как и дали е възможно отглеждането на костур в малък водоем

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
krystanov
Мнения: 3
Регистриран на: Вто Сеп 05, 2006 22:36
Местоположение: Pehstera

как и дали е възможно отглеждането на костур в малък водоем

Мнение от krystanov »

Имам една молба, моля някой да ми помогне с информация как и дали е възможно да отглеждам костурец у нас, на двора(в достатъчно голямо водоемче :) )Даже си поръчах и купих книга от интернет("Промишлено рибовъдство" на Георги Георгиев) но и там - нищо,само шаран , пъстърва и щука и ...малко други :)!Надявам се на помоща ви...
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

Като се има предвид колко успешно се развива където и да попадне, измествайки другите видове, защо не... :roll:

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
Аватар
ZLAK
Мнения: 2586
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 11:42
Риболов: ..?...О , да !
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 103 пъти
получил Браво: 137 пъти
Обратна връзка:

Мнение от ZLAK »

Според мен по-правилния въпрос би бил :
Как да се отървем от него без да източваме гьола :lol: .
" Рано или късно всеки рибар стига до спининга."
Алберт Айнщайн

Има два важни момента в живота на човек – единият е, когато се е появил на тоя свят, другият – когато е разбрал защо.
Марк Твен

Всички се оплакват от липсата на пари, а от липсата на ум - никой.
Еврейска мъдрост
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Мнение от joro_olyмпус »

За да гледаш нещо, първо трябва да му осигуриш удобно място за живеене и най-вече жива храна - хайверец на други рибки, самите други рибки в различен стадий на развитие, добри места за укриване и т.н. комфорт - инак мрият!
Аватар
Ribolinov
Мнения: 148
Регистриран на: Пет Авг 25, 2006 12:36

муаааххахаха

Мнение от Ribolinov »

ZLAK написа:Според мен по-правилния въпрос би бил :
Как да се отървем от него без да източваме гьола :lol: .
Добър въпрос.Костурът има своите качества,но е заплаха за поколението на другите водни обитатели
Аватар
Gaspoud d"Ankh
Мнения: 2195
Регистриран на: Пет Апр 21, 2006 12:50
Местоположение: Монтана
получил Браво: 1 път

Re: как и дали е възможно отглеждането на костур в малък вод

Мнение от Gaspoud d"Ankh »

krystanov написа:Даже си поръчах и купих книга от интернет("Промишлено рибовъдство" на Георги Георгиев)
.........браво ...успял си :lol:
Моята поръчка (до Монтана) дори не я погледнаха :cry:
.......Един приател в софииско, който го помолих да ми я поръча ......два пъти потвърждава поръчката и вече втора седмица я чака :cry:
....в едно по-старо издание (1961г.) имаше интересни неща за производство на естествена храна - дафниеви басейни и други такива .....в таз новате незнам дали има такива неща.
Иначе кустура не е от много претенциозните .......но май му трябва повече кислородец отколкото на таранките и шараните.
Може да му измислиш и разни рибки да хапва - кубинки и гамбузии и разни други такива лесновъдещи се :lol:
Пиши за резултатите :lol:
See the little angels rise up high, all the little angels rise up, rise up, rise up high.
How do they rise up, rise up, rise up, how do they rise up, rise up high?
They rise arse up! arse up! arse up! see the little angels rise arse up high!
Аватар
Torsade
Мнения: 547
Регистриран на: Пон Май 16, 2005 23:33
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Torsade »

Всъщност какво искаш да направиш - да си гледаш 5 костура в шадравана, да имаш в гьола костурче да си въдичарстваш или да произвеждаш кюфтета от костур? :?:
Malibukayak X-13
><((((*>
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Tedo »

като занимаващ се от 1-ви клас с аквариуми :lol: ще кажа, че храната не е най-важна - по-скоро рибата ще умре от много храна /замърсена вода/ отколкото от глад!
1-во Кислород /движение на водата, брой риби на 1куб.м. вода/
2-ро температура на водата /прекалено малкия гьол лятото се прегрява /няма сянка/, а зимата може да замръзне до дъното!

