Пъстърва - как да ловим по-големи

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Аватар
Д.Граховски
Мнения: 1234
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 19:48
Риболов: Спининг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 241 пъти

Пъстърва - как да ловим по-големи

Мнение от Д.Граховски »

Колеги не знам до колко е удачно в тая тема, но така или иначе няма дискусия или поне не съм открил, та ще си изстрелям тук питането. Тъй като за три излета с риби, пъстървата определено ми влезе под кожата, мисля че сега е момента да попитам. А именно- има ли някаква определена зависимост между размера на примамката и размера на рибите, защото ловя на малки блесни 1-ви номер и съответно улавям малки рибки, а при толкоз много дребосък не може да няма и някоя по-едра балканка. На първия успешен излет зякачих една към 35 см, но от тогава закачам само и единствено дребни рибета. Мятах и малко по-големи блесни, но като нямам пипане и пак слагам малката и следва удар. Все пак ми се иска да ударя и някоя по-така и се чудех дали има някаква определена тактика за риболов на малко по-едри риби. Размер на примамката, на какви места да я търся по това време на годината, проводка, колко да съм настоятелен абе някакви тенденции. :)
http://maximo.bg

Спининг клуб "Бобър"

Catch & Release

"Човешкият устрем не бива да има граници. Колкото и зле да изглежда животът, докато има живот, има и надежда." Stephen Hawking
milko87
Мнения: 21
Регистриран на: Вто Май 05, 2015 19:30
дал Браво: 1 път

Re: Пъстърва - снимки, излети, примамки, репортажи

Мнение от milko87 »

Д.Граховски написа:Колеги не знам до колко е удачно в тая тема, но така или иначе няма дискусия или поне не съм открил, та ще си изстрелям тук питането. Тъй като за три излета с риби, пъстървата определено ми влезе под кожата, мисля че сега е момента да попитам. А именно- има ли някаква определена зависимост между размера на примамката и размера на рибите, защото ловя на малки блесни 1-ви номер и съответно улавям малки рибки, а при толкоз много дребосък не може да няма и някоя по-едра балканка. На първия успешен излет зякачих една към 35 см, но от тогава закачам само и единствено дребни рибета. Мятах и малко по-големи блесни, но като нямам пипане и пак слагам малката и следва удар. Все пак ми се иска да ударя и някоя по-така и се чудех дали има някаква определена тактика за риболов на малко по-едри риби. Размер на примамката, на какви места да я търся по това време на годината, проводка, колко да съм настоятелен абе някакви тенденции. :)
Не,че съм човек,който може да дава съвети свързани с риболова,но аз отсявам дребните риби като използвам предимно воблери между 40 и 50 мм.!Тогава повечето от уловените са с размер от педя на горе,но пък за сметка на това бройката е чувствително по-малка!
pux
Мнения: 1310
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 151 пъти
получил Браво: 1021 пъти

Re: Пъстърва - снимки, излети, примамки, репортажи

Мнение от pux »

Д.Граховски написа:... Все пак ми се иска да ударя и някоя по-така и се чудех дали има някаква определена тактика за риболов на малко по-едри риби...
:) Има много тактики, но нито една не дава пълна гаранция за големи ... Като цяло на места с много дребосък шансовете не са добри. Голяма може да удари по всяко време и практически на всичко, но сутрин много рано и вечер по тъмно е по-добре. Зависи и от какъв вид са пъстървите - ако говорим за балканки, аз бих заложил на воблери в диапазона 55-70 мм., в зависимост от мястото и условията. За американки - въртележки No 2-3, според мен дават най-сигурни шансове. Сивените няма да ги коментирам, щото не им разбирам много :lol:
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Пъстърва - снимки, излети, примамки, репортажи

Мнение от naso »

Много е трудно да се сетиш как се отсяват дребните. Ами ти сам си написал, че като слагаш по-голяма примамка и спира да ти кълват.
Ако си решил да ловиш пъстърви, трябва да се въоръжиш с търпение. Не може да не ти кълве 10 минути и да слагаш единицата и нулата и да ги почваш малките
Предишното ми мнение е по принцип, а не само за твойте снимки
bgfishingmaniac
Мнения: 444
Регистриран на: Пон Юни 18, 2007 14:00
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 80 пъти

Re: Пъстърва - снимки, излети, примамки, репортажи

Мнение от bgfishingmaniac »

