2023 Британска Колумбия

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: 2023 Британска Колумбия

Мнение от Cougar »

Юкон 2023 - Четвърти и Пети ден

Времето се очакваше да се изчисти на следващия ден и плана беше да изкача врък Деколай. Преди 3 години се бях отклонил при изкачването и бях стигнал на хребет от който не можех да продължа нагоре.

Сутринта наистина слънцето се беше показало, но точно в подножието на върха се появи мъгла. Реших да продължа към езерото Клуани и да половя риба докато деня малконапредне и положението с времето стане по-ясно.

Езерото беше приветливо, но вместо да закача някоя риба, бързо скъсах два джига при вливането на един поток. Сякаш и преди години бях скъсал блесни тук. Нямаше активност а и не ми се занимаваше да ловя докато можех нещо да проучвам. Бях подминал някаква туристическа пътека в началото на езерото водеща към масива Дал, на който са именувани овцете на Дал - има ги по склоновете тук.

На паркинга при началото на пътеката имаше две-три коли и съответно няколко групи туристи. Оказа се че всички вървяха по първите 500 метра на пътека с малък наклон. От края и, започваше друга пътека нагоре с по-голям наклон, която в един момент изчезваше. Но аз знаех къде би трябвало да продължава тази пътека и скоро я намерих и хванах. Явно не беше често използвана, защото прескочих поне две паднали дървета докато изляза на тревистия склон отгоре.

Продължихме нагоре, докато терена ставаше по труден и вятъра по-силен. Овцете намерихме на съседния рид -те нямаха целии да ходят нагоре или дасе спускат надолу, а придържаха една височина.

В крайна сметка Чарли беше на каишка за да не изпадне от някой склон, появяваха се сипеи и други трудности и особенна цел да се изкача от тук до билото нямах. Предпочетах да сляза долу, да влезя в информационния център за туристи за да си заредя телефона (бях взел грешния кабел, който не работи в колата) и докато телефона се зарежда да обядвам.

На центъра намерих момчето което ме беше пратило на "дълбокото" езеро предишния ден. Сега смяната му го беше довела на този център. Обядвах в началото на други туристически пътеки заминаващи нагоре из широката долина. За да се завършат тези преходи, човек трябва да прави къмпинг навътре в парка и да прекара дни преди да излезе обратно близо до път.

На връщане спрях на р. Джарвис. Сега когато водата не беше висока намерих места на които можех да я пресичам. Имаше интересни места за ловене, въпреки че активността на липаните беше слаба и рибите които вземаха бяха дребни. Чарли нещо се изложи тук и искаше да се връща при колата вместо да стои до раницата.

Вечерта хванах един липан на Кфлийн който сега разделих с Чарли.

На петия ден станах в около 7 сутринта и в 8 вече бях по пътеката към Деколай. Когато пристигнах на паркинга нямаше никой друг. Изминах километри покрай поток, където най-лесно се вървеше по камъните в коритото. На няколко пъти влизах в растителността на брега - клек, и там се губеха повече сили в изкачване, спускане и прескачане на препятствия.

Щом стигнах подножието на върха, сега знаех че трябва да се придържам в ляво, но пак не знаех точно къде е пътеката. На два пъти явно вървях по пътеки на овце и стигах до места от които после се връщах. Продължавах нагоре и колкото по-нагоре стигах, толкова по-неприятен ставаше терена - каменни плочи от малък, среден и голям размер. Чарли и той се затрудняваше и го сложих пак на каишка.

От някъде в един момент чух гласове и видях че след нас бяха тръгнали други двама туристи с куче - бяха доста надолу по-склона.

Направих обход на склона на ляво докато продължавах да се качвам с цел да пресека евентуално видима пътека от която повечето туристи се качват, но такава не намерих. От мястото което стигнах можех да виждам склоновете зад рида който изкачвах. Нагоре камънаците изглеждаха неприятни с възможността да тръгнат да се свличат. бях на 200 метра под върха на височина 2,130 метра и като огледах положението прецених че да продължвам няма да си заслужава риска.

