Далтонисти ли са рибите?

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Далтонисти ли са рибите?

Мнение от kalinux »

Различават ли рибите цветовете?



Преместена от Рибарска среща
Майстор Саки
Жичката
Мнения: 309
Регистриран на: Пет Авг 25, 2006 8:25
Местоположение: Велинград
Обратна връзка:

Мнение от Жичката »

Да много добре при това.
http://www.bgdiagnostica.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Стара риба няма :)
Lubo
Мнения: 4329
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:08
Местоположение: София

Мнение от Lubo »

Иначе нема смисъл от десетките разцветки на воблерите. Тураш там едно дръвье да се мандахерца и готово. Евтинджос!
www.starividri.org
www.fishing-mania.com
"Мястото на рибата е във водата"
Жичката
Мнения: 309
Регистриран на: Пет Авг 25, 2006 8:25
Местоположение: Велинград
Обратна връзка:

Мнение от Жичката »

виждат по добре от нас ве колеги 100 пр съм сигурен!!!:)
Чувал съм даже от един познат ветеринар че виждат даже в такава част от спектъра в която ние сме кьорави.
А вие>>>черно бяло виждали.....виждат си даже ако питате мене доста по добро зрение имат от нашето.
http://www.bgdiagnostica.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Стара риба няма :)
bobsana
Мнения: 602
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 10:25
Местоположение: Sofia

Мнение от bobsana »

жицата написа:виждат по добре от нас ве колеги 100 пр съм сигурен!!!:)
Чувал съм даже от един познат ветеринар че виждат даже в такава част от спектъра в която ние сме кьорави.
А вие>>>черно бяло виждали.....виждат си даже ако питате мене доста по добро зрение имат от нашето.
Абе вие не знаете ли, че Жицата живее трети живот. В първия е бил щипок, във втория шаран, а сега е полусом, получовек
Жичката
Мнения: 309
Регистриран на: Пет Авг 25, 2006 8:25
Местоположение: Велинград
Обратна връзка:

Мнение от Жичката »

бобсън пак е добре че не съм щука:)щот съм 95 кила и ако клъвна.....малиии:)
http://www.bgdiagnostica.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Стара риба няма :)
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Не ги знам тия риби дали скиват цветове или не,но има дни в които кълват само на определен цвят и друго не пипат.От 6 пръчки на влачене бият само на едната.Еднакви размери и форми,на еднаква дълбочина,скорост и разстояние,но кълват само ка каквото им е скимнало днес.Това и аз не го вярвах и го пробвахме преди да започнем с купуването на различни цветове пискюли.Оказа се вярно за жалост,та се наложи да се похарчат 5 пъти повече мангизи от предвиденото.

За допълнение само да кажа,че това важи за влачене на повърхността на водата и няма размиване на цветовете в дълбочина.

Според мен не са далтонисти и някои видове риби имат добро зрение,докато други кълват на всичко и не им пука от размера на влакното.Втория вид са или лакомници или са кьорави.
Go BIG or Go Home!
Гост

Мнение от Гост »

Тази есен на доспат на влачене еднакви воблери по размер и почти еднакви на цвят само един нюанс малка разлика но резултата беше 3 кам 1 какжо ли не опитвахме все на тази калвеше наи много. Значи аз мисля че имат добро зрение
Аватар
Todor
Мнения: 977
Регистриран на: Чет Апр 28, 2005 15:54

Мнение от Todor »

В света едва ли има два е днакви воблера с абсолютно еднаква игра.
А далтонистите също виждат различните цветове като степени на сивото. Помните ли първите VGA монитори с 256 степени на сивото - какво им беше - пак всичко се виждаше и можеше да се прецени.
Според мен въпроса е по-скоро с проникването на различни части от спектъра на различна дълбочина. Това прави примамката забележима или невидима.
И все пак не съм категоричен де.
legion
Мнения: 27
Регистриран на: Пон Сеп 19, 2005 21:58
Местоположение: Blagoevgrad

Мнение от legion »

Рибите различават цветовете е не всички де.Един принмер от акваристиката лабеото е рибка с червени плавници и черно,зеленикаво или бяло тяло.Та ако лабелото се постави в общ аквариум тъй като е териториална риба,и с възрастта стават агресивни, нападат рибите от другите видове с червен цвят, оказали се на тяхна територия и настава сеч :twisted:
Аватар
Ninam
Мнения: 88
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2005 22:49
Местоположение: Chattanooga, Tennessee

Мнение от Ninam »

Аз съм съгласен с ТОД макар че и той не е категоричен.Мисля че рибата не различава цветове (червено,зелено и пр.),а различава нюансите м/у черното и бялото.Примерно аз съм чел за-кога е най-удачното време за уподреба на воблер с какъвто и да е цвят (пример: дали да използваме воблер с тъмен цвят при мрачно време или пр.)...заради количестеото светлина във въздуха и водата,рибите различават различните цветове като нюанси на сивото.По същия начин е и със захранките.Цвета най-вече се използва за да се слива/контрастира с дъното (пример: при бистри води,е добре да се използва захранка с цвят близък до цвета на дъното,за да не се плаши рибата, и спокойно да минава над захраненото петно без да контрастира с дъното).
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

...не знам до колко е коректно...

Мнение от D-r Kosio »

Здравейте ,
....не знам до колко е коректно ,но тази тема / нали ми е любима../ беше доста подробно развита в "akulata.com" " едно питане за джапанките..."..

Погледнетне ...мисля ,че много неща ще са ви от полза...

Поздрави,

Д-р К
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Мнение от D-r Kosio »

GLIIP
Мнения: 293
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:39
Местоположение: Ст. Загора
дал Браво: 2 пъти

Мнение от GLIIP »

Наистина доста полезно четиво.
:wink:
This is a story about the dramatic relationship between man and a fish
The fish know.
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”