Д.Граховски написа:Колеги не знам до колко е удачно в тая тема, но така или иначе няма дискусия или поне не съм открил, та ще си изстрелям тук питането. Тъй като за три излета с риби, пъстървата определено ми влезе под кожата, мисля че сега е момента да попитам. А именно- има ли някаква определена зависимост между размера на примамката и размера на рибите, защото ловя на малки блесни 1-ви номер и съответно улавям малки рибки, а при толкоз много дребосък не може да няма и някоя по-едра балканка. На първия успешен излет зякачих една към 35 см, но от тогава закачам само и единствено дребни рибета. Мятах и малко по-големи блесни, но като нямам пипане и пак слагам малката и следва удар. Все пак ми се иска да ударя и някоя по-така и се чудех дали има някаква определена тактика за риболов на малко по-едри риби. Размер на примамката, на какви места да я търся по това време на годината, проводка, колко да съм настоятелен абе някакви тенденции. :)
Привет,
Да изложа и моите виждания по въпроса с уговорката, че опита ми е натрупан зад граница на няколко реки където има И големи риби (60+ см).
Аз ползвам основно 2 вида примамки - вътрящи се блесни и най-вече воблери.
Въртящите се блесни са ми в кутииката, но към тях посягам само при капризни и/или малки риби и/или трудни усливия напр. крисално чиста вода. Ползвам основно размер 2 на Мепс. Забелязъл съм че увеличаване на големината води до разреждане на кълванетата, но не и до селекция на рибите т.е голяма примамка - голяма риба.

Воблерите са ми винаги първия избор. Започвам от големи 7-8 см. и ако няма резултат минавам на по-малки 5-6 см и тогава на блесни. При воблерите съм забелязал че има зависимост - големите успяват частично или напълно да отсеят рибите. Подобно на блесните обаче при преминаване на границата от 8 см кълванетата значително намаляват или спират независимо, че знам където ги хвърлям има зверове!

Към забележките добавям, че тактиката ми е продиктувана от желанието да ловя само елитни риби.На перспективно място, което държи такива рядко (да не кажа само ако съм отчаян) ще опитам с първо блесна, защото съм се убедил, че тя не успява да ги правокира така както едно 7 см Рюки например. Най-много да ми налетят няколко 20см дребосъка и да разваля мястото.

Надявам се да съм бил полезен!
Аватар
Д.Граховски
Мнения: 1234
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 19:48
Риболов: Спининг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 241 пъти

Re: Пъстърва - снимки, излети, примамки, репортажи

Мнение от Д.Граховски »

naso написа:Много е трудно да се сетиш как се отсяват дребните. Ами ти сам си написал, че като слагаш по-голяма примамка и спира да ти кълват.
Ако си решил да ловиш пъстърви, трябва да се въоръжиш с търпение. Не може да не ти кълве 10 минути и да слагаш единицата и нулата и да ги почваш малките
Предишното ми мнение е по принцип, а не само за твойте снимки
Ами пробвах воблери и по-големи блесни, въртях по 1 час или повече без разултат, а не е като да няма по някоя едра, закачих както казах и на няколко пъти видях. Въпроса ми също беше в какви места да ги търся, реката е малка, във вирчетата се виждат пъстърви, но дребни, в плиткажа също, та къде би се позиционирала една немаломерна пъстърва?
http://maximo.bg

Спининг клуб "Бобър"

Catch & Release

"Човешкият устрем не бива да има граници. Колкото и зле да изглежда животът, докато има живот, има и надежда." Stephen Hawking
balkanka
Мнения: 235
Регистриран на: Сря Фев 05, 2014 8:15
дал Браво: 112 пъти
получил Браво: 59 пъти

Re: Пъстърва - снимки, излети, примамки, репортажи

Мнение от balkanka »

Колеги, за да достигна до това ниво съм изловил доста маломерки, ни една не е умряла от снимане или пипане. Основното обаче е ежеседмично обикаляне на всякакви дестинации и проби, проби...Последните месеци, спрямо минали години съм хванал по-малко едряци, заради каквото се сетите...много валежи, мътни води, пътни ремонти и корекции на корита, обезлесяване на брегове и т.н. Но ходя поне по 3 пъти в седмицата, и въпреки това имам излети с капа.
Жалката истина, за стотен път го казвам, е че нямаме нормални популации от риби!!!
Васе, не яжте хората ве брат. Те поне наистина се мъчат да хванат по нещо, макар и в началото дребно...

