Лак за SOF ???

В този форум може да намерите информация за това как се правят стойки, платформи, ледобури, поводи ...
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Лак за SOF ???

Мнение от RIMOHIT »

Препоръчайте лак за SOF.
SOF (или skin on frame ) е метод за изработване на лодки , който представлява изграждане на някаква рамка -скелет и обличането и с плат .




За да се осигури водонепропускливост трябва плата да бъде лакиран.



До колкото успях да разбера полиуретановия лак е по-подходящ заради еластичните си свойства т.е. няма да се пука при неизбежните деформации ( правилно л съм разбрал?)
Ако има изпитана вече марка още по добре.
Благодаря предварително :!:


Ето и няколко снимки за онагледяване. Лодки по SOF метод.
Изображение

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
hobie revolution 13
Аватар
спас
Мнения: 613
Регистриран на: Чет Дек 11, 2008 17:16
дал Браво: 1 път
получил Браво: 28 пъти

Мнение от спас »

Винаги съм си мечтал да имам такава лодка, изглежда естетически по красива от пластмасовите, но не това исках да споделя.
Преди време гледах по Дискавъри едно предаване май беше "Как се прави ? " Та там показаха една много квалитетна фабрика за изработка на канута (дървени) правиха струваха дялкаха та пепел се вдигаше и накрая завършиха творението си, като наложиха в/у летвите кевларен плат и го заляха с безцветен лак, така че отдолу летвите изпъкнаха. Стана невероятно красиво кану, но се га убий ме не се сещам какъв лак ползваха, а дали не беше епоксидна смола ?
永遠に紡績
Аватар
Златев
Мнения: 2184
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 15:17
Местоположение: Варна
дал Браво: 956 пъти
получил Браво: 180 пъти

Мнение от Златев »

спас написа:... а дали не беше епоксидна смола ?
99% е била епоксидна смола. :)
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
Аватар
Marco Polo
Мнения: 10196
Регистриран на: Пон Яну 29, 2007 14:40
Риболов: Желязо, пластмаса и най-вече дървоТО! :D
Местоположение: София
получил Браво: 12 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Marco Polo »

Епоксидната и полиестерната смола са добро покритие нза твърди повърхности, но в никакъв случай не е добро решение за нуждите на Тишо.
Дай ми красноречие, за да говоря и мъдрост, за да замълча...
Лука 11:9-13
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

Да... от прочетеното за SOF знам , че е лак със сигурност . Не съм много наясно с тези неща но все си мисля , че лака може да се възприеме за по-разредена смола един вид. Повечко пъти се минава и готово...
Може би ще пробвам с полиуретановия лак , пък каквото сабя покаже. Пък и има малко време . Дано дотогава ми се изясни .
Благодаря!
hobie revolution 13
pux
Мнения: 1310
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 151 пъти
получил Браво: 1021 пъти

Мнение от pux »

Повечето лакове са на база акрилни, алкидни, (поли)-уретанови и т.н. смоли. Така че, лак и смола донякъде се припокриват. Уретановите смоли имат добри показатели за атмосферна и абразивна износоустойчивост т.е. биха ти свършили работа. Нормално те са двукомпонентни - смола/втвърдител. Аз обаче, бих те посъветвал да потърсиш трикомпонентна - смола/втвърдител/пластификатор. Така ще можеш да моделираш пластичността на покритието и да избереш такова, което най-добре те устройва. Такива смоли са по-малко разпространени, но се намират - попитай в някой магазин за авто-лакове, там знаят за какво става дума. Ако смолата е на акрилна основа, също би ти свършила работа.

Успех.
berserker
Мнения: 15
Регистриран на: Пет Сеп 24, 2010 16:59
Местоположение: София

Мнение от berserker »

Много майстори на SOF лодки май ползват винил вместо плат.Така ще избегнеш нуждата от лакиране.
Ако си добре с английския ето един сайт,където технологията на производство е обяснена много подробно,аз даже се зарибих и мисля да се пробвам да си спретна някой каяк ;)

http://yostwerks.com
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

По трудоемко е за мен а от много места знам , че лепилата за винил са силно отровни ..
Иначе в прозрачния вариант си е мания.
:D
Е не може да го караш гол.... но .. що пък не :lol:
hobie revolution 13
berserker
Мнения: 15
Регистриран на: Пет Сеп 24, 2010 16:59
Местоположение: София

Мнение от berserker »

Ето какво прочетох в един форум:
Подходящи са лакове на петролна основа и специализирани двукомпонентни полиуретанови покривни смеси, които са еластични. В Бриколажа има един на Триметал (мисля че така се казваше), който ми допадна най-много от всички изпробвани. Изобщо... ако някой има желание за подобни неща горещо препоръчвам да пита, защото на мен ми отне ужасяващо много време (и труд и пари също) да издиря и разбера всичко и нямаше кой да питам за каквото и да е

http://www.whitewater-bg.org/forum/view ... 2&start=10

П.С. Хехех...сега виждам,че и ти се подвизаваш в тази тема :)
майсторчетоСтрахил
Мнения: 235
Регистриран на: Пет Яну 04, 2008 17:26
Риболов: от всичко по малко ;)
Местоположение: Велико Тьрново

Мнение от майсторчетоСтрахил »

Преди доста години четох във вестник "Направи си сам" за една самоделна лодка.Рамката беше изпълнена с ПВЦ тръби ,а отвън обшита с брезент импрегниран с латекс. :idea:
живей докато можеш
Публикувай отговор

Обратно към “и Други”