По-добре пусни каракуди - невероятно издръжливи са! имаме басейнче /от тия градинските в Практикер 250л/ - зимата имаше над 1 педя лед в продължение на повече от месец и при пълното размразяване намерихме живи каракуди! Червеноперките и гамбузите бяха капут...
krystanov
Мнения: 3
Регистриран на: Вто Сеп 05, 2006 22:36
Местоположение: Pehstera

Мнение от krystanov »

БЛАГОДАРЯ ЗА СЪВЕТИТЕ!!!"Гьолчето ми" в двора е около 5кугика вода :oops: ,та си мислех да си поразвъдя малко костурец за лицно ползване, малко прясна рибка, без да ходя на 25 км от нас(там е баташкият язовир, пък и нямам мноо време бачкането ми през седмицата е от 8 до 20 часа а в събота до 16:30... :( ) та искаше ми се да знам дали някой гледка или си е гледкал, колко рибета може да имам в "гьолчето" и т.н. а дали освен с "храна за хищници" могат да се хранят и друго....ОТНОВО БЛАГОДАРЯ НА ВСИЧКИ ВИ!!!ОЧАКВАМ НОВИ СЪВЕТИ И ... БЛАГОДАРЯ!!!СЛУКА И НА ВСИЧКИ КОЙТО ХОДЯТ ДА ГО ЛОВЯТ, ТОЯ ХАРСЪЗИН - КОСТУРА(иначе е мноо вкусен...ммммм)
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Tedo »

5 кубика не е зле! А има ли постоянно течаща вода /това е по-важно/, желателно да пада от поне 20-30см за да вкарва О2.

Според мен може да сложиш поне 30кг /100-200бр./ костур.

за храна може да си купиш от тая за пъстърва /дрожди/... а ако искаш, и с филе от сьомга става :lol:
DobreFF
Мнения: 2151
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 11:17

Мнение от DobreFF »

Става и по друг начин, като пуснеш 1000 малки кубинки. :wink:
Аватар
Николай Ангелов
Мнения: 533
Регистриран на: Съб Май 07, 2005 11:57
Местоположение: Пловдив/София
дал Браво: 1 път

Мнение от Николай Ангелов »

5м на 1м на 1м=5 кубика.Там 100-200 костура как ще живеят?Толкова ли са издръжливи?
krystanov
Мнения: 3
Регистриран на: Вто Сеп 05, 2006 22:36
Местоположение: Pehstera

Мнение от krystanov »

грешката е моя!!!Извинявам се,за което!Моето гьолче е 2.5/2.5/1.7 идва около 10 кубика и иси има стопанска течаща вода(ако я пусна :) )Благодаря за съвета за падането от по-височко(ама бройката, на рибките, как да си я изчисля сам???)БЛАГОДАРЯ ВИ!!!
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Tedo »

бройката зависи най-много от 2 неща:
температура на водата /колкото по-студена, повече риба/
приток на чиста вода /ако застои водата се променя киселинността, намалява кислорода и... амин/...
ако се вдигнат на повърхността, значи 4въздуха" не им стига - "разреждаш ги" а излишните - в тигана :oops:

пак ще се повторя, но храненето на рибите ти е най-малкия проблем - студенокръвните трудно умират от глад /трябва с месеци нищо дане ядат/

а ти откъде ще намериш толкова много костури???
:wink:
ricono
Мнения: 404
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2005 10:21
Местоположение: София
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 6 пъти

Мнение от ricono »

Има технология за интензивно отглеждане на костур, разгледай тези странички: http://www.ftai.com/articles/YellowPerchAquaMag.pdf
http://www.ftai.com/yellowperch.htm
http://www.perchfarm.com/fishfacts-yellowperch.html
А това е един от най-добрите производители на рециркулационни системи: http://www.hesy.com/index.htm
Преди 3 години запазихме 4-5 живи костура с хайвер от подледен риболов. Пуснахме ги в аквариума на мой приятел, може би термичния шок предизвика хвърлянето на хайвер, след известно време се излюпиха малки. Не си спомням добре, но мисля, че в началото ги хранеше с артемия или с живи дафнии, а по-късно с гранули за пъстърва. Отпада беше доста голям, защото до 2 см рибки останаха само 10-тина броя, които загинаха от липса на кислород, заради развалена помпа.
Аз съм гледал костури в аквариум и имам наблюдение, че доста трудно се приучават да се хранят с гранули. Решение на този проблем донякъде е отглеждане заедно с приучени слънчевки, на които костурите да подражават.
Храненето с бели червей не е добър вариант - скъпо е, а и костура на не ги усвоява добре /общо взето каквито влизат, такива излизат, но неподвижни :) /, а с тубифекс и хирономус е прекалено скъпо.
Въобще, интензивното отглеждане на костур е капризна работа. По-добре ползвай басейнчето, което имаш като атракция. Пусни си в него костури, псевдоразбора и разни други дребосъци, но не се впрягай много много :D .
Успех!
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”