С известна доза съжаление и разочарование се обърнах и тръгнах настрани и надолу. Слизайки след това видях другите двама туристи идващи нагоре с кучето си. Те следваха малко по-друг маршрут и като тръгнах към тях, краката ми напипаха пътеката, или по-скоро вдлъбантините из камънака направени от крака преди нас. Сигурно това не им беше първия път на този връх или имаха маршрута запомнен на ГПС. За момент се поколебах дали да не се обърна и да тръгна с тях, но Чарли беше друга грижа. Както и да е, може и друг път да го кача този връх, но най-добре да кача нещо с по-нормална повърхност.

В Хейнс Джънкшън успях да намеря място да взема душ и после да си измия колата. След това застанах в местен ресторант на верандата гледаща към вр. Деколай. Все още върха се виждаше ясно без никакви облаци край него. Изядах си вечерята с една бира Гинес и се чудех този ден за успешен ли да го броя или за провал.

Чарли през това време беше в колата. После когато исках да го водя на р. Кафлийн той показа явна умора в задните си крака и не искаше да ходи. Взех го на ръце и го пренесах до мястото за риболов. Хванах един липан за него и после се върнахме на палатката.

2023-YT-Kluane-04.jpg
2023-YT-Kluane-04.jpg (179.69 KiB) Преглеждано 975 пъти
2023-YT-Kluane-05.jpg
2023-YT-Kluane-05.jpg (135.51 KiB) Преглеждано 975 пъти
2023-YT-Kluane-06.jpg
2023-YT-Kluane-06.jpg (284.24 KiB) Преглеждано 975 пъти
2023-YT-Kluane-12.jpg
2023-YT-Kluane-12.jpg (186.62 KiB) Преглеждано 975 пъти
2023-YT-Kluane-10.jpg
2023-YT-Kluane-10.jpg (292.33 KiB) Преглеждано 975 пъти
2023-YT-24.jpg
2023-YT-24.jpg (378.65 KiB) Преглеждано 975 пъти
2023-YT-Kluane-07.jpg
2023-YT-Kluane-07.jpg (219.8 KiB) Преглеждано 975 пъти
2023-YT-Kluane-09.jpg
2023-YT-Kluane-09.jpg (235.27 KiB) Преглеждано 975 пъти
2023-YT-Kluane-08.jpg
2023-YT-Kluane-08.jpg (132.23 KiB) Преглеждано 975 пъти
20223-YT-Decoeli-01.jpg
20223-YT-Decoeli-01.jpg (130.61 KiB) Преглеждано 975 пъти
20223-YT-Decoeli-02.jpg
20223-YT-Decoeli-02.jpg (283.78 KiB) Преглеждано 975 пъти
20223-YT-Decoeli-04.jpg
20223-YT-Decoeli-04.jpg (365.78 KiB) Преглеждано 975 пъти
20223-YT-Decoeli-05.jpg
20223-YT-Decoeli-05.jpg (245.53 KiB) Преглеждано 975 пъти
20223-YT-Decoeli-06.jpg
20223-YT-Decoeli-06.jpg (270.42 KiB) Преглеждано 975 пъти
20223-YT-Decoeli-07.jpg
20223-YT-Decoeli-07.jpg (225.99 KiB) Преглеждано 975 пъти
2023-YT-33.jpg
2023-YT-33.jpg (279.55 KiB) Преглеждано 975 пъти
2023-YT-32.jpg
2023-YT-32.jpg (202.25 KiB) Преглеждано 975 пъти
20223-YT-Decoeli-08.jpg
20223-YT-Decoeli-08.jpg (176.42 KiB) Преглеждано 975 пъти
2023-YT-34.jpg
2023-YT-34.jpg (165.57 KiB) Преглеждано 975 пъти
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: 2023 Британска Колумбия

Мнение от Cougar »

Юкон 2023 - Шести и седми ден , връщане

Плановете за следващия ден не бяха особенно амбициозни като имах в предвид че Чарли трябва да се възсатновява. Една служиетлка на парковете ми каза на предишната вечер че едно езеро до което се стига след малък преход било добро за риболов, но и тя не знаеше за какви риби. Това беше езерото Свети Елиас. До него се стигаше като продължвах да карам на юг след езерото Кафлийн и подминавах езерото Дезадеш. Това последното е голямо езеро в което има езерни пъстърви, но проучванията ми преди две години не ме доведоха до нито едно добро място.

