Казус с вода

Разправят, че не всичко било риболов.
Аватар
Iso
Мнения: 2062
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 488 пъти
получил Браво: 693 пъти

Казус с вода

Мнение от Iso »

Уважаеми колеги от два-три месеца попаднахме в ситуация в която плащаме двойни сметки за вода. Предизвикахме проверка от ВиК и се оказа, че разликата между отчета на общия водомер на входа и отчетите на индивидуалните водомери на апартаментите е от 05.02.2024г. до 05.03.2024г. - 214 кубически метра, а от 05.03.2024г. до 02.04.2024г. "само" 99 кубически метра без отчетите на два апартамента. Чудя се каква е причината за огромните разлики в отчетите. Водомерите във входа ни са с дистанционно отчитане. Преди това никога не съм имал вода повече от 6 кубика, а сега ми начисляват с изравняването по 13-15 кубика. Това означава ли, че ВиК манипулират водомерите или самите водомери са дали фира? Общия водомер е монтиран на 11.03.2019г. и имам съмнения, че не е подходящ за количествата вода ползвани от входа и "специалистите" от ВиК са направили това нарочно. За съжаление това са само предположения. Не може средства за измерване от одобрен тип за ЕС, преминали първоначална проверка, като такива, съгласно Чл.5 от закона за измерванията да отчитат с такива разлики.
Вие как мислите?
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Аватар
bobopeli
Мнения: 466
Регистриран на: Вто Юли 21, 2009 19:19
дал Браво: 887 пъти
получил Браво: 1471 пъти

Re: Казус с вода

Мнение от bobopeli »

Скоро го играх този филм :mrgreen: Някой някъде краде вода, още не съм намерил решение на проблема.
Д-р Дулитъл
Мнения: 2054
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:34
Риболов: мързелив
Местоположение: Мизия
дал Браво: 307 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: Казус с вода

Мнение от Д-р Дулитъл »

Проверка на общия водомер в лицензирана лаборатория ! Ако ставаше въпрос за на село , където два декара двор са нищо , през лятото-да, може и някой да краде вода ,ама в блок къде ще отиде тази вода ?
Понякога си мисля, че за всичко е виновен Васко Кръпката. Той ни пееше по митингите: „Комунизмът си отива, спете спокойно деца.” И ние спахме. А те не спаха....
jentalmena
Мнения: 106
Регистриран на: Пет Ное 28, 2008 15:20
Риболов: спининг, кастинг
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти

Re: Казус с вода

Мнение от jentalmena »

Имах същия проблем преди няколко години. Сметките ни за вода на всички във входа бяха тройни. След разследване /тогава бях Домоуправител/ се оказа, че в необитаем апартамент, който собственик е посетил за малко механизмът на казанчето на тоалетната чиния не е затворил след напълване и пропуска вода. И така 4 месеца. Въпросният апартамент се отчита на база. Софийска вода изчислява разхода от главния водомер, НЕ от водомерите на апартамента и за да не е на загуба разпределя консумацията м/у всички във входа. Вероятно никой не краде вода, просто търсете теча.
На мен Господ не ми спести бейткастинга :))
Аватар
Iso
Мнения: 2062
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 488 пъти
получил Браво: 693 пъти

Re: Казус с вода

Мнение от Iso »

Във входа имаме два не обитаеми апартамента на етап акт 15. Сиреч не са довършени, имат водомери без дистанционно отчитане но всичко е на тапа. Всички вътрешни стени, на всички апартаменти, са итонг. Ако има теч веднага би се разбрало дори от съседите. Пък и всичко се "чува" и "помирисва".
От 02.04.2024г. чакам официален отговор от ВиК, но до сега ни вопъл ни стон. Има още време да изтече "чиновническия" едномесечен срок за отговор. Интересното е, че при някои съседи плащането през Април е на същите високи стойности, а при мен от 86лв. миналия месец сега плащането е 30лв., а за гаража плащам около 9 лв., като нямам спомен кога последно е засичан - може би преди 2-3 години (там водомера е обикновен).
Всъщност такова "помпане" на сметки има в целия град, но по различно време в различните квартали. През последните 2-3 години "управляващите" в града "реализираха" един проект за обновяване на водопреносната мрежа - чиста вода, мръсна вода и пожарникарска вода, също така разширяване на газопреносната мрежа. Проекта беше за 20 ++ милиона спечелен от 1-2 "Гладни" изпълнители, възложили изпълнението на безброй малки подизпълнители без почти никаква техника и постоянен персонал. Подизпълнителите наемат персонал и механизация, започват работа, на още първия месец се оказва, че разходите до приключването на първия етап на проекта са за малките подизпълнители. Защото "Гладните" изпълнители ще платят, когато получат пари от външното финансиране. Кой какво е знаел предварително и кой какво е разбрал в последствие е като в онази поговорка за "бития и е..ния". Така, но набързо набрания персонал си би камшика като разбра, че няма да получава заплата няколко месеца. Предоставилите под наем механизация също си я прибраха и проекта "увисна". След първоначалната разкопаваща еуфория настъпи тъпо затишие. Улиците останаха разкопани месеци на ред, общински чиновници брояха шахти по прясно асфалтирани улици и се оказваше, че има по малко от тези по проекта, търсеха ги, намираха ги и се оказваше, че са 20 см. под нивото на асфалта и се правеха "корекции" и т.н.
Та си мисля, че "любимото" ръководство на града, избирано вече 3-5 мандата, не ги следя вече, благословено от "Негово Светейшество" ББ и местното ВиК са решили да си избият "загубите" за сметка на простолюдието.
Аман и Амин!
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Публикувай отговор

Обратно към “РиболОФФ”