Мухарски джаджи за снимки

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
jagger1
Мнения: 3180
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Мухарски джаджи за снимки

Мнение от jagger1 »

Привет, момчета.
Миналата година, разхождайки се по щандовете на една от големите хранителни вериги и нас, блуждаещия ми поглед се спря на три джаджи, които веднага привлякоха вниманието ми.

Всеки се е сблъсквал с един проблем, когато е искал да направи снимка - я на муха, я на воблер, я на някоя дребна джаджа, която е сътворил или е закупил и иска да се получи добра снимка. Едно от най-важните условия за получаването на добри снимки е осветлението. за тази цел обикновено използваме настолни лампи за осветление на бюро, локалното изкуствено или естествено осветление, пряката или непряка слънчева светлина, фотосветкавици или с каквото разполагаме. Настолните лампи или локалното осветление обаче не е равномерно. при заснемане на обект със светкавица от близо се получават сенки на фона, които влошават качеството на изображението. Същото важи и за пряката слънчева светлина.

Във фотографията се използват специални осветителни тела с дуфузери, които разсейват светлината и я правят равномерна върху заснимания обект. С други похвати, като използване на задно осветен фон се постига заличаване на сенките зад обекта в степен, до която ние желаем. Но тези екрани и осветителни тела за фотографски цели са доста скъпи и не е оправдано инвестирането в такива, освен, ако не се занимаваме професионално с фотография.

Та да се върна на джаджите.

За първата джаджа:
Много приятно бях изненадан от първата джаджа, която привлече вниманието ми във въпросния маркет. Джаджата се продаваше като лампа-ринг с щипка за смартфон - за селфита. Джаджата е с външен диаметър на ринга (пръстена) от 85 мм. Много компактна и лека. Има щипка за закрепване към смартфона, вградена Li-Po батерия, USB вход за захранване или зареждане на батерията и светодиоди, разположени нагъсто по диаметъра на ринга - 30 броя. На задната страна на ринга има бутон с 4 функции - 3 степени на сила на светене и On/Off функция. Цената на джаджата по спомен беше около 11 лева. Сравнимо с професионална такава джаджа е направо без пари.
Тази джаджа е перфектна за заснемане на малки обекти на макро, дава много равномерна светлина в спектъра на студената светлина и цветовете на обекта се получават много близки до реалните.

Толкова за тази джаджа. Ето и три снимки за нея.
Изображение

Изображение

Изображение

Като оценка - много съм доволен. Решава един от старите ми проблеми във фотографията.
Инфо за другите джаджи ще пусна допълнително в следващите дни.
arilus
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 20:15
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 223 пъти
получил Браво: 139 пъти

Re: Мухарски джаджи за снимки

Мнение от arilus »

добър вечер Миро, щракни някоя муха с джаджата и пак нея в същата аранжировка по стария метод. с ръка на сърцето ще ти кажа коя е
по-по-най според мен. досегашните ти снимки са супер. но ако си решил да разплачеш Спилбърг - давай. :tup:
Аватар
jagger1
Мнения: 3180
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Мухарски джаджи за снимки

Мнение от jagger1 »

arilus написа: Сря Мар 08, 2023 21:01 добър вечер Миро, щракни някоя муха с джаджата и пак нея в същата аранжировка по стария метод. с ръка на сърцето ще ти кажа коя е
по-по-най според мен. досегашните ти снимки са супер. но ако си решил да разплачеш Спилбърг - давай. :tup:
Привет, Ники.
От края на миналата година използвам тези джаджи, когато правя снимки на мухите. Някои са само с горната джаджа, други са с с комбинация от джаджите и стайно или дневно осветление.
Набързо щракнах няколко снимки за сравнение само със светкавица и стайно осветление, само на стайно осветление и на стайно осветление с джаджата (ринга).

1. Със светкавица и стайно осветление - Получават се двойни сенки:

Изображение

2. Само на стайно осветление - сенките са силно подчертани:

Изображение

3. С джаджата (ринга за селфи) и стайно осветление - сенките са изгладени, леко подчертани и не се натрапват.