Така сутринта с Чарли се закарахме до началото на пътеката и там вече имаше една кола. Прехода беше само 4 километра в едната посока с няколко изкачвания и спускания. Чарли в началото не искаше да ходи, както и други години е правил по тези места и трябваше да го нося, после пускам и после пак да го вдигма като тръгваше назад. Накрая се отказа да бяга и почна да ходи само напред, след коетобеше пуснат да тича на воля.

Малко преди езерото стигнахме самотна туристка която вече се връщаше. На самото езеро имаше оставена лодка с гребла,ноизваденана брега. Езерото беше бистро и риби не се виждаха. Хвърлих с блесни и джигове на няколко места без да забележа нищо. Единствения знак от риба беше едно надигане до другия бряг от сигурно липан. Пътека край брега нямаше, така че не можех да стигна в горния край където може би се вливаше поток, а мястото беше на около 2км по картата. Бреговете бяха стръмни и обрясли с гъсталак, така че се обърнах назад. На връщане видяхме три или четири групи от туристи които се бяха засилили към езерото.

След този малък преход, спрях на къмпинг на Дезадеш , но веднага продължих поради пушека от нечий огън. Не исках да се опушвам.

Имаше друга туристичесак пътека по пътя назад, която водеше по каменистото дъно на гледчер над езерото. Тръгнахме и по тази пътека напред в проучване. И тук имаше туристи без претенции да стигнат кой-знае къде. Качихме се нагоре до добро място с изглед и обядвах. Вечерта, Чарли пак показваше знаци от изморяването от предишния ден.

Последния си ден мислех да го прекарам обратно в Каркрос и да изкача едно било което бях вече изкачвал преди години в лошо време. Сега си мислех че ще трябва да оставя Чарли в колата за да не се мори повече. Когато погледнахпрогнозата на времето тази вечер, обаче, тя беше за дъжд започващ в 7 сутринта. Това означаваше че туристическите изкачвания тук бяха приключили. Беше облекчение за всички.

На сутринта станах в 5 и започнах да разглабям палатката на фенер. Не исках да прибирам в дъжда и всичко да е мокро. Потеглих в 6 часа и пристигнах в Уайтхорс в около 8 след като спирах на едно две места, и след като заснехедно стадо елени. В града се нахраних, понапазарувах и после поех към Каркрос. Преди да стигна имаше път водещ към езерото Ани и други места за туризъм. Отклоних се по него в проучвания за евентуално друга година. Кой знае какво не видях и не разбрах, освен че местата наоколо се разпродават и започват да се населват.

В Каркрос пробвахезерото Бенет при изтичането на реката. Водата беше още ниска и риби нямаше. Разходих се из малката пясъчна пустиня над градчето в която Чарли добре потича показвайки че е пак във форма.

На другия ден поех наобратно рано сутринта и след цял ден каране се прибрах в Терас в около 8 вечерта. Единственото място накоето спрях за почивка и обядбеше река Котънууд, където пак хванах два, три липана.
2023-YT-40.jpg
2023-YT-40.jpg (277.8 KiB) Преглеждано 835 пъти
2023-YT-41.jpg
2023-YT-41.jpg (204.32 KiB) Преглеждано 835 пъти
2023-YT-42.jpg
2023-YT-42.jpg (233.89 KiB) Преглеждано 835 пъти
2023-YT-43.jpg
2023-YT-43.jpg (341.95 KiB) Преглеждано 835 пъти
2023-YT-44.jpg
2023-YT-44.jpg (266.01 KiB) Преглеждано 835 пъти
2023-YT-45.jpg
2023-YT-45.jpg (236.18 KiB) Преглеждано 835 пъти
2023-YT-46.jpg
2023-YT-46.jpg (271.26 KiB) Преглеждано 835 пъти
2023-YT-47.jpg
2023-YT-47.jpg (395.29 KiB) Преглеждано 835 пъти
2023-YT-48.jpg
2023-YT-48.jpg (174.18 KiB) Преглеждано 835 пъти
2023-YT-49.jpg
2023-YT-49.jpg (156.93 KiB) Преглеждано 835 пъти
2023-YT-51.jpg
2023-YT-51.jpg (109.98 KiB) Преглеждано 835 пъти
2023-YT-52.jpg
2023-YT-52.jpg (152.52 KiB) Преглеждано 835 пъти
2023-YT-53.jpg
2023-YT-53.jpg (254.82 KiB) Преглеждано 835 пъти
2023-YT-54.jpg
2023-YT-54.jpg (280.5 KiB) Преглеждано 835 пъти
Аватар
jagger1
Мнения: 3180
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: 2023 Британска Колумбия

