Една морска рецепта

Пържена, на фурна или скара и каква ли още не, рецепти разни, коя от коя по-вкусна ... ммм ...
vrabcho1974
Мнения: 45
Регистриран на: Вто Яну 08, 2008 10:23
Местоположение: Ахтопол

Една морска рецепта

Мнение от vrabcho1974 »

Таранки . Белици ; Кефали . всичко с много кости се изчиства от червата и ако е по едро се нарязва на трахули . прави се саламура и се потапя в нея за 12 часа слет което се сменя саламурата /зада излезе кръвта от рибата/ и още 12 часа . после се отцежда проверява се на сол ако е много солена се избесолнява .В зависимост от рибата ако е едра дърпа повече сол ако е цаца иска много малко .ако не се слага в сът които се долива чист оцет така престоява 12 часа. Изцеждаме рибата от оцета . Предварително подгряваме олио / прави се с цел дане угарнява по време на престоя / Като истине олиото топим парче риба в него и редим в буркани като се напълни буркана с риба го доливаме с олиото да я покрие иначе съхне слагаме зарна черен пипер и дафинов лист и похлюпваме буркана с капак трайност 1-2 месеца в хладилник . От оцета плаващите кости се стопяват ! ................. Начин за кунсомация . от оцета кожата се втвардява но се бели лесно та обелва се накъсва се и парчетата се слагат в чиния поръсва се с ситно нарязан магданоз и лук полива се с олио и оцет и наздраве . ........Може да се консумира веднага след като изкараш от оцета но е добре да поседи в буркана с олиото та да узрее два три дена Това е морска рецепта за Маринован сафрит но успешно я прилагам и на речна риба с много кости
Човек е жив докато куфара с такъми е по голям от аптечката
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Re: Една морска рецепта

Мнение от joro_olyмпус »

Моля за малко пояснения:

1. Какво е "трахули"?
2. Какъв е съставът на саламурата?
3. "Угарнява" гранясва ли означава?
Аватар
ozzmosis
Мнения: 161
Регистриран на: Съб Окт 18, 2008 20:02
Местоположение: София

Мнение от ozzmosis »

Жоро аз си мислех че само в Трънско може да те озадачат така-ма не съм познал явно :D
Все се уча и все недоучен си ходя!
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Мнение от joro_olyмпус »

ozzmosis написа:Жоро аз си мислех че само в Трънско може да те озадачат така-ма не съм познал явно :D
Питам само, защото из Родината диалекти дал Господ. Дреболийки са, ама аре нека я караме така, че всички да разбират. На мен лично тия неща не са ми ясни. Затова питам. :wink: :D
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Мнение от joro_olyмпус »

В Трънско не могат да ме изненадат от никъде, защото вече там са го забравили и щото имам на Трънският ГСМ-то.
TRANSKI RIBAR
Мнения: 5639
Регистриран на: Вто Юни 06, 2006 19:43
Риболов: и жени
Местоположение: Дружба 2
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 17 пъти

Мнение от TRANSKI RIBAR »

A баш,убАво го рече :)
Спокойствие все по за кратко....кво да ти кажа...о батко баткоо...
vrabcho1974
Мнения: 45
Регистриран на: Вто Яну 08, 2008 10:23
Местоположение: Ахтопол

Re: Една морска рецепта

Мнение от vrabcho1974 »

Трахули са шайбите така им викат по морето а другото е гранясва саламурата я правя на око силна или слаба в зависимост от дебелината на рибата . по принцип в кофичка от маслини една шепа сол на литар вода за кило риба както ти доиде рецептата нее капризна правя я по малко но редовно .....малко Бродиловски термини - Увидлета значи попче . влашка е царевица . а на доматите викат - Мехлета
Човек е жив докато куфара с такъми е по голям от аптечката
Публикувай отговор

Обратно към “Как да я сготвим?”