остана само опцията да ловя кефал. Хванах много кефал на всички методи - евронимфинг, нимфа с индикатор суха муха и на сухи мухи. Много се изненадах че, не хванах нищо на метода Swinging Soft Hackle Flies - "суингиг софт хакъл" - дори кефала не кълвеше на този най-лесен метод на риболов с мокра муха.
Най-голямото откритие и най-полезният извод от това посещение за мен беше изненадата какви грамадни кефали хванах на суха муха в бързеи дълбоки само една-две педи. Трябнаше замятане над 15 метра и ударите бяха зверски. най - успешната муха се оказа balloon caddis sedge - "Балуун кадис седж" с кука 10.
Baloon-cadis.jpg
Baloon-cadis.jpg (168.42 KiB) Преглеждано 1289 пъти


[attachment=0]Върбица-Глухар-септември2022.jpg
...
Върбица-Глухар-септември2022.jpg
Върбица-Глухар-септември2022.jpg (294.47 KiB) Преглеждано 1289 пъти
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: Равносметка от посещението ми в България

Мнение от Cougar »

Тия български риби явно не разбират от изтънчени английски монтажи. Трябва да ги пратим на тренинг. :D
muns61
Мнения: 17
Регистриран на: Сря Юни 10, 2020 19:47
Риболов: Река, езеро
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: Равносметка от посещението ми в България

Мнение от muns61 »

Що не пробва на скакалец и щурец?
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 300 пъти
получил Браво: 114 пъти

Re: Равносметка от посещението ми в България

Мнение от DOCTORA »

Пробвах, кефала взимаше на всичи сухи мухи които пробвах.
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
s7alker
Мнения: 192
Регистриран на: Пон Апр 21, 2008 18:41
Риболов: туристически
Местоположение: Габрово
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Равносметка от посещението ми в България

Мнение от s7alker »

Най добрите си риболови през годината , правя именно на софт хакел мокри мухи , като единствено условие е да има поне педя бърза вода . Защо при вас са били пренебрегвани , не знам :roll: Тази година определено най успешна ми е Ke-He . Поздрави !
Някои хора трябва да имат не акт за раждане, а писмено извинение от производителя на контрацептиви.
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 300 пъти
получил Браво: 114 пъти

Re: Равносметка от посещението ми в България

Мнение от DOCTORA »

s7alker написа: Пон Сеп 26, 2022 20:58 Най добрите си риболови през годината , правя именно на софт хакел мокри мухи , като единствено условие е да има поне педя бърза вода . Защо при вас са били пренебрегвани , не знам :roll: Тази година определено най успешна ми е Ke-He . Поздрави !
По какъв метод ловиш с мокрите мухи?
Аз с ке-не съм хващал само в езеро, пъстърва на кука 10.
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
s7alker
Мнения: 192
Регистриран на: Пон Апр 21, 2008 18:41
Риболов: туристически
Местоположение: Габрово
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Равносметка от посещението ми в България

Мнение от s7alker »

Най често използвам 2 варианта , вашият Swinging Soft Hackle Flies или както аз му казвам по нашенски Ветрилоoобразно :) . Другият е отпускане по течението , и проводка като за стример , обикновено удара е много мощен и рибите се самозасичат .И в 2та случая обаче използвам интермедия шнур , който е винаги на резервната шпула :) Много рядко използвам мокрите в тандем , определено не ми допада риболова с повече от една муха .Поздрави !
Някои хора трябва да имат не акт за раждане, а писмено извинение от производителя на контрацептиви.
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 300 пъти
получил Браво: 114 пъти

Re: Равносметка от посещението ми в България

Мнение от DOCTORA »

s7alker написа: Пет Сеп 30, 2022 21:29 Най често използвам 2 варианта , вашият Swinging Soft Hackle Flies или както аз му казвам по нашенски Ветрилоoобразно :) . Другият е отпускане по течението , и проводка като за стример , обикновено удара е много мощен и рибите се самозасичат .И в 2та случая обаче използвам интермедия шнур , който е винаги на резервната шпула :) Много рядко използвам мокрите в тандем , определено не ми допада риболова с повече от една муха .Поздрави !
Благодаря за инфото!
Моите реки са плитки затова вместо потъващ шнур използвам потъващ лидер:
RIO TROUT VERSILEADERS 3.0 ips

Изображение
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”