Мнение от jagger1 »

Жельо, привет. Привет и на Чарли, този верен приятел, който е неотлъчно до теб. :tup:

Изумявам се всеки път на енергията, която имаш. Дай боже, още дълги години да е така. Да можех да се върна само 20 години назад във времето, щях да имам и аз твоята енергия и жизненост. Уви, времето неумолимо отнема частичка по частичка от жизнените сокове и нищо не е така, както преди.

Благодаря ти за всичко, което споделяш с нас. Благодаря ти, че ни правиш съпричастни на всички тези красоти, които малцина от нас биха видели с очите си на живо.

Бъди жив и здрав дълги години и нека силите и енергията, която имаш да са с теб напред във времето. :tup:

Погали от мен Чарли, този сладур и нека и той да бъде неотлъчно до теб в годините напред, като верен другар.

Поздрави от мен и наздраве, за много здраве.
:11:
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: 2023 Британска Колумбия

Мнение от Cougar »

jagger1 написа: Вто Сеп 26, 2023 15:16
Поздрави от мен и наздраве, за много здраве.
:11:
Миро, поздрави и от мен. Живот и здраве на всички във форума ни!
Тъкмо бях изпил една силна бира като прочетах пожеланията, та бях вече ги реализирал. :D
Нещата наистина нещо леко се променят с времето и този ми пост ще е нагледна илюстрация за това.

2023 - Хайда Гвай

След като се върнах от Юконми предстоеше работна седмица, след което плановете бяха да прекарам следващите десет дена на острова Хайда Гваи със семейството.

Понеделник и вторник бяха горе долу добре, но започнах да усещам болки в кръста, които мислех че до събота ще изчезнат. Сигурно беше от спането в палатката, където дори нямах възглвница в комбинация от всички други елемнти на това ми ходене.

В събота, не само че болката не беше изчезналаа, но се беше усилила до непоносимо ниво и освен кръста ме болеше и в дясното рамо, сякаш някой беше забил там нож и от време на време го завърташе. Станахме рано, едва успях да вляза в колата, която сега ми беше малко ниска и главата ми се удряше в рамката на вратата. Пуснах отоплението на седалките и това ми затопли кръста , но успокоението беше доста слабо.

Карах 130км до Принц Рупърт и там завършихме в колона от други коли чакащи да се качат на ферибота. Обявиха че имало забавяне от час и половина и трябвало да чакаме там където сме. А аз не можех нито да стоя седнал в колата нито да ходя. Направих второто - обикалях с Чарли на каишка напред - назад, което си беше мъчение.

На ферибота взехме кабина и в леглото бях добре. Обаче след като пристигнахме на острова следваше пак каране, слизане, качване и други такива сега мъчителни мероприятия. Късно вечерта достигнахме Масет в северната част и открихме мотела който бяхме запазили. Беше дори под моите съвсем скромни очаквания. На следващия ден се закаархме на къмпинг до плажа Агат, където мислехме да къмпираме пет нощи. С голяма мъка и доста помощ успях да сглобя палатката - сега по-голямата палатка, и да надуя леглата. От тук влязах вътре, легнах и през този и през целия следващ ден бях почти напълно обездвижен.

Трябваше да се възстановявам от предишното спане в палатка, като сега спях в друга палатка, и ако преди в Юкон вятър нямаше, сега тук бяхме на ураганни условия. Духаше и не спираше, и през нощта вятъра се усилваше и натискаше палатката надолу така че очаквах всеки момент пръчките да се строшат! Моите хора обаче спяха добре.

Вземах по 6 хапчета Адвил - ибупрофен, но не забелязвах да действа по никакъв начин. Тоалетната на къмпинга не я ползвах защото бях сигурен че не можех да се наведа и да седна, така че ходих два пъти из гората по неравен терен само за утоляване на "малка нужда". На трятия ден се съгкасих да отида на бърза помощ в града, защото иначе имаше вероятност те да идват да ме събират.

