Кльонкове 2

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Алоууу Тарзане.Къде одиш бе брато. :wink: Върна ли се от село. :lol: Ебати-беше легенда и мит. :roll: Сега се загуби нещо-от как поскъпна олиото. :twisted: А така включи се тука.Да знаеме,че си жив и готов за бой. :fish6: А за кльонковете не се обаждай.Вземи и най-накрая си направи някой твой модел. :fish8: :fish2: Да знаеме,че и ти си допринесъл нещо в кльонкостроенето. :fish13:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Тарзане, в идеята за различни петички виждам смисъл евентуално да направя един прав (или леко вдлъбнат е същото) и един изпъкнал и да сравня точките на влизане във водата при двата модела и евентуално какъв толеранс допускат. Иначе за характеристиките на звука по такъв кльонк не съм сигурен, че можеш да направиш правилна преценка. Самата реализация е достатъчно груба (освен ако не се направи нещо от метал) и според мен изкривява в някаква степен звука и дори усещането за начина на работа. Качествено направен кльонк с тънки и остри нож и пета при същите ъгли и размери на чупещия се кльонк ще работи значително по-лесно и по-чисто. Нали така? Да не говорим за повъхността и покритието как ще се направи. Така че освен за вземане на ъгли и разстояния за друго не я ползвам тая сгода. Горе-долу вече почти една година е на снаряжение.
С внимание към детайлите
ицонов
Мнения: 379
Регистриран на: Нед Окт 28, 2007 15:25
Местоположение: софия
получил Браво: 3 пъти

Мнение от ицонов »

искам колега да попитам по принцип каква е разликата между вдлъбнатата пета и испъкналата с коя се вади по хубав звук и с коя от двете се работи по лесно или всичко за работата зависи от ножа на кльонка :roll:
сухо дупе риба не лови...
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Ицонов, какво значи хубав звук. За нас хубав за сома знаеш ли?. По принцип изпъкналата пета като че ли вади по-чист звук от останалите, в смисъл освен основния (преобладаващия) тон, не са толкова забележими останалите шумове. При вдлъбнатия и правия има нещо като "стържене", не се плъзгат гладко като изпъкналия. Но всичко това има значение за нашето ухо. Като ги гледам французи, италианци, дори и руснаците как шляпат и пак си вадят риби.

За изпъкналия казват че се работи по-лесно. Да, ама на мен между прав и леко вдлъбнат ми е по-лесно с вдлъбнатия, че някак си го усещам по-добре при движението му през водата.

Ножа ясно - има също значение за звука. Ако е тънък е по-добре, ама ако видиш на Жора Аколоха и на Канибала колко са дебели а си ги ловят без да им мигне окото, пак не става ясно къде е истината.
С внимание към детайлите
ицонов
Мнения: 379
Регистриран на: Нед Окт 28, 2007 15:25
Местоположение: софия
получил Браво: 3 пъти

Мнение от ицонов »

мерси Калине за информацията но знам че когато има вълни вдлъбнатия е по добър а за другото кой с какво шляпа ако видиш по дунава с какво работят ще се хванеш за главата никога не бях виждал крак от маса да се приспособи на кльонк и пак ловят риба като видях щях да се спукам от смях така че се чудя какво и трябва на тази риба за да дойде при теб :cry:
сухо дупе риба не лови...
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Имам някакви наблюдения за кльонковете по Дунав. От това, което съм виждал досега единствено вдлъбнати или прави ползват. За изпълнението няма да говорим - под всякаква критика е. От недоклепани клечки, издялкани едва ли не с ножче и лакирани с блажна боя до супер груби металарки - има ги всякакви. Но хората си ловят и не ги интересува външния вид. По-скоро здравината. И между другото всеки е убеден, че неговия кльонк е номер 1, защото бил направен от 40 годишен сомаджия. А като ги сравняваш на едните и на другите нямат аболютно нищо общо помежду им - нито материала, нито ъглите, нито размерите. Направете си изводите, кои са работещите модели.
С внимание към детайлите
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Арееееее и ти започна да лъжеш. :lol: Нищо нямало значение. :shock: Ни размера на петата,нито ножа. 8) А и какъв модел не от значение. :!: Изпъкнал с по-чисти звуци :twisted: ,а правиш само вдлъбнати. :wink: Хвана ни за шарени канарчета,а знаеш че сме учени гълъби. :fish2:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Това, че аз предпочитам леко вдлъбната пета не променя факта, че изпъкналият вади по-чист звук, нали. Но ако си забелязал тенденцията при изпъкнлите е да ги правят все по-плитки, т.е. използват силата на звука при плоския, кобинирана с чистотата на изпъкналия. Нещо такова:
Изображение