Изображение

И още три снимки за сравнение, само на бял фон.
4. Само със светкавица:

Изображение

5. Само със стайно осветление - настолна лампа:

Изображение

6. С Джаджата (ринга за селфи) и стайно осветление:

Изображение

Поздрави.
:11:
arilus
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 20:15
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 223 пъти
получил Браво: 139 пъти

Re: Мухарски джаджи за снимки

Мнение от arilus »

заслужава си! естетиката на този риболов. аз лично съм патраманин в снимките на мухи, но при теб е... а бе - хубаво е!
Аватар
jagger1
Мнения: 3180
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Мухарски джаджи за снимки

Мнение от jagger1 »

arilus написа: Пет Мар 10, 2023 20:05 заслужава си! естетиката на този риболов..........
Заслужава си всяка стотинка, лично според мен. А стотинките не са много. И най-важното, че дава независимост от околното осветление, дори и да няма такова.... :D

п.п.: А пък отделно от фотографията, може да се използва и като фенерче. достатъчно компактно е и дава много добро дифузно осветление. За парите си е направо джакпот.
Аватар
jagger1
Мнения: 3180
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Мухарски джаджи за снимки

Мнение от jagger1 »

Малко инфо и за втората джаджа, която използвам от няколко месеца и за която споменах в първия си пост от темата.

СВЕТЕЩА РАМКА ЗА РЕТУШ
Тази рамка е с формат А4 на работната площ (екран). Вградените 33 диода с мощност 0.12 W всеки осигуряват много добра осветеност и най-важното, че осветеността е много равномерна по цялата площ на млечно белия екран. Общата мощност на диодите е 4 W. Рамката се захранва или от USB адаптер на 5V / 1A, или от външна батерия за смартфони. Има бутон с 4 функции - 1- ON, при което се включва ниска степен на осветеност на целия екран (около 33%), 2- средна степен на осветеност (около 60-66% осветеност), 3- максимална степен на осветеност (100%) и 4- OFF (Изкл.). Има вградени две скали в сантиметри по X и по Y осите на рамката, което също е много удобно. Като цяло, много добре конструирана и изпълнена като изделие. Към това трябва да добавя и ниската й цена - по спомен около 20 лева я закупих.

Рамката е предназначена за ретуш на графични оригинали (негативи), ретуш на позитивни филми, пренасяне на изображения на ръка от скици въру хартия (до 75 грама) или върху прозрачни материали.

От доста време се мъчех в къщи, при заснемане на мухите, които си изработвам, да осигурявам задно осветление. То не бяха какви ли не лампи, какви ли не пергаменти и матирани тънки PVC фолиа, бели листа за принтер, бели текстили и каквото там се сетите за да получа равномерно осветление за заден фон. Дори използвах екрана на лаптопа доста пъти, като го правех бял :D . Навремето, в института в който работех имахме такива рамки за ретуш, но те бяха скъпи и най-вече много обемисти. Когато видях въпросната рамка в една от големите търговски вериги, не се поколебах да си я закупя. И още с разопаковането и първите проби, които направих с нея, потвърдиха напълно очакванията ми. Много лека, мобилна, компактна, тънка, много добра, равномерна осветеност на екрана .... супер. В комбинация с първата джаджа, която описах по-горе (Ринг лампата за селфи), двете джаджи дават възможност да се правят много добри снимки на мухи, воблери и други дребни примамки или детайли за тяхната изработка. С рамката за ретуш се получават и много добри снимки на силуети на мухи.

Ето и няколко снимки:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Осветление - Само с Ринг лампата за селфи и слаба дневна светлина (без задно осветление):
Изображение

Задно осветление от Рамката за ретуш на 1-ва степен (слабо, около 33% осветеност на екрана) и слабо общо дневно осветление:
Изображение

Задно осветление от Рамката за ретуш на 3-та степен (максимална силно - 100% осветеност на екрана) и слабо общо дневно осветление:
Изображение

Ами толкова за рамката. Доволен съм от нея.
:11:
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”