В болницата ми биха инджекция за намаляване на болката и дойде докторката - доста добре изглеждаща мадама да ме преглежда. Кара ме да си вдигам този крак, другия крак, ръката, да правя това и онова упражнение и разбира се в тази ситуация всичко при мен работи отлично! :lol: Мислех си да и предложа да направя и челна стойка, за по сигурно. :oops:

Тя ми изписа Робаксасет - пак нещо с ибупрофен, който взех веднага от аптеката. Инджекцията беше с действие от само 4 часа, така че след това бях пак в инвалидното си състояние.

Но, докато ме разпитваше за симптомите ми, докторката ме беше също питала дали съм запечен. "не" - и бях отговорил аз. Сега като почнах да се връщам назад, аз не бях правил тази физиологична операция от поне пет дена - горе долу откакто бях почнал да вземам тези 6 таблетки Адвил. Бях ходил по ресторанти и ял пържена храна и плодове и зленчуци и сандвичи и какво ли не. Всичко влизаше в стомаха ми и нищо не излизаше навън!

На този етап бяхме решили че няма да можем да изкараме тези пет нощи на палатката и съответно се преместихме на второто място на което щяхме да отсядаме три дена преждевременно. Това беше една хижа до река и близо до морето. Реката беше широка и при отлив оставаше почти без вода, докато при прилив беше пълна. Бреговете имаха широки затревени ивици след което започваше гората. Хижата беше много приятна с прозорци гледащи към реката, голяма поляна на която можеше да се стои или лежи, барбекю, столове, книги и списания за острова и всичко каквото би потрябвало на човек.

С Чарли слизахме долу до реката и имаше интерецен ствол на дърво край който лягахме и дебнехме сърните. Те се появяваха надолу по реката , или от другия бряг срещу нас. Често ги чувах как ходят там преди да излязат накрая на някое място. Имаше и птици, които Чарли гонеше - някакъв вид едри бекаси, а един път Чарли изгони друго хищно животно с неговите размери, което приличаше на койот, но сега си мисля че може да е било ракун.

Моето положение с "голямата нужда" не се подобри и една сутрин звъних на телефонните медицински услуги, където имаш медицинска консултация. Сестрата с която разговарях сподели че тя имала "движение на червата" (както наричат този вид нужда тук) веднъж на ден, така че ако тя била в моето положение, щяла вече да тича към личния си лекар.

Вместо това, плана за деня днес беше да се качваме на Тоу Хил - единствената височина в тази част на острова издигаща се на около 150 -200 метра над морето. Аз на този етап горе долу ходех, но болката в рамото беше същата, а лекарствата ги бях спрял в същия ден когато бях купил Робаксасета (пари хвърлени на вятъра).

Пътеката нагоре беше направена за туристи и вървеше върху дървени дъски от началото до края , с две платформи за наблюдение и почивка, както и други места за почивка. И понеже е изкачване , пътеката вървеше на зиг-заг по склона. Аз тъкмо стигнах до първата платформа за наблюдение, близо до върха и усетих че май това "движение на червата" започва. Дали?

Намерих едно "скришно" място, което в същност беше по скоро "проветриво" като се има в предвид че пътеката вървеше над мен, под мен, в ляво от мен и в дясно от мен, и в следващите минути въртях главата си като сова търсеща мишки в полунощ. :? В крайна сметка функцията проработи и продукта на функцията беше заровен така че и катериците не биха имали никакви възражения.

Възстановявах се бавно, а дните отиваха към края си. Река Хиелен беше останала без вода. Бях на брега един ден за малко време и при отлив хванах три дребни кътфрота - нищо подобно на това което съм хващал тук преди.