Нещо за разведряване на PUX-ов воблер:

Изображение
pux
Мнения: 1310
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 151 пъти
получил Браво: 1021 пъти

Re: Пъстърва - снимки, излети, примамки, репортажи

Мнение от pux »

balkanka написа:...Нещо за разведряване на PUX-ов воблер:...
Сигурно го е глътнала, щото аз воблер не виждам :). Ма трябва да си преразгледам концепциите - мноо грозна тая ... срам, срам :lol: :lol: :lol:
balkanka
Мнения: 235
Регистриран на: Сря Фев 05, 2014 8:15
дал Браво: 112 пъти
получил Браво: 59 пъти

Re: Пъстърва - снимки, излети, примамки, репортажи

Мнение от balkanka »

pux написа:
balkanka написа:...Нещо за разведряване на PUX-ов воблер:...
Сигурно го е глътнала, щото аз воблер не виждам :). Ма трябва да си преразгледам концепциите - мноо грозна тая ... срам, срам :lol: :lol: :lol:
На :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :

Изображение

И аз съм грозен, ма кво от това :lol: :lol: :lol:
Аватар
MapuaH
Мнения: 5825
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 20:46
Риболов: Основно спининг
Местоположение: Markdorf, Deutschland
дал Браво: 357 пъти
получил Браво: 346 пъти
Обратна връзка:

Re: Пъстърва - снимки, излети, примамки, репортажи

Мнение от MapuaH »

Отсяването на малките от големите риби, тяхното кълване, респективно засичане и изваждане за снимка (поне за мен), става само с едно единствено нещо и то се казва - КЪСМЕТ, много КЪСМЕТ !!!
"Риболовът не е наслука - риболовът е наука !!!"
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Пъстърва - снимки, излети, примамки, репортажи

Мнение от naso »

Мариански. По твойта логика Граховски няма никакъв късмет, а Рачев е най-големия късметлия :D
Аватар
Д.Граховски
Мнения: 1234
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 19:48
Риболов: Спининг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 241 пъти

Re: Пъстърва - снимки, излети, примамки, репортажи

Мнение от Д.Граховски »

Тая събота и неделя ще ходя пак и ще пробвам и с по-големи въртележки и воблери, макар че са ми масово кленски и даже ще се кача още по-далеч от цивилизацията и ще видим, като може и наистина да е защото раката е малка, като казвам малка имам предвид че вирчетата са до колене и то дълбоките :D
http://maximo.bg

Спининг клуб "Бобър"

Catch & Release

"Човешкият устрем не бива да има граници. Колкото и зле да изглежда животът, докато има живот, има и надежда." Stephen Hawking
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Пъстърва - снимки, излети, примамки, репортажи

Мнение от esox22 »

къде би се позиционирала една немаломерна пъстърва?
Където е по-комфортно колега , там. Пъстървите са като хората, кат са малки ходят на групи и си играят, като порасната всеки се окопава някъде почва да прави претенции и да си сформира навици с които да се гордее.. :D
Големите атакуват примамаките, от глад , от любопитсво, или охраняват територия. Като във всеки сезон и дори ден са на различна вълна.
По нашите форуми и осбенно във американските флай-фисшинг форуми можеш да прочетеш повече за тези риби. Почни първо от биологията, а после примамките.
Успех и не се отказавай!
balkanka
Мнения: 235
Регистриран на: Сря Фев 05, 2014 8:15
дал Браво: 112 пъти
получил Браво: 59 пъти

Re: Пъстърва - снимки, излети, примамки, репортажи

Мнение от balkanka »

MapuaH написа:Отсяването на малките от големите риби, тяхното кълване, респективно засичане и изваждане за снимка (поне за мен), става само с едно единствено нещо и то се казва - КЪСМЕТ, много КЪСМЕТ !!!
Доза късмет винаги има, ама да се твърди че е само това...
Аватар
mitioto
Вносител
Мнения: 3109
Регистриран на: Чет Юли 05, 2007 13:40
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 21 пъти
Обратна връзка:

Re: Пъстърва - снимки, излети, примамки, репортажи

Мнение от mitioto »

Асеня, аз не ходя по три пъти, а по 5 пъти, но у тоя живот имам една единствена от 63 санта :)

То и дестинацията е важна. Адаш, в тези малки потоци за които говориш трудно рибите наедряват. Там 30 санта рибка се равнява на 60 в по-голяма река.

Иначе отсяването е трудна работа. Имам 10 см рибки на 7 см воблер. Все пак по реките по които аз ходя воблерите имат превес с по-едрите риби. Говоря за балканки.
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”