А за ножа? Ами трябва да сме честни, единственото общо между алуминиевите кльонковете от София, ал. от Силистра, дървените от Русе, от Видин и някои модели от Украйна е тънкия нож. Така е. Но това не пречи на западняците да ловят с техните боздугани, както добре го правят Канибала и Жоро А.
С внимание към детайлите
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

KRASSI написа:...Калинукс а за тренажора мисля че ако ти направя една пета от дурал с по-тънки стени за нитовете ще решим проблема с одебелението на ножа в основата и всичко ще е ок. Само ми прати размерите на петата която искаш и ще видя какво мога да направя Cool Cool Cool Cool
Краси, петата съм я направил нарочно толкова дебела, защото през нея минават болтовете за фиксация на ъгъла и резбата е в самото дърво. Може да се направи и по-тънка (както са ми предните два модела), но зад нея ще стъчат челата на болтовете, а така поне остават скрити в нея.

Ти опитай от метал какво ще измислиш. Размерът на петата е без значение - 36-39 мм. Трябва ни колкото да се пробват ъглите. Няма да се лови с този кльонк.

Ще пусна довечера още снимки и от предните модели да стане ясно.
С внимание към детайлите
KRASSI
Мнения: 722
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 12:19
Местоположение: Plovdiv Bulgaria
получил Браво: 2 пъти

Мнение от KRASSI »

................................
Последно промяна от KRASSI на Нед Мар 22, 2009 16:00, променено общо 1 път.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Това е предният вариант:
Изображение

Работи си заводолително добре, освен че трябва яко стягане на болчето и няма как да регулираш с много малка стъпка ъгъла.

Това е последният вариант:
Изображение

С двете болчета регулираш като на "люлка" ъгъла при петата.
Тук може и малко по-тънки да се направят сглобките:
Изображение

Но и така си работи добре. Ти прецени занимава ли ти се с метала. Ако правиш петичка, нека каналчето за ножа да бъде 3мм. Хубаво е така да се измисли, че да не стърчат регулиращите болтове отгоре на петата.
С внимание към детайлите
Аватар
Левака
Мнения: 5158
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:13
Местоположение: София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнение от Левака »

Имам питане към МОДЕРАТОРИТЕ:
Защо заключихте темата която съм пуснал:


http://forum.fishing-mania.com/viewtopic.php?t=11651
И отворихте втора такава?????
Убий глупака с мълчание.

http://sladkarnica-jasi.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Леваче, ти сега ли го забеляза. :D Това го направих преди няколко месеца с идеята да не са толкова дълги темите, което ще позволи по-лесно ориентиране и модериране. По съвпадение "кльокове 2" започна с мой пост, защото това е първия пост след края на риболовния сезон 2007. Имаше няколко месеца разлика в датите между моя пост и предишния, което ми се струваше, като подходящо място за разделяне. Така на практика разделението е направено по сезони. Има си всички препратки от старата тема към новата и обратно. Не виждам къде е проблема. :roll: А преди имаше проблем, като трябваше да се трият един куп глупости от голямата тема, пълна с огромен брой снимки.
С внимание към детайлите
Аватар
Левака
Мнения: 5158
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:13
Местоположение: София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнение от Левака »

kalinux написа:Леваче, ти сега ли го забеляза. :D Това го направих преди няколко месеца с идеята да не са толкова дълги темите, което ще позволи по-лесно ориентиране и модериране. По съвпадение "кльокове 2" започна с мой пост, защото това е първия пост след края на риболовния сезон 2007. Имаше няколко месеца разлика в датите между моя пост и предишния, което ми се струваше, като подходящо място за разделяне. Така на практика разделението е направено по сезони. Има си всички препратки от старата тема към новата и обратно. Не виждам къде е проблема. :roll: А преди имаше проблем, като трябваше да се трият един куп глупости от голямата тема, пълна с огромен брой снимки.

Нищо смислено не каза но както и да е,изживявай се като модератор. :idea:
Убий глупака с мълчание.

http://sladkarnica-jasi.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
ицонов
Мнения: 379
Регистриран на: Нед Окт 28, 2007 15:25
Местоположение: софия
получил Браво: 3 пъти

Мнение от ицонов »

добре де да сме по правилата пак ще питам,има ли разлика от дължината на ножа спрямо дебелината на петата или всеки си го прави така както му харесва също и за дебелината на ножа важи въпроса,дали при тънка пета тънък нож става въпрос :cry:
сухо дупе риба не лови...
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”