Оказа се доста мъчителна почивка , но сигурно пак по-добре от това да съм на работа.
2023-Haida-09.jpg
2023-Haida-09.jpg (84.98 KiB) Преглеждано 769 пъти
2023-Haida-02.jpg
2023-Haida-02.jpg (248.27 KiB) Преглеждано 769 пъти
2023-Haida-01.jpg
2023-Haida-01.jpg (218.7 KiB) Преглеждано 769 пъти
2023-Haida-18.jpg
2023-Haida-18.jpg (280.51 KiB) Преглеждано 769 пъти
2023-Haida-11.jpg
2023-Haida-11.jpg (109.03 KiB) Преглеждано 769 пъти
2023-haida-27.jpg
2023-haida-27.jpg (263.16 KiB) Преглеждано 769 пъти
2023-Haida-07.jpg
2023-Haida-07.jpg (186.59 KiB) Преглеждано 769 пъти
2023-Haida-06.jpg
2023-Haida-06.jpg (259.92 KiB) Преглеждано 769 пъти
2023-Haida2-01.jpg
2023-Haida2-01.jpg (204.98 KiB) Преглеждано 769 пъти
2023-Haida-15.jpg
2023-Haida-15.jpg (204.22 KiB) Преглеждано 769 пъти
2023-Haida2-02.jpg
2023-Haida2-02.jpg (278.86 KiB) Преглеждано 769 пъти
2023-Haida-23.jpg
2023-Haida-23.jpg (220.07 KiB) Преглеждано 769 пъти
2023-Haida2-03.jpg
2023-Haida2-03.jpg (280.21 KiB) Преглеждано 769 пъти
2023-Haida-03.jpg
2023-Haida-03.jpg (216.35 KiB) Преглеждано 769 пъти
2023-Haida2-04.jpg
2023-Haida2-04.jpg (113.2 KiB) Преглеждано 769 пъти
2023-Haida-12.jpg
2023-Haida-12.jpg (115.37 KiB) Преглеждано 769 пъти
2023-Haida-08.jpg
2023-Haida-08.jpg (208.08 KiB) Преглеждано 769 пъти
2023-Haida-19.jpg
2023-Haida-19.jpg (289.84 KiB) Преглеждано 769 пъти
2023-Haida-14.jpg
2023-Haida-14.jpg (348.75 KiB) Преглеждано 769 пъти
2023-Haida-22.jpg
2023-Haida-22.jpg (172.76 KiB) Преглеждано 769 пъти
2023-Haida-21.jpg
2023-Haida-21.jpg (224.14 KiB) Преглеждано 769 пъти
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: 2023 Британска Колумбия

Мнение от Cougar »

Щом се прибрах в града, тази седмица отидах на лекар за рамото. Той ме кара да си движа ръцете, в тази позиция, в другата позиция, назад, назад и нагоре и накрая заключи. "Движенията ти са перфектни. Болката трябва да спре от самосебе си."

Бяхлеко закъснял за бровинките из планината, но се запътих нагоре през първата седмица на Септември. На по-ниското боровинки вече нямаше. В най-горната част на ареала им, имаше плодове но дребни. Аз ги подминах и продължих напред в чисто турисртическа разходка. Времето беше хубаво и гор ебеше необичайно сухо; снега който други години би бил тук, сега се беше стопил.

Докато ходех напред и преминавах от един хребет към друг, в един момент видях в страни от мен и под мен да започва да тича някакво голямо бяло животно. Са секунда помислих че е мечка, но в последствие се разбра че беше козел. Чарли го видя по-късно от мен и тръгна след него.

Посоката в която замина козела беше и тази в която аз нормано се отклонявам за да напрвя снимки на едно езеро под мен. Когато достигнах мястото, Чарли се суетеше по склона и душеше напртед назад. Когато стигнах там където исках да бъда иЧарли дойде при мен, в един момент той слезе малко под мен, погледна надолу и започна лудо да лае. Беше ясно че виждаше козела пред себе си. Аз направих стъпка в страни и какво виждам? Гърба на козела пред Чарли и на два три метра пред мен и леко под мен. Козела беше стигнал до място от което не можеше да премине , защото надолу терена беше невъзможен и за него. С апарата и обектива които имах, обаче не можах да му направя добра снимка даже от това разстояние! Не се опитах да го наближа и да стигна на по-добрфа позиция за да не го стресирам, защото кой знае как щеше да завърши това.

Продължихме напред. Когато се връжахме, от разстояние видях че козела беше още на каменната стена на която го бяхме оставили. Успях да напълня три буркана боровинки на връщане.
2023-Shames-02.jpg
2023-Shames-02.jpg (228.87 KiB) Преглеждано 705 пъти
2023-Shames-01.jpg
2023-Shames-01.jpg (265.91 KiB) Преглеждано 705 пъти
2023-Shames-03.jpg
2023-Shames-03.jpg (210.39 KiB) Преглеждано 705 пъти
2023-Shames-04.jpg
2023-Shames-04.jpg (320.93 KiB) Преглеждано 705 пъти
2023-Shames-05.jpg
2023-Shames-05.jpg (338.41 KiB) Преглеждано 705 пъти
2023-Shames-06.jpg
2023-Shames-06.jpg (234.21 KiB) Преглеждано 705 пъти
2023-Shames-07.jpg
2023-Shames-07.jpg (260.16 KiB) Преглеждано 705 пъти
2023-Shames-08.jpg
2023-Shames-08.jpg (219.31 KiB) Преглеждано 705 пъти
2023-Shames-09.jpg
2023-Shames-09.jpg (193.69 KiB) Преглеждано 705 пъти
2023-Shames-10.jpg
2023-Shames-10.jpg (176.21 KiB) Преглеждано 705 пъти
2023-Shames-11.jpg
2023-Shames-11.jpg (233.54 KiB) Преглеждано 705 пъти
2023-Shames-12.jpg
2023-Shames-12.jpg (246.76 KiB) Преглеждано 705 пъти
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: 2023 Британска Колумбия

Мнение от Cougar »

Поради сухото време тзи година, както и други фактори, риболова този месец не беше добър. Брането на гъби - също.

Мисля първо ходих един път нагоре по р.Копър за стийлхед. Водата беше малко по-висока и мътна и в двата основни притока на реката. Нямах вземане от никаква риба, нито на блесна , нито на муха.

Друг път ходих до р.Лейкелс за кохо - водатабеше толкова ниска и топла, че малкото риби кохо които видях се бореха за съществуване и не им беше до гонене на примамки. Реката беше съшо препълнена с розови съомги.

Ходих втори път и резултатите бяха пак същите, този път дори не видях кохо.

Но познат ми каза за кохо в долното течение на реките Зимакорд и Екстю.
Първо минах през Екстю една вечер и за час успях да хвана две съомги кохо. Друга вечер хванах съомга на Зимакорд - всички до тук на блесна клатушка.

На Зимакорд мястото беше до едно преграждане на реката от дънери на дървета. Мислех си че е по-подходящо за плувка и се сетих за един метод който можех да ппробвам. Под плувката и преди куката слагах листо на блесна - широко, тип Колорадо, което се върти ипри слабо течение. Куката в същност е муха-стример, който връзвам.

Така че метода е комбинация на три вида риболов - на плувка, блесна и муха.

Върнах се на мястото на Зимакорд след няколко вечери и за половин част закачий и извадих три съмги кохо.

От тук нататък късмета свърши. Про бвах този метод на Екстю и нямах вземане. Пробвах го на същото място на Зимакорд след като водата се беше качила ипак нямах вземане, после по-нагоре по Зимаоорд , след това днес на Лейкелс, където вече имаще кохо , и пак не хванах кохо, но закачих две розови съомги които взеха уставно.

Нещо този метод е непредсказуем - понякога работи отлично, понякога е провал.
2023-LKS-01.jpg
2023-LKS-01.jpg (268.48 KiB) Преглеждано 668 пъти
2023-LKS-02.jpg
2023-LKS-02.jpg (389.1 KiB) Преглеждано 668 пъти
2023-LKS-03.jpg
2023-LKS-03.jpg (321.85 KiB) Преглеждано 668 пъти
2023-LKS-04-A.jpg
2023-LKS-04-A.jpg (202.73 KiB) Преглеждано 668 пъти
2023-LKS-05.jpg
2023-LKS-05.jpg (374.85 KiB) Преглеждано 668 пъти
2023-LKS-06.jpg
2023-LKS-06.jpg (441.29 KiB) Преглеждано 668 пъти
2023-LKS-07.jpg
2023-LKS-07.jpg (342.23 KiB) Преглеждано 668 пъти
2023-LKS-08.jpg
2023-LKS-08.jpg (377.91 KiB) Преглеждано 668 пъти
2023-LKS-09.jpg
2023-LKS-09.jpg (266.19 KiB) Преглеждано 668 пъти
2023_LKS_60.jpg
2023_LKS_60.jpg (289.28 KiB) Преглеждано 668 пъти
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: 2023 Британска Колумбия

Мнение от Cougar »

Миналата събота се качих пак на планината Шеймс. Не помня друга година да съм ходил на туризъм по това време и да е нямало сняг.
2023-Shames-21.jpg
2023-Shames-21.jpg (477.69 KiB) Преглеждано 495 пъти
2023-Shames-22.jpg
2023-Shames-22.jpg (274.29 KiB) Преглеждано 495 пъти
2023-Shames-23.jpg
2023-Shames-23.jpg (183.49 KiB) Преглеждано 495 пъти
2023-Shames-24.jpg
2023-Shames-24.jpg (254.18 KiB) Преглеждано 495 пъти
2023-Shames-25.jpg
2023-Shames-25.jpg (243 KiB) Преглеждано 495 пъти
2023-Shames-26.jpg
2023-Shames-26.jpg (190.68 KiB) Преглеждано 495 пъти
2023-Shames-27.jpg
2023-Shames-27.jpg (175.78 KiB) Преглеждано 495 пъти
2023-Shames-28.jpg
2023-Shames-28.jpg (180.78 KiB) Преглеждано 495 пъти
2023-Shames-29.jpg
2023-Shames-29.jpg (209.94 KiB) Преглеждано 495 пъти
2023-Shames-30.jpg
2023-Shames-30.jpg (267.24 KiB) Преглеждано 495 пъти
2023-Shames-31.jpg
2023-Shames-31.jpg (267.38 KiB) Преглеждано 495 пъти
2023-Shames-32.jpg
2023-Shames-32.jpg (255.43 KiB) Преглеждано 495 пъти
2023-Shames-33.jpg
2023-Shames-33.jpg (181.49 KiB) Преглеждано 495 пъти
2023-Shames-34.jpg
2023-Shames-34.jpg (246.76 KiB) Преглеждано 495 пъти
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: 2023 Британска Колумбия

Мнение от Cougar »

Днес се разходих до р. Лейкелс. Има много съомги които сега си хвърлят хайвера и стават храна за мечки и птици.
Хванах две пъстърви и закачих две по-големи риби, една от които ми изправи куката на нимфата.

2023-Lakelse-11.jpg
2023-Lakelse-11.jpg (240.52 KiB) Преглеждано 489 пъти
2023-Lakelse-10.jpg
2023-Lakelse-10.jpg (213.39 KiB) Преглеждано 489 пъти
2023-Lakelse-09.jpg
2023-Lakelse-09.jpg (182.16 KiB) Преглеждано 489 пъти
2023-Lakelse-15.jpg
2023-Lakelse-15.jpg (263.49 KiB) Преглеждано 489 пъти
2023-Lakelse-02.jpg
2023-Lakelse-02.jpg (339.08 KiB) Преглеждано 489 пъти
2023-Lakelse-03.jpg
2023-Lakelse-03.jpg (367.75 KiB) Преглеждано 489 пъти
2023-Lakelse-04.jpg
2023-Lakelse-04.jpg (194.42 KiB) Преглеждано 489 пъти
2023-Lakelse-05.jpg
2023-Lakelse-05.jpg (378.01 KiB) Преглеждано 489 пъти
2023-Lakelse-06.jpg
2023-Lakelse-06.jpg (228.49 KiB) Преглеждано 489 пъти
2023-Lakelse-07.jpg
2023-Lakelse-07.jpg (335.01 KiB) Преглеждано 489 пъти
2023-Lakelse-08.jpg
2023-Lakelse-08.jpg (330.51 KiB) Преглеждано 489 пъти
2023-Lakelse-12.jpg
2023-Lakelse-12.jpg (227.25 KiB) Преглеждано 489 пъти
2023-Lakelse-13.jpg
2023-Lakelse-13.jpg (173.89 KiB) Преглеждано 489 пъти
2023-Lakelse-14.jpg
2023-Lakelse-14.jpg (411.89 KiB) Преглеждано 489 пъти
RW1-small.jpg
RW1-small.jpg (482.56 KiB) Преглеждано 488